Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

AthenaCard - Πότε επιτέλους για iOS;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   applover

applover

    iPH Enthousiast

  • 437 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2022 - 00:43

Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι που χρησιμοποιείτε , όπως εγώ, μέσα μαζικής μεταφοράς, έχετε ξενερώσει που δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις κινητάρες μας για να "ανοίγουμε" τις αυτόματες πόρτες σε σταθμούς για τα τρένα, μετρό κτλ κτλ....

Ενώ πολύ παλιά, υπήρχε μέσα σχετικό app που μπορούσαμε και εμείς να αγοράσουμε ηλεκτρονικό εισιτήριο, πλέον δεν υπάρχει καμία εφαρμογή για εμάς τους χρήστες των iPhone.

 

Στην "αντίπαλη" ομάδα των Android, όλα καλά, μπορούν και χρησιμοποιούν την εφαρμογή, αγοράζουν, φορτίζουν τις κάρτες τους και χρησιμοποιούν το κινητό τους ως ηλεκτρονικό εισιτήριο..

Εμείς πότε;

 

Για μένα, είναι πάρα πολύ βολικό, να μπορούσα να έχω ηλεκτρονικά την κάρτα μου στο wallet μου.

Είχα στείλει και σχετικό e-mail στην σχετική υπηρεσία και μου είχαν απαντήσει πως θα γίνει μελλοντικα.....

Μήπως να στείλετε και άλλοι παιδιά να επισπεφτεί το θέμα;;;;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   josuts

josuts

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2022 - 09:26

Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι που χρησιμοποιείτε , όπως εγώ, μέσα μαζικής μεταφοράς, έχετε ξενερώσει που δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις κινητάρες μας για να "ανοίγουμε" τις αυτόματες πόρτες σε σταθμούς για τα τρένα, μετρό κτλ κτλ....

Ενώ πολύ παλιά, υπήρχε μέσα σχετικό app που μπορούσαμε και εμείς να αγοράσουμε ηλεκτρονικό εισιτήριο, πλέον δεν υπάρχει καμία εφαρμογή για εμάς τους χρήστες των iPhone.

 

Στην "αντίπαλη" ομάδα των Android, όλα καλά, μπορούν και χρησιμοποιούν την εφαρμογή, αγοράζουν, φορτίζουν τις κάρτες τους και χρησιμοποιούν το κινητό τους ως ηλεκτρονικό εισιτήριο..

Εμείς πότε;

 

Για μένα, είναι πάρα πολύ βολικό, να μπορούσα να έχω ηλεκτρονικά την κάρτα μου στο wallet μου.

Είχα στείλει και σχετικό e-mail στην σχετική υπηρεσία και μου είχαν απαντήσει πως θα γίνει μελλοντικα.....

Μήπως να στείλετε και άλλοι παιδιά να επισπεφτεί το θέμα;;;;

τους ειχα στειλει κ εγω ενα μαιλ κ μου ειχαν απαντησει οτι δεν μπορει να γινει στο ιος γιατι ειναι κλειδωμενο το nfc apo apple



#3   tassro

tassro

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα

Δημοσίευση 11/03/2022 - 19:50

Δε το έχω δοκιμάσει αλλά αν επιλέξει κανείς το Express Travel Card μέσα στην κάρτα που έχει εισαχθεί στο Wallet, δε δουλεύει στα ΜΜΜ σαν εισιτήριο ;

#4   josuts

josuts

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/03/2022 - 20:03

Δε το έχω δοκιμάσει αλλά αν επιλέξει κανείς το Express Travel Card μέσα στην κάρτα που έχει εισαχθεί στο Wallet, δε δουλεύει στα ΜΜΜ σαν εισιτήριο ;

εχεις περασει την Αθηνα καρντ στο κινηττο? Γιατι εγω δεν το καταφερα ποτε 



#5   applover

applover

    iPH Enthousiast

  • 437 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2022 - 11:09

εχεις περασει την Αθηνα καρντ στο κινηττο? Γιατι εγω δεν το καταφερα ποτε 

Ούτε εγώ το έχω καταφέρει φίλε, πολύ ξενέρα και ρατσιστικό συγχρόνως,  :P  να μην υπάρχει η εφαρμογή και στο  iOS. 
Βασικά πρέπει να είμαστε και η μοναδική χώρα που συμβαίνει αυτό, για κάτι τόσο σημαντικό να μην υποστηρίζετε απ όλες τις πλατφόρμες!
Με barcode πάντως θα ήταν πιο έξυπνο το εισιτήριο, από το άλλο που έχει. Έχω ξενερώσει πολύ γιατί καμιά μέρα θα την χάσω την κάρτα σίγουρα + ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία κάθε φορά να ψάχνεις που βρίσκεται μέσα στην τσάντα, να έχεις επιπλέον και τους τσαμπατζήδες που περιμένουν σαν κοράκια από πίσω σου για να περάσουν τσαμπέ, με τους διακοσμητικούς secutiry που δεν τους κράζουν ποτέ!!!!!   :lol:


Τελευταία επεξεργασία από: applover, 13/03/2022 - 11:10


#6   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2022 - 14:16

Χαίρετε!

Αλλάζει αυτό με το ios 16;



#7   tandro

tandro

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/06/2022 - 22:02

Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το iOS αλλά με την ίδια την εφαρμογή που δεν ασχολείται κανείς εκεί στον ΟΑΣΑ ή όποιος τέλος πάντων είναι υπεύθυνος.


Sent from my iPad using Tapatalk

#8   josuts

josuts

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/06/2022 - 13:31

Εγω με τα πολλα τους εστειλα ενα μαιλ κ μου απαντησαν! Οτι δεν μπορει να μπει η καρτα στο ιος λογο οτι ειναι κλειδωμενο το NFC κ ετσι δεν θα λειτουργησει 

Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το iOS αλλά με την ίδια την εφαρμογή που δεν ασχολείται κανείς εκεί στον ΟΑΣΑ ή όποιος τέλος πάντων είναι υπεύθυνος.


Sent from my iPad using Tapatalk



#9   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/06/2022 - 19:23

Ομολογουμένως είδα στο apple wallet πως έχει μόνο Ηνωμένες πολιτείες, Ιαπωνία και Κίνα από υποστηριζόμενες χώρες, και ακόμα και στις ΗΠΑ έχει μόνο σαν φρανσισκο, πόλη της Ουάσιγκτον και Λος Άντζελες.

Λογικά πιο πολύ θέμα της Apple φαίνεται να είναι που λογικά δεν συνεργάζεται με τις υπηρεσίες. Μου φαίνεται αδιανόητο να μην έχει ούτε μια ευρωπαϊκή πόλη μέσα, όπως πχ το Λονδίνο

#10   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 15/06/2022 - 20:27

Εγώ έχω ένα android τηλέφωνο και κάνω τη δουλειά μου μέσω αυτού, όπως έλεγχος κάρτας και φόρτιση. 

Δυστυχώς οι περιορισμοί της Apple, ίσως να μην φέρουν αντίστοιχη εφαρμογή σε iOS. 

Μόνο αν επενδύσουν οι του ΟΑΣΑ περισσότερο σε καλύτερο app. 



#11   akkilas

akkilas

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/03/2023 - 07:21



Εγώ έχω ένα android τηλέφωνο και κάνω τη δουλειά μου μέσω αυτού, όπως έλεγχος κάρτας και φόρτιση.
Δυστυχώς οι περιορισμοί της Apple, ίσως να μην φέρουν αντίστοιχη εφαρμογή σε iOS.
Μόνο αν επενδύσουν οι του ΟΑΣΑ περισσότερο σε καλύτερο app. [/quote]

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες πώς το εκανες στο android?

#12   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/03/2023 - 10:47

Στο wallet μπορεί να περαστεί χειροκίνητα μέσω τρίτου app αλλά δεν θα κάνει κάτι. Απλά για να υπάρχει στο wallet. 

 

 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  1.jpg   107.77KB   137 λήψεις


#13   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/03/2023 - 16:23

Με ποιο app πρόσθεσες τις κάρτες;

#14   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/03/2023 - 22:47

με το app 'Pass2Uwallet' 

 

 

Με ποιο app πρόσθεσες τις κάρτες;



#15   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/03/2023 - 18:56

με το app 'Pass2Uwallet' 

δλδ και να τις περάσεις με αυτήν την εφαρμογή, δεν έχει κάποια χρησιμότατα στο πορτοφόλι, σωστά;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες