Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

PwnageTool 4.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
229 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/10/2010 - 12:09

Οφείλω να ομολογήσω ότι με στεναχώρησε πολύ το σχόλιό σου, γιατί το περίμενα κι εγώ πως και πως.
Ο ΜΟΝΟΣ λόγος που θέλω να κάνω αυτή τη διαδικασία, είναι για να μεγαλώσω το System Partition.
Αυτή τη στιγμή έχω μόλις 13MB ελεύθερα από 750MB!!!

Βλέποντας τον πολύ αναλυτικό οδηγό για iPhone 3Gs εδώ http://www.iclarifie....php?enid=12349

Δείχνει σε κάποιο σημείο αυτό
Αναρτημένη εικόνα
Αυτό είναι το System Partition? (γιατί εκεί το λέει Root Partition)
Αν δεν είναι αυτό. Από που επιλέγω πόσο να το μεγαλώσω;
Επίσης, υπάρχει κάποιο όριο που δε θα πρέπει να ξεπεράσω;


Ναι, αυτό είναι το partition που πρέπει να μεγαλώσεις. Για 3GS ένα λογικό μέγεθος είναι το 1 Gb. Και μην στενοχωριέσαι, μπορεί σε εσένα να δουλέψει :)

Αν το τηλέφωνό σου είναι αγορασμένο από Ελλάδα, μην επιλέξεις "activate" όπως φαίνεται στην εικόνα.

Τελευταία επεξεργασία από: Ninja10R, 21/10/2010 - 12:11


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   corduroy27

corduroy27

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2010 - 12:16

Ναι, αυτό είναι το partition που πρέπει να μεγαλώσεις. Για 3GS ένα λογικό μέγεθος είναι το 1 Gb. Και μην στενοχωριέσαι, μπορεί σε εσένα να δουλέψει :)

Αν το τηλέφωνό σου είναι αγορασμένο από Ελλάδα, μην επιλέξεις "activate" όπως φαίνεται στην εικόνα.

Απλά επειδή κι εγώ όπως κι εσύ, έχω στημένα εικονικά Mac OS X 10.6.4 σε VMware Workstation, δε δίνω πολλές πιθανότητες να μην έχω πρόβλημα.
Γι' αυτό ρωτάω αν για το συγκεκριμένο Tool βγαίνουν βελτιωμένες εκδόσεις αν χρειαστεί ή βγαίνει μια κι έξω.

#48   PantelisKazakos

PantelisKazakos

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2010 - 12:16

καλημερα παιδια και απο μενα εχω ενα iphone 4 απο Αμερικη με ios4.1 με baseband 02.10.04 μπορω να κανω κατι για να το κανω unlock.

#49   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/10/2010 - 12:17

Αν διαπιστωθούν θέματα, απ΄όσο γνωρίζω βγαίνουν.

#50   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/10/2010 - 12:18

καλημερα παιδια και απο μενα εχω ενα iphone 4 απο Αμερικη με ios4.1 με baseband 02.10.04 μπορω να κανω κατι για να το κανω unlock.


Unlock να περιμένεις μετά την έκδοση της 4.2 από την Apple, κάπου τον Νοέμβριο.

#51   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/10/2010 - 12:30

Φιλε μου το αρχείο το δημιουργεί οποιος έχει mac γιατι σε windows δεν τρεχει το pwnageTool ;)



:rolleyes: aν είναι έτσι δεκτό μιας και δεν έχω pc :P , οι mac users δηλαδή δίνουν χέρι βοηθείας στους pcάκηδες; :D


*αντιμετώπισες σε 3Gs θέμα με το σήμα; γιατί εγώ εχθές μετά από δυό δοκιμές το σήμα ήταν άφαντο...και πήγα σε greenpois0n όπου όλα έπαιξαν μια χαρά

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#52   elias_k

elias_k

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2010 - 12:43

:rolleyes: aν είναι έτσι δεκτό μιας και δεν έχω pc :P , οι mac users δηλαδή δίνουν χέρι βοηθείας στους pcάκηδες; :D


*αντιμετώπισες σε 3Gs θέμα με το σήμα; γιατί εγώ εχθές μετά από δυό δοκιμές το σήμα ήταν άφαντο...και πήγα σε greenpois0n όπου όλα έπαιξαν μια χαρά


ε αν μπορούμε γιατι να μην βοηθήσουμε? με 3gs δεν έχω κανει δοκιμή γιατι δεν εχω :rolleyes:

#53   madaras

madaras

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:konttina

Δημοσίευση 21/10/2010 - 12:52

Γιατι να μην ειναι και σε windows :( :( :(

#54   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2010 - 13:00

Τελικά ποιό JB προτείνετε για iphone 4?

Τελευταία επεξεργασία από: tgnikit, 21/10/2010 - 13:01


#55   basketikos

basketikos

    iPH Member Leacher

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2010 - 13:13

Το περίμενα πως και πως. Είχα ετοιμαστεί μάλιστα, στήνοντας με VMWare Mac OSX 10.6.3 στο desktop μου (στο laptop δεν έπαιζε με την καμία).

Πρώτη απογοήτευση, πριν καν ξεκινήσω: Τα custom boot & recovery logos δουλεύουν μόνο σε iPhone 3G. Τέλος πάντων, δεν τρέχει και τίποτα λέω. Κάνω την διαδικασία και "ψήνω" μια custom firmware και μετά ξεκινάω να την βάλω στο iPhone 4 (χρησιμοποιώντας το itune σε Windows 7). Βάζω το τηλέφωνο σε DFU και ... απογοήτευση πάλι. Αναλόγως με τα κέφια του, error 1604 ή error 21. Διαβάζοντας τα σχόλια στο blog της Dev team, ανοίγω το tiny umbrella και ξεκινάω τον TSS server του. Τζίφος, μία από τα ίδια.

Μετακομίζω στο desktop και εγκαθιστώ στο VMware Mac OSX την τελευταία version του iTunes. Ανοίγω το PwnageTool και βάζω το τηλέφωνο σε DFU μέσω αυτού, ώστε να περάσω το firmware από το "Mac". Τζίφος και πάλι, συχνότερο το error 21 (δεν ξεκινάει καν να γίνεται restore το firmware) πολλές εμφανίσεις το error 1604.

Anyway, τα ψιλοπαράτησα και κατέφυγα σε Greenpoison RC4.

για το 4αρι ποσο ειναι λογικό μέγεθος του partition?

#56   mantzas

mantzas

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2010 - 14:48

Το εχει δοκιμασει κανεις σε leopard 10.5.χ ; Εμενα μου βγαζει το cydia το μηνυμα Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied) και το cydia ειναι αδειο. Ουτε sources ουτε packages.. Καμια ιδεα;

#57   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/10/2010 - 14:55

για το 4αρι ποσο ειναι λογικό μέγεθος του partition?


Στο 4αρι δεν υπάρχει τελικά πρόβλημα, καθώς το root partition είναι έτσι κι αλλιώς 1 gbyte και όχι 750 mbytes. Αφού δεν κατάφερα να περάσω την custom firmware, έκανα JB με Greenpoioson RC4 και πλέον έχω εγκαταστήσει όλα τα προγράμματα μου από Cydia. Το system partition είναι κατηλλειμένο κατά 59,6%, οπότε μάλλον οι φόβοι μου ήταν αβάσιμοι (το 3GS της γυναίκας μου με ααρκετά λιγότερα πράγματα εγκατεστημένα έφτασε στο 89,9%).

Πάντως στην custom που είχα φτιάξει το είχα ανεβάσει στα 1,2 gb

#58   alkis13

alkis13

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/10/2010 - 15:02

Το εχει δοκιμασει κανεις σε leopard 10.5.χ ; Εμενα μου βγαζει το cydia το μηνυμα Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied) και το cydia ειναι αδειο. Ουτε sources ουτε packages.. Καμια ιδεα;

Εγώ έχω 3g και μόλις έκανα το jailbrake με το pwnage tool 4.1 . Με τα πολλά έγινε επιτυχώς η διαδικασία, αλλά όταν άνοιξε, ενώ το cydia ήταν περασμένο, καταρχάς δεν ανοίγει και κατά δεύτερον δεν μου περνάει από το itunes τις σπασμένες εφαρμογές μου. Καμιά βοήθεια πως θα λειτουργίσει το cydia???

#59   alkis13

alkis13

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/10/2010 - 15:04

Εγώ έχω 3g και μόλις έκανα το jailbrake με το pwnage tool 4.1 . Με τα πολλά έγινε επιτυχώς η διαδικασία, αλλά όταν άνοιξε, ενώ το cydia ήταν περασμένο, καταρχάς δεν ανοίγει και κατά δεύτερον δεν μου περνάει από το itunes τις σπασμένες εφαρμογές μου. Καμιά βοήθεια πως θα λειτουργίσει το cydia???

Και να προσθέσω ότι έχω mac os x 10.6.4 σε imac. (Αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό)

#60   mantzas

mantzas

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2010 - 15:05

Εγώ έχω 3g και μόλις έκανα το jailbrake με το pwnage tool 4.1 . Με τα πολλά έγινε επιτυχώς η διαδικασία, αλλά όταν άνοιξε, ενώ το cydia ήταν περασμένο, καταρχάς δεν ανοίγει και κατά δεύτερον δεν μου περνάει από το itunes τις σπασμένες εφαρμογές μου. Καμιά βοήθεια πως θα λειτουργίσει το cydia???


Σου βγαζει το μηνυμα που βγαζει κ σε μενα; Για τις εφαρμογες πρεπει να εγκαταστησεις πρωτα το appsync 4.1

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες