Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1141   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2020 - 23:24

Για την κάμερα για να εστιάζει από πολύ κοντά χωρίς θολούρα, χρησιμοποιήστε το 2.5 optical zoom. Δουλεύει άψογα. Είναι απλά θέμα φακών. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1142   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2020 - 23:30

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει το iPhone 12
Hotspot? Προσπαθώ να δώσω data σε laptop windows 10 αλλά δεν συνδέεται ενώ το βρίσκει το δίκτυο δεν συνδέεται έχω κάνει επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου αλλά τίποτα ένα Android κινητό που έχω συνδέεται με το laptop κανονικά άρα δεν φταίει το laptop τι μπορεί να φταίει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο hotspot ενεργοποίησε τη μέγιστη συμβατότητα. 



#1143   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 06/12/2020 - 23:31

Πριν από μερικούς μήνες, οι χρήστες του Samsung S20 Ultra είχαν αγοράσει την "καλύτερη" κάμερα στον κόσμο και προσπαθούσαν να βγάλουν κοντινές λήψεις...

It wasn't a bug... it was a feature του μεγάλου αισθητήρα...

 

Δύσκολα θα στρώσει λοιπόν το 12 Pro Max. Αντίθετα εικάζω ότι θα κάνει εκπληκτικές λήψεις σε τοπία. 



#1144   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/12/2020 - 23:58

Μόνο που το παραπάνω θέμα δεν είναι αποκλειστικότητα του 12 Pro Max που έχει και τον μεγαλύτερο σένσορα.

 

Υπάρχει και στο "μικρό" Pro αλλά και στο 12.

 

Ο σένσορας δε θα έπρεπε να επηρεάζει ως προς το Focus, παρά μόνο στο βάθος πεδίου και το πόσο έντονο μπορεί να διαμορφωθεί.

 

Και λέω διαμορφωθεί γιατί δεν έχουμε να κάνουμε με φακούς όπως στις DSLR που αυτό γίνεται "φυσικά" χωρίς να χρειάζεται το SW κομμάτι της επεξεργασίας.

 

Τα iPh τόσα χρόνια δεν είχαν αντίπαλο στο Macro κομμάτι των καμερών και απέκτησαν φέτος τον ίδιο τους τον εαυτό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1145   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2020 - 00:02

Πριν από μερικούς μήνες, οι χρήστες του Samsung S20 Ultra είχαν αγοράσει την "καλύτερη" κάμερα στον κόσμο και προσπαθούσαν να βγάλουν κοντινές λήψεις...
It wasn't a bug... it was a feature του μεγάλου αισθητήρα...

Δύσκολα θα στρώσει λοιπόν το 12 Pro Max. Αντίθετα εικάζω ότι θα κάνει εκπληκτικές λήψεις σε τοπία.

Νομίζω πως με τα τωρινά δεδομένα, το λογικό είναι να χρησιμοποιούν τον tele για κοντινά πλάνα, όσοι έχουν το 12 Pro Max.

Απλά πρέπει να τραβάνε με κάποιο 3rd party app το οποίο να τραβάει σε κάθε περίπτωση με το φακό που εσύ επιλέγεις και όχι με αυτόν που θέλει η Apple.

Ενίοτε με ξεπερνούσε που δεν υπάρχει ρύθμιση να απενεργοποιήσουμε το "feature" όπου ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού, το Camera app παρακάμπτει την επιλογή του tele που έχεις κάνει και αντ´αυτού σου δίνει μία κροπαρισμένη λήψη από το wide φακό.

Αυτός είναι από τους βασικούς λόγους που δε χρησιμοποιώ πλέον το Camera app, παρά μόνο για αδιάφορες καταγραφικές λήψεις.

Μέσα σε όλα, διάβαζα πριν αυτά από τους developers του Halide app, σχετικά με το πολυαναμενόμενο ProRaw:

"We’re writing a deep dive on what ProRAW means, but there’s one practical implication worth talking about today. One reason people choose RAW is for fine grained control over noise-reduction, and unfortunately ProRAW files have already had some noise reduction applied. Not as much the JPEGs of the past, but it’s there.
For this and a few other reasons, ProRAW is less of a ‘true’ RAW, and more of a very high quality format for your shots. Aside from the noise reduction, it does expose fine control over magical processes like Smart HDR."

Οπότε ακόμα και το ProRAW τελικά, φαίνεται ότι μάλλον θα είναι too good to be true...

Έχω φάει κι εγώ την ξενέρα τη ζωής μου φέτος με τη νέα συσκευή, μέχρι τώρα τουλάχιστον.
Και να φανταστείτε ότι αρχικά, είχα χρόνια να ενθουσιαστώ τόσο πολύ. Μεγάλη νίλα.

#1146   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2020 - 00:05

Ο σένσορας δε θα έπρεπε να επηρεάζει ως προς το Focus, παρά μόνο στο βάθος πεδίου και το πόσο έντονο μπορεί να διαμορφωθεί.

Ισχύει απόλυτα αυτό. Αν νετάρει ο φακός, δε νοείται να χάνει το focus έτσι για πλάκα.
Είναι ξεχωριστό πρόβλημα αυτό και μάλιστα το έμαθα από σένα σήμερα, εγώ είχα μείνει μόνο στην αλλαγή του focus distance.

#1147   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/12/2020 - 00:21

Νομίζω πως με τα τωρινά δεδομένα, το λογικό είναι να χρησιμοποιούν τον tele για κοντινά πλάνα, όσοι έχουν το 12 Pro Max.

Απλά πρέπει να τραβάνε με κάποιο 3rd party app το οποίο να τραβάει σε κάθε περίπτωση με το φακό που εσύ επιλέγεις και όχι με αυτόν που θέλει η Apple.

Ενίοτε με ξεπερνούσε που δεν υπάρχει ρύθμιση να απενεργοποιήσουμε το "feature" όπου ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού, το Camera app παρακάμπτει την επιλογή του tele που έχεις κάνει και αντ´αυτού σου δίνει μία κροπαρισμένη λήψη από το wide φακό.

Αυτός είναι από τους βασικούς λόγους που δε χρησιμοποιώ πλέον το Camera app, παρά μόνο για αδιάφορες καταγραφικές λήψεις.

Μέσα σε όλα, διάβαζα πριν αυτά από τους developers του Halide app, σχετικά με το πολυαναμενόμενο ProRaw:

"We’re writing a deep dive on what ProRAW means, but there’s one practical implication worth talking about today. One reason people choose RAW is for fine grained control over noise-reduction, and unfortunately ProRAW files have already had some noise reduction applied. Not as much the JPEGs of the past, but it’s there.
For this and a few other reasons, ProRAW is less of a ‘true’ RAW, and more of a very high quality format for your shots. Aside from the noise reduction, it does expose fine control over magical processes like Smart HDR."

Οπότε ακόμα και το ProRAW τελικά, φαίνεται ότι μάλλον θα είναι too good to be true...

Έχω φάει κι εγώ την ξενέρα τη ζωής μου φέτος με τη νέα συσκευή, μέχρι τώρα τουλάχιστον.
Και να φανταστείτε ότι αρχικά, είχα χρόνια να ενθουσιαστώ τόσο πολύ. Μεγάλη νίλα.

To θέμα με τον Tele είναι πως δεν έχει τη ποιότητα εικόνας του Wide στο τέλος.

 

Έχει μικρότερο Aperture και ο μοναδικός λόγος που βγαίνει πιο λεπτομερής η φωτογραφία, πιο Crispy είναι επειδή χρησιμοποιείται το Digital Zoom του Wide.

 

Συνεπώς δεν είναι η λύση που ψάχνουμε εδώ, παρά μόνο μια αλχημεία.

 

Στα άλλα για την Native συμφωνώ απόλυτα.

 

Το ProRAW που το δοκιμάζουν με τις Beta έχει (λογικά θα μου πείς) μικρό προβλήματα για την ώρα.

 

Ρε 'συ ενθουσιάστηκα όσο είχα ενθουσιαστεί με το "συλλεκτικό" (a.k.a. iPh 5) πρίν κάποια χρόνια.

 

Αυτόν τον ενθουσιασμό δεν τον είχα πέρυσι. Ε, όπως απλόχερα μας τον έδωσε, τον πήρε πίσω σε χρόνο dt.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1148   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2020 - 00:23

Στο hotspot ενεργοποίησε τη μέγιστη συμβατότητα.


Το έχω δοκιμάσει δυστυχώς τίποτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1149   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 07/12/2020 - 01:57

Δεν κατηγορώ κανέναν για γκρίνια και απογοήτευση, είναι μια συσκευή που κοστίζει 2 μισθους και θα έπρεπε να είναι άψογη, όποτε δικαιολογημένες οι παρατηρησεις όλων. Προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος και δε θα αφήσω τα συγκεκριμένα σημεία να με ξενερωσουν, σίγουρα παίζει ρόλο ότι έρχομαι από συσκευή 2 γενιών για πρώτη φορά σε iPhone, όπως επίσης και το γεγονός ότι βλέπω τα γκρίζα flashes στο τεστ, αλλά τίποτα άλλο και δεν πρόκειται να ασχοληθώ περισσότερο, αφού στην καθημερινή χρήση ακόμα δεν αντιμετώπισα τίποτα. Για τις κάμερες και το focus το είχα διαβάσει πριν 2 εβδομάδες στο 9to5Mac αλλά θέλω να δω αν θα μου χρειαστεί ποτέ να το αντιμετωπίσω.

P.S: @nikosgnr να χαίρεσαι τη γιορτή σου με υγεία, χωρίς εσένα πιθανότατα δε θα υπήρχε το παρόν forum!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1150   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2020 - 01:59

To θέμα με τον Tele είναι πως δεν έχει τη ποιότητα εικόνας του Wide στο τέλος.

Έχει μικρότερο Aperture και ο μοναδικός λόγος που βγαίνει πιο λεπτομερής η φωτογραφία, πιο Crispy είναι επειδή χρησιμοποιείται το Digital Zoom του Wide.

Συνεπώς δεν είναι η λύση που ψάχνουμε εδώ, παρά μόνο μια αλχημεία.

Στα άλλα για την Native συμφωνώ απόλυτα.

Το ProRAW που το δοκιμάζουν με τις Beta έχει (λογικά θα μου πείς) μικρό προβλήματα για την ώρα.

Ρε 'συ ενθουσιάστηκα όσο είχα ενθουσιαστεί με το "συλλεκτικό" (a.k.a. iPh 5) πρίν κάποια χρόνια.

Αυτόν τον ενθουσιασμό δεν τον είχα πέρυσι. Ε, όπως απλόχερα μας τον έδωσε, τον πήρε πίσω σε χρόνο dt.

Να σου πω την αλήθεια, αν και αγαπώ πολύ τη φωτογραφία, με τα τεχνικά χαρακτηριστικά ποτέ δε τα πήγαινα πολύ καλά.

Πειραματίζομαι και μέσα από αυτό βγάζω συμπεράσματα. Τα specs στα χαρτιά, δε τα κατανοώ πάντα πλήρως.

Εμπειρικά και μόνο, στο 11 Pro Max, έχω παρατηρήσει ότι τραβώντας σε raw μορφή το ίδιο καρέ στο Lightroom, πρώτα με τον wide και στα καπάκια με τον tele (με ίδιες ρυθμίσεις και κάνοντας focus πάνω στο ίδιο σημείο), το αποτέλεσμα του tele, περιέργως είναι καλύτερο [emoji15] Αυτό ακόμα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, όπου κανονικά θα έπρεπε να υστερεί ο tele.

Ενδεικτικά εδώ, με ελάχιστο φως στο δωμάτιο, έχω κάνει crop στη wide φωτό, ώστε να μοιάζει με το αντίστοιχο καρέ του tele και κάνω pixel picking με zoom στο θεό και το καρέ του tele, είναι ξεκάθαρα καλύτερο...

Να πω ότι ξέρω γιατί γίνεται, θα σε γελάσω, απλά το έχω διαπιστώσει στην πράξη αρκετές φορές...


e48881e4c41e8ac776aead8f4e0f2c0b.png

03c8fc0bc7f58b6a4f65ff2f42397eec.png

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 07/12/2020 - 02:01


#1151   kostas4

kostas4

    iPH Addict

  • 622 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2020 - 02:05

P.S: @nikosgnr να χαίρεσαι τη γιορτή σου με υγεία, χωρίς εσένα πιθανότατα δε θα υπήρχε το παρόν forum!
 

Πόσο δίκιο έχεις...



#1152   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9698 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2020 - 02:11

Μόνο που το παραπάνω θέμα δεν είναι αποκλειστικότητα του 12 Pro Max που έχει και τον μεγαλύτερο σένσορα.

 

Υπάρχει και στο "μικρό" Pro αλλά και στο 12.

 

Στο θεμα που συζητιεται στο λινκ που εδωσες λενε καθαρα οτι ΔΕΝ υπαρχει θεμα στα 12 mini και 12 και οτι στο Pro το προβλημα εχει διορθωθει και παραμενει στο max (αν καταλαβα καλα)



#1153   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2020 - 08:29

To θέμα με τον Tele είναι πως δεν έχει τη ποιότητα εικόνας του Wide στο τέλος.

 

Έχει μικρότερο Aperture και ο μοναδικός λόγος που βγαίνει πιο λεπτομερής η φωτογραφία, πιο Crispy είναι επειδή χρησιμοποιείται το Digital Zoom του Wide.

 

Συνεπώς δεν είναι η λύση που ψάχνουμε εδώ, παρά μόνο μια αλχημεία.

 

Στα άλλα για την Native συμφωνώ απόλυτα.

 

Το ProRAW που το δοκιμάζουν με τις Beta έχει (λογικά θα μου πείς) μικρό προβλήματα για την ώρα.

 

Ρε 'συ ενθουσιάστηκα όσο είχα ενθουσιαστεί με το "συλλεκτικό" (a.k.a. iPh 5) πρίν κάποια χρόνια.

 

Αυτόν τον ενθουσιασμό δεν τον είχα πέρυσι. Ε, όπως απλόχερα μας τον έδωσε, τον πήρε πίσω σε χρόνο dt.

Νίκο σου εύχομαι χρόνια πολλά με υγεία και πολύ τεχνολογία!!!!



#1154   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/12/2020 - 08:37

Είπα να μην σπαμάρω το τόπικ χωρίς να έχω ακόμα κάτι να σχολιάσω αλλά δεν γίνεται τελικά...

Νίκο μας που πάντα μας βοηθάς και προσωπικά εμένα πάαααρα πολλές φορές σου εύχομαι ολόψυχα Χρόνια Πολλά με υγεία και ό,τι επιθυμείς!!!!

Και μην σκάτε παιδιά για το κινητό... Όλα θα φτιαχτουν και όλα θα γίνουν. Εμείς να έιμαστε καλά! Χαρείτε τις συσκευές σας και καλές γιορτές να έχουμε!  ^_^


Τελευταία επεξεργασία από: Lefty79, 07/12/2020 - 08:38


#1155   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 07/12/2020 - 09:13

Εγώ τώρα που περιμένω το 12 pro max πρέπει να χαίρομαι ή να αγχώνομαι που εσταξα 1200€ και δεν θα δουλεύει σωστά ; Να ακυρώσω και να πάρω το απλό 12 που δεν έχει όλα τα προβλήματα να μου μείνουν και τα 300€;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες