Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPhone 12/Mini/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1835 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1156   KonstantinosFotos

KonstantinosFotos

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Twitter:@kostas_fotos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 04/12/2020 - 23:21

Καλησπέρα σε όλους,

Έχει κάποιος παραγγελία από iSystem? Έχουμε κάνα feedback?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1157   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3434 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/12/2020 - 23:32

Στο μεταξυ...εχει γεμισει το Facebook με καινουργια Iphone, υπαρχει παρα πολυς κοσμος που τα αγοραζει και τα δινει ειτε σφραγισμενα, ειτε με απειροελαχιστη χρηση. Ποια η λογικη, μπορει κανεις να δωσει καμια ιδεα; Γιατι να χρησιμοποιησω ενα τηλεφωνο για μια μερα και μετα να το πουλησω;

Γιατί το αγοράζουν με απαλλαγή ΦΠΑ,δηλαδή για παράδειγμα το pro 128 το παίρνουν 990€ και το σπρωχνουν 1200€ για παράδειγμα και βγάζουν εύκολα κέρδος 300€
Βεβαια θα πρέπει αν θέλουν να είναι οκ,να κάνουν και ένα χαρτί ότι χάλασε,κλάπηκε κ.α σε περίπτωση ελέγχου,δύσκολα,από την εφορία
Αυτά....γινόταν και παλιά,απλά τώρα που είναι κατευθείαν η απαλλαγή και δε την πληρώνουν καν,είναι παντελονατα


Sent from my iPad using Tapatalk

#1158   ManosMMM

ManosMMM

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/12/2020 - 23:58

Με καλεσαν για παραλαβη Δευτερα απο document. Pro Max Gold

 

Πραγματικα με οσα βλεπω εδω αλλα και σε ξενα forums δεν ξερω τι να κανω.. προφανως δεν θελουμε να ειναι ολα αυτα HW και να αλλαξει η κατασταση μεσω SW. Ειδικα στο γνωστο ξενο forum πολλα προβληματα ...



#1159   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 01:13

Με καλεσαν για παραλαβη Δευτερα απο document. Pro Max Gold

Πραγματικα με οσα βλεπω εδω αλλα και σε ξενα forums δεν ξερω τι να κανω.. προφανως δεν θελουμε να ειναι ολα αυτα HW και να αλλαξει η κατασταση μεσω SW. Ειδικα στο γνωστο ξενο forum πολλα προβληματα ...

Αν δεν έχεις όρεξη να μπλέξεις με αντικατάσταση οθόνης στην περίπτωση που το πρόβλημα είναι hardware, καλύτερα να περιμένεις μέχρι να βγει η τελευταία έκδοση λογισμικού, ή τουλάχιστον μέχρι να υπάρξει μια νέα επίσημη ενημέρωση από την Apple, επί του θέματος.

Είχα κι εγώ ρίξει προπαραγγελία γύρω στα μέσα Νοεμβρίου και την ακύρωσα, γιατί με έζωσαν τα φίδια με το πρόβλημα του πάνελ.

Ειδικά αν είσαι με σχετικά τελευταίο μοντέλο, νομίζω καλού-κακού αξίζει να περιμένεις λίγο ακόμα, μέχρι να υπάρξει κάτι νεότερο.

#1160   ManosMMM

ManosMMM

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2020 - 01:21

Αν δεν έχεις όρεξη να μπλέξεις με αντικατάσταση οθόνης στην περίπτωση που το πρόβλημα είναι hardware, καλύτερα να περιμένεις μέχρι να βγει η τελευταία έκδοση λογισμικού, ή τουλάχιστον μέχρι να υπάρξει μια νέα επίσημη ενημέρωση από την Apple, επί του θέματος.

Είχα κι εγώ ρίξει προπαραγγελία γύρω στα μέσα Νοεμβρίου και την ακύρωσα, γιατί με έζωσαν τα φίδια με το πρόβλημα του πάνελ.

Ειδικά αν είσαι με σχετικά τελευταίο μοντέλο, νομίζω καλού-κακού αξίζει να περιμένεις λίγο ακόμα, μέχρι να υπάρξει κάτι νεότερο.


Γιατί είμαστε σίγουροι ότι αν είναι θέμα hardware ότι θα προβούν σε μαζικές αντικαταστάσεις οθόνης; Έχω την εντύπωση ότι πιθανότερο είναι να ακούσουμε ότι το κοιτάμε λάθος παρά να παραδεχθεί η αγαπημένη μας μαζικές ανακλήσεις στην ουσία


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1161   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 01:25

Γιατί είμαστε σίγουροι ότι αν είναι θέμα hardware ότι θα προβούν σε μαζικές αντικαταστάσεις οθόνης; Έχω την εντύπωση ότι πιθανότερο είναι να ακούσουμε ότι το κοιτάμε λάθος παρά να παραδεχθεί η αγαπημένη μας μαζικές ανακλήσεις στην ουσία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομίζω πως το γεγονός ότι έχουν ήδη κάνει μια πρώτη επίσημη ανακοίνωση αναφέροντας ότι ψάχνουν να εντοπίσουν πού οφείλεται το πρόβλημα, καταδεικνύει ότι δε το θεωρούν φυσιολογικό.
Επομένως φαντάζομαι πως το λιγότερο που θα κάνουν, είναι αντικατάσταση οθονών.
Αλλιώς θα φάνε τρελό κράξιμο, μιας κι έχει αρχίσει να παίρνει διαστάσεις το θέμα...

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 05/12/2020 - 01:26


#1162   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1083 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/12/2020 - 01:50

Και οι δικές μου φωτογραφίες... :D

photo_2020-12-04_20-53-42.jpg photo_2020-12-04_20-53-44.jpg photo_2020-12-04_20-53-46.jpg photo_2020-12-04_20-53-48.jpg photo_2020-12-04_20-53-49.jpg photo_2020-12-04_20-53-51.jpg photo_2020-12-04_20-53-52.jpg photo_2020-12-04_20-53-53.jpg photo_2020-12-04_20-53-56.jpg photo_2020-12-04_20-53-57.jpg

Τώρα θα ξεπακετάρω το Watch για να το συναρμολογήσω και να το σετάρω...



Με αφορμη μια φωτογραφια που εχει βαλει ο συμφουριτης. Δεν υπαρχουν ελληνικα iphone? Στο 3utools μου γραφει χωρα προελευσης γερμανια η γαλλια και το κινβτο ειναι αγορασμενο απο document δηλαδη επισημο εισαγωγεα ελλαδας.

#1163   ManosMMM

ManosMMM

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2020 - 01:52

Με αφορμη μια φωτογραφια που εχει βαλει ο συμφουριτης. Δεν υπαρχουν ελληνικα iphone? Στο 3utools μου γραφει χωρα προελευσης γερμανια η γαλλια και το κινβτο ειναι αγορασμενο απο document δηλαδη επισημο εισαγωγεα ελλαδας.


Τώρα σου ήρθε; Αυτές τις μέρες; Είδες αν έχεις θέμα με οθόνη και τα σχετικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1164   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1083 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/12/2020 - 01:54

Το μονο που εχω διαπιστωσει ειναι τις μοβ γραμμες στις ρυθμισεις. Για το μαυρο δεν εχω εξετασει

#1165   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 05/12/2020 - 08:02

Χαμένο δεν είναι, σκαναρισμένο δεν είναι.

 

Ακόμα και αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση ας μιλήσουν τα καταστήματα μεταξύ τους.

 

Εσύ δεν έχεις κάπου ευθύνη.

 

Δεν είναι χαμένο όντως, απλά δεν είναι σκαναρισμένο.

 

Εντωμεταξύ όταν με κάλεσαν από το πλαίσιο για την πληρωμή στις 1/12, μου είπαν ότι το αργότερο μέχρι και την Δευτέρα 7/12 θα το έχω παραλάβει.

 

Το δέμα έφυγε απ αυτούς την Τετάρτη και αμέσως μου ήρθε ένα μειλ από το πλαίσιο με ένα λινκ, που μπορώ να ενημερώνομαι για την εξέλιξη της παραγγελίας μου.

 

Όντως την Τετάρτη έγραφε εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης έως και 7/12. Χθες είχε αλλάξει η ημερομηνία παράδοσης έως 11/12 και πλέον από σήμερα το πρωί γράφει 18/12, ενώ στο σαιτ της Speedex δεν εμφανίζεται τίποτα γιατί δεν έχει σκαναριστεί.

 

Λογικά όπως πάει το πράγμα θα παραλάβουμε το Πάσχα.  :P



#1166   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/12/2020 - 08:54

Γιατί το αγοράζουν με απαλλαγή ΦΠΑ,δηλαδή για παράδειγμα το pro 128 το παίρνουν 990€ και το σπρωχνουν 1200€ για παράδειγμα και βγάζουν εύκολα κέρδος 300€
Βεβαια θα πρέπει αν θέλουν να είναι οκ,να κάνουν και ένα χαρτί ότι χάλασε,κλάπηκε κ.α σε περίπτωση ελέγχου,δύσκολα,από την εφορία
Αυτά....γινόταν και παλιά,απλά τώρα που είναι κατευθείαν η απαλλαγή και δε την πληρώνουν καν,είναι παντελονατα
Sent from my iPad using Tapatalk


Nik για τους τύπους εννοείς 200€ και όχι 300€ :)

Όσο για το θέμα του τιμολογίου και της απαλλαγής, με γνωστό μου σε εφορία μου ανέφερε ότι έρχεται η ώρα που θα τα διασταυρώσουν για τις αγορές αυτές (κινητά, λαπτοπ, ταμπλετ κτλ) με το άρθρο 39Α.
Εγω βέβαια πιστεύω ότι δεν πρόκειται να γίνει αυτό, αν και η αλήθεια είναι ότι όντως πολλοί το έχουν κάνει μπιζνα αυτό.

Και μέσα σε αυτό θεωρώ ότι παίζουν μπάλα και κάποια σκρουτζομαγαζα.

Από την άλλη αν το σκεφτείς, αν ένα promax έχει 1339 και ο άλλος το αγοράζει 1079, και να στο πουλήσει 1200€ ξέρεις ότι βγάζει αλλά θα το πάρεις γιατί και εσυ έχεις το κέρδος 1339-1200
Έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι, και ειδικά όσοι δεν έχουν «άκρη» να κόβουν τιμολόγιο

#1167   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/12/2020 - 09:11

Δεν είναι χαμένο όντως, απλά δεν είναι σκαναρισμένο.

 

Εντωμεταξύ όταν με κάλεσαν από το πλαίσιο για την πληρωμή στις 1/12, μου είπαν ότι το αργότερο μέχρι και την Δευτέρα 7/12 θα το έχω παραλάβει.

 

Το δέμα έφυγε απ αυτούς την Τετάρτη και αμέσως μου ήρθε ένα μειλ από το πλαίσιο με ένα λινκ, που μπορώ να ενημερώνομαι για την εξέλιξη της παραγγελίας μου.

 

Όντως την Τετάρτη έγραφε εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης έως και 7/12. Χθες είχε αλλάξει η ημερομηνία παράδοσης έως 11/12 και πλέον από σήμερα το πρωί γράφει 18/12, ενώ στο σαιτ της Speedex δεν εμφανίζεται τίποτα γιατί δεν έχει σκαναριστεί.

 

Λογικά όπως πάει το πράγμα θα παραλάβουμε το Πάσχα.  :P

Ακριβως το ιδιο και με μενα. Παραγγελια Πλαισιο 22.11, ενημερωση για διαθεσιμοτητα στις 2.12 και αποστολη μεχρι τις 7.12. Πληρωνω ο μ....ς και σημερα μου το εμφανιζει παραδοση ως τις 22.12.

 

Σκεφτομαι να τους παρω να τους κραξω αλλα απ την αλλη, ποιο το οφελος; 



#1168   Dimitris98X

Dimitris98X

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 09:13

Παραλαβη 8:55πμ σημερα, μεσω παραδοσης του ιδιου του κωτσοβολου στο σπιτι μου. iPhone 12 Pro Max 128 Graphite . Παραγγελία 24/11
Με το καλο οι παραλαβές σε όλους παιδια! Ειναι στολίδι !!!! (δεν το εχω ανοιξει ακομα)



#1169   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3434 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/12/2020 - 09:24

Nik για τους τύπους εννοείς 200€ και όχι 300€ :)

Όσο για το θέμα του τιμολογίου και της απαλλαγής, με γνωστό μου σε εφορία μου ανέφερε ότι έρχεται η ώρα που θα τα διασταυρώσουν για τις αγορές αυτές (κινητά, λαπτοπ, ταμπλετ κτλ) με το άρθρο 39Α.
Εγω βέβαια πιστεύω ότι δεν πρόκειται να γίνει αυτό, αν και η αλήθεια είναι ότι όντως πολλοί το έχουν κάνει μπιζνα αυτό.

Και μέσα σε αυτό θεωρώ ότι παίζουν μπάλα και κάποια σκρουτζομαγαζα.

Από την άλλη αν το σκεφτείς, αν ένα promax έχει 1339 και ο άλλος το αγοράζει 1079, και να στο πουλήσει 1200€ ξέρεις ότι βγάζει αλλά θα το πάρεις γιατί και εσυ έχεις το κέρδος 1339-1200
Έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι, και ειδικά όσοι δεν έχουν «άκρη» να κόβουν τιμολόγιο

Ακριβώς έτσι, και παρατήρησε σε κανένα μήνα που θα φέρνουν τα σκρουτζομαγαζα παράλληλη εισαγωγή και θα πουλάνε κι αυτά στην τιμή που έγραψες,πως αυτοί στα Facebook θα εξαφανιστουν
Απλά τώρα πονταρουν 1ον ότι το πήραν και το έχουν όταν στην αγορά υπάρχουν με το σταγονομετρο, και 2ον σε κάνουν και πιο καλή τιμή και καλά μιας που ακόμα δεν άρχισαν οι παράλληλες


Sent from my iPad using Tapatalk

#1170   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 09:36

Παραλαβη 8:55πμ σημερα, μεσω παραδοσης του ιδιου του κωτσοβολου στο σπιτι μου. iPhone 12 Pro Max 128 Graphite . Παραγγελία 24/11
Με το καλο οι παραλαβές σε όλους παιδια! Ειναι στολίδι !!!! (δεν το εχω ανοιξει ακομα)


Ώστε έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο η κατάσταση με τα τιλίβιρι ; Βγαίνει κοτζάμ Κωτσόβολος στο δρόμο για παραδόσεις ;

Αφού δεν το έχεις ανοίξει ακόμα, εννοείς στολίδι το κουτί ; Σκέψου πόσο θα σου αρέσει το ίδιο το τηλέφωνο !!!




Μεγειά ρε. Χιούμορ. Μην παρεξηγείς.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 45

0 μέλη, 45 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες