Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G: Vodafone vs Cosmote


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   dk80

dk80

    Member

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/03/2009 - 18:28

Quote

Ισως να έχει ξαναγίνει η συζήτηση απλώς έχω να πω δυο πράγματα. Σπουδάζω Αγγλία και έχω iphone 3g: Το απέκτησα με £35 το μήνα και £100 για την συσκευή με unlimited internet σε 18μηνο. Οι τιμές στην Ελλάδα δεν ειναι τραγικές?


Αφού πληρώνεις πάγιο 35 λίρες =38 ευρώ  και αγόρασες την συσκευή 100 λίρες =109 ευρώ με unlimited internet ακόμη και 24μηνο να ήταν το συμβόλαιο είσαι super!!!!Πόσο μάλλον τώρα που το συμβόλαιο σου είναι για 1,5 χρόνο!!!

Άρα έχεις δίκιο..σε σύγκριση με Vodafone-Cosmote έκανες πόλυ καλό deal!!!

Μιλούσα τις προάλλες με έναν υπεύθυνο σε κατάστημα Apple στην Αθήνα και μου έλεγε πως η Apple έχει την εξής πολιτική (για όλα τα προιόντα Apple):

Πελάτες Αμερικής:1st Class

Πελάτες Αγγλίας:2nd Class

Πελάτες Υπόλοιπης Ευρώπης: 3rd Class

Αναφερόταν τόσο στις τιμές όσο και στο aftersale support.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 26/03/2009 - 14:42

δλδ εγω που το ειχα παρει με την προηγουμενη προσφορα σε προγραμμα plus κ οχι lite, της voda παντα, τωρα εχω 2.5gb;

κ τι να τα κανω;

Να πάρεις ένα USB που να δέχεται την κάρτα του κινητού σου και να την  εκμεταλευτείς στον υπολογιστή σου...  ;)

κυρίως στο laptop.... εννοώ ωστέ να έχεις internet παντού...

ΥΓ. το έχει κάνει ένας φίλος και σκέφτομαι να αλλάξω πρόγραμμα (με τις προσφορές που παίζουν) να το κάνω και εγώ...

#18   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 26/03/2009 - 14:50

Quote

Quote

δλδ εγω που το ειχα παρει με την προηγουμενη προσφορα σε προγραμμα plus κ οχι lite, της voda παντα, τωρα εχω 2.5gb? και τι να τα κανω?




Να πάρεις ένα USB που να δέχεται την κάρτα του κινητού σου και να την  εκμεταλευτείς στον υπολογιστή σου...  ;)


Δεν χρειάζεται USB κτλ, απλά συνδέεις το iPhone με το Laptop/Desktop σου και χρησιμοποιείς μια από τις μεθόδους Tethering. Ειδικά τώρα που πλησιάζει το καλοκαιράκι... Netbook + iPhone 3G + Data plan + Tethering ... λέει πολύ!

Και η δωρεάν αναβάθμιση που έφερε ο ανταγωνισμός στα Data Plans μόνο θετική μπορεί να χαρακτηριστεί...

#19   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 26/03/2009 - 15:18

Δεν έχεις άδικο IPH  :)....  επέλεξα μάλλον να προτείνω μια πιό δύσβατη οδό  :(

#20   aris1978

aris1978

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/03/2009 - 22:34

Εγώ παιδιά είχα Vodafone και ήθελα να πάρω το iphone.Τους παίρνω τηέφωνο και ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα συμβολαίου για να επωφεληθώ από την προσφορά των 99 ευρώ (μέσω του site η προσφορά είναι 49 ευρώ).Εκεί κάπου άρχισε να μου τα μασάει η κοπέλλα.Όταν λέει θα μου βγει η επιδότηση ίσως να μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα.

Κάπου εκεί τα ψιλοπήρα και καθώς είχα φτιαχτεί για να πάρω το iphone πήγα στην Cοsmote και άλλαξα εταιρία κρατώντας το ίδιο νούμερο.Τώρα αν έκανα βλακεία δεν ξέρω.Εσείς ποιά εταιρία πιστεύετε οτι είναι καλύτερη?

Και κάτι εκτός θέματος αν μου επιτρέπετε.Το iphone θα το πάρω σε καμιά 10-15 ημέρες από την Cosmote.Είναι σπασμένο?Τι από όλα αυτά που περιγράφονται στο site πρέπει να κάνω?Απλά γράψτε μου ένα link για αυτά  που ρωτάω,δεν χρειάζεται να μου απαντήσετε εδώ.

Ευχαριστώ.

Edit:
Παιδιά σε συνέχεια του προηγούμενου post...

Με πήραν από τη Vodafone επειδή έφτασε στα χέρια τος λέει η αίτηση που έκανα για αλλαγή δικτύου.Αφού με ρώτησαν τα κλασικά αν έχω πρόβλημα από τις υπηρεσίες της Vodafone,γιατί φαεύγω κλπ) μου έκαναν μια προσφορά που μοιάζει πολύ γαμάτη.

Μου δίνουν λέει,αν μείνω,σε όποιο πρόγραμμα διαλέξω 30% έκπτωση και το iphone 16GB ΔΩΡΕΑΝ...

Ερώτηση:Λέτε να υπάρχει καμία παγίδα?
Ερώτηση 2:Όσο αστείο και αν σας φαίνεται,με τι δικαιαολογία θα πάω στο κατάστημα της Cosmote να ακυρώσω την αίτηση που έχω κάνει?

#21   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2009 - 13:07

Αν δεν εχεις υπογράψη τίποτ α κάνεις οτι θές ;)

#22   aris1978

aris1978

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2009 - 13:14

Έχω υπογράψει την αίτηση για μεταφορά από Vodafone σε Cosmote αλλά τώρα που τους πήρα μου είπαν οτι απλά πρεπει να πάω να κάνω ακύρωση της αίτησης.Δεν είναι λίγο ξεφτίλα όμως?

#23   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2009 - 14:01

Quote

Εγώ παιδιά είχα Vodafone και ήθελα να πάρω το iphone.Τους παίρνω τηέφωνο και ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα συμβολαίου για να επωφεληθώ από την προσφορά των 99 ευρώ (μέσω του site η προσφορά είναι 49 ευρώ).Εκεί κάπου άρχισε να μου τα μασάει η κοπέλλα.Όταν λέει θα μου βγει η επιδότηση ίσως να μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα.


Κοίτα.

Σε όλες τις εταιρείες ισχύει ότι οι μεγαλύτεροι ωφελημένοι από τις επιδοτήσεις είναι οι καινούριοι πελάτες, και ειδικότερα αυτοί που θα έρθουν από άλλα δίκτυα. Αν θέλεις εσύ να κάνεις ανανέωση, μπορεί οι όροι της επιδότησης να είναι χειρότεροι από αυτούς που θα ίσχυαν για έναν καινούριο πελάτη.



#24   aris1978

aris1978

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2009 - 14:20

Πριν πάω στην Cosmote,η Vodafone ουσιαστικά δεν μου έδινε τίποτα.Μόλις είδαν οτι έκανα αίτηση για μεταφορά από  Vodafone σε Cosmote με πήραν από τη Vodafone και μου πρόσφεραν 30% έκπτωση σε όποιο πρόγραμμα θέλω και το iphone 16Gb δωρεάν.Δηλαδή μόλις είδαν οτι πάνε να χάσουν τον πελάτη μου έδωσαν γη και ύδωρ για να μείνω.Σημείωση οτι στη Vodafone είμαι περίπου 5 χρόνια,οπότε μάλλον μετράει οτι είμαι πολλά χρόνια πελάτης.

#25   sndev

sndev

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2009 - 14:40

κάτι παρόμοιο είχε γίνει πριν κάτι μήνες σε μένα
πήγα να μεταφέρω όλα τα εταιρικά σε άλλη εταιρία αλλά πριν το κάνω πήρα τηλ τη vodafone τους είπα τι μου προσφέρουν και ρώτησα αν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε αυτούς μιας και είμαστε στη VODafone από το 1992-3 panafon τότε με εκείνα τα τεράστια κινητά  ( εκείνη τη στιγμή μου δίνανε επιδότησή 1050 ευρώ αno vodafone ήδη)

αποτέλεσμα ήταν χωρίς να πω τπτ άλλο να με πάρουν τηλ την επόμενη μέρα και να μου δώσουν επιδότηση 1900 ευρω και κάνανε αναπροσαρμογή όλων των συμβολαίων προς τα κάτω.
μέχρι τότε σε όλα τα τηλέφωνα ερχότανε σύνολο μεταξύ 600 - 900 ευρώ λογαριασμός το μήνα

τους τελευταίους μήνες ερχοντε περίπου 350-500

απλά η κινητή τηλεφωνία είναι το μόνο πράγμα ίσως στην Ελλάδα που λειτουργεί ο ανταγωνισμός...

#26   aris1978

aris1978

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2009 - 14:44

Ευτυχώς που λειτουργεί και κάπου ο ανταγωνισμός προς όφελος του καταναλωτή γατί έχουμε πήξει στα καρτέλ...

#27   ocelot

ocelot

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/03/2009 - 02:38

Quote

Quote

Quote

δλδ εγω που το ειχα παρει με την προηγουμενη προσφορα σε προγραμμα plus κ οχι lite, της voda παντα, τωρα εχω 2.5gb? και τι να τα κανω?




Να πάρεις ένα USB που να δέχεται την κάρτα του κινητού σου και να την  εκμεταλευτείς στον υπολογιστή σου...  ;)




Δεν χρειάζεται USB κτλ, απλά συνδέεις το iPhone με το Laptop/Desktop σου και χρησιμοποιείς μια από τις μεθόδους Tethering. Ειδικά τώρα που πλησιάζει το καλοκαιράκι... Netbook + iPhone 3G + Data plan + Tethering ... λέει πολύ!



Και η δωρεάν αναβάθμιση που έφερε ο ανταγωνισμός στα Data Plans μόνο θετική μπορεί να χαρακτηριστεί...


Η μ*****α ειναι οτι εχω ηδη ενα on the go cosmote για το netbook, απο τον ιουλιο. Τεσπα, μαλλον αυτο θα κανω, εχω ηδη περασει pdanet κ αυριο παω να γυρισω το on the go στο basic (8€ παγιο μου ειπε η κοπελια, τουλαχιστον γλιτωνω την "αναποσβεστη επιδοτηση"...)

#28   tsuman

tsuman

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/04/2009 - 22:41

Απο Cosmote σε Vodafone για iphone 16g  261 ευρώ και σε απλό πάγιο των 30 ευρώ.. ;)

#29   shithead

shithead

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2009 - 16:12

και οι δυο εχουν την ιδια περιπου καλυψη σε 2g σημα. τωρα σε 3g σαφως υπερτερει η cosmote γιαυτο και πουλαει πολλα mobile internet. αλλα αυτο σαφως ειναι ουτοπικο. το 3g δεν ειναι σαν το gsm. ειναι πολυπλοκο. και η Ελλαδα δεν ειναι flat. το σημα παιζει πολυ. η αλειθεια ειναι οτι και με 3g το iphone σερνεται

#30   Ypnovatis

Ypnovatis

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/05/2009 - 01:19

Quote

και η Ελλαδα δεν ειναι flat. το σημα παιζει πολυ. η αλειθεια ειναι οτι και με 3g το iphone σερνεται


Ω ναι....
Γενικά πιστεύω στην Ελλάδα η Cosmote είναι η καλύτερη από άποψη κάλυψης δικτύου...
Ειδικότερα 3G... :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες