Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Mac mini Μ2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
335 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/02/2023 - 23:31

Σε σχέση με το Μ2 MacBook είναι πιο φθηνό το mini. Επίσης αν δεν υπάρχει αστοχία, τότε όχι μόνο 7, αλλά πολλά παραπάνω χρόνια θα σε πάει. Εγώ εχω ένα iMac του 2010 όπου του έβαλα ssd και ram, και δουλεύει απροβλημάτιστα photoshop και Lightroom που δουλεύω. Προφανώς και όλες τις άλλες εργασίες τις απλές τις κάνει απροβλημάτιστα. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι εχω ξεμείνει στα High Sierra και δε μπορώ επίσημα να αναβαθμιστώ.

Από εκεί και πέρα όσον αφορά το MacBook Air m1, το μόνο κακό είναι πως τσίμπησε ένα κλικ η τιμή επειδή βγήκε το μ2 ακριβότερο. Αν το βρεις σε κάποια προσφορά, τρυπήσεις κάνα τιμολόγιο και αν έχει κσι καμία προωθητική και κανένας Γερμανός με κάνα payzy ή eurobank, τότε θα είναι πολύ συμφέρον.

Υ.Γ. Επίσης στο σπίτι έχουμε και ένα MacBook Pro early 2015 με 8gb, όπου και αυτό δουλεύει τρένο στις απλές λειτουργίες. Η γυναίκα μου δε δουλεύει βαριά προγράμματα για να σου πω πως αποδίδει με τέτοια ram, αλλα του πίνει το αίμα λόγω δουλειάς και το εχω δει να έχει 2 browsers ανοιχτούς με καμία 30αρια tabs στον καθένα.

Σε πιστεύω. Τα έχω δει ιδίοις όμμασι.

 

Ίσως βέβαια να είναι και ψυχολογικό το θέμα να έχεις αυτή την ασφάλεια, ίσως να επηρεάζομαι απο τα Windows που είμαι στα τόσα χρόνια και το θέμα RAM είναι κλάμα.

 

Είχε βγάλει το Air M1 ο Γερμανός με 989€ πρίν κάτι βδομάδες και δεν το τόλμησα. Μη με ρωτήσεις γιατί, ακόμα ρωτάω και εγώ τον εαυτό μου.

 

Τέτοια τιμή δε θα ξαναδώ.

 

Επίσης τον Απρίλιο φαίνεται πως έρχεται Air M2 15".


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/02/2023 - 00:34

Σε πιστεύω. Τα έχω δει ιδίοις όμμασι.

Ίσως βέβαια να είναι και ψυχολογικό το θέμα να έχεις αυτή την ασφάλεια, ίσως να επηρεάζομαι απο τα Windows που είμαι στα τόσα χρόνια και το θέμα RAM είναι κλάμα.

Είχε βγάλει το Air M1 ο Γερμανός με 989€ πρίν κάτι βδομάδες και δεν το τόλμησα. Μη με ρωτήσεις γιατί, ακόμα ρωτάω και εγώ τον εαυτό μου.

Τέτοια τιμή δε θα ξαναδώ.

Επίσης τον Απρίλιο φαίνεται πως έρχεται Air M2 15".


Αυτό του Γερμανού που λες νομίζω πως ήταν γενική προωθητική της isquare και όχι δίκη του. Που και που τα κάνουν αυτά.

Τώρα όσον αφορά το θέμα του Μ2 σε 15 ίντσες… φάσκεις και αντιφάσκεις ρε συ :P
Ο 13” m2 air έχει ήδη 1600€. Αν βγει 15” δε νομίζω να έχει κάτω από 1800€-1900€.. αυτά θα είναι ήδη παρά πολλά λεφτά για μηχάνημα των 8GB που φοβάσαι.

Επίσης σε περίπτωση που θελήσεις να πας σε 16GB RAM, σημαίνει πως θ πρέπει να το πάρεις από επίσημο και να δώσεις +260€ για τη RAM.

Όποτε θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις ακριβώς τι θέλεις..
Χρειάζεσαι φορητότητα ή όχι;
Χρειάζεσαι 16GB Ram ή όχι;
Χρειαζεσαι πολλά resources ή όχι;

Διότι ένα base model Mac mini μπορεί να βγει ακόμα και στα 575€ με τιμολόγιο, όπου είναι πήρε πολύ descent για αυτά που προσφέρει

#63   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/02/2023 - 10:09

Ασ'το. Χάζεψα.. Είχα ξεχάσει πως υπήρχε ήδη Air με τον M2.

 

Ας είναι καλά η Apple που κάθε ανακοινώνει κάθε τρείς και λίγο νέα μηχανήματα και επεξεργαστές. Έχει χαθεί η μπάλα με τα M πλέον.

 

Για αγορά δεν το σκέφτομαι καν απο εδώ. Μάλλον σε κανένα Amazon θα καταλήξω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#64   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/02/2023 - 11:11

Αυτός ήταν και ένας λόγος που είχα προτείνει και το Mac Mini M2 Pro, επειδή το πουλάει και η Amazon, οπότε δε χρειάζεται να γίνει BTO μηχάνημα. Φυσικά είναι 2πλάσια η τιμή σε σχέση με το απλό mac mini, αλλά προφανώς είναι πιο τούμπανο και πηγαίνει για πολλά χρόνια παραπάνω



#65   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 14/02/2023 - 11:28

Αυτός ήταν και ένας λόγος που είχα προτείνει και το Mac Mini M2 Pro, επειδή το πουλάει και η Amazon, οπότε δε χρειάζεται να γίνει BTO μηχάνημα. Φυσικά είναι 2πλάσια η τιμή σε σχέση με το απλό mac mini, αλλά προφανώς είναι πιο τούμπανο και πηγαίνει για πολλά χρόνια παραπάνω

Πολυ σωστα, αυτος ηταν ο λογος που το πηρα και εγω. Ανετα βγαζει 5 χρονια χωρις κανενα προβλημα με αυτο το configuration (16 512) 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#66   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/02/2023 - 18:15

Τελικα,για να πω και εγω τη γνωμη μου τα λαπτοπ που εχω αλλαξει μεχρι σημερα καταντησαν να ειναι διπλα σε μεγαλες οθονες.Και απο τη στιγμη που εγινε αυτο ελαχιστοποιηθηκε και η χρηση τους σαν λαπτοπ πλην καποιων εξαιρεσεων (γι αυτο ευθυνεται και το ipad). Για να μην γραφω πολλα, αν σημερα αγοραζα κατι αυτο θα ηταν ενα mini M2 pro ,ει δυνατον με απαλλαγη ΦΠΑ.Αν επρεπε λογω δουλειας να κουβαλαω το λαπτοπ μαζι πιστευω οτι θα πηγαινα μονο σε air. Για το MBP θα τα εσκαγα οσα ζηταει μονο αν υπηρχαν ειδικες συνθηκες που θα το καθιστουσαν μονοδρομο η γιατι απλα το οικονομικο δεν θα με ενοιαζε καν

Πολύ καλά τα λες δάσκαλε. 



#67   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/02/2023 - 18:17

Ασ'το. Χάζεψα.. Είχα ξεχάσει πως υπήρχε ήδη Air με τον M2.

 

Ας είναι καλά η Apple που κάθε ανακοινώνει κάθε τρείς και λίγο νέα μηχανήματα και επεξεργαστές. Έχει χαθεί η μπάλα με τα M πλέον.

 

Για αγορά δεν το σκέφτομαι καν απο εδώ. Μάλλον σε κανένα Amazon θα καταλήξω.

Amazon.de και ξεμπέρδεψες. 

 

Έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα Apple products μου απο εκεί. 

 

Reliable.



#68   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2023 - 19:12

Αυτές τις ημέρες για όποιον ενδιαφέρεται έχει πέσει λίγο η τιμή του MacBook Air M2 στο Amazon.de και βγαίνει στα 1310€ με τα μεταφορικά (για το midnight 8/256). Αν κάποιος θέλει με 16gb για πιο futureproof νομίζω βγαίνει γύρω στα 1600€, όσο το απλό μοντέλο εδώ στην Ελλάδα. Αν είχα κάποιον για να το πάρω και χωρίς ΦΠΑ αλλά ΚΑΙ με δόσεις, (νομίζω μόνο με την εταιρική κάρτα γίνεται πλέον) θα το είχα «χτυπήσει» για να αντικαταστήσει το τίμιο MBP late 2013 που ακόμα βαστάει μια χαρά!

Τελευταία επεξεργασία από: megaloupaixtou, 14/02/2023 - 19:18


#69   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/02/2023 - 19:54

Ναι, είναι καλή προσφορά αλλά έχει πληκτρολόγιο QWERTZ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#70   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/02/2023 - 10:04

Τελικά η οθόνη μου Dell S2319H (μοντέλο 2018) δείχνει εντελώς χάλια με τον Mac. Και αυτό γιατί μία δεκαετία τώρα η  υποστηρίζει τις Retina και ουσιαστικά δουλεύει σε 2x DPI. Έτσι, μετά από ολοήμερο ψάξιμο χθες παρήγγειλα τη DELL S2722QC την οποία προτείνει και το Rtings στις καλύτερες υποστηριζόμενες οθόνες για το Mac Mini. Θα συνδεθεί με DisplayPort που είναι σαφώς ανώτερο του HDMI.

 

H τωρινή μου τα δείχνει θολά τα γράμματα και το περίγραμμα αυτών, και η ευκρίνεια της είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα Windows. Πρέπει να κατεβάσω την ανάλυση σε αυτές που έχουν HiDpi αλλά μετά γίνονται όλα τεράστια.

Συνημμένα αρχεία



#71   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2023 - 10:19

Τελικά η οθόνη μου Dell S2319H (μοντέλο 2018) δείχνει εντελώς χάλια με τον Mac. Και αυτό γιατί μία δεκαετία τώρα η  υποστηρίζει τις Retina και ουσιαστικά δουλεύει σε 2x DPI. Έτσι, μετά από ολοήμερο ψάξιμο χθες παρήγγειλα τη DELL S2722QC την οποία προτείνει και το Rtings στις καλύτερες υποστηριζόμενες οθόνες για το Mac Mini. Θα συνδεθεί με DisplayPort που είναι σαφώς ανώτερο του HDMI.

 

H τωρινή μου τα δείχνει θολά τα γράμματα και το περίγραμμα αυτών, και η ευκρίνεια της είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα Windows. Πρέπει να κατεβάσω την ανάλυση σε αυτές που έχουν HiDpi αλλά μετά γίνονται όλα τεράστια.

 

Αν και δεν έχω μπει ακόμα στην διαδικασία για mac και καθώς σας παρακολουθώ από το νήμα, βλέπω για άλλη μια φορά , ότι λιγο από εδώ και λίγο από εκεί , το πρόσθετο κόστος (οθόνες, καλώδια , διάφορα ports κτλ,) που θα χρειαστούν (περα της κεντρικής μονάδας)  ξεφεύγει πάρα πολύ........

 

Αν και σας ζηλεύω το ωραίο οικοσύστημα της μηλιάς έχει το κόστος του....

 

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 15/02/2023 - 10:21


#72   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/02/2023 - 11:25

Αν και δεν έχω μπει ακόμα στην διαδικασία για mac και καθώς σας παρακολουθώ από το νήμα, βλέπω για άλλη μια φορά , ότι λιγο από εδώ και λίγο από εκεί , το πρόσθετο κόστος (οθόνες, καλώδια , διάφορα ports κτλ,) που θα χρειαστούν (περα της κεντρικής μονάδας)  ξεφεύγει πάρα πολύ........

 

Αν και σας ζηλεύω το ωραίο οικοσύστημα της μηλιάς έχει το κόστος του....

 

 

.

Αν έχεις ήδη όλα τα περιφερειακά, θεωρητικά σου κοστίζει μόνο το mac mini. Τώρα αν είσαι σαν και εμένα, και θα θέλεις να πάρεις και πληκτρολογιο, και ποντίκι, και οθόνη, και hubs, και τίποτα usb-a σε usb-c, ναι θα βγει παραπάνω το κόστος.



#73   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 15/02/2023 - 11:29

Τελικά η οθόνη μου Dell S2319H (μοντέλο 2018) δείχνει εντελώς χάλια με τον Mac. Και αυτό γιατί μία δεκαετία τώρα η  υποστηρίζει τις Retina και ουσιαστικά δουλεύει σε 2x DPI. Έτσι, μετά από ολοήμερο ψάξιμο χθες παρήγγειλα τη DELL S2722QC την οποία προτείνει και το Rtings στις καλύτερες υποστηριζόμενες οθόνες για το Mac Mini. Θα συνδεθεί με DisplayPort που είναι σαφώς ανώτερο του HDMI.

 

H τωρινή μου τα δείχνει θολά τα γράμματα και το περίγραμμα αυτών, και η ευκρίνεια της είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα Windows. Πρέπει να κατεβάσω την ανάλυση σε αυτές που έχουν HiDpi αλλά μετά γίνονται όλα τεράστια.

Θα συνδεθει με diplay port η οθονη, αλλα στο mac mini θα ειναι με HDMI. Πρεπει να βρεις και ενα καλο καλωδιο για αυτο.

Προσωπικα θα ηθελα να εχει Display Port το Mac Mini γιατι και εγω το θεωρω πολυ καλυτερο.

 

Edit: Α εχει type C οποτε μπορεις να την βαλεις απευθειας. 


Τελευταία επεξεργασία από: sakis697, 15/02/2023 - 11:32

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#74   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/02/2023 - 12:37

Amazon.de και ξεμπέρδεψες. 

 

Έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα Apple products μου απο εκεί. 

 

Reliable.

Ναι. Και 'γω στα τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα απο εκεί.

 

Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να μια αποφορολόγηση με Business απο εκεί αλλά τελοσπάντων.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 15/02/2023 - 12:39

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#75   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/02/2023 - 13:15

Αν και δεν έχω μπει ακόμα στην διαδικασία για mac και καθώς σας παρακολουθώ από το νήμα, βλέπω για άλλη μια φορά , ότι λιγο από εδώ και λίγο από εκεί , το πρόσθετο κόστος (οθόνες, καλώδια , διάφορα ports κτλ,) που θα χρειαστούν (περα της κεντρικής μονάδας)  ξεφεύγει πάρα πολύ........

 

Αν και σας ζηλεύω το ωραίο οικοσύστημα της μηλιάς έχει το κόστος του....

 

 

.

Δυστυχώς ναι, αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Ξεκινάς με ένα μηχάνημα που το δίνει η σε τρελά ανταγωνιστική τιμή, και μετά προσθέτεις πληκτρολόγιο συν ποντίκι που ήθελα να λειτουργεί με bluetooth και στα δύο Ο/S (+200€). Τώρα μου έσκασε και το 400αρι της οθόνης οπότε ήδη φύγαμε ψηλά. Και δεν έχω πάρει κανένα hub ούτε εξωτερικό SSD για Time Machine. Στο μέλλον.

 

Αν έχεις ήδη όλα τα περιφερειακά, θεωρητικά σου κοστίζει μόνο το mac mini. Τώρα αν είσαι σαν και εμένα, και θα θέλεις να πάρεις και πληκτρολογιο, και ποντίκι, και οθόνη, και hubs, και τίποτα usb-a σε usb-c, ναι θα βγει παραπάνω το κόστος.

Ακριβώς αυτό, προσυπογράφω.

 

Θα συνδεθει με diplay port η οθονη, αλλα στο mac mini θα ειναι με HDMI. Πρεπει να βρεις και ενα καλο καλωδιο για αυτο.

Προσωπικα θα ηθελα να εχει Display Port το Mac Mini γιατι και εγω το θεωρω πολυ καλυτερο.

 

Edit: Α εχει type C οποτε μπορεις να την βαλεις απευθειας. 

Συνδέεται απευθείας με Type-C Σάκη για αυτό κι επιλέχθηκε.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες