Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1156   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 07/12/2020 - 09:15

Τελικά το θέμα με το battery drain φαίνεται να είναι προνόμιο πολλών και να παίρνει διαστάσεις...

 

Χθες το βράδυ με τα πάντα κλειστά εκτός απο το modem, από 17% to βρήκα κλειστό το πρωϊ...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1157   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2020 - 09:20

Τελικά το θέμα με το battery drain φαίνεται να είναι προνόμιο πολλών και να παίρνει διαστάσεις...

Χθες το βράδυ με τα πάντα κλειστά εκτός απο το modem, από 17% to βρήκα κλειστό το πρωϊ...

Τουλάχιστον αυτό με το drain, φαίνεται να σχετίζεται με το 14.2 αφού το έχουν και άλλες συσκευές. Το MacRumors έβγαλε μέχρι και είδηση, οπότε προφανώς είναι widespread το θέμα:

https://forums.macru...-drain.2273789/

#1158   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2020 - 09:33

Τελικά το θέμα με το battery drain φαίνεται να είναι προνόμιο πολλών και να παίρνει διαστάσεις...

Χθες το βράδυ με τα πάντα κλειστά εκτός απο το modem, από 17% to βρήκα κλειστό το πρωϊ...


2 SIM ?

#1159   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/12/2020 - 09:52

Τουλάχιστον αυτό με το drain, φαίνεται να σχετίζεται με το 14.2 αφού το έχουν και άλλες συσκευές. Το MacRumors έβγαλε μέχρι και είδηση, οπότε προφανώς είναι widespread το θέμα:

https://forums.macru...-drain.2273789/

όπως αναφέρει και το άρθρο το iPhone SE 1st το έχει ρημάξει. Ούτε 1 ώρα χρήσης δεν αντέχει. Το 8αρι ''αντέχει'' ακόμα


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 07/12/2020 - 09:54


#1160   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 07/12/2020 - 09:57

εγω με iphone 12 pro max , 2 sims , αρκετα emails , 1 ωρα χρηση ως τηλεφωνο για κλησεις , 1 ωρα gaming , το βραδυ εχω 30-40% υπολοιπομενο 

 

με 14.3 beta 



#1161   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2020 - 10:14

όπως αναφέρει και το άρθρο το iPhone SE 1st το έχει ρημάξει. Ούτε 1 ώρα χρήσης δεν αντέχει. Το 8αρι ''αντέχει'' ακόμα

Επιβεβαιωνω διοτι εχω στα χερια μου το 1st gen δεν εχω σκεφτει να το βγαλω απο φορτιστη/powerbank ολη την μερα!



#1162   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/12/2020 - 10:14

To συγκεκριμένο άρθρο που έχεις ποστάρει ξανά, είναι απο όταν ξεκίνησε το πρόβλημα.
 
Η μόνη επίσημη ενημέρωση απο την Apple είναι πως το κοιτάνε μέχρι νεωτέρας.
 
Αυτά περι Fix με Update είναι εικασίες του cultofmac και πατάνε σε παρόμοια περσινή περίπτωση με το 11 Pro Max.
 
Που βέβαια, δεν είχε καμία σχέση με φέτος.
 
 

To G9N.


Καλημερα Νικ
Απλα για επιβεβαίωση - το G9N είναι θεωρητικά το πάνελ με τα λιγότερα θέματα?

Έγινα και γώ ψυχακιας και το έψαξα.
Αυτό γράφει G9N κτλ

#1163   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/12/2020 - 10:35

Να σου πω την αλήθεια, αν και αγαπώ πολύ τη φωτογραφία, με τα τεχνικά χαρακτηριστικά ποτέ δε τα πήγαινα πολύ καλά.

Πειραματίζομαι και μέσα από αυτό βγάζω συμπεράσματα. Τα specs στα χαρτιά, δε τα κατανοώ πάντα πλήρως.

Εμπειρικά και μόνο, στο 11 Pro Max, έχω παρατηρήσει ότι τραβώντας σε raw μορφή το ίδιο καρέ στο Lightroom, πρώτα με τον wide και στα καπάκια με τον tele (με ίδιες ρυθμίσεις και κάνοντας focus πάνω στο ίδιο σημείο), το αποτέλεσμα του tele, περιέργως είναι καλύτερο [emoji15] Αυτό ακόμα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, όπου κανονικά θα έπρεπε να υστερεί ο tele.

Ενδεικτικά εδώ, με ελάχιστο φως στο δωμάτιο, έχω κάνει crop στη wide φωτό, ώστε να μοιάζει με το αντίστοιχο καρέ του tele και κάνω pixel picking με zoom στο θεό και το καρέ του tele, είναι ξεκάθαρα καλύτερο...

Να πω ότι ξέρω γιατί γίνεται, θα σε γελάσω, απλά το έχω διαπιστώσει στην πράξη αρκετές φορές..

 Καλά μη νομίζεις πως και 'γω το έχω πολύ το τεχνικό κομμάτι της φωτ/φίας.. :)

 

Κάνε ένα Test καλύπτοντας τον 1x όταν τραβάς με τον Tele.
 

Στο θεμα που συζητιεται στο λινκ που εδωσες λενε καθαρα οτι ΔΕΝ υπαρχει θεμα στα 12 mini και 12 και οτι στο Pro το προβλημα εχει διορθωθει και παραμενει στο max (αν καταλαβα καλα)

Κατά κόρον ναι, σωστά.

 

Έχουν υπάρξει 2-3 Post που αναφέρουν και στο 12 το ίδιο.
 

Δεν κατηγορώ κανέναν για γκρίνια και απογοήτευση, είναι μια συσκευή που κοστίζει 2 μισθους και θα έπρεπε να είναι άψογη, όποτε δικαιολογημένες οι παρατηρησεις όλων. Προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος και δε θα αφήσω τα συγκεκριμένα σημεία να με ξενερωσουν, σίγουρα παίζει ρόλο ότι έρχομαι από συσκευή 2 γενιών για πρώτη φορά σε iPhone, όπως επίσης και το γεγονός ότι βλέπω τα γκρίζα flashes στο τεστ, αλλά τίποτα άλλο και δεν πρόκειται να ασχοληθώ περισσότερο, αφού στην καθημερινή χρήση ακόμα δεν αντιμετώπισα τίποτα. Για τις κάμερες και το focus το είχα διαβάσει πριν 2 εβδομάδες στο 9to5Mac αλλά θέλω να δω αν θα μου χρειαστεί ποτέ να το αντιμετωπίσω.

P.S: @nikosgnr να χαίρεσαι τη γιορτή σου με υγεία, χωρίς εσένα πιθανότατα δε θα υπήρχε το παρόν forum!

Νίκο σου εύχομαι χρόνια πολλά με υγεία και πολύ τεχνολογία!!!!

Είπα να μην σπαμάρω το τόπικ χωρίς να έχω ακόμα κάτι να σχολιάσω αλλά δεν γίνεται τελικά...
Νίκο μας που πάντα μας βοηθάς και προσωπικά εμένα πάαααρα πολλές φορές σου εύχομαι ολόψυχα Χρόνια Πολλά με υγεία και ό,τι επιθυμείς!!!!
Και μην σκάτε παιδιά για το κινητό... Όλα θα φτιαχτουν και όλα θα γίνουν. Εμείς να έιμαστε καλά! Χαρείτε τις συσκευές σας και καλές γιορτές να έχουμε!  ^_^

 Να 'στε καλά για τις ευχές.

 

ΜΟΝO υγεία και τίποτα άλλο.
 

Καλημερα Νικ
Απλα για επιβεβαίωση - το G9N είναι θεωρητικά το πάνελ με τα λιγότερα θέματα?

Έγινα και γώ ψυχακιας και το έψαξα.
Αυτό γράφει G9N κτλ

Καλημέρες.

 

Ουσιαστικά το συγκεκριμένο έχεις τις λιγότερες πιθανότητες να βγάλει κάποιο πρόβλημα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1164   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/12/2020 - 10:48

 Καλά μη νομίζεις πως και 'γω το έχω πολύ το τεχνικό κομμάτι της φωτ/φίας.. :)

 

Κάνε ένα Test καλύπτοντας τον 1x όταν τραβάς με τον Tele.
 

Κατά κόρον ναι, σωστά.

 

Έχουν υπάρξει 2-3 Post που αναφέρουν και στο 12 το ίδιο.
 

 Να 'στε καλά για τις ευχές.

 

ΜΟΝO υγεία και τίποτα άλλο.
 

Καλημέρες.

 

Ουσιαστικά το συγκεκριμένο έχεις τις λιγότερες πιθανότητες να βγάλει κάποιο πρόβλημα.

ΤΕΛΕΙΑ!!

 

Από τα 200 προβληματακια πεσαμε πιθανών στα 199...

Κατι ειναι αυτο

 

:lol:   :D



#1165   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 07/12/2020 - 11:10

Τα μαζικά παράπονα στην μηλοεταιρια δεν θα βοηθούσαν κάπως την κατάσταση;Για να μη περιμένουμε Δεκέμβριο του 21 για τυχόν αντικατάσταση κάποιου hardware προβλήματος...Πρώτη φορά δεν χαίρομαι που περιμένω νέο κινητό το όποιο είναι καθοδόν και είμαι έτοιμος να το επιστρέψω και να πάρω το 12 σκέτο με το όποιο τίμημα στην αναμονή .

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#1166   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/12/2020 - 11:25

Τα μαζικά παράπονα στην μηλοεταιρια δεν θα βοηθούσαν κάπως την κατάσταση;Για να μη περιμένουμε Δεκέμβριο του 21 για τυχόν αντικατάσταση κάποιου hardware προβλήματος...Πρώτη φορά δεν χαίρομαι που περιμένω νέο κινητό το όποιο είναι καθοδόν και είμαι έτοιμος να το επιστρέψω και να πάρω το 12 σκέτο με το όποιο τίμημα στην αναμονή .
Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μην αγχώνεσαι, όλα θα διορθωθούν.... βγήκε το εμβόλιο :)

Πέραν την πλάκας, θεωρώ ότι με τόσο κράξιμο που πέφτει, δεν μπορεί μια εταιρεία που τα σκας κανονικότατα, να μην διορθώσει τα οποία θέματα που έχει η σειρά 12....

Θεωρητικά, αν το ρίξουν σε πρόβλημα του iOS και βγάλουν κάποιο update λογικά θα διορθωθούν τα οποία προβλήματα.
Γιατί αν μπουν στην λογική των ανακλήσεων, προβλέπω το gate με την Volkswagen και το θέμα που είχαν στις μετρήσεις, να είναι πολύ μικρό σε σχέση με τους αγοραστές των μήλων.

Δεν νομιζω να τους συμφέρει να πέσουν από τον θρόνο.
Αλλιώς βλέπω μαζικές εξόδους από όλους μας...
Ας πέσω έξω εύχομαι..

..Steve ακούς??

#1167   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/12/2020 - 11:44

ΤΕΛΕΙΑ!!

 

Από τα 200 προβληματακια πεσαμε πιθανών στα 199...

Κατι ειναι αυτο

 

:lol:   :D

Το τι πάνελ έχεις είναι παρηγοριά στον άρρωστο..

 

Είπαμε "Features" παντού.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1168   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2020 - 12:43

Προσωπικά θεωρώ ότι το γαλακτερό στην οθόνη δεν είναι θέμα software.

Το γαλακτερό υπάρχει σε όλα τα ποσοστά φωτεινότητας απλά μέχρι να φτάσει στο 25% δεν γίνεται αντιληπτό από το μάτι όπως και στο 100%.

Απόλυτα μαύρο video σε landscape mode και αυξομείωση της έντασης. Υπάρχει η γαλακτερή γραμμή από τη μια άκρη στην άλλη.Το τελευταίο είχε αναφερθεί και κάποια πόστς πιο πίσω.

Όπως ειπώθηκε και πριν από το Νίκο (χρόνια πολλά και καλά σου εύχομαι) το θέμα με την κάμερα είναι το κερασάκι στην τούρτα για εμένα.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να μου στείλει το Amazon νέα συσκευή.Απλά παρακολουθώ το θέμα μέχρι τέλος Δεκέμβρη.Αν δεν, τότε απλά επιστροφή και refund.

Δε φταίει το 2020, εγώ φταίω που είπα να πάρω iPhone :-))))


Sent from my iPhone using Tapatalk


Επανέρχομαι για το θέμα της γραμμής που εμφανίζεται από άκρη σε άκρη όταν αυξομειώνεις την ένταση σε total black video .

Guess what

Έκανα το ίδιο τεστ με το SE 2020 της κόρης μου.Το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο αλλά λιγότερο εμφανές.Φυσικά δεν εμφάνιζε το φαινόμενο φλας αυτοκινήτου που εμφανίζει το 12.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1169   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 07/12/2020 - 13:21

Με βάλατε στη διαδικασία και είδα ποιο panel έχω, G9N, τα περισσότερα που αναφέρατε δεν είχα μπορέσει να τα δω μάλλον για αυτό το λόγο, αλλά εννοείται κατά την εκκίνηση στο μηλο, λίγο πριν ξεκινήσει το springboard κάνει αυτό το περίεργο γκριζάρισμα. Δεν μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω, απλά από περιέργεια το έκανα γιατί δεν μπορούσα να δω τα προβλήματα (πλην της εκκίνησης που το ήξερα).


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1170   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 07/12/2020 - 13:33

Με βάλατε στη διαδικασία και είδα ποιο panel έχω, G9N, τα περισσότερα που αναφέρατε δεν είχα μπορέσει να τα δω μάλλον για αυτό το λόγο, αλλά εννοείται κατά την εκκίνηση στο μηλο, λίγο πριν ξεκινήσει το springboard κάνει αυτό το περίεργο γκριζάρισμα. Δεν μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω, απλά από περιέργεια το έκανα γιατί δεν μπορούσα να δω τα προβλήματα (πλην της εκκίνησης που το ήξερα).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό με το focus σε κοντινές λήψεις στην κάμερα στο κάνει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες