Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2525 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1096   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/12/2020 - 13:09

Εγώ πάντως προσωπικά δεν έχω ούτε ένα θέμα με το pro Max . Ούτε ένα ελάττωμα πουθενά.
Και φυσικά μη σαν φαίνεται περίεργο . Άμα είχαν όλα θα γινόταν της ποπης. Δεν γίνεται να αστοχήσουν όλα. Επίσης για να κάνουν αντικατάσταση στο εξωτερικό , σημαίνει δεν είναι software αλλά hardware. Για αυτό ας μιλήσουν τα παιδιά που το έχουν το πρόβλημα τώρα αυτό η τίποτα άλλο σε πρώτη φάση , και άμα τους πουν περιμένετε για update , ας περιμένουν μέχρι την 14.3 και μετά ας τα στείλουν πίσω για αντικατάσταση.


Sent From My iPhone 12 Pro Max Tapatalk Pro

Καλα εσυ επιμενεις, απλα δεν το καταλαβαινεις, διαβασε τι γραφει ο Nikosgr



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1097   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2020 - 13:18

Καλα εσυ επιμενεις, απλα δεν το καταλαβαινεις, διαβασε τι γραφει ο Nikosgr


Μια χαρά ξέρω πως γίνεται και τι έχει γραφτεί .
Απλά το δικό μου δεν έχει κάτι.
Οποίος θέλει το πιστεύει....


Sent From My iPhone 12 Pro Max Tapatalk Pro

#1098   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2020 - 13:31

Δηλαδή το ενδεχόμενο μια συσκευή να μην παρουσιάζει το πρόβλημα, δεν υπάρχει; Δεν μπορεί να το έχουν όλες. 

Και γιατί δεν πιστεύουμε κάτι που μας λέει ένας άνθρωπος που το βλέπει με τα μάτια του;

Πρέπει με το ζόρι να έχει πρόβλημα επειδή εμείς "πάντα ξέρουμε";

 

 

Καλα εσυ επιμενεις, απλα δεν το καταλαβαινεις, διαβασε τι γραφει ο Nikosgr



#1099   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 06/12/2020 - 13:47

Και στο δικό μου 12 pro όσο και να το ψάχνω δεν βρίσκω κάτι στην οθόνη. Και δεν πρόκειται να συνεχίσω να ψειρίζω τη μαϊμού. Το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι φλικερινγκ στην καταγραφή βίντεο, φαντάζομαι θα το φτιάξουν σε κάποιο update σύντομα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1100   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2020 - 14:33

Καλα εσυ επιμενεις, απλα δεν το καταλαβαινεις, διαβασε τι γραφει ο Nikosgr

Καλά εσύ επιμένεις, απλά δεν το καταλαβαίνεις, διάβασε τι γράφουν χρήστεςgr που δεν έχουν το πρόβλημα...

Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 06/12/2020 - 14:35


#1101   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 865 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2020 - 14:48

Εγώ πάντως προσωπικά δεν έχω ούτε ένα θέμα με το pro Max . Ούτε ένα ελάττωμα πουθενά.
Και φυσικά μη σαν φαίνεται περίεργο . Άμα είχαν όλα θα γινόταν της ποπης. Δεν γίνεται να αστοχήσουν όλα. Επίσης για να κάνουν αντικατάσταση στο εξωτερικό , σημαίνει δεν είναι software αλλά hardware. Για αυτό ας μιλήσουν τα παιδιά που το έχουν το πρόβλημα τώρα αυτό η τίποτα άλλο σε πρώτη φάση , και άμα τους πουν περιμένετε για update , ας περιμένουν μέχρι την 14.3 και μετά ας τα στείλουν πίσω για αντικατάσταση.


Sent From My iPhone 12 Pro Max Tapatalk Pro

Δεν γίνεται της Πόπης γιατί :

 

α) το 99% των κατόχων παγκοσμίως δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει και ούτε θα το μάθουν ποτέ (παρά μονάχα άμα γίνει πρώτο θέμα στο CNN και τα αντίστοιχα μέσα),

β) από το υπόλοιπο 1%, που ασχολούνται με τα φόρα, οι μισοί δεν ασχολούνται να το βρουν και οι υπόλοιποι δεν θέλουν να το βρουν,

γ) δεν φαίνεται στην συνήθη καθημερινή χρήση.

 

Φυσικά δεν αποκλείεται το γεγονός να υπάρχει και ένα πολύ μικρό ποσοστό που, όντως, μπορεί στην συσκευή τους να μην συμβαίνει τίποτα. Μέχρι ώρας έχω διαβάσει για 2 μέλη εδώ μέσα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι το έχουμε.


Τελευταία επεξεργασία από: PanosI, 06/12/2020 - 14:50


#1102   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 06/12/2020 - 15:37

Εμενα παντως χωρις αυτο το βιντεο του Youtube που παρεθεσε καποιος απο πανω δε θα το χα παρατηρησει 2 εβδομαδες τωρα που το εχω. Εκει που συφιλιαζω πραγματικα και το βλεπω καθε μαμημενο λεπτο ειναι η κιτρινιαρικη οθονη που ειναι σαν να τη χλεμπονιασε ο κινεζος οταν την εβαζε ρε φιλε. Δεν το χει κανεις αλλος αυτο;;; 12 pro ελληνικο απο voda

Τελευταία επεξεργασία από: Franjelisco, 06/12/2020 - 15:38


#1103   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 865 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2020 - 15:48

Εμενα παντως χωρις αυτο το βιντεο του Youtube που παρεθεσε καποιος απο πανω δε θα το χα παρατηρησει 2 εβδομαδες τωρα που το εχω. Εκει που συφιλιαζω πραγματικα και το βλεπω καθε μαμημενο λεπτο ειναι η κιτρινιαρικη οθονη που ειναι σαν να τη χλεμπονιασε ο κινεζος οταν την εβαζε ρε φιλε. Δεν το χει κανεις αλλος αυτο;;; 12 pro ελληνικο απο voda



Φίλε μου απλά είναι πιο θερμό το χρώμα που έχει κάνει όμως και πιο color accurate το τηλέφωνο.

Άμα χαλιέσαι δες το βίντεο και φέρτο το κινητό στα μέτρα σου.


https://youtu.be/87OwU-2FOv4


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1104   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/12/2020 - 16:29

Είναι η μοναδική φορά στα τόσα χρόνια που αλλάζω iPh (απο εποχής τιτανοτεράστιου και αγαπημένου 3GS), που έχω ξενερώσει τόσο πολύ με νέα Day 1 συσκευή.

 

Το ξεθωριασμένο γκρί και τις μωβ γραμμές στο Scrolling θα μπορούσα τα αφήσω στην άκρη μιας και όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές πιο πίσω, θελεί ειδικές συνθήκες για να μπορέσει κανείς να κάνει σωστή αναπαραγωγή και να το διακρίνει. Όπως επίσης οτι δε ξέρουμε επίσημα ακόμα με τι έχουμε να κάνουμε (SW ή HW), έχοντας περάσει ένας μήνας.

 

Πάει στην άκρη, λες θα περιμένω. Το αποκορύφωμα όμως ήταν με το Auto Focus που το θύμισε κάποιος χθές.

 

Για εμάς που ασχολούμαστε και με τις Macro λήψεις τα αποτελέσματα είναι τραγικά. Και είναι ακόμα πιο τραγικά αν κάνεις σύγκριση με το περσινό 11 Pro Max ή ακόμα και με παλαιότερες συσκευές.

 

Κάμερα που προσπαθεί και κάνει συνεχόμενα Auto Focus μένοντας στο τέλος ένα θαμπό πράγμα.

 

Για να προλάβω αυτούς που θα πουν, "σιγά μωρέ είναι η κάμερα τέτοια και τι έγινε", ας βάλουν εγγραφή βίντεο και να 'χεις μόνιμα το Auto Focus να βαράει Tilt.

 

- Θετικό, πως κάποιοι έχουν δει κάποια διαφορά με τη 14.2, το πρόβλημα όμως δεν έχει εξαλειφθεί 100% και συνεχίζει να υπάρχει.

 

- Περίεργο, όταν ίδια μοντέλα (12 Pro) συμπεριφέρονται τελείως διαφορετικά υπο τις ίδιες συνθήκες.

 

Περι κιτρινίσματος οθόνης, σίγουρα πιο θερμή απο το περσινό και το αντιλαμβάνεσαι μόνο όταν το δείς συγκριτικά με κάποια άλλη.

 

Φέτος έχουν σκάσει πρόβληματα με το κιλό που δεν υπήρχαν σε τέτοιο βαθμό άλλες χρονιές, που αναπολώ το 11.

 

Φταίνε οι διαφορετικές συσκευές μεταξύ τους (4 φέτος)? Μπορεί.

 

Φταίνε οι διαφορετικοί κατασκευαστές που έχουν μπει σε οθόνες και κάμερες (Sammy, LG, Sony)? Μπορεί.

 

Όλα είναι θέμα αντίληψης. Για κάποιους όλα αυτά είναι "φυσιολογικά", "και τι έγινε σιγά", για μένα προσωπικά είναι μια ξενερουά κατάσταση, που περιμένω όταν και σκάω(με) 1300€+ να είναι όλα τέλεια όπως θα 'πρεπε.

 

Και μιλάμε για συσκευές που φέτος το ατού και αυτό που πολυ διαφημιζόταν ήταν οι κάμερες.

 

* Σορρυ για το μεγάλο πόστ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1105   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1661 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2020 - 16:35

To auto focus τι προβλημα προκαλει;

#1106   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/12/2020 - 16:50

Είναι η μοναδική φορά στα τόσα χρόνια που αλλάζω iPh (απο εποχής τιτανοτεράστιου και αγαπημένου 3GS), που έχω ξενερώσει τόσο πολύ με νέα Day 1 συσκευή.
 
Το ξεθωριασμένο γκρί και τις μωβ γραμμές στο Scrolling θα μπορούσα τα αφήσω στην άκρη μιας και όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές πιο πίσω, θελεί ειδικές συνθήκες για να μπορέσει κανείς να κάνει σωστή αναπαραγωγή και να το διακρίνει. Όπως επίσης οτι δε ξέρουμε επίσημα ακόμα με τι έχουμε να κάνουμε (SW ή HW), έχοντας περάσει ένας μήνας.
 
Πάει στην άκρη, λες θα περιμένω. Το αποκορύφωμα όμως ήταν με το Auto Focus που το θύμισε κάποιος χθές.
 
Για εμάς που ασχολούμαστε και με τις Macro λήψεις τα αποτελέσματα είναι τραγικά. Και είναι ακόμα πιο τραγικά αν κάνεις σύγκριση με το περσινό 11 Pro Max ή ακόμα και με παλαιότερες συσκευές.
 
Κάμερα που προσπαθεί και κάνει συνεχόμενα Auto Focus μένοντας στο τέλος ένα θαμπό πράγμα.
 
Για να προλάβω αυτούς που θα πουν, "σιγά μωρέ είναι η κάμερα τέτοια και τι έγινε", ας βάλουν εγγραφή βίντεο και να 'χεις μόνιμα το Auto Focus να βαράει Tilt.
 
- Θετικό, πως κάποιοι έχουν δει κάποια διαφορά με τη 14.2, το πρόβλημα όμως δεν έχει εξαλειφθεί 100% και συνεχίζει να υπάρχει.
 
- Περίεργο, όταν ίδια μοντέλα (12 Pro) συμπεριφέρονται τελείως διαφορετικά υπο τις ίδιες συνθήκες.
 
Περι κιτρινίσματος οθόνης, σίγουρα πιο θερμή απο το περσινό και το αντιλαμβάνεσαι μόνο όταν το δείς συγκριτικά με κάποια άλλη.
 
Φέτος έχουν σκάσει πρόβληματα με το κιλό που δεν υπήρχαν σε τέτοιο βαθμό άλλες χρονιές, που αναπολώ το 11.
 
Φταίνε οι διαφορετικές συσκευές μεταξύ τους (4 φέτος)? Μπορεί.
 
Φταίνε οι διαφορετικοί κατασκευαστές που έχουν μπει σε οθόνες και κάμερες (Sammy, LG, Sony)? Μπορεί.
 
Όλα είναι θέμα αντίληψης. Για κάποιους όλα αυτά είναι "φυσιολογικά", "και τι έγινε σιγά", για μένα προσωπικά είναι μια ξενερουά κατάσταση, που περιμένω όταν και σκάω(με) 1300€+ να είναι όλα τέλεια όπως θα 'πρεπε.
 
Και μιλάμε για συσκευές που φέτος το ατού και αυτό που πολυ διαφημιζόταν ήταν οι κάμερες.
 
* Σορρυ για το μεγάλο πόστ.


Νίκο μας κατέστρεψες.
Ούτε hater να διάβαζα χαχαχαχα
Και να πω ότι έχεις άδικο?
Απλα διαβάζοντας όλα αυτά η αλήθεια είναι ότι βλέπω το promax αλλιώς.

Και φοβάμαι ότι θα αρχίσουν αγγελίες του τύπου «ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ 12 με 11 promax και διαφορά από εμένα»
Και φαντάζομαι με τόσα θέματα που εγω προσωπικά δεν ασχολήθηκα με τις μπορδοροκοκκινες αποχρώσεις σε βαθύ σκοτάδι, τι χαμός θα γίνει με τις αντικαταστάσεις και τις επιστροφές.

Καραντίνα περνάμε, ήρθε και το ευκρινές και εμπεριστατωμένο ποστ σου, που σορυ για την λέξη (και ας φάω μπαμ) αλλά μας ΓΑΜΗΣΕ εντελώς την ψυχολογία....

Υ.Γ: πολύχρονος αδελφε και συνέχισε έτσι (και ας μας μαυρισες την ψυχή σήμερα)
Οι αλήθειες αλλωστε πονάνε

:)

#1107   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 06/12/2020 - 16:52

@nikosgnr επειδη δεν εκανα την αλλαγη φετος απο 11 προ σε 12... βασικος παραγοντας για μενα οταν σκαω πολλα λεφτα εχω καποιες απαιτησεις.

Απο τα λεγομενα σας παντως εχω καταληξει σε μιξ πραγματα. Δεν ειναι 1 πραγμα , ειναι διαφορα.

Ελπιζω να λυθουν σε ολους αμεσα.

Α και χρονια πολλα για την γιορτη σου νικο! Πολυχρονος!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: PariS21, 06/12/2020 - 16:53


#1108   litanies

litanies

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 06/12/2020 - 16:55

ίσως είναι offtopic , αλλά γινεται να βάλω περισσότερες επιλογές όταν κάνουμε swipe down απο την μεριά της μπαταριας και βγαζει το airplane mode Κλπ κλπ? 



#1109   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2020 - 17:01

Μιας και ανέφερα battery drain και βρήκα τι έφταιγε, το αναφέρω και αχρείαστο να ναι.

Φυσική κάρτα SIM.

Όπως είχα γράψει μια βδομάδα τώρα δεν είχα πρόβλημα με την μπαταρία. Το παρατήρησα μόλις χθες. Κάνοντας set up as new το πρωί θυμήθηκα ότι προχτές έβαλα την κάρτα sim στο τηλέφωνο για πρώτη φορά. Μέχρι τότε λειτουργούσα μόνο ως κύρια και μοναδική την esim. Επίσης το πρωί που παρατήρησα το μεγάλο drain η εφαρμογή με τη μοναδική σχεδόν χρήση ήταν το «τηλέφωνο». Προφανώς πραγματική χρήση δεν υπήρχε παρά μόνο στο background.

Μετά το set up σήμερα παρατήρησα πάλι την μπαταρία να τρέχει. Μόλις απενεργοποίησα την γραμμή της φυσικής sim η μπαταρία πέφτει 1% την ώρα max. Λογικό για τηλέφωνο στο οποίο μόλις έγινε set up.

Το 5G έχει μάλλον αλλάξει τη σωστή λειτουργία των 2 sim. Όπως θα έχετε κάποιοι δει υπάρχει και περιορισμός σχετικά με τη χρήση του όταν υπάρχουν 2 κάρτες ταυτόχρονα.

Software, πρόβλημα στο firmware ; Μη αναβαθμισμένα carrier settings ; Θα δείξει. Πάντως drain λόγω ταυτόχρονης χρήσης της φυσικής sim έχει επιβεβαιωθεί και στο εξωτερικό.

Τα προβλήματα παραμένουν αστεία για εντελώς καινούργια συσκευή. Γίνεται σύγκριση με facelift προηγούμενων ετών όπου αν και οι αλλαγές ήταν ελάχιστες καθιερώθηκαν τα gates...
Απλώς, το 12 παίζει τώρα , με το 12 θα ασχοληθούμε. Είναι λογικό να ξεχνιούνται τα προηγούμενα.

Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 06/12/2020 - 17:04


#1110   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/12/2020 - 17:06

To auto focus τι προβλημα προκαλει;

Have Fun.

 

Νίκο μας κατέστρεψες.
Ούτε hater να διάβαζα χαχαχαχα
Και να πω ότι έχεις άδικο?
Απλα διαβάζοντας όλα αυτά η αλήθεια είναι ότι βλέπω το promax αλλιώς.

Και φοβάμαι ότι θα αρχίσουν αγγελίες του τύπου «ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ 12 με 11 promax και διαφορά από εμένα»
Και φαντάζομαι με τόσα θέματα που εγω προσωπικά δεν ασχολήθηκα με τις μπορδοροκοκκινες αποχρώσεις σε βαθύ σκοτάδι, τι χαμός θα γίνει με τις αντικαταστάσεις και τις επιστροφές.

Καραντίνα περνάμε, ήρθε και το ευκρινές και εμπεριστατωμένο ποστ σου, που σορυ για την λέξη (και ας φάω μπαμ) αλλά μας ΓΑΜΗΣΕ εντελώς την ψυχολογία....

Υ.Γ: πολύχρονος αδελφε και συνέχισε έτσι (και ας μας μαυρισες την ψυχή σήμερα)
Οι αλήθειες αλλωστε πονάνε

:)

Ρε 'συ σοβαρά έχω σκεφτεί αν δεν αλλάξει κάτι σύντομα με όλα αυτά, να επιστρέψω στο περσινό 11 Pro Max.

 

Μακάρι να τα διορθώσουν με Update και τελικώς όλο το πανηγύρι να είναι θέμα SW.

 

Απο την άλλη ποτέ στα τόσα χρόνια δε βαράω παλαμάκια για κάθε μακακία της Apple.

 

Είπαμε γουστάρουμε ναι, αλλά όλα έχουν και ένα όριο.

 

Να 'σαι καλά για τις ευχές :)

 

@nikosgnr επειδη δεν εκανα την αλλαγη φετος απο 11 προ σε 12... βασικος παραγοντας για μενα οταν σκαω πολλα λεφτα εχω καποιες απαιτησεις.

Απο τα λεγομενα σας παντως εχω καταληξει σε μιξ πραγματα. Δεν ειναι 1 πραγμα , ειναι διαφορα.

Ελπιζω να λυθουν σε ολους αμεσα.

Α και χρονια πολλα για την γιορτη σου νικο! Πολυχρονος!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι πολλά μαζεμένα τα "Features" φέτος. Δεν είναι ένα και δύο.

 

- Ξεθωριασμένα γκρί (σε κάποιους και πράσινα ασχέτως φωτεινότητας)

 

- Mωβ γραμμές στο Scrolling.

 

- Πιο θερμές οθόνες (που οκ όπως είπα δεν ενοχλεί μέχρι να συγκρίνεις) και πρέπει να κάνεις αλχημείες απο ρυθμίσεις για να τη φέρεις στα ίσια της. Έκλεισα το True Tone γι αυτό το λόγο.

 

- Πρόβλημα στο Swipe στο 12 Mini που το διόρθωσαν με Update.

 

- Πρόβλημα που χάνεται το σήμα

 

- Αποκορύφωμα για 'μενα που είμαι λάτρης της φωτ/φίας, το μαμημένο το Auto Focus.

 

Δε ξέρω τι έχουν κάνει αλλά υπάρχει θέμα στο Quality Control.

 

Κατά τα άλλα όλα κάλα. "ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΜΕΡΑ ΣΕ ΤΗΛ. ΦΕΤΟΣ ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ."

 

Να 'σαι καλά για τις ευχές :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες