Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G: Vodafone vs Cosmote


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 31/05/2009 - 15:56

Εγω μπορω να μιλησω μονο για το 3G....
Για να βρω σημα πρεπει να κανω ταμα... Και συνηθως οταν βρισκω βρισκω χαλια...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2009 - 23:30

Quote

Ω ναι....

Γενικά πιστεύω στην Ελλάδα η Cosmote είναι η καλύτερη από άποψη κάλυψης δικτύου...

Ειδικότερα 3G... :)


Δυστυχώς σημασία δεν έχει η κάλυψη αλλά η ποιότητα σήματος. Κι εκεί η Cosmote μάλλον δεν τα πάει καλά (μάλλον γιατί δεν είμαι συνδρομητής, από αυτά που ακούω).

#33   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2009 - 07:59

Quote

Quote

Ω ναι....

Γενικά πιστεύω στην Ελλάδα η Cosmote είναι η καλύτερη από άποψη κάλυψης δικτύου...

Ειδικότερα 3G... :)




Δυστυχώς σημασία δεν έχει η κάλυψη αλλά η ποιότητα σήματος. Κι εκεί η Cosmote μάλλον δεν τα πάει καλά (μάλλον γιατί δεν είμαι συνδρομητής, από αυτά που ακούω).


Σε αυτό θα έλθω να συμφωνήσω... στο ίδιο σημείο 2 iphone 3g το ένα με Cosmote το άλλο με Vodafone, 3G δίκτυο. Το vodafone ήταν πιο σφαιράτο!

#34   Geo Kodak

Geo Kodak

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/06/2009 - 22:02

Καλα εσυ τωρα το καταλαβες???
Διαβασα ενα αρθρο σε εφημεριδα και ελεγε οτι κατα μεσο ορο αυξανουμε τις τιμες στον κλαδο στης τεχνολογιας κατα 25% απο οσο μας τα δεινουν στην ελλαδα!!!!

#35   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/06/2009 - 19:53

Quote

Σε αυτό θα έλθω να συμφωνήσω... στο ίδιο σημείο 2 iphone 3g το ένα με Cosmote το άλλο με Vodafone, 3G δίκτυο. Το vodafone ήταν πιο σφαιράτο!


Γενικά από την εμπειρία μου, στον τομέα data η Vodafone είναι πολύ καλύτερη από την Cosmote - ενώ η WIND δεν φαίνεται να τα πηγαίνει καθόλου καλά.

#36   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 15/06/2009 - 20:52

Οι απόψεις είναι λογικό να διαφοροποιούνται. Η διάσταση των απόψεων οφείλονται κυρίως στην περιοχή που κατοικεί ο κάθε ένας από εμάς ....
το θέμα είναι πως το σήμα των δύο εταιρειών έχει καλύτερη κάλυψη σε εθνική εμβέλεια ...

και κυρίως τι προγράμματα προσφέρει η κάθε εταιρεία για να εξυπηρετεί την χρήση του iphone


#37   redcell

redcell

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2009 - 12:34

Δυστυχώς και οι 2 είναι φωτιά (Ελλάδα ζούμε άλλωστε), απλά η βοδα απ ότι έχω καταλάβει σε χρεώνει με αρκετά περισσότερα ευρωπουλα σε κάθε λογαριασμό. Το χειρότερο είναι οτι αυτό  το διαπιστώνεις όταν πάρεις τον αναλυτικό λογαριασμό στα χέρια. Δεν σε ενημερώνουν πριν κάνεις τη σύνδεση... τους αρκεί να βάλεις την υπογραφή!!! Αυτό το πρόβλημα το είχαν αρκετοί γνωστοί μου που κάθε λογαριασμός ήταν και ένα στρεσ τεστ, γιατί σε κάθε νεα σύνδεση (προσπάθεια μείωσης λογαριασμού) όλο και κάποια νεα χρέωση 'ξεφύτρωνε΄...

Από σήμα πάντως πιστεύω οτι, είναι στο ιδιο επίπεδο, αν και μεγάλη χρήση 3g δεν έχω κάνει ... ακόμα.

Το θέμα με τους φουσκωμένους λογαριασμούς της λοιπόν, την τακτική που ακολούθησε στην προώθηση του iphone (απαράδεκτη), αλλά και το θέμα των προσωπικών δεδομένων (παλιά ειχα διαβάσει σε ένα φόρουμ οτι η βοδα είναι η μόνη εταιρία που δεν δηλώνει από την αρχή, οτι, τα προσωπικά στοιχειά σου δεν θα χρησιμοποιηθούν από  τρίτους  :-X) ενώ οι άλλες δυο το δήλωναν... και αυτα τα μπιγκ-μπραδερ-ιστικα δεν μου αρέσουν καθόλου.
τεσπα, εγω θα περιμένω την κοσμοτε για να κάνω την όποια κίνηση..


#38   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2009 - 12:43

Μέτρηση με το Speedtest.net.

Vodafone, περιοχή Χαλανδρίου, μέρα μεσημέρι με iPhone 3G.

Όπως ξέρουμε, η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα είναι 3.6Mbps και την προσεγγίσαμε πολύ!

#39   gtl

gtl

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/07/2009 - 14:36

Η Vodafone έβγαλε ανανεωμένα carrier settings, που περάστηκαν αυτόματα μέσω itunes προκειμένου να λειτουργήσουν τα mms και το tethering, τρεις μέρες πριν την κυκλοφορία του νέου firmware.

Στην Cosmote, μισό μήνα μετά

α) Χρειάζεται να τους πάρεις τηλέφωνο για ενεργοποιήσουν χειροκίνητα τα mms!

β) Υπόσχονται ότι θα στείλουν ρυθμίσεις για tethering και δεν το κάνουν.

Απλώς απαράδεκτοι.

#40   apmos

apmos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2009 - 00:33

Στο θέμα 3G και ταχύτητας, η Vodafone είναι αρκετά μπροστά. Εχω υπόψιν μου άπειρες περιοχές στην Β.Ελλάδα που με υποτιθέμενο full 3G σήμα η Cosmote σέρνεται εντελώς. Αντίθετα η Vodafone, με πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου τα πάει πολύ καλά. Ημουν συνδρομητής Cosmote περίπου 7 χρόνια (με εταιρικό πακέτο πολλών γραμμών) και άλλαξα σε Vodafone μόνο και μόνο γι'αυτό. Μου την έσπαγε που το κινητό έδειχνε μονίμως πλασματικό σήμα και δε μπορούσε να βγει κλήση με τίποτα. Για 3G δεν το συζητάμε φυσικά. Αυτά όλα μέχρι πριν 1,5 χρόνο, δεν ξέρω αν τώρα έχει αλλάξει κάτι.

ΥΓ. Επίσης απο την εμπειρία μου απο τις 2 εταιρίες κατάλαβα οτι η Vodafone σαφώς υπερτερεί στην υποστήριξη σε data. Υπάρχουν στο κέντρο εξυπηρέτησης άνθρωποι πραγματικά γνώστες που μπορούν να σε εξυπηρετήσουν άμεσα. Αντίθετα στην Cosmote, μιλούσα συνέχεια με κάτι άσχετες κοπελίτσες που έψαχναν να βρουν τι κινέζικα τους έλεγα.

#41   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/07/2009 - 21:50

Η διαφορά της Vodafone με την Cosmote είναι μεγάλη, στο δε data είναι πολύ μεγάλη και προβλέπεται να μετατραπεί λείαν συντόμως σε ... χαώδη.

#42   revod

revod

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2009 - 13:22

Απο που μου προτεινετε να παρω το iphone 3gs. Απο vodafone ή απο Γερμανό? Την συσκευη θα την πάρω μετρητης και όχι με συμβολαιο επομενως αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι το after sale support και το service αν τυχον παθει κατι (χτυπα ξυλο!).


Υ.Γ. :lol: Πρώτο post!

Τελευταία επεξεργασία από: revod, 20/07/2009 - 13:23


#43   revod

revod

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2009 - 18:16

Απο που μου προτεινετε να παρω το iphone 3gs. Απο vodafone ή απο Γερμανό? Την συσκευη θα την πάρω μετρητης και όχι με συμβολαιο επομενως αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι το after sale support και το service αν τυχον παθει κατι (χτυπα ξυλο!).


Υ.Γ. :lol: Πρώτο post!

Κανένας ρε παιδια? :(

#44   Sakis

Sakis

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2009 - 18:54

Μετά από το γνωστό σκάνδαλο με την Voda, ποτέ ΞΑΝΑ με την εν λογω εταιρεία και ας είναι και 30 φορές καλύτερη σε DATA, και σε ότι άλλο θέλει...κάποιοι ξεχνούν εύκολα εγώ όμως όχι!

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

#45   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2009 - 19:35

Την ίδια ερώτηση έχω και εγώ παιδιά (αγορά από Vodafone ή Γερμανό)... :huh: Μακάρι να το πουλούσε και στο Πλαίσιο..εκεί στο άλλαζαν με την μια..

Μετά από το γνωστό σκάνδαλο με την Voda, ποτέ ΞΑΝΑ με την εν λογω εταιρεία και ας είναι και 30 φορές καλύτερη σε DATA, και σε ότι άλλο θέλει...κάποιοι ξεχνούν εύκολα εγώ όμως όχι!

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!



...και ποιος μας λέει ότι και οι άλλοι δεν κάνουν τα ίδια? Απλά δεν το έχουμε μάθει ακόμα...

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 21/07/2009 - 19:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες