Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 5 ψήφοι

iPhone 13/Mini/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1142 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#451   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 01/11/2021 - 19:14

Τα ίδια κάθε χρόνο. Τα περισσότερα από τα λίγα κομμάτια που έρχονται φεύγουν σε μαζικές πωλήσεις με τιμολόγια στους γνωστούς μεταπωλητές του Facebook που απλά βάζουν στην τσέπη το ΦΠΑ ίσως και με ένα μικρό καπέλο λόγω των ελλείψεων.

Απλά φέτος που ήρθαν ακόμα πιο λίγες συσκευές κάνει μπαμ ακόμα πιο πολύ…


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#452   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2021 - 19:38

Τα ίδια κάθε χρόνο. Τα περισσότερα από τα λίγα κομμάτια που έρχονται φεύγουν σε μαζικές πωλήσεις με τιμολόγια στους γνωστούς μεταπωλητές του Facebook που απλά βάζουν στην τσέπη το ΦΠΑ ίσως και με ένα μικρό καπέλο λόγω των ελλείψεων.

Απλά φέτος που ήρθαν ακόμα πιο λίγες συσκευές κάνει μπαμ ακόμα πιο πολύ…


Sent from my iPad using Tapatalk

Τι εννοείς; Υπάρχει διάκριση στις προπαραγγελίες από τον διανομέα; Δεν νομίζω φίλε, απλά είναι πολύ λίγα τα κομμάτια κ παρά πολύ μεγάλη η ζήτηση , σκέψου αγοράζουν 200-300 ευρώ καπέλο από το Σκρουτζ, κ η μεγάλη ζήτηση δείχνει να ανεβάζει κ άλλο το spread


Sent from my iPhone using Tapatalk

#453   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 01/11/2021 - 20:04

Πιστεύω οτι αν υπήρχε όντως μεγάλη έλλειψη γενικά, δεν θα ερχόντουσαν ουτε τα 13 και τα mini, στα οποία δεν υπάρχει πρόβλημα, μια και υπάρχουν σχεδόν παντου. Χωρίς να έχω κάποια εσωτερική πληροφόρηση, απλά κρ΄νοντας απο την κατάσταση, πιστεύω οτι μάλλον η πρώτη παραλαβή ήταν κατα 90% σε αυτά τα μοντέλα, ίσως γιατι θεώρησαν εσφαλμένα, οτι λόγω λίγο χαμηλότερης τιμής θα φύγουν πιο εύκολα και πολύ σύντομα θα παραλάβουν την πρώτη μεγάλη παραγγελία απο Pro και Pro Max και η κατάσταση θα εξομαλυνθεί. Τουλάχιστον αυτό θεωρώ λογικό και το ελπίζω, για να αποκτήσουν σύντομα όλοι αυτό που θέλουν...



#454   bak1983

bak1983

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2021 - 20:26

Αν έχεις κάποια επίσημη ενημέρωση για την κινητικότητα που αναφέρεις μοιράσου την μαζί μας.
Εγώ με παραγγελία 20/10 από Πλαίσιο, μίλησα μαζί τους σήμερα ξανά και με ενημέρωσαν ότι μέσα προς τέλος του μήνα αναμένεται, χωρίς να είναι και σίγουρο, γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Θα με ενημερώσουν όμως.


Το λέω επειδή και ο Γερμανός μου είπε ότι είχε παραλαβή την προηγούμενη εβδομάδα, όπως μου είπαν στο τηλέφωνο, αλλά όχι σε επαρκή ποσότητα για να καλύψουν πολλές παραγγελίες, μεταξύ των οποίων και τη δικη μου. Αντιλαμβάνομαι ότι μαλλον έρχονται με το σταγονόμετρο και ανθρώποι που παρήγγειλαν κυριολεκτικά από τους πρώτους, ακόμη περιμένουν.

#455   stevekrk

stevekrk

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/11/2021 - 20:58

Το λέω επειδή και ο Γερμανός μου είπε ότι είχε παραλαβή την προηγούμενη εβδομάδα, όπως μου είπαν στο τηλέφωνο, αλλά όχι σε επαρκή ποσότητα για να καλύψουν πολλές παραγγελίες, μεταξύ των οποίων και τη δικη μου. Αντιλαμβάνομαι ότι μαλλον έρχονται με το σταγονόμετρο και ανθρώποι που παρήγγειλαν κυριολεκτικά από τους πρώτους, ακόμη περιμένουν.


πότε έκανες την παραγγελία σου;

#456   bak1983

bak1983

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2021 - 21:09

πότε έκανες την παραγγελία σου;

29 Σεπτεμβρίου, ο Κωτσόβολος είχε καλέσει κάποιους πελάτες του πριν την επίσημη έναρξη των προπαραγγελιών στις 8/10



#457   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 01/11/2021 - 21:11

Τι εννοείς; Υπάρχει διάκριση στις προπαραγγελίες από τον διανομέα; Δεν νομίζω φίλε, απλά είναι πολύ λίγα τα κομμάτια κ παρά πολύ μεγάλη η ζήτηση , σκέψου αγοράζουν 200-300 ευρώ καπέλο από το Σκρουτζ, κ η μεγάλη ζήτηση δείχνει να ανεβάζει κ άλλο το spread


Sent from my iPhone using Tapatalk


Σαφώς και υπάρχει διάκριση. Μια γρήγορη αναζητηση σε διάφορες ομάδες αγγελιών θα σε διαφωτίσει. iPhone 13 Pro & Pro Max άμεσα διαθεσιμα σφραγισμένα σε όλα τα χρωματα και χωρητικότητες αγορασμένα από πλαίσιο, Κωτσόβολο, Public, Γερμανό κλπ

Δεν έχει μπει κάποιο πλαφόν στον αριθμό συσκευών που μπορεί να πάρει κάθε αφμ.

Οι τιμές πωλήσεις είναι ως επι τω πλείστον οι επίσημες αντιπροσωπείας. Απλά το ΦΠΑ δεν θα αποδοθεί ποτε (το οποίο αποτελεί πολύ καλό ποσοστό κέρδους αν σκεφτείς ότι κανονικά οι συσκευές αυτές έχουν νόμιμο κέρδος στις επίσημες τιμές 2-3%).

Αν παρατηρήσεις αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει απόθεμα σε 128 ή 256 εκδόσεις, ενώ υπάρχει πολύ μικρό απόθεμα μόνο σε 512 / 1 TB εκδοσεις στα μεγάλα καταστήματα. Αντίθετα τα αποθέματα έχουν μετακινηθεί σε διαφορά μικρομάγαζα που χρόνια τώρα τέτοια εποχή κάθε χρόνο κάνουν χρυσές δουλειές. Τουλαχιστο για όσο υπάρχουν οι ελλειψεις του πρώτου διαστήματος στην κυκλοφορία των νέων μοντέλων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#458   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 01/11/2021 - 21:17

Πιστεύω οτι αν υπήρχε όντως μεγάλη έλλειψη γενικά, δεν θα ερχόντουσαν ουτε τα 13 και τα mini, στα οποία δεν υπάρχει πρόβλημα, μια και υπάρχουν σχεδόν παντου. Χωρίς να έχω κάποια εσωτερική πληροφόρηση, απλά κρ΄νοντας απο την κατάσταση, πιστεύω οτι μάλλον η πρώτη παραλαβή ήταν κατα 90% σε αυτά τα μοντέλα, ίσως γιατι θεώρησαν εσφαλμένα, οτι λόγω λίγο χαμηλότερης τιμής θα φύγουν πιο εύκολα και πολύ σύντομα θα παραλάβουν την πρώτη μεγάλη παραγγελία απο Pro και Pro Max και η κατάσταση θα εξομαλυνθεί. Τουλάχιστον αυτό θεωρώ λογικό και το ελπίζω, για να αποκτήσουν σύντομα όλοι αυτό που θέλουν...


Day 1 ή Week 1 (όπως θέλεις πες το) όλοι θέλουν τις κορυφαίες εκδόσεις. Σχεδον κανεις δεν θα τρέξει να βάλει προπαραγγελια ή να στηθεί έξω από μαγαζιά για να πάρει την «απλή» έκδοση. Αυτό συμβαίνει παντού σε όλες τις χώρες. Αυτός που θέλει να έχει τη συσκευή από τους πρώτους συνήθως θέλει και την πιο ακριβή/ δυνατή συσκευή.

Οι απλές εκδόσεις θα ρολαρουν σε βάθος χρόνου γιατί απευθύνονται στον πελάτη που θέλει να το σκεφτεί, να ζυγίσει τα δεδομένα και να διαβάσει και 10 reviews πριν αποφασίσει αν θα καταλήξει στο 13 το απλο ή αν του κάνει και το 12 σε πιο καλή τιμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#459   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2021 - 21:37

Day 1 ή Week 1 (όπως θέλεις πες το) όλοι θέλουν τις κορυφαίες εκδόσεις. Σχεδον κανεις δεν θα τρέξει να βάλει προπαραγγελια ή να στηθεί έξω από μαγαζιά για να πάρει την «απλή» έκδοση. Αυτό συμβαίνει παντού σε όλες τις χώρες. Αυτός που θέλει να έχει τη συσκευή από τους πρώτους συνήθως θέλει και την πιο ακριβή/ δυνατή συσκευή.

Οι απλές εκδόσεις θα ρολαρουν σε βάθος χρόνου γιατί απευθύνονται στον πελάτη που θέλει να το σκεφτεί, να ζυγίσει τα δεδομένα και να διαβάσει και 10 reviews πριν αποφασίσει αν θα καταλήξει στο 13 το απλο ή αν του κάνει και το 12 σε πιο καλή τιμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Σωστός, οι innovators δεν θα πάρουν το μίνι η το απλο 13αρι με τα 128…


Sent from my iPhone using Tapatalk

#460   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/11/2021 - 22:32

Εγώ ακόμα περιμένω από Κωτσόβολο.
Να δούμε μέχρι πότε. Που να μην είχα κάνει και την προπαραγγελια ακριβώς στις 12[emoji23].

Να έπαιζε ρόλο και η ώρα που κάνει κάποιος τη προπαραγγελία, καλά θα ήταν..
 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#461   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 01/11/2021 - 23:07

Day 1 ή Week 1 (όπως θέλεις πες το) όλοι θέλουν τις κορυφαίες εκδόσεις. Σχεδον κανεις δεν θα τρέξει να βάλει προπαραγγελια ή να στηθεί έξω από μαγαζιά για να πάρει την «απλή» έκδοση. Αυτό συμβαίνει παντού σε όλες τις χώρες. Αυτός που θέλει να έχει τη συσκευή από τους πρώτους συνήθως θέλει και την πιο ακριβή/ δυνατή συσκευή.

Οι απλές εκδόσεις θα ρολαρουν σε βάθος χρόνου γιατί απευθύνονται στον πελάτη που θέλει να το σκεφτεί, να ζυγίσει τα δεδομένα και να διαβάσει και 10 reviews πριν αποφασίσει αν θα καταλήξει στο 13 το απλο ή αν του κάνει και το 12 σε πιο καλή τιμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναί, είναι πολύ σωστό αυτό που λές, αλλά τα μεγάλα μαγαζιά και οι αλυσίδες ποτέ δεν υπολογίζουν ιδιαίτερα αυτούς που θέλουν τις Top συσκευές Day 1, γιατί ξέρουν οτι θα αγοράσουν ότι και να γίνει και δεν είναι και τόσο πολλοί, απόδειξη είναι η απαράδεκτη συμπεριφορά τους σε όσους κάνουν προπαραγγελίες. Το κέρδος που θα έχουν, ας πούμε στην Ελλάδα, απο τους φανατικούς σαν εμάς, απο τους συνειδητούς καταναλωτές και απο τους tech enthusiasts δεν είναι τίποτα μπροστά, σε αυτά που θα βγάλουν απο τον απλό καταναλωτή, τις γκομενίτσες που το θέλουν για να ανεβάζουν duckface stories και τους κλαρίνους που το θέλουν για μόστρα :D Και αυτοί και αυτές θέλουν απλά να φαίνεται το μηλαράκι και ούτε νοιάζονται για τα specs, ούτε θέλουν να σκάσουν μια περιουσία για ενα τηλέφωνο που ούτως ή άλλως δεν ξέρουν να εκμεταλεύονται. :rolleyes:


Τελευταία επεξεργασία από: panosxxx, 01/11/2021 - 23:09


#462   bezoss

bezoss

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/11/2021 - 15:55

Άραγε μέχρι τον Δεκέμβριο θα έχουμε συσκευές? Έχω ξεμείνει με ένα android και έχω τρελαθεί :D Θα μου πείτε που να ξέρουμε ρε φίλε....
Τι χάλι είναι αυτό...? Σε πολλά επίπεδα θα μου πείτε...ο κόσμος καίγεται και συ καίγεσαι που δεν έχεις Iphone 13 στα χέρια σου :)

Φέρτε καμιά συσκευή οεο :D



#463   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/11/2021 - 16:46

Δεκέμβριο? Το πάσχα με τα αρνιά. /s


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#464   nickthegreek92

nickthegreek92

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2021 - 17:47

Εγω παρήγγειλα 15/10 το 13 pro max από Κωτσόβολο κι ενω μ είχαν πει αρχικά να υπολογίζω σε 10 εργάσιμες, χθες μου είπαν να υπολογίζω στα μέσα του Νοέμβρη. Το σπαστικό στην υπόθεση είναι να βλεπω παντού διαφημίσεις ενώ δεν υπάρχει απόθεμα ούτε για δείγμα. Αρχίζει να κουράζει αυτή η ιστορία.

#465   JohnnyC

JohnnyC

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/11/2021 - 18:05

Εγω παρήγγειλα 15/10 το 13 pro max από Κωτσόβολο κι ενω μ είχαν πει αρχικά να υπολογίζω σε 10 εργάσιμες, χθες μου είπαν να υπολογίζω στα μέσα του Νοέμβρη. Το σπαστικό στην υπόθεση είναι να βλεπω παντού διαφημίσεις ενώ δεν υπάρχει απόθεμα ούτε για δείγμα. Αρχίζει να κουράζει αυτή η ιστορία.

15/10 ? δέν θέλω να σε τρομάξω αλλα εχω κάνει προπαραγγελια με πληρωμη απο τις 8/10 Κωτσόβολο και δεν εχω παραλαβει!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες