Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Mac mini Μ2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
335 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/02/2023 - 20:44

Μπα.. Δε δίνω βάση σε αυτό με τον SSD.

 

Αμφιβάλλω αν θα το καταλάβαινε και κανείς αν δεν το ανέφεραν..

 

Τα υπόλοιπα μας καίνε :)


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 13/02/2023 - 20:44

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Karanir

Karanir

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Karanir
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/02/2023 - 20:48

Μπα.. Δε δίνω βάση σε αυτό με τον SSD.

Αμφιβάλλω αν θα το καταλάβαινε και κανείς αν δεν το ανέφεραν..

Τα υπόλοιπα μας καίνε :)


Τι ακριβώς σε απασχολούν στα υπόλοιπα;
Εκτός της τιμής φυσικά [emoji6]


Sent from my iPhone 14 pro max using Tapatalk Pro

#48   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/02/2023 - 20:53

Η RAM με τα 8GB όπως είπα δε μου κάθεται καλά για βασικό μηχάνημα που θέλω να βγάλει χρόνια.

 

Μετά το MBP είναι άλλη φάση, άλλη κατάταση (που αποτυπώνεται και στη τιμή) με φορητότητα κτλ.

 

Απλά εκεί ίσως να σκεφτόμουν και τη λύση του M1 σε χαμηλότερη τιμή αν κάτσει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#49   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/02/2023 - 21:00

Γιατί δεν κοιτάς και το Mac mini m2 pro? Εκείνο να δεις ποσό καιρό θα σου βγάλει με τέτοιο επεξεργαστή και θα έχεις και τα 16GB της ram μαζί και 512gb ssd.

#50   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2023 - 21:05

Το m1 MBA είχε λιώσει στη δουλειά με ένα σκασμό πράματα ανοιχτά μόνιμα. Κλείσιμο το lid Παρασκευή, άνοιγμα Δευτέρα, ούτε restart ούτε τίποτα για μήνες μέχρι να κάνω κάποιο update. Θέμα με την ram δεν είχε ποτέ, ούτε είδα κανένα να έχει θέμα ανάμεσα στα εκατοντάδες M1 MBP/MBA μέσα στην εταιρία.

Επίσης αν το macOS φτάσει να μην μπορεί να δουλέψει στο μέλλον με 8γβ ραμ ενώ τώρα σηκώνει ένα σκασμό πράγματα, μάλλον θα έχει γίνει τόσο σκουπίδι που προσωπικά δεν θα θέλω να το δουλέψω. Αμφιβάλω, αλλά για χάρη του παραδείγματος..

Τελευταία επεξεργασία από: ElectTheDeaD, 13/02/2023 - 21:06


#51   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2023 - 21:45

Γιατί δεν κοιτάς και το Mac mini m2 pro? Εκείνο να δεις ποσό καιρό θα σου βγάλει με τέτοιο επεξεργαστή και θα έχεις και τα 16GB της ram μαζί και 512gb ssd.



Πολύ καλό [emoji7]… αλλά double price!!!


.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 13/02/2023 - 21:45


#52   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/02/2023 - 21:49

Γιατί δεν κοιτάς και το Mac mini m2 pro? Εκείνο να δεις ποσό καιρό θα σου βγάλει με τέτοιο επεξεργαστή και θα έχεις και τα 16GB της ram μαζί και 512gb ssd.

Γιατί με τέτοια τιμή, καλύτερα να κοιτάξω το MB.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#53   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/02/2023 - 22:27

Δε κάνω βαριά χρήση.

 

Να παίξει καμιά μουσική, να δείς κανένα βίντεο, Internet.

 

Που και που χρησιμοποιώ PS & Lr. Αυτά μπορείς να πείς είναι τα "βαριά" αλλά δεν είναι καθημερινά και συνέχεια.

 

Θέλω το μηχάνημα που θα καταλήξω να με βγάλει μια 7ετία τουλάχιστον και τα 8GB στο Mini μου φαίνονται πολύ λίγα όταν θες το βασικό σου να είναι Futureproof.

 

Επόμενη εναλλακτική MacBook Pro M2, θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά και το αντίστοιχο Μ1.

 

Αν το θες futureproof τότε δεν πας σε 8GB αλλά 16GB (M2 pro). Οπότε θα πας στην τιμή x3. 

 

Επίσης αν χρειάζεσαι κάτι και για φορητότητα τότε πας ξεκάθαρα σε MCB.

 

Τώρα, αν βρεις το Μ1 σε πολύ καλή τιμή το παίρνεις και γίνεται η δουλειά σου. 

 

Στην θέση σου θα έπαιρνα MCB.

 

Για τις λεπτομέρειες δες εδώ: 

 



#54   Karanir

Karanir

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Karanir
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/02/2023 - 22:30

Γιατί με τέτοια τιμή, καλύτερα να κοιτάξω το MB.

Μονο και μόνο λόγω ram τότε πας σε MBA με m1 ή m2 στα 16gb και θα σαι άρχοντας.


Sent from my iPhone 14 pro max using Tapatalk Pro

#55   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/02/2023 - 22:51

Αν το θες futureproof τότε δεν πας σε 8GB αλλά 16GB (M2 pro). Οπότε θα πας στην τιμή x3. 

 

Επίσης αν χρειάζεσαι κάτι και για φορητότητα τότε πας ξεκάθαρα σε MCB.

 

Τώρα, αν βρεις το Μ1 σε πολύ καλή τιμή το παίρνεις και γίνεται η δουλειά σου. 

 

Στην θέση σου θα έπαιρνα MCB.

 

Για τις λεπτομέρειες δες εδώ: 

 

Μονο και μόνο λόγω ram τότε πας σε MBA με m1 ή m2 στα 16gb και θα σαι άρχοντας.

Ναι κάπως έτσι έχω καταλήξει. Να βάλω κάτι παραπάνω να παω σε MBP να ξεμπερδεύω μια και καλή.

 

Το Μ1 νομίζω για κάποιον όπως εγώ που θα κάνει πρώτη φορά το βήμα είναι το ιδανικό (με τη προυπόθεση πως θα γλιτώσεις κάποια χρήματα σε σχέση με το φετινό M2).
 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#56   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2023 - 23:02

Να και ο λόγος που τελικά είχε δίκιο το support και 15 μέρες δε το έστελναν με απλό shipping.
 

Πλάκα κάνεις; Κανένα δίκιο δεν είχε το support!

Οι μπαταρίες είναι λόγος να "μπλοκάρει" (ενδεχομένως) μια αεροπορική αποστολή. Και εσύ το παρέλαβες αεροπορικώς!!

Όχι η απλή (οδική) αποστολή.

Και σε κάθε περίπτωση είναι δική τους δουλειά να προγραμματίζουν τις αποστολές όπως πρέπει.

Όχι ο πελάτης να ασχολείται με αυτό.

Καθαρά έπεσες σε αστοχία στις διαδικασίες τους.



#57   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/02/2023 - 23:09

Πλάκα κάνεις; Κανένα δίκιο δεν είχε το support!
Οι μπαταρίες είναι λόγος να "μπλοκάρει" (ενδεχομένως) μια αεροπορική αποστολή. Και εσύ το παρέλαβες αεροπορικώς!!
Όχι η απλή (οδική) αποστολή.
Και σε κάθε περίπτωση είναι δική τους δουλειά να προγραμματίζουν τις αποστολές όπως πρέπει.
Όχι ο πελάτης να ασχολείται με αυτό.
Καθαρά έπεσες σε αστοχία στις διαδικασίες τους.


Ακριβώς ότι λέει παραπάνω. Πιο πιθανόν είναι να υπήρξε αστοχία με την παραγγελία σου και για κάποιο λόγο να μην προχωρούσε παρά η δικαιολογία με την μπαταρία. Στέλνουν συνεχώς πράγματα με μπαταρίες και με απλές αποστολές, και δεν δικαιολογεί κάτι τέτοιο σε τέτοιου ύψους παραγγελία.

#58   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/02/2023 - 23:16

Γιατί με τέτοια τιμή, καλύτερα να κοιτάξω το MB.


Σε σχέση με το Μ2 MacBook είναι πιο φθηνό το mini. Επίσης αν δεν υπάρχει αστοχία, τότε όχι μόνο 7, αλλά πολλά παραπάνω χρόνια θα σε πάει. Εγώ εχω ένα iMac του 2010 όπου του έβαλα ssd και ram, και δουλεύει απροβλημάτιστα photoshop και Lightroom που δουλεύω. Προφανώς και όλες τις άλλες εργασίες τις απλές τις κάνει απροβλημάτιστα. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι εχω ξεμείνει στα High Sierra και δε μπορώ επίσημα να αναβαθμιστώ.

Από εκεί και πέρα όσον αφορά το MacBook Air m1, το μόνο κακό είναι πως τσίμπησε ένα κλικ η τιμή επειδή βγήκε το μ2 ακριβότερο. Αν το βρεις σε κάποια προσφορά, τρυπήσεις κάνα τιμολόγιο και αν έχει κσι καμία προωθητική και κανένας Γερμανός με κάνα payzy ή eurobank, τότε θα είναι πολύ συμφέρον.

Υ.Γ. Επίσης στο σπίτι έχουμε και ένα MacBook Pro early 2015 με 8gb, όπου και αυτό δουλεύει τρένο στις απλές λειτουργίες. Η γυναίκα μου δε δουλεύει βαριά προγράμματα για να σου πω πως αποδίδει με τέτοια ram, αλλα του πίνει το αίμα λόγω δουλειάς και το εχω δει να έχει 2 browsers ανοιχτούς με καμία 30αρια tabs στον καθένα.

#59   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2023 - 23:16

Τελικα,για να πω και εγω τη γνωμη μου τα λαπτοπ που εχω αλλαξει μεχρι σημερα καταντησαν να ειναι διπλα σε μεγαλες οθονες.Και απο τη στιγμη που εγινε αυτο ελαχιστοποιηθηκε και η χρηση τους σαν λαπτοπ πλην καποιων εξαιρεσεων (γι αυτο ευθυνεται και το ipad). Για να μην γραφω πολλα, αν σημερα αγοραζα κατι αυτο θα ηταν ενα mini M2 pro ,ει δυνατον με απαλλαγη ΦΠΑ.Αν επρεπε λογω δουλειας να κουβαλαω το λαπτοπ μαζι πιστευω οτι θα πηγαινα μονο σε air. Για το MBP θα τα εσκαγα οσα ζηταει μονο αν υπηρχαν ειδικες συνθηκες που θα το καθιστουσαν μονοδρομο η γιατι απλα το οικονομικο δεν θα με ενοιαζε καν



#60   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/02/2023 - 23:20

Τελικα,για να πω και εγω τη γνωμη μου τα λαπτοπ που εχω αλλαξει μεχρι σημερα καταντησαν να ειναι διπλα σε μεγαλες οθονες.Και απο τη στιγμη που εγινε αυτο ελαχιστοποιηθηκε και η χρηση τους σαν λαπτοπ πλην καποιων εξαιρεσεων (γι αυτο ευθυνεται και το ipad). Για να μην γραφω πολλα, αν σημερα αγοραζα κατι αυτο θα ηταν ενα mini M2 pro ,ει δυνατον με απαλλαγη ΦΠΑ.Αν επρεπε λογω δουλειας να κουβαλαω το λαπτοπ μαζι πιστευω οτι θα πηγαινα μονο σε air. Για το MBP θα τα εσκαγα οσα ζηταει μονο αν υπηρχαν ειδικες συνθηκες που θα το καθιστουσαν μονοδρομο η γιατι απλα το οικονομικο δεν θα με ενοιαζε καν


Συμφωνώ και εγώ σε αυτό. Πέρυσι στην προωθητική του Γερμανού ήμουν μεταξύ του να αγοράσω ένα MacBook Air m1 για να το εχω φορητοί για το οτιδήποτε και για τον καναπέ, και μεταξύ ενός iPad 9th gen. Προφανώς μέρα με τη νύχτα, κσι σαν λειτουργίες και σαν τιμή, αλλά προφανώς ένας 3ος υπολογιστής θα ήταν υπερβολικός όποτε πήρα την ταμπλέτα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες