Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPhone 12/Mini/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1835 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1171   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/12/2020 - 11:33

Με αφορμη μια φωτογραφια που εχει βαλει ο συμφουριτης. Δεν υπαρχουν ελληνικα iphone? Στο 3utools μου γραφει χωρα προελευσης γερμανια η γαλλια και το κινβτο ειναι αγορασμενο απο document δηλαδη επισημο εισαγωγεα ελλαδας.

Η Document φέρνει συσκευές απο άλλες χώρες.

 

Επίσημος διανομέας είναι ο όμιλος Quest/iStorm.

 

Δεν είναι χαμένο όντως, απλά δεν είναι σκαναρισμένο.

 

Εντωμεταξύ όταν με κάλεσαν από το πλαίσιο για την πληρωμή στις 1/12, μου είπαν ότι το αργότερο μέχρι και την Δευτέρα 7/12 θα το έχω παραλάβει.

 

Το δέμα έφυγε απ αυτούς την Τετάρτη και αμέσως μου ήρθε ένα μειλ από το πλαίσιο με ένα λινκ, που μπορώ να ενημερώνομαι για την εξέλιξη της παραγγελίας μου.

 

Όντως την Τετάρτη έγραφε εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης έως και 7/12. Χθες είχε αλλάξει η ημερομηνία παράδοσης έως 11/12 και πλέον από σήμερα το πρωί γράφει 18/12, ενώ στο σαιτ της Speedex δεν εμφανίζεται τίποτα γιατί δεν έχει σκαναριστεί.

 

Λογικά όπως πάει το πράγμα θα παραλάβουμε το Πάσχα.  :P

Βασικά θα κάνεις σίγουρα Χριστούγεννα με το τηλ.

 

Μπορεί και όχι. Προχωράμε και καλή δύναμη με δαύτους.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1172   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 925 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 05/12/2020 - 11:49

Στο δικό μου πάντως δεν έχω εντοπίσει ούτε πρασινίλα (το κοίταξα σε σκοτάδι με μαύρο φόντο, αν το κοίταξα λάθος δώστε οδηγίες), ούτε τρεμόπεγμα στην οθόνη, ούτε γραμμές στις ρυθμίσεις...

Να παίξω τζόκερ;



#1173   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 11:51

Στο δικό μου πάντως δεν έχω εντοπίσει ούτε πρασινίλα (το κοίταξα σε σκοτάδι με μαύρο φόντο, αν το κοίταξα λάθος δώστε οδηγίες), ούτε τρεμόπεγμα στην οθόνη, ούτε γραμμές στις ρυθμίσεις...

Να παίξω τζόκερ;

Και το δικό μου δεν έχει .Δεν είναι γενικό φαινόμενο κάποια βγαίνουν αλώβητα από αυτό;-).


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#1174   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/12/2020 - 12:01

Στο δικό μου πάντως δεν έχω εντοπίσει ούτε πρασινίλα (το κοίταξα σε σκοτάδι με μαύρο φόντο, αν το κοίταξα λάθος δώστε οδηγίες), ούτε τρεμόπεγμα στην οθόνη, ούτε γραμμές στις ρυθμίσεις...

Να παίξω τζόκερ;

Έτσι είπα και 'γω.

 

Απλά δε κάνεις σωστή αναπαραγωγή.

 

Δεν παίζει να υπάρχει συσκευή που δε κάνει το παραπάνω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1175   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 925 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 05/12/2020 - 12:03

Έτσι είπα και 'γω.

Απλά δε κάνεις σωστή αναπαραγωγή.

Δεν παίζει να υπάρχει συσκευή που δε κάνει το παραπάνω.

Έκανα πάντως αυτό που είπες με τη φωτεινότητα και το volume up/down και τίποτα...
Θα δείξει στη συνέχεια τι θα γίνει...


Sent from the feature...

#1176   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/12/2020 - 12:12

Αυτή η πρασινίλα που λέμε, είναι η ακραία περίπτωση που φαίνεται ακόμα και σε καθημερινή/απλή χρήση.

 

Αυτό που συζητάμε κυρίως, είναι ένα "ξεθωριασμένο" γκρί όπου η οθόνη χάνει το Total Black στοιχείο της.

 

Για να το αναπαράγεις σωστά και να επιβεβαιώσεις πως το έχει και το δικό σου, θες απαραίτητα σκοτεινό τελείως δωμάτιο.

 

Μετά μπορείς να το δείς κάτά το Reboot της συσκευής όπου και θα δείς στιγμιαία να χάνει τη μαυρίλα της και να γίνεται γκρί.

 

Επίσης με κάποιο βίντεο στο YT που είτε θα πατήσεις το Volume, είτε θα βλέπεις να αναβοσβήνει γκρί σε κάποια σημεία.

 

Άλλη εναλλακτική με Total Black Wallpaper που πατώντας για να φύγουν/επανέλθουν τα πλαίσια πάνω και κάτω, θα δείς πάλι να εμφανίζεται το ξεθωριασμένο γκρί.

 

Στα παραπάνω θες 25% φωτεινότητα.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 05/12/2020 - 12:13

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1177   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 865 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 18:53

Ελαφρώς off topic αλλά επειδή μας απασχολεί η παράδοση/παραλαβή των νέων τηλεφώνων μας κοιτάξτε τι γίνεται !


Ελλάδα. Γενική Ταχυδρομική: Αναστέλλει υπηρεσίες - «Ασφυξία» από τις παραγγελίες


https://m.lifo.gr/no...tis-paraggelies


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: PanosI, 05/12/2020 - 18:56


#1178   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2012 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2020 - 21:57

Στο δικό μου πάντως δεν έχω εντοπίσει ούτε πρασινίλα (το κοίταξα σε σκοτάδι με μαύρο φόντο, αν το κοίταξα λάθος δώστε οδηγίες), ούτε τρεμόπεγμα στην οθόνη, ούτε γραμμές στις ρυθμίσεις...

Να παίξω τζόκερ;

 

 

Και το δικό μου δεν έχει .Δεν είναι γενικό φαινόμενο κάποια βγαίνουν αλώβητα από αυτό;-).

Ούτε το δικό μου


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#1179   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 05/12/2020 - 21:59

Λοιπόν να σας πω τι γίνεται με το 2ο AW6 που πήρα από Amazon οπότε να ξέρετε τι να περιμένετε αν το αγοράσετε από εκεί το iPhone (μάλλον κι εγώ από εκεί θα το πάρω)

Παραγγελία Σάββατο 28/11.

Αναμενόμενη παράδοση σύμφωνα με την ups Δευτέρα 07/12. Σε 6 εργάσιμες δηλαδή.

 

Επίσης με UPS μια θήκη για τα Airpods Pro από Ιταλία με παραγγελία στις 28/11 η παράδοση έγινε στις 02/12! Η UPS δηλαδή φαίνεται ότι αντέχει και λειτουργεί καλά.



#1180   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1083 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/12/2020 - 22:21

Παντως η ups στην επαρχια εξυπηρετητε απο ελτα κουριερ η απο γενικη ταχυδρομικη (δεν εχω καταλαβει πως τα χωριζουν- εχω παραλαβει και απο τους δυο) οποτε οταν μπουν ελλαδα παλι θα υπαρχογν τα ιδια θεματα. Εκτως αν υπαρχει καποια συμφωνια για πιο γρηγορη εξυπηρετηση

#1181   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 22:33

Η UPS και η DHL δεν έχουνε κανένα θέμα στις καθυστερήσεις και λειτουργούν κανονικότατα. 

Ίσως παίζει ρόλο το οτι είναι και πανάκριβες και οι δυο. 

Προσωπικά είναι οι μόνες που μου έχουν κάνει next day delivery από Ευρώπη (DHL) και 2 day delivery από USA (UPS, πακέτο χωρίς εκτελωνισμό).

 

Αν πας στο αεροδρόμιο (στην έξοδο του ΙΚΕΑ, εκεί δεξιά πίσω από το τελωνείο) και δεις το HUB με τα αεροπλάνα και τα φορτηγά που έχει η DHL θα μείνεις..... 

 

 

Λοιπόν να σας πω τι γίνεται με το 2ο AW6 που πήρα από Amazon οπότε να ξέρετε τι να περιμένετε αν το αγοράσετε από εκεί το iPhone (μάλλον κι εγώ από εκεί θα το πάρω)

Παραγγελία Σάββατο 28/11.

Αναμενόμενη παράδοση σύμφωνα με την ups Δευτέρα 07/12. Σε 6 εργάσιμες δηλαδή.

 

Επίσης με UPS μια θήκη για τα Airpods Pro από Ιταλία με παραγγελία στις 28/11 η παράδοση έγινε στις 02/12! Η UPS δηλαδή φαίνεται ότι αντέχει και λειτουργεί καλά.



#1182   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 22:35

Παντως η ups στην επαρχια εξυπηρετητε απο ελτα κουριερ η απο γενικη ταχυδρομικη (δεν εχω καταλαβει πως τα χωριζουν- εχω παραλαβει και απο τους δυο) οποτε οταν μπουν ελλαδα παλι θα υπαρχογν τα ιδια θεματα. Εκτως αν υπαρχει καποια συμφωνια για πιο γρηγορη εξυπηρετηση

Σωστά, είναι σαν να παραλαμβάνεις οποιοδήποτε άλλο δέμα με Γενική ή ΕΛΤΑ.

#1183   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2020 - 22:42

Δεν υπάρχει καμία εξαίρεση. Δυστυχώς η επαρχία εξυπηρετείται από τις συμβεβλημένες με τη UPS courier και οι καθυστερήσεις είναι αναπόφευκτες.

Το καλό service της UPS φτάνει μέχρι την Αθήνα και τη Θεσ/νίκη. Μετά τέλος, αναλαμβάνουν οι εγχώριες που συνεργάζονται μαζί της. 

 

Η μονη εξαίρεση να σωθείς είναι η DHL (εφόσον διαθέτει στην περιοχή σου υποκατάστημα) αλλά και αυτό παίζει γιατί συνήθως με DHL στέλνει το Amazon Γερμανίας και αυτό εξαρτάται από ποιο warehouse σε εξυπηρετούν γιατί πολλές φορές στέλνει και με τη UPS. 

 

Mιλάμε πάντα για expedited deliveries γιατί στην απλή αποστολή του Amazon συνήθως τα περισσότερα δέματα τα αναλαμβάνει το i-parcel που είναι μεν στην ομπρέλα της UPS αλλά στην Ελλάδα εξυπηρετείται από τα Elta courier (και τα ελληνικά ταχυδρομεία αν δεν κάνω λάθος).  

  

Παντως η ups στην επαρχια εξυπηρετητε απο ελτα κουριερ η απο γενικη ταχυδρομικη (δεν εχω καταλαβει πως τα χωριζουν- εχω παραλαβει και απο τους δυο) οποτε οταν μπουν ελλαδα παλι θα υπαρχογν τα ιδια θεματα. Εκτως αν υπαρχει καποια συμφωνια για πιο γρηγορη εξυπηρετηση


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 05/12/2020 - 22:42


#1184   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 742 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/12/2020 - 23:17

Θα συμφωνήσω για την DHL. Αγορά Κυριακή βράδυ από USA με DHL EXPRESS και Πέμπτη μεσημέρι ήταν Θεσσαλονίκη. Άπιστοι αλλά πανάκριβοι όπως ειπώθηκε παραπάνω. 



#1185   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1083 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/12/2020 - 01:04

Ειδικα αν ψαξεις σε αλλα ελληνικα φορουμ για τη ups μεχρι πριν 1-2 χρονια υπηρχαν απειρα παραπονα. Τωρα σε μενα δεν εχει καθυστερησει κατι τραγικα. Αλλα σαν τη dhl σε θεμα γρηγοραδας δεν ειναι καμια. Και παρολο που το καταστημα στην πολη μου ειναι λιγο παραμελημενο. Στη καλαματα σαν εξυπηρετηση το καλυτερο καταστημα ειναι acs. Μετα speedex. Μετα ελτα κουριερ μετα γενικη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 60

0 μέλη, 60 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες