Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1126   dimifoti

dimifoti

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2020 - 20:18

Σχετικά με το πρασίνισμα σήμερα το επιβεβαίωσα ότι είναι μόνο software. Κάντε την ακόλουθη εργασία. Βάλτε τη φωτεινότητα στο 25-30%. Κλείστε true tone.
Ξεκινήστε την εγγραφή οθόνης. Πηγαίνετε στις φωτογραφίες σας και διαλέξτε μια φώτο ή βίντεο οτιδήποτε. Πατήστε το share. Επιλέξτε να κάνετε share στο messenger. Με το που ανοίξει ο κατάλογος για να κάνετε share θα δείτε να πρασινιζει στο background η οθόνη.
Το screen capture που καταγράφατε τόση ώρα παίξτε το σε μία οποιαδήποτε άλλη οθόνη. Θα δείτε ότι το πρασίνισμα φαίνεται και στο βίντεο σε οποιαδήποτε οθόνη. 100% software λοιπόν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1127   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/12/2020 - 20:41

Καλό θα ήταν να ξεκλέψουμε λίγο χρόνο, αφήνωντας Feedback για τα "Features" πιο πάνω εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1128   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1053 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/12/2020 - 20:53

Μολις ειδα ενα περιεργο bug. Ενω χρησιμοποιουσα το κινητο επεσε κατα πολύ η φωτεινοτηα χωρις να εχω ενεργοποιημενη την αυτοματη φωτεινοτητα. Μπαινω στις ρυθμισεις ανεβοκατεβαζω τη φωτεινοτητα τιποτα. Ανοιγοκλεινω το διακοπτη της αυτοματης τιποτα. Και μονο οταν κλειδωσα το κινητο και το ξαναανοιξα εστρωσε.

#1129   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2020 - 20:57

Μολις ειδα ενα περιεργο bug. Ενω χρησιμοποιουσα το κινητο επεσε κατα πολύ η φωτεινοτηα χωρις να εχω ενεργοποιημενη την αυτοματη φωτεινοτητα. Μπαινω στις ρυθμισεις ανεβοκατεβαζω τη φωτεινοτητα τιποτα. Ανοιγοκλεινω το διακοπτη της αυτοματης τιποτα. Και μονο οταν κλειδωσα το κινητο και το ξαναανοιξα εστρωσε.

Γνωστό του iOS 14. Μου έχει συμβεί και σε xs max.

Όπως επίσης και να κολλάει ο ήχος. Πχ κλειδώνεις και ήχος κλειδώματος στο μαξ. Ανοίγεις, ξανακλειδώνεις και είναι νορμάλ.

#1130   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2020 - 21:12

Προσωπικά θεωρώ ότι το γαλακτερό στην οθόνη δεν είναι θέμα software.

Το γαλακτερό υπάρχει σε όλα τα ποσοστά φωτεινότητας απλά μέχρι να φτάσει στο 25% δεν γίνεται αντιληπτό από το μάτι όπως και στο 100%.

Απόλυτα μαύρο video σε landscape mode και αυξομείωση της έντασης. Υπάρχει η γαλακτερή γραμμή από τη μια άκρη στην άλλη.Το τελευταίο είχε αναφερθεί και κάποια πόστς πιο πίσω.

Όπως ειπώθηκε και πριν από το Νίκο (χρόνια πολλά και καλά σου εύχομαι) το θέμα με την κάμερα είναι το κερασάκι στην τούρτα για εμένα.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να μου στείλει το Amazon νέα συσκευή.Απλά παρακολουθώ το θέμα μέχρι τέλος Δεκέμβρη.Αν δεν, τότε απλά επιστροφή και refund.

Δε φταίει το 2020, εγώ φταίω που είπα να πάρω iPhone :-))))


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1131   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/12/2020 - 21:15

Παιδιά με όλα αυτά που διαβάζω θα συστήνατε να περιμένει κάποιος καλύτερα ως την άνοιξη και να το αγοράσει τότε, που λογικά θα έχουν διορθωθεί όλα;

#1132   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2020 - 21:18

Παιδιά με όλα αυτά που διαβάζω θα συστήνατε να περιμένει κάποιος καλύτερα ως την άνοιξη και να το αγοράσει τότε, που λογικά θα έχουν διορθωθεί όλα;


Από εμένα επιβάλλεται να περιμένεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1133   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/12/2020 - 21:30

Προσωπικά θεωρώ ότι το γαλακτερό στην οθόνη δεν είναι θέμα software.

Το γαλακτερό υπάρχει σε όλα τα ποσοστά φωτεινότητας απλά μέχρι να φτάσει στο 25% δεν γίνεται αντιληπτό από το μάτι όπως και στο 100%.

Απόλυτα μαύρο video σε landscape mode και αυξομείωση της έντασης. Υπάρχει η γαλακτερή γραμμή από τη μια άκρη στην άλλη.Το τελευταίο είχε αναφερθεί και κάποια πόστς πιο πίσω.

Όπως ειπώθηκε και πριν από το Νίκο (χρόνια πολλά και καλά σου εύχομαι) το θέμα με την κάμερα είναι το κερασάκι στην τούρτα για εμένα.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να μου στείλει το Amazon νέα συσκευή.Απλά παρακολουθώ το θέμα μέχρι τέλος Δεκέμβρη.Αν δεν, τότε απλά επιστροφή και refund.

Δε φταίει το 2020, εγώ φταίω που είπα να πάρω iPhone :-))))

Το θέμα με τη κάμερα ξέρεις ποιό είναι?

 

Οτι κατά πάσα πιθανότητα όπως φαίνεται, δεν θα διορθωθεί.

 

Ειδικά στο Pro Max που κλαίει.

 

Απλά έτσι είναι οι κάμερες φέτος όπως φαίνεται και είναι το λιγότερο τραγικό.

 

Thnx για τις ευχές.

 

Παιδιά με όλα αυτά που διαβάζω θα συστήνατε να περιμένει κάποιος καλύτερα ως την άνοιξη και να το αγοράσει τότε, που λογικά θα έχουν διορθωθεί όλα;

Πλέον και με το θέμα της κάμερας, θα έλεγα και 'γω να περιμένεις πλέον μέχρι νεωτέρας.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 06/12/2020 - 21:32

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1134   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 06/12/2020 - 21:48

Παιδιά με όλα αυτά που διαβάζω θα συστήνατε να περιμένει κάποιος καλύτερα ως την άνοιξη και να το αγοράσει τότε, που λογικά θα έχουν διορθωθεί όλα;


Και γιατί να μην περιμένεις άλλους λίγους μήνες να πάρεις το 13;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1135   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 06/12/2020 - 22:02

Το θέμα με τη κάμερα του MAX είχε αναφερθεί στα macrumors 9to5mac κτλ. και οφείλεται στον μεγαλύτερο αισθητήρα. Το απλό Pro έχει καλύτερο macro και πάντα θα έχει μεταξύ των δύο... Δε λύνεται με software ρύθμιση.

 

Γενικά χρόνια είχα να δω τόση δικαιολογημένη για μένα γκρίνια τα τελευταία χρόνια εδώ.... Και σε αυτό φταίει η apple και μόνο αυτή διότι με τα λεγόμενά της μας άφησε να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο. Ειδικά με το iOS 14 είχε πει χαρακτηριστικά ότι θα ακολουθήσει διαφορετική φιλοσοφία για να προλαβαίνει τα όποια bugs μετά το φιάσκο με το iOS 13...

https://www.macrumor...-battery-drain/

Επίσης απορώ πως η DXOMARK βαθμολόγησε την οθόνη την καλύτερη (μέχρι στιγμής) οθόνη σε κινητό. Της έκατσε μοντέλο χωρίς τα παραπάνω προβλήματα; ή δεν την ενδιαφέρουν τα total blacks των oled κτλ.; Πιθανόν δεν το πήραν χαμπάρι....

 

Αυτό που εμένα με εκνευρίζει είναι ότι η apple δε μιλάει δημοσίως για τα προβλήματα και μας αφήνει εμάς σα μαλάκες να βρούμε λύσεις, όπως έγραψε ένα παιδί παραπάνω για τα δίκαρτα και την μεγαλύτερη κατανάλωση....

 

Έλεος, αγοράζουμε το ακριβότερο και έχουμε κάθε δικαίωμα να απαιτούμε τα κινητά μας να μην έχουν το παραμικρό.... Αυτοί μας "έμαθαν" έτσι άλλωστε...


Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 06/12/2020 - 22:09


#1136   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2020 - 22:13

Παρομοίως και για έμενα.

Αυτό με την κάμερα δε συγχωρείται με τίποτα. Θα περιμένω να δω με ποιο τρόπο θα προσπαθήσουν να το διορθώσουν.

Αν είναι θέμα φακών και hardware θα κρατήσω το κινητό όσο πιο πολύ γίνεται και μόλις βγουν οι νεες σωστές φουρνιές, τότε επιστροφή, refund και αγορά του νέου μοντέλου που λογικά μέχρι τότε θα έχει πέσει και η τιμή του, οπότε με το πλήρες refund τουλάχιστον κάτι παίρνεις πίσω από χρήματα.    

 

 

Προσωπικά θεωρώ ότι το γαλακτερό στην οθόνη δεν είναι θέμα software.

Το γαλακτερό υπάρχει σε όλα τα ποσοστά φωτεινότητας απλά μέχρι να φτάσει στο 25% δεν γίνεται αντιληπτό από το μάτι όπως και στο 100%.

Απόλυτα μαύρο video σε landscape mode και αυξομείωση της έντασης. Υπάρχει η γαλακτερή γραμμή από τη μια άκρη στην άλλη.Το τελευταίο είχε αναφερθεί και κάποια πόστς πιο πίσω.

Όπως ειπώθηκε και πριν από το Νίκο (χρόνια πολλά και καλά σου εύχομαι) το θέμα με την κάμερα είναι το κερασάκι στην τούρτα για εμένα.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να μου στείλει το Amazon νέα συσκευή.Απλά παρακολουθώ το θέμα μέχρι τέλος Δεκέμβρη.Αν δεν, τότε απλά επιστροφή και refund.

Δε φταίει το 2020, εγώ φταίω που είπα να πάρω iPhone :-))))


Sent from my iPhone using Tapatalk



#1137   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/12/2020 - 22:16

Προσωπικά θεωρώ ότι το γαλακτερό στην οθόνη δεν είναι θέμα software.

Το γαλακτερό υπάρχει σε όλα τα ποσοστά φωτεινότητας απλά μέχρι να φτάσει στο 25% δεν γίνεται αντιληπτό από το μάτι όπως και στο 100%.

Απόλυτα μαύρο video σε landscape mode και αυξομείωση της έντασης. Υπάρχει η γαλακτερή γραμμή από τη μια άκρη στην άλλη.Το τελευταίο είχε αναφερθεί και κάποια πόστς πιο πίσω.

Όπως ειπώθηκε και πριν από το Νίκο (χρόνια πολλά και καλά σου εύχομαι) το θέμα με την κάμερα είναι το κερασάκι στην τούρτα για εμένα.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να μου στείλει το Amazon νέα συσκευή.Απλά παρακολουθώ το θέμα μέχρι τέλος Δεκέμβρη.Αν δεν, τότε απλά επιστροφή και refund.

Δε φταίει το 2020, εγώ φταίω που είπα να πάρω iPhone :-))))


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κατέβασα το παρακάτω βίντεο από αλλη συσκευή και με airdrop αποθήκευση στο pro max και παρακολούθησα το βίντεο από YouTube και από photo library με την ίδια ένταση 50% και παρατήρησα πως στο αποθηκευμένο βίντεο το φαινόμενο δεν είναι τόσο έντονο.
Αν ήταν hardware πιστεύω θα ήταν το ίδιο.

Οποίος έχει χρόνο ας το δοκιμάσει

https://youtu.be/sJt11uiY_cw

#1138   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/12/2020 - 22:30

Και γιατί να μην περιμένεις άλλους λίγους μήνες να πάρεις το 13;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Έτσι δε βγαζει πουθενά, μετά το 13 μπορεί να έχει τα δικά του προβλήματα κλπ. Και έχω ένα 7 plus, δεν ειναι ότι έχω πρόσφατο μοντέλο.
Αλλά στην περίπτωση μου επειδή θα πληρώσω με κάτι δωροεπιταγες που λήγουν Ιούλιο του 2021, δεν μπορώ να περιμένω παραπάνω :)
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πάω σήμερα να πάρω το 11 Pro max, γιατί περιοριζομαι σε ένα μαγαζί το οποίο δεν το έχει πλέον (οπότε θα πρέπει να το βρω σε τρελή τιμή όπως τα 1000 που έδινε το 256αρι ο Γερμανός πριν λίγο καιρό αλλά δεν είχα αποφασίσει ακόμα και εξαντληθηκαν αμέσως)

Τελευταία επεξεργασία από: thagkol, 06/12/2020 - 22:35


#1139   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2020 - 22:59

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει το iPhone 12
Hotspot? Προσπαθώ να δώσω data σε laptop windows 10 αλλά δεν συνδέεται ενώ το βρίσκει το δίκτυο δεν συνδέεται έχω κάνει επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου αλλά τίποτα ένα Android κινητό που έχω συνδέεται με το laptop κανονικά άρα δεν φταίει το laptop τι μπορεί να φταίει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1140   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 06/12/2020 - 23:19

Προχθές το έκανα στο Mac Mini μου χωρίς πρόβλημα. Συνήθως μια επανεκκίνηση του κινητού μου έλυνε το πρόβλημα όταν εμφανιζόταν (σε XS Max που είχα).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 06/12/2020 - 23:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες