Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbreakme.com: Jailbreak για ΟΛΑ τα μοντέλα iPhone, iPad και iPod Touch απευθείας από την συσκευή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2956 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#631   andapo

andapo

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 15:48

Έχω Iphone 3g στην 4.0.1 jailbreak με redsn0w_win_0.9.5b5-5 και unlock αναγκαστικά με ultrasn0w. To αναγκαστικά παει στο γεγονός ότι ενώ ήταν αγορασμένο απο Ελλάδα, με τον εν λόγω jailbreak ήθελε αναγκαστικά και unlock για να παίξει. Ερωτήσεις:

1) Σκέφτομαι να κάνω restore και εκ' νέου jailbreak με την νέα μέθοδο (χωρίς unlock αυτή την φορά μιας και δεν χρειάζεται). Κέρδιζω τίποτα συνολικά μιας και αποφεύγω το unlock ή τσάμπα κόπος?
2) Έχω κρατήσει αυτή την στιγμή τα SHSH στον server για την 4.0.1. Αν αποφασίσω κάποια στιγμή αργότερα να γυρίσω πίσω θα χρειαστεί πάλί unlock λόγω της παρούσας κατάστασης του κινητού?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#632   ipsydetor360

ipsydetor360

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 16:02

εγκατεστησα την 4 εκανα jb και ολα μια χαρα ωσπου εγκατεστησα το winterboard!
αναγκαστηκα restore και τεσπα υστερα απο κοπο ολα μια χαρα.
παω τωρα να κανω jb και μου βγαζει αυτο
να το κανω η θα ξανακρασαρει????

φιλε μου εγω εβαλα το winterbored και δουλεψε με τη μια, καλο ειναι να κανεισ και ενα restart μετα το jb

#633   corduroy27

corduroy27

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 16:17

Γεια χαρά κι από μένα.

Από χθες εως σήμερα, έχω διαβάσει ΟΛΕΣ τις σελίδες αυτού του θέματος και αυτό που με προβληματίζει
σχετικά με το νέο τρόπο του jb είναι τα θέματα μνήμης που αναφέρουν κάποιοι.

Έχω συγκεντρώσει τα σημαντικότερα για ευκολότερη σύγκριση, τονίζοντας τα καίρια σημεία τους.
Το θέμα είναι ότι δε βλέπω κοινές διαπιστώσεις και συμπεράσματα!!!
Βέβαια παίζει ρόλο και πόσες εφαρμογές έχει περάσει και τρέχει ο καθ' ένας αλλά...



Μου το έκανε και εμένα φίλε μου και αφού του έκανα ενα reboot έστρωσε. Υποψιάζομαι πως όταν κάνει την εγκατάσταση του Cydia καταναλώνει όλη τη διαθέσιμη μνήμη και μετά δεν έχει χώρο για εφαρμογές. Προφανώς αναφέρομαι στη ram αλλιώς έχει φτιάξει σαν προεπιλογή μικρό root partition για το cydia...:(


Καλημέρα παιδιά!
Όλα λειτούργησαν άψογα σε 3gs 32g από 3.1.3 σε 4.0.1. Μέσα σε 10 λέπτα ήταν έτοιμο. Το μόνο μου θέμα που βλέπω ότι το έχουν και άλλοι φίλοι είναι η μνήμη που βλέπω στο sbsettings που έχει πέσει κατά πάρα πολύ. Με την 3.1.3 το storage ήταν στα 242 ΜΒ και τώρα είμαι στα 89ΜΒ! Είναι όντως τόσο βαριά η 4.0.1 ή υπάρχει περίπτωση με ένα restore ακόμα να στρώσει αυτό; Φυσικά βέβαια δεν βλέπω κάποια καθυστέρηση στο τηλέφωνο απλά στο μάτι δεν μοπυ κάθετε καλά αυτή η μεγάλη διαφορά.

Σας ευχαριστώ

εχεις δικιο. κ μενα η storage ειναι στα 93 ΜΒ. η available ανεβαινει οταν κλεινω τις multitasking εφαρμογες. αλλα κανενα προβλημα με τις επιδοσεις σε σχεση με την 4.0 που ειχα καθαρη. την μπαταρια θελω να τσεκαρω αυτες τις μερες.

Το έχω κάνει αυτό φίλε. Και από το multitasking και από το free up memory του sbsettings. Δεν αλλάζει όμως τίποτα.

Εμενα συνεχιζει να με προβληματιζει το system disk που είναι μικρό και όλο μικραίνει . με το σπάσιμο ήμαστε στα 98mb ελεύθερα απο τα 750 .Αρζίζωντας να παίζουμε με cydia σιγά σιγά κατεβαίνει και όποτε κάνω εγκατάσταση πετάει μηνυματάκι οτι το τελείωνει ο χώρος του system . Απο τι στιγμη που δεν μπορούμε να παίξουμε με custom IPSW υπάρχει λύση ; κανα πρόγραμμα που να αλλάζει το system disk size ;

Η καλύτερη διαδικασία είναι να κάνεις "set as new". Παρ' όλα αυτά εγώ που έκανα restore από backup δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.
Όσο για το θέμα μνήμης που έθιξαν κάποιοι εδώ μέσα.. Εγώ με το προηγούμενο jailbreak από blackrain όταν έκλεινα όλες τις εφαρμογές με το sbsettings και
έκανα "free up memory" μου έβγαζε γύρω στα 158 mb συνήθως. Με το καινούριο jailbreak με τις ίδιες διαδικασίες βρίσκομαι στις ίδιες τιμές.

iPhone 3GS 16GB.


Τι παίζει τελικά μ΄αυτό το θέμα; Μπορεί να πει κάποιος που να γνωρίζει; Γιατί από υποθέσεις... :unsure:

#634   MAXXIMOS

MAXXIMOS

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 16:40

σε ipad 3.2.1 τελικα ειναι οκ το jb?

#635   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 04/08/2010 - 16:41

Γεια χαρά κι από μένα.

Από χθες εως σήμερα, έχω διαβάσει ΟΛΕΣ τις σελίδες αυτού του θέματος και αυτό που με προβληματίζει
σχετικά με το νέο τρόπο του jb είναι τα θέματα μνήμης που αναφέρουν κάποιοι.

Έχω συγκεντρώσει τα σημαντικότερα για ευκολότερη σύγκριση, τονίζοντας τα καίρια σημεία τους.
Το θέμα είναι ότι δε βλέπω κοινές διαπιστώσεις και συμπεράσματα!!!
Βέβαια παίζει ρόλο και πόσες εφαρμογές έχει περάσει και τρέχει ο καθ' ένας αλλά...


Τι παίζει τελικά μ΄αυτό το θέμα; Μπορεί να πει κάποιος που να γνωρίζει; Γιατί από υποθέσεις... :unsure:


το παρατήρησα και εγώ αυτό.. το ios 4.0 μου βαραίνει το ipod 3G και μου είχε φτάσει η memory στο 20, και μετά το ipod σέρνεται!

#636   teriparatide

teriparatide

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 16:44

ουν).
2. Με το που θα σου έρθει με το καλό το ανοιγεις με τη sim της AT&T για να κάνει το activation

γινεται ΜΟΝΟ με τη ΣΙΜ με την οποια παιρνεις το κινητο η με οποιαδηποτς του ιδιου παροχου φυσικα? 3GS εχω εγω απλα ρωταω διοτι θα χρειαστω κι εγω activation αν κανω update :)

#637   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 04/08/2010 - 16:51

[color="#8B0000"]Γεια χαρά κι από μένα.

Από χθες εως σήμερα, έχω διαβάσει ΟΛΕΣ τις σελίδες αυτού του θέματος και αυτό που με προβληματίζει
σχετικά με το νέο τρόπο του jb είναι τα θέματα μνήμης που αναφέρουν κάποιοι.


Καταρχην για να μην μπερδευομαστε αλλο το system disk που αναφερθηκα και άλλο το system memory που αναφέρονται άλλοι με το sbsettings . το 2ο αφορα τη χρηση της μνημης ram . Εκει όλα καλά . Το πρόβλημα είναι στο μέγεθος του partition του system disk . Δηλαδη εκέι που εί΄ναι αποθηκευμένο το ios και εκεί που γίνονται εγκατάσταση τα προγράμματα απο cydia . Απο τη μανα του το 3gs δεσμέευι 750mb για system disk εκτος αν κάποιος περάσει custom firmware και αυξήσει την χωρητικότητα (redsnow,snowbreeze κ.τλ) .Απο το πρωί δεν κάνω αλλη δουλεια όλο downgrade και δοκιμές είμαι . Δεν κατάφερα να περάσω custom με την καμία . Οταν κατέβηκα όμως σε 3.1.2 είδα οτι μετα το jailbrake μας έμενε ελευθερος χώρος κοντά στα 200b .Με την αναβάθμιση σε ios 4 και jailbrake ξεκινάμε με 100 και γρήγορα γρήγορα το νουμερο αρχίζει να κατεβαίνει .

#638   dpia

dpia

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 18:27

γινεται ΜΟΝΟ με τη ΣΙΜ με την οποια παιρνεις το κινητο η με οποιαδηποτς του ιδιου παροχου φυσικα? 3GS εχω εγω απλα ρωταω διοτι θα χρειαστω κι εγω activation αν κανω update :)

Νομίζω με οποιαδήποτε AT&T. Εμένα την είχε μέσα στο κουτι, μη σε πάρω στο λαιμό μου...

#639   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 04/08/2010 - 19:03

όταν λέμε ότι είναι κλειδωμένο στον πάροχο είναι κλειδωμένο στην ΑΤ&Τ παράδειγμα όχι με συγκεκριμένη κάρτα sim-νούμερο τηλεφώνου
δεν δέχεται εκτός από ΑΤ&Τ άλλο πάροχο (εταιρεία κινητής) π.χ.vodafone cosmote wind τώρα στον ίδιο πάροχο δέχεται όποιο τσιπάκι κάρτα θέλουμε
αυτό όσο αφορά το κλείδωμα του παρόχου


Όταν κατέβηκα όμως σε 3.1.2 είδα ότι μετά το jailbrake μας έμενε ελεύθερος χώρος κοντά στα 200b .Με την αναβάθμιση σε ios 4 και jailbrake ξεκινάμε με 100 και γρήγορα γρήγορα το νούμερο αρχίζει να κατεβαίνει .


είναι άραγε <πρόβλημα> του ios 4 η του jailbreak;
πως θα μπορούσαμε άραγε να βρούμε την απάντηση που σίγουρα ενδιαφέρει όλους μας;

#640   noodles1980

noodles1980

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 19:53

κάποιες εφαρμογές δεν τις ανοίγει μετά απο jb σε 3gs...

#641   ckyrias

ckyrias

    iPH Enthousiast

  • 439 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 21:38

κάποιες εφαρμογές δεν τις ανοίγει μετά απο jb σε 3gs...

καποιες εφαρμογες δεν ειναι συμβατες ακομα με ios 4.0 k 4.0.1. θα ψαξω να βρω το ποστ κ θα κανω edit

#642   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 04/08/2010 - 22:45

Παιδιά μήπως πρέπει να διαχωρίσουμε jailbrake σε iphone 4, 3gs...κτλ??
Γιατί πιθανόν άλλα bugs να έχει στο καινούριο και άλλα σε κάθε μοντέλο ξεχωριστά...
Το λέω για την διευκόλυνση των χρηστών..και πάντα φιλικά!

#643   TOLISWR

TOLISWR

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 22:57

ρε μαγκες καθοτι ασχετος...εχω ενα 3gs με jb στην 3.1.3 θα πρεπει να κανω restore με το itunes στην τελευταια εκδοση και μετα θα κανω ολα αυτα; υπαρχει περιπτωση να κανω save τα apps που εχω εγκαταστησει καθοτι ειναι μερικες εκατονταδες; το α μερος με ενδιαφερει πιο πολυ αν μπορειτε να μου απαντησετε...

#644   DrWh0

DrWh0

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 23:44

Γεια χαρά σε όλους.
Έχω IPAD με 3.2.1 fw και itunes 9.2.1.5
Πέρασα το JB μια χαρά σύμφωνα με τις οδηγίες και καθώς πηγαίνω στο cydia να εγκαταστήσω το appsync 3.2 ( ή το installous ) μου βγάζει το μήνυμα για dependencies με depends firmware=3.2.
Τι συμβαίνει δε βγήκε το appsync για 3.2.1 ή κάνω κάποιο λάθος ;

#645   Drake19

Drake19

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Drake1986

Δημοσίευση 04/08/2010 - 23:53

Γεια χαρά σε όλους.
Έχω IPAD με 3.2.1 fw και itunes 9.2.1.5
Πέρασα το JB μια χαρά σύμφωνα με τις οδηγίες και καθώς πηγαίνω στο cydia να εγκαταστήσω το appsync 3.2 ( ή το installous ) μου βγάζει το μήνυμα για dependencies με depends firmware=3.2.
Τι συμβαίνει δε βγήκε το appsync για 3.2.1 ή κάνω κάποιο λάθος ;


Προσεξε το το ipad σου γιατι μπορει να σου brickarei με το j/b!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες