Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 13 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
808 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#376   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 09/11/2021 - 10:59

Για το θεμα ασφαλειας το ειχε κανει κ με τα touch id, οποτε δεν μου κανει εντυπωση!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#377   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/11/2021 - 06:37

Να ξέρετε ότι οποίος πάρει iPhone 13 και είναι στη wind δεν έχει 5G.

Η εταιρεία δεν έχει πιστοποιήσει τα 13αρια για 5G.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#378   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2021 - 08:59

Με το αυξημένο βάρος στα 240gr του 13 max,αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα;

Κάνω σκέψεις για μετάβαση από Xs σε 13 pro max ή 13 .



#379   vaggelis83

vaggelis83

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 10/11/2021 - 09:09

Με το αυξημένο βάρος στα 240gr του 13 max,αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα;

Κάνω σκέψεις για μετάβαση από Xs σε 13 pro max ή 13 .

Έχω το pro max , πρίν είχα το 11 pro και για 4 μήνες ένα 12. Την πρώτη βδομάδα με "χάλασε" το βάρος του. Τώρα πλέον , που έχουν περάσει και 20 μέρες , δεν με απασχολεί καθόλου. Το μοναδικό πρόβλημά μου είναι στην τσέπη του τζιν μου που είναι οριακό. Και είμαι 1.90 σε ύψος. Κατά τα άλλα το απολαμβάνω!!



#380   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 689 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/11/2021 - 09:47

Με το αυξημένο βάρος στα 240gr του 13 max,αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα;

Κάνω σκέψεις για μετάβαση από Xs σε 13 pro max ή 13 .

 

Πριν λίγο έκανα την μετάβαση ξανά σε Max , μπορώ να πω ότι το βάρος φαίνεται, ειδικά αν το κρατάς χωρίς να το στηρίζεις κάπου, ακόμα και το μέγεθος συνηθίζεται πιο γρήγορα,  αλλά.......

 

με έχει αποζημειώσει τόσο πολύ στα υπόλοιπα (μπαταρία, οθονάρα, κτλ) που είμαι απόλυτα ευχαιρστημένος..

 

 

Όπως έχουμε ξαναπεί στην ζυγαρία για την απόφαση, πάντα θα μπαίνουν και μειον, αλλά ο υποκειμενικός παράγοντας τα κάνουν να φαίνονται μικρότερα...

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 10/11/2021 - 09:49


#381   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2021 - 05:18

Δύο νέα features είναι όντως σοκ, όπως έχει ήδη ειπωθεί από άλλους.
120HZ σκέτη απόλαυση - τρομερή εμπειρία χρήσης και μπαταρία πραγματικά σκυλί.
Γυρνάω στο 12 Pro Max σε κάποιες φάσεις και μου φαίνεται απίστευτη η διαφορά στην αίσθηση της οθόνης.
Νιώθεις λες και έχει αυξηθεί μέχρι και η RAM, ενώ έχει μείνει ίδια.
Για αυτά τα 2, άξιζε η μετάβαση φουλ για εμένα.
Μένει να τσεκάρω τους φακούς το πρωί, με φως. Cinematic & ProRes δε με αφορούν ως χρήστρια, αλλά είμαι πολύ περίεργη να δοκιμάσω το νέο Macro.
Σίγουρα όμως, για κάποιον που δεν είναι τρελά πορωμένος να αλλάζει κάθε χρόνο όπως εμείς εδώ μέσα, οι διαφορές από 12 Pro/Max δε θα του πουν κάτι.
Ίσως τελικά όντως αυτή η αναβάθμιση να είναι η αντίστοιχα τελειοποιημένη εκδοχή της γενιάς συσκευών Plus, (δηλαδή ένα αντίστοιχο 8 Plus που βγήκε super stable & reliable).
Φαίνεται να είναι μια συσκευή που αξίζει να έχει κάποιος για καιρό.

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 11/11/2021 - 05:22


#382   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 646 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 11/11/2021 - 09:04

Δύο νέα features είναι όντως σοκ, όπως έχει ήδη ειπωθεί από άλλους.
120HZ σκέτη απόλαυση - τρομερή εμπειρία χρήσης και μπαταρία πραγματικά σκυλί.
Γυρνάω στο 12 Pro Max σε κάποιες φάσεις και μου φαίνεται απίστευτη η διαφορά στην αίσθηση της οθόνης.
Νιώθεις λες και έχει αυξηθεί μέχρι και η RAM, ενώ έχει μείνει ίδια.
Για αυτά τα 2, άξιζε η μετάβαση φουλ για εμένα.
Μένει να τσεκάρω τους φακούς το πρωί, με φως. Cinematic & ProRes δε με αφορούν ως χρήστρια, αλλά είμαι πολύ περίεργη να δοκιμάσω το νέο Macro.
Σίγουρα όμως, για κάποιον που δεν είναι τρελά πορωμένος να αλλάζει κάθε χρόνο όπως εμείς εδώ μέσα, οι διαφορές από 12 Pro/Max δε θα του πουν κάτι.
Ίσως τελικά όντως αυτή η αναβάθμιση να είναι η αντίστοιχα τελειοποιημένη εκδοχή της γενιάς συσκευών Plus, (δηλαδή ένα αντίστοιχο 8 Plus που βγήκε super stable & reliable).
Φαίνεται να είναι μια συσκευή που αξίζει να έχει κάποιος για καιρό.

Το cinematic απλά τέλειο ! Κάμερες απίθανες , έχει μείνει όμως το lens flare 



#383   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2021 - 09:08

Το cinematic απλά τέλειο ! Κάμερες απίθανες , έχει μείνει όμως το lens flare

Το ξέρω ότι αρέσει σε πολύ κόσμο, δεν ξέρω τι να πω, μάλλον εγώ είμαι η μυγιάγγιχτη [emoji23]
Όπως και το portrait mode που στα μάτια μου κάνει μπαμ ότι γίνεται μέσω software και δε το χρησιμοποίησα ποτέ τελικά, έτσι και το Cinematic μου δίνει μια αίσθηση ότι όλα είναι ξακρισμένα σε green screen. Δε μου φαίνεται ρεαλιστικό...
Ίσως στο μακρύ μέλλον να καταφέρουν να το κάνουν να δείχνει πιο φυσικό, μέχρι τότε για μένα είναι σα να μην υπάρχει.
Όσο για τα flares το ψιλοπερίμενα, δε το έχω δει στην πράξη ακόμα, αλλά για να το λες...

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 11/11/2021 - 09:09


#384   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2021 - 10:51

Το ξέρω ότι αρέσει σε πολύ κόσμο, δεν ξέρω τι να πω, μάλλον εγώ είμαι η μυγιάγγιχτη [emoji23]
Όπως και το portrait mode που στα μάτια μου κάνει μπαμ ότι γίνεται μέσω software και δε το χρησιμοποίησα ποτέ τελικά, έτσι και το Cinematic μου δίνει μια αίσθηση ότι όλα είναι ξακρισμένα σε green screen. Δε μου φαίνεται ρεαλιστικό...
Ίσως στο μακρύ μέλλον να καταφέρουν να το κάνουν να δείχνει πιο φυσικό, μέχρι τότε για μένα είναι σα να μην υπάρχει.
Όσο για τα flares το ψιλοπερίμενα, δε το έχω δει στην πράξη ακόμα, αλλά για να το λες...


Μπορείς να ποστάρεις μια μπαταρια να δούμε τι διάφορες έχει σε σχέση με το pro, γιατί οκ αλλά δεν είδα τις συγκλονιστικές διάφορες που λένε από το 12αρι…

Πχ εμένα κρατάει 20-25ωρες αναμονή με χρήση οθόνης 5-6ωρες


Sent from my iPhone using Tapatalk

#385   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2021 - 11:19

Μπορείς να ποστάρεις μια μπαταρια να δούμε τι διάφορες έχει σε σχέση με το pro, γιατί οκ αλλά δεν είδα τις συγκλονιστικές διάφορες που λένε από το 12αρι…

Πχ εμένα κρατάει 20-25ωρες αναμονή με χρήση οθόνης 5-6ωρες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για να έχει point αυτό θα πρέπει να το αφήσω να αδειάσει μια φορά από 100%.
Μέχρι τώρα το συνδέω όταν φτάνει κάτω από το 50% και το αποσυνδέω στο 80-85% αλλά θα κάνω μία πλήρη φόρτιση κάποια στιγμή από περιέργεια.
Το είπα σαν αίσθηση σε σχέση με προηγούμενες συσκευές, καθώς όταν το πρωτοάνοιξα χτες κατά τις 19:00 είχε 77%.
Έγινε restore από iCloud backup, στα καπάκια OTA update σε 15.1, και μετά σκάλισμα όλο το βράδυ, και όταν πήγα να ξαπλώσω είχε φτάσει 41% χωρίς να το συνδέσω καθόλου.
Κάτι το οποίο από την εμπειρία μου, επειδή ξέρω πόσο ξεζουμίζει τα κινητά η χρήση που κάνω, δεν έπαιζε σίγουρα πχ με το 12 Pro Max.
Επίσης όλη νύχτα δεν έχασε ούτε 1% ενώ με το 12 Pro Max έχανα 5-6% στο χαλαρό, με φρεσκοσεταρισμένο 15.1.

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 11/11/2021 - 11:22


#386   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2021 - 11:29

Για να έχει point αυτό θα πρέπει να το αφήσω να αδειάσει μια φορά από 100%.
Μέχρι τώρα το συνδέω όταν φτάνει κάτω από το 50% και το αποσυνδέω στο 80-85% αλλά θα κάνω μία πλήρη φόρτιση κάποια στιγμή από περιέργεια.
Το είπα σαν αίσθηση σε σχέση με προηγούμενες συσκευές, καθώς όταν το πρωτοάνοιξα χτες κατά τις 19:00 είχε 77%.
Έγινε restore από iCloud backup, στα καπάκια OTA update σε 15.1, και μετά σκάλισμα όλο το βράδυ, και όταν πήγα να ξαπλώσω είχε φτάσει 41% χωρίς να το συνδέσω καθόλου.
Κάτι το οποίο από την εμπειρία μου, επειδή ξέρω πόσο ξεζουμίζει τα κινητά η χρήση που κάνω, δεν έπαιζε σίγουρα πχ με το 12 Pro Max.
Επίσης όλη νύχτα δεν έχασε ούτε 1% ενώ με το 12 Pro Max έχανα 5-6% στο χαλαρό, με φρεσκοσεταρισμένο 15.1.


Μάλιστα να υποθέσω σε χρήση Wi-Fi, οκ
Κάποιος που να έχει πιο πολλές μέρες κ χρήση με 5G να μας ποστάρει τα αποτελέσματα θα ήταν χρήσιμο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#387   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 689 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2021 - 11:36

Μάλιστα να υποθέσω σε χρήση Wi-Fi, οκ
Κάποιος που να έχει πιο πολλές μέρες κ χρήση με 5G να μας ποστάρει τα αποτελέσματα θα ήταν χρήσιμο


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Πάντως από πολλά reviews που έχω δει , σχετικά με την μπαταρία του φετινού Pro MAX, σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό, κατά μέσο όρο SOT, όλα δείχνουν περίπου στην min +1,5 ώρα επιπλέον (σε κάποια να πλησιάζει και το 2ωρο).......       Από 100% , μέχρι να σβήσει......

 

 

Όπότε θεωρώ ότι αναλογικά μπορείς να υπολογίσεις +1,5h  και στα υπόλοιπα μοντέλα....

 

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 11/11/2021 - 11:43


#388   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/11/2021 - 13:16

Μόλις παρέλαβα από amazon Γερμανίας iphone 13 pro max SB 256GB.

Το χρώμα αν και δεν το λες μπλε πολύ μου άρεσε. Δεν το είχα δει από κοντά και το ψιλοφοβόμουν αλλά τα τελευταία χρόνια έχω φύγει από τη μαυρίλα (το 11 pro max το είχα πάρει σε green). Δεν το ενεργοποίησα ακόμα, σε πρώτη φάση τα έχει τα γραμμαριάκια του.



#389   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2021 - 13:22

Μόλις παρέλαβα από amazon Γερμανίας iphone 13 pro max SB 256GB.
Το χρώμα αν και δεν το λες μπλε πολύ μου άρεσε. Δεν το είχα δει από κοντά και το ψιλοφοβόμουν αλλά τα τελευταία χρόνια έχω φύγει από τη μαυρίλα (το 11 pro max το είχα πάρει σε green). Δεν το ενεργοποίησα ακόμα, σε πρώτη φάση τα έχει τα γραμμαριάκια του.


Καλορίζικο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#390   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/11/2021 - 18:06

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Με το καλό να παραλάβετε και όσοι είστε ακόμη στην αναμονή.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες