Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Και μετα σου λενε οτι το iPhone ειναι τηλεφωνο και καλο μαλιστα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
302 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 27/10/2010 - 01:38

Διαβάζοντας ολόκληρα τα μηνύματα ,προσωπικά προσβάλλομαι γιατί είμαι κάτοχος της συσκευής και δε με τιμά!
Επίσης διαβάζω πολλές ανοησίες!


Σε όποιον δεν του αρέσει, είτε δεν τον βολεύει,
να πάει στην vodafon έχει με 10€ κινητό που κάνει πολύ καλά την δουλειά του έχει και αναφορές στα sms!!!!

καλα μωρε θα μας τρελλανετε? προσβαλεσθε σαν κατοχοι συσκευης γιατι? γιατι λεει αληθειες? γιατι κάνουμε όλοι τζιμπι?
για να εχουμε αυτα που δεν εχει βαλει η απλ γιατι αν μας άρεσε μαμα δεν θα το κάναμε. άρα για να καλύψουμε αυτά τα κενά.
και δεν μας προσβάλει σαν μελη του φορουμ η αήθης επίθεση σε ένα μέλος (παρεπιπτόντως αρκετά υπομονετικού παρόλες τις υβρεις και τις επιθέσεις) που είχε κάποιες απορίες ερωτήσεις εστω και εκ του πονηρού?
ντροπή μας.
α και για όσους διαβάζουν ανοησίες να ζητήσω εγώ συγνώμη εκ μέρους των ανόητων που τις ανεβάζουν αλλα δυστυχώς άμα δεν υπήρχαν και οι ανόητοι
πως θα ξεχωριζαν οι νοήμονες?
έλεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

Τελευταία επεξεργασία από: geORGIOSb, 27/10/2010 - 01:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 27/10/2010 - 01:50

Το βρισκω σημειο των καιρο μας καποιοι συν-ανθρωποι μας πορωνονται
με καποια αντικειμενα ωστε να θεωρουν τους εαυτους τους ανωτερους
λογω και μονο οτι τα κατεχουν.

Ειναι απαραδεκτο που γεμισαμε 5 σελιδες για να μιλαμε (οχι με παθος,
αλλα με φανατισμο) οχι για... εμας, ουτε για το σπιτι μας η την οικογενεια
μας αλλα για ενα κινητο.

Καποτε καποιοι πολεμουσαν για αλλα ιδανικα και οχι για ενα iPhone η
καποια windows η linux ακομα η ΙΟS η...

Δε παμε καλα (και δεν εξαιρώ τον εαυτο μου)

Συγνωμη για οσους τσαντισα αθελα μου.


φίλε μου δεν φταις εσυ. ισα ισα το αντιμετωπισες πολυ ήρεμα και ευγενικα και χαρας το κουραγιο σου. εγω θα είχα ριξει και κανα τονο χρισ...............ες δημοσίως.
μάλλον τελικά όσοι το εχουν νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον ταυρο απο τα κερατα για να μην πω τον παπα από τα @@ και νομιζουν ότι όλος ο κοσμος γυρίζει γύρω τους.
δεν μας τσατίζει που πληρώνουμε μια εφαρμογή και όταν αλλαζει φερμ περιμενουμε σαν μλκς τον καθε developer να κανει update?
δεν μας τσατίζει που δεν εχει μετρητες κλήσεων το πλεον εύχρηστο? εγώ αγόρασα για το 3γσ και τωρα πρεπει να ξαναπληρωσω για το 4 αμ πως και σιγα.
εδω πληρωμένες και δεν κάνουν αυτά που λένε. mobilelog π.χ.
εν κατακλύδει έχει και καλά έχει και κακά αναλόγως με το σε ποια πλευρά είσαι.
αυτό μέχρι τις υβρεις και την επιθεση απέχει παρασάγγας.

#138   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 27/10/2010 - 08:21

φίλε μου δεν φταις εσυ. ισα ισα το αντιμετωπισες πολυ ήρεμα και ευγενικα και χαρας το κουραγιο σου. εγω θα είχα ριξει και κανα τονο χρισ...............ες δημοσίως.
μάλλον τελικά όσοι το εχουν νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον ταυρο απο τα κερατα για να μην πω τον παπα από τα @@ και νομιζουν ότι όλος ο κοσμος γυρίζει γύρω τους.
δεν μας τσατίζει που πληρώνουμε μια εφαρμογή και όταν αλλαζει φερμ περιμενουμε σαν μλκς τον καθε developer να κανει update?
δεν μας τσατίζει που δεν εχει μετρητες κλήσεων το πλεον εύχρηστο? εγώ αγόρασα για το 3γσ και τωρα πρεπει να ξαναπληρωσω για το 4 αμ πως και σιγα.
εδω πληρωμένες και δεν κάνουν αυτά που λένε. mobilelog π.χ.
εν κατακλύδει έχει και καλά έχει και κακά αναλόγως με το σε ποια πλευρά είσαι.
αυτό μέχρι τις υβρεις και την επιθεση απέχει παρασάγγας.


Απαντηση γενικως προς ολους....
Δεν μπορω πλεον να απανταω σε ολους takes too much time,
ομως χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι που μοιραζομαστε την
ιδια αποψη, δηλαδη οτι η συσκευη εχει προβληματα που πρεπει
να διορθωθούν αλλα δεν ειναι και για χαντακωμα (απεχει ΠΟΛΥ
απ αυτο).

Τα προβληματα που εχει κατα την αποψη μου δεν ειναι αληθινα αλλα
μαλλον προιον marketing, δηλαδη μας κοροιδευουν και μεις τσιμπαμε.

Τωρα αναφέρομε σε αυτους που μου την πεσανε, καλα οπως ειπαν πολλοι
ειναι δυνατον να μιλατε ετσι σε νεους χρηστες (οπως τους αποκαλειτε)?
Δηλαδη στην δουλεια/σχολειο/ζωη δεν ετυχε να ρωτησετε κατι που φανηκε
ανοητο? Ετσι σας μιλησαν?

Το αν ειμαι πλουσιος η οχι αστε να το κρινουν αυτοι που με ξερουν, ειμαι
σιγουρος οτι πολλοι εδω μεσα βγαζετε περισσοτερα απ οσα βγαζω εγω, και
καλα θα κανετε να μην βιαζεστε να κρινετε στη ζωη σας γιατι θα τα λουστείτε.

Επισης λυπαμε που μερικοι μου απαντησαν ΧΩΡΙΣ προηγουμενος να διαβασουν
ΚΑΙ ΤΙΣ 7 σελιδες ωστε να διαμωρφοσουν αποψη για το τι εχει ειπωθει,
απλα προσγειωθηκαν στην ταδε σελιδα και απαντησαν εκει...

Κουραστητε λιγο λεβεντες να διαβαζετε οπως "κουραζόμαστε" πολλοι απο εμας
να γραφουμε.

Οσον αφορα το lock του ποστ, δεν καταλαβαίνω γιατι να γινει? Αν καποιος απο
εμας εχει κατι να γραψει (σωστο η λαθος) γιατι να μην το κανει?

Αν ειμασταν σε ενα τραπεζι θα απαγορεύαμε σε καποιον να ξαναμιλησει γιατι
να το κανουμε εδω?

ΟΜΩΣ ειμαι ΥΠΕΡ του να μεταφερθει... μπορει σας παρακαλω να το κανει καποιος?

Σας αφηνω τωρα γιατι πρεπει να παω να παρω τα παιδια απ το σχολειο τους 8)

#139   corduroy27

corduroy27

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2010 - 21:20

Χμμμ... Ποιό πάνω, ξέχασα να αναφαίρω και το κλειδωμένο Blutooth! :P

Το αν ειμαι πλουσιος η οχι αστε να το κρινουν αυτοι που με ξερουν, ειμαι
σιγουρος οτι πολλοι εδω μεσα βγαζετε περισσοτερα απ οσα βγαζω εγω, και
καλα θα κανετε να μην βιαζεστε να κρινετε στη ζωη σας γιατι θα τα λουστείτε.

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα μικρό δημοψήφισμα για την οικονομική κατάσταση των κατόχων iPhone.
Είμαι σίγουρος ότι θα τρίβουμε τα μάτια μας από τα αποτελέσματα!
Αν κάποιους... «χλιδάτους» τους χαλάει αυτό. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ...
Είναι πολλοί αυτοί που στερούνται κάποια πράγματα για να αποκτήσουν κάποια άλλα.
Και αυτό έχει και μεγαλύτερη αξία εδώ που τα λέμε...
Ούτε βέβαια όποιος έχει iPhone πουλάει ντε και καλά μούρη.

Για να επανέλθω όμως κάπως στο θέμα.
Θα είχε επίσης πολύ ενδιαφέρον, ένα δημοψήφισμα (λέμε τώρα!) από την Apple, από τους κατόχους της συσκευής,
(ώστε να αποφευχθούν κατά το δυνατών οι «κακόβουλοι») για το τι αλλαγές θα ήθελαν στη συσκευή τους.
Και το λέω αυτό γνωρίζοντας ότι είναι «αντίθετο» στη φιλοσοφία της. Δεν περιμένω δηλαδή κάτι τέτοιο.
Αν όμως γινόταν, θα έδειχνε πιστεύω ότι σχεδόν όλοι θα είχαν θέμα. Και δε μιλάω για τίποτα τρελές απαιτήσεις.
Πάντως να σας πω και κάτι άλλο;
Για μένα, συσκευές σε αυτή την τιμή, δε δικαιούνται να έχουν βασικές ελλείψεις.
Στον αντίποδα βέβαια, κανείς δε σε υποχρεώνει να πάρεις κάτι.
Η αλήθεια λοιπόν είναι κάπου στη μέση.
Αυτά από μένα. Δεν έχω να πω κάτι άλλο.

#140   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 27/10/2010 - 23:57

ενω εσυ φιλαρακι μου τι το πηρες αν το ηρες?να λες οτι εχεις φρυγανια?
και τι ειναι ρε μαγκες το 4 για να λες οτι εχεις 4?
ενταξει αμα ειστε πιτσιρικια να το καταλαβω
αλλα αμα ειστε μεγαλοι ανθρωποι ειστε για γελια
να πουλησω μουρη με ενα τηλεφωνο.
τραγικο!!!!!!!!!!


Και όμως πουλάς.. Και όχι μόνο με iphone 4 αλλά με άλλα 500 ακριβά μοντέλα..

#141   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 28/10/2010 - 07:45

Και όμως πουλάς.. Και όχι μόνο με iphone 4 αλλά με άλλα 500 ακριβά μοντέλα..

Εξαρταται ως τι τα κρινουμε, αν τα κρινουμε ως προιον design τοτε οντως εχει αυτο που λειπει
απο πολους αλλους αν το κρινουμε ως κινητο του λειπουν αυτα που εχουν πολλοι αλλοι.

Εξαρταται σε τι γηπεδο παιζει. Ειναι καθαρα θεμα marketing.

Ενα παραδειγμα, εχω διαβασει απειρα review στα περιοδικα (ξενο τυπο) για το iphone και ακομη
διαβαζω, ολοι λενε τι καλη ειναι η οθονη ας πουμε (λες και με την αλλη δε βλεπαμε) αλλα κανεις
δε λεει τον αντιποδα οτι του λειπουν ολα σχεδον αυτα που ειναι αυτονοητα στην εποχη μας, οπως
υπερυθρες, μεταφορα αρχειων, ηχοι στα μυνηματα/κλησεις, εξωτερικη μνημη, αλλαγη μπαταριας χωρις
να εσαι πυρηνικος φυσικος, ραδιο, μετρητη γραμματων στα μυνηματα και τελειωμο δεν εχουμε
.
Και για το τελευταιο μην μου πειτε οτι βαλανε τωρα, τωρα δηλαδη ανακαλυψαν την φοβερη τεχνολογια
του μετρητη γραμματων? :rolleyes:

#142   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 28/10/2010 - 08:06

Στον αντίποδα βέβαια, κανείς δε σε υποχρεώνει να πάρεις κάτι.

Ολα οσα ειπες ειναι σωστα εδω ομως εχω μια διαφωνια...

ΔΥΣΤΗΧΩΣ οι εταιριες (ολες) απευθυνονται στην ψυχολογια των μαζων
και οχι στις αναγκες των ανθρωπων... μερικες φορες βγαινει σε καλο
μερικες φορες οχι, εξ ου και προκύπτει ο ορος στην σύγχρονη κοινωνια
υπερκαταναλοτισμος.

Αν πωλουσαν το τηλεφωνο 50€ δε νομιζω να ειχε τετοια επιτυχία...ε?

#143   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 28/10/2010 - 16:51

Εξαρταται ως τι τα κρινουμε, αν τα κρινουμε ως προιον design τοτε οντως εχει αυτο που λειπει
απο πολους αλλους αν το κρινουμε ως κινητο του λειπουν αυτα που εχουν πολλοι αλλοι.

Εξαρταται σε τι γηπεδο παιζει. Ειναι καθαρα θεμα marketing.

Ενα παραδειγμα, εχω διαβασει απειρα review στα περιοδικα (ξενο τυπο) για το iphone και ακομη
διαβαζω, ολοι λενε τι καλη ειναι η οθονη ας πουμε (λες και με την αλλη δε βλεπαμε) αλλα κανεις
δε λεει τον αντιποδα οτι του λειπουν ολα σχεδον αυτα που ειναι αυτονοητα στην εποχη μας, οπως
υπερυθρες, μεταφορα αρχειων, ηχοι στα μυνηματα/κλησεις, εξωτερικη μνημη, αλλαγη μπαταριας χωρις
να εσαι πυρηνικος φυσικος, ραδιο, μετρητη γραμματων στα μυνηματα και τελειωμο δεν εχουμε
.
Και για το τελευταιο μην μου πειτε οτι βαλανε τωρα, τωρα δηλαδη ανακαλυψαν την φοβερη τεχνολογια
του μετρητη γραμματων? :rolleyes:


Αν βγάλεις τις υπέρυθρες συμφωνώ.. :lol:

Απλά δεν υφίστανται σχόλια του τύπου "δεν πουλάς μούρη με τηλέφωνα". Υπάρχουν μοντέλα για μοντέλα που πουλάς μούρη με αυτά, απλά αναλογίσου το εξής : υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ του ακριβού τηλεφώνου, που δείχνει ανώτερο οικονομικό status με το πραγματικό status που έχει ο ιδιοκτήτης του.

Γιατί όπως είπα και θα ξαναπώ στις μέρες μας εύκολα χρεώνεσαι για να πάρεις και ακριβό κινητό και ακριβό αμάξι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

#144   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2010 - 17:37

...του λειπουν ολα σχεδον αυτα που ειναι αυτονοητα στην εποχη μας, οπως
υπερυθρες, μεταφορα αρχειων, ηχοι στα μυνηματα/κλησεις, εξωτερικη μνημη, αλλαγη μπαταριας χωρις να εσαι πυρηνικος φυσικος, ραδιο, μετρητη γραμματων στα μυνηματα και τελειωμο δεν εχουμε
.

Όπως πιστεύω θα έχεις καταλάβει και από προηγούμενα μηνύματά μου φανατικός του iPhone δεν είμαι σε καμμιά περίπτωση, και δεν είναι λίγες φορές που το "συστήνω" σε γνωστούς μου ως ένα εξαιρετικό handheld υπολογιστή με "ολίγον" από τηλέφωνο.

Ωστόσο αν αναλύσουμε αυτά που αποκάλεσες ως "αυτονόητα στην εποχή μας" ίσως να μην είναι και τόσο δικαιολογημένες οι αιτιάσεις σου. Για παράδειγμα οι υπέρυθρες έχουν "πεθάνει" εδώ και χρόνια και σήμερα σχεδόν κανένα σύγχρονο smartphone δεν έχει πλέον αυτή τη δυνατότητα. Στη μεταφορά αρχείων πάλι εδώ και χρόνια γίνονται προσπάθειες κατάργησης του BT και χρήσης του WiFi που και ταχύτερο κατά εκατοντάδες φορές είναι και έχει σχεδιαστεί για αυτό τον λόγο υποστηρίζοντας εγγενή δικτύωση ενώ το BT όχι.

Αναφέρεις στη συνέχεια την "εξωτερική μνήμη". Θα έχεις προσέξει πως όσα κινητά προσφέρουν την δυνατότητα αυτή, το κάνουν γιατί πολύ απλά για περιορισμό του κοστολογίου και της πολυπλοκότητας της κατασκευής δεν έχουν καθόλου εσωτερική μνήμη storage ή αρκούνται σε μια ελάχιστη ποσότητα. Αντιθέτως το iPhone έρχεται με 16GB το ελάχιστο ή 32GB που για το σύνολο των smartphones είναι το μέγιστο δυνατόν έστω και με χρήση εξωτερικής επέκτησης. Συνυπολόγισε σε αυτα, το γεγονός πως οι σειριακής μετάδοσης SD cards, ακόμα και οι ταχύτερες και πανάκριβες από αυτές είναι σχεδόν 10-15 φορές αργότερες από την ενσωματωμένη και ιδιαίτερα ακριβή NAND Flash RAM που χρησιμοποιεί το iPhone, και θα καταλάβεις πως τα πράγματα δεν είναι πάντοτε όπως φαίνονται.

Τέλος να επαναλάβω αυτό που και ο ίδιος είπες πως μετρητής χαρακτήρων στα SMS υπάρχει πλέον, ενώ για να λέμε και την αλήθεια, η εποχή μας δεν προστάζει πια SMS καθώς αυτή η δυνατότητα στις περισσότερες χώρες έχει υποακατασταθεί από το e-mail, το TCP/IP texting και τα λοιπά δικτυακά προτόκολα επικοινωνίας και επαφής. Ακόμα και η καθαρή φωνητική τηλεφωνία κατά πολλούς πνέει ήδη τα λοίσθια παραχωρώντας την θέση της στο VoIP.

Αν λοιπόν τα βάλουμε όλα κάτω, μάλλον θα διαπιστώσουμε πως τόσο το iPhone, όσο και επερχόμενα ανταγωνιστικά λειτουργικά (βλ. WP7) δεν στερούνται στην πραγματικότητα δυνατοτήτων αλλά απλά ακολουθούν τις τάσεις της εποχής αφήνοντας πίσω τους κακές πρακτικές του παρελθόντος, από τις οποίες καλώς οι κακώς πολλοί χρήστες εξακολουθούν δυστυχώς να είναι εξαρτημένοι. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει σε καμμιά περίπτωση πως δικαιολογώ κάποιες πραγματικά αδικαιολόγητες ελλείψεις του iOS. Τίποτα από τα παραπάνω, δεν δικαιολογεί για παράδειγμα την έλλειψη διαχείρισης ιστορικού κλήσεων, την φτωχή έως ανύπαρκτη παραμετρικότητα (βλ. message & event tones), τις αστείες δυνατότητες notification κλπ.

Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι χίλιες φορές προτιμότερο να ζούμε με την hires οθόνη, την ταχύτατη storage memory, το καλό και σταθερό λειτουργικό και τις εξαιρετικές εφαρμογές του, το ικανότατο και ταχύτατο socket stack του, και όλα τα λοιπά εξαιρετικά του χαρακτηριστικά και δεν πειράζει αντέχουμε και μερικές τέτοιες μικροελλείψεις. Στο κάτω - κάτω έπονται και νέες εκδόσεις firmware ενώ ας έχουμε υπόψιν μας και το cliché πως "εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο". :)

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 28/10/2010 - 17:42


#145   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 29/10/2010 - 09:47

Όπως πιστεύω θα έχεις καταλάβει και από προηγούμενα μηνύματά μου φανατικός του iPhone δεν είμαι σε καμμιά περίπτωση, και δεν είναι λίγες φορές που το "συστήνω" σε γνωστούς μου ως ένα εξαιρετικό handheld υπολογιστή με "ολίγον" από τηλέφωνο.

Συμφωνουμε εδω, λιγο πολυ ετσι ειναι.

Ωστόσο αν αναλύσουμε αυτά που αποκάλεσες ως "αυτονόητα στην εποχή μας" ίσως να μην είναι και τόσο δικαιολογημένες οι αιτιάσεις σου. Για παράδειγμα οι υπέρυθρες έχουν "πεθάνει" εδώ και χρόνια και σήμερα σχεδόν κανένα σύγχρονο smartphone δεν έχει πλέον αυτή τη δυνατότητα. Στη μεταφορά αρχείων πάλι εδώ και χρόνια γίνονται προσπάθειες κατάργησης του BT και χρήσης του WiFi που και ταχύτερο κατά εκατοντάδες φορές είναι και έχει σχεδιαστεί για αυτό τον λόγο υποστηρίζοντας εγγενή δικτύωση ενώ το BT όχι.

Αν το ΒΤ δεν μου δινει τις ελευθεριες των υπερυθρων (και παραπανω) να το βρασω, θα γινω οπαδος του κινηματος φερτε πισω τους πεθαμενους.
Τι να το κανω το ΒΤ αν δεν μπορω να στειλω και να λαβω αρχεια κατα βουληση (δικιας μου και οχι της APPLE)

Αναφέρεις στη συνέχεια την "εξωτερική μνήμη". Θα έχεις προσέξει πως όσα κινητά προσφέρουν την δυνατότητα αυτή, το κάνουν γιατί πολύ απλά για περιορισμό του κοστολογίου και της πολυπλοκότητας της κατασκευής δεν έχουν καθόλου εσωτερική μνήμη storage ή αρκούνται σε μια ελάχιστη ποσότητα. Αντιθέτως το iPhone έρχεται με 16GB το ελάχιστο ή 32GB που για το σύνολο των smartphones είναι το μέγιστο δυνατόν έστω και με χρήση εξωτερικής επέκτησης. Συνυπολόγισε σε αυτα, το γεγονός πως οι σειριακής μετάδοσης SD cards, ακόμα και οι ταχύτερες και πανάκριβες από αυτές είναι σχεδόν 10-15 φορές αργότερες από την ενσωματωμένη και ιδιαίτερα ακριβή NAND Flash RAM που χρησιμοποιεί το iPhone, και θα καταλάβεις πως τα πράγματα δεν είναι πάντοτε όπως φαίνονται.

Μα θα με τρελανεις εσυ, τι να την κανω την ταχυτητα? ΠΟΣΗ ταχυτητα χρειαζεται καποιος για να βαλει πεντε αρχεια του EXCEL και να τα εχει διαθεσιμα ανα πασα
στιγμη και οπουδηποτε?
Ισως εσυ μιλας να την χρησιμοποιουνε ως εξτρα μνημη αλλα εγω δε λεω αυτο, εγω το θελω ως επιπλεον αποθηκευτικο χωρο, και να δεις που καποια στιγμη θα το βαλουν
και θα το "γιορτασουν" ως αλλη μια καινοτομο προσθηκη η σαν την ελευση του μεσια και θα μας τα πριξουν ΠΑΛΙ (και παλι εγω ως μακακας γνησιος που ειμαι θα κανω
το κατο μου παξιμαδι για να το αγορασω!).

Τέλος να επαναλάβω αυτό που και ο ίδιος είπες πως μετρητής χαρακτήρων στα SMS υπάρχει πλέον, ενώ για να λέμε και την αλήθεια, η εποχή μας δεν προστάζει πια SMS καθώς αυτή η δυνατότητα στις περισσότερες χώρες έχει υποακατασταθεί από το e-mail, το TCP/IP texting και τα λοιπά δικτυακά προτόκολα επικοινωνίας και επαφής. Ακόμα και η καθαρή φωνητική τηλεφωνία κατά πολλούς πνέει ήδη τα λοίσθια παραχωρώντας την θέση της στο VoIP.

Εδω δε συμφωνω καθολου αλαλ για ονομα του θεου (τους) βαλανε μετρητη σε κατι που πεθαινει? Ε χαλασε ο κοσμος να βαλουν υπερυθρες και ext mem?
Ξεκολα (φιλικα το λεω) επειδη εμεις πηραμε το "υπερτατο" μηχανημα δεν σημαινει οτι ο υπολοιπος κοσμος πρεπει να μας ακολουθησει, υπαρχουν πολοι ακομη που γραφουν SMS και εν παση περιπτωση
δεν ειναι και τοσο σαινια σα και μας, μην τους φτηνουμε εμεις και οι εταιριες.


Αν λοιπόν τα βάλουμε όλα κάτω, μάλλον θα διαπιστώσουμε πως τόσο το iPhone, όσο και επερχόμενα ανταγωνιστικά λειτουργικά (βλ. WP7) δεν στερούνται στην πραγματικότητα δυνατοτήτων αλλά απλά ακολουθούν τις τάσεις της εποχής αφήνοντας πίσω τους κακές πρακτικές του παρελθόντος, από τις οποίες καλώς οι κακώς πολλοί χρήστες εξακολουθούν δυστυχώς να είναι εξαρτημένοι. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει σε καμμιά περίπτωση πως δικαιολογώ κάποιες πραγματικά αδικαιολόγητες ελλείψεις του iOS. Τίποτα από τα παραπάνω, δεν δικαιολογεί για παράδειγμα την έλλειψη διαχείρισης ιστορικού κλήσεων, την φτωχή έως ανύπαρκτη παραμετρικότητα (βλ. message & event tones), τις αστείες δυνατότητες notification κλπ.

Τωρα δηλάδη πρεπει να βγαλουμε "καθηστερημενους" οσους θελουν ΑΠΛΑ να κανουν ενα τηλεφωνο και να στειλουν μυνημα στη γκομενα τους?
Καλα εμεις γιναμε σκλαβοι τις APPLE αυτοι τι φταινε?
Και γιατις ελλειψεις που λες, δηλαδη εσυ τι νομιζεις? Οτι τα τζιμανια τις αππλε δεν το ξερουν? Το ξερουν, αλλοι ειναι οι λογοι που δεν τα βαζουν και ειναι εκ του πονηρου.!


Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι χίλιες φορές προτιμότερο να ζούμε με την hires οθόνη, την ταχύτατη storage memory, το καλό και σταθερό λειτουργικό και τις εξαιρετικές εφαρμογές του, το ικανότατο και ταχύτατο socket stack του, και όλα τα λοιπά εξαιρετικά του χαρακτηριστικά και δεν πειράζει αντέχουμε και μερικές τέτοιες μικροελλείψεις. Στο κάτω - κάτω έπονται και νέες εκδόσεις firmware ενώ ας έχουμε υπόψιν μας και το cliché πως "εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο". :)

Δεν ξερω για σενα εγω αν δεν μπορουσα να κανω JB την συσκευη που εχω (και αναφερομαι απο το Wii μεχρι το iphone) ουτε καν θα το επαιρνα η δυνατοτητα JB και η πληθωρα software
του προσθετη αξια οχι οτι "ειναι" τηλεφωνο.

Ουφ κουραστικα να γραφω το σεντονι... παω να δω την βροχη....

Σημ. Μην τα παρεις και συ στο κρανιο με αυτα που λεμε, διαλογο κανουμε δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε.

#146   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2010 - 15:51

Αν το ΒΤ δεν μου δινει τις ελευθεριες των υπερυθρων (και παραπανω) να το βρασω, θα γινω οπαδος του κινηματος φερτε πισω τους πεθαμενους. Τι να το κανω το ΒΤ αν δεν μπορω να στειλω και να λαβω αρχεια κατα βουληση

Αν πρόσεξες δεν αναφερόμουν στην υλοποίηση του BT στο iPhone αλλά στην αντικατάστασή του από WiFi AdHoc που μια και αναφέρθηκες για στη "σύγχρονη εποχή" αποτελεί το επερχόμενο short range peer-to-peer standard δικτύωσης και ανταλλαγής αρχείων. Όσο για τις υπέρυθρες θα μου επιτρέψεις να επιμείνω πως είναι πεθαμένη ιστορία εδώ και μια σχεδόν δεκαετία, ενώ δεν υποστηρίζεται από κανένα σχεδόν σύγχρονο smartphone.

Μα θα με τρελανεις εσυ, τι να την κανω την ταχυτητα? ΠΟΣΗ ταχυτητα χρειαζεται καποιος για να βαλει πεντε αρχεια του EXCEL και να τα εχει διαθεσιμα ανα πασα στιγμη και οπουδηποτε?

Σην αντιγραφή πέντε αρχείων Excel μπορεί να μην γίνεται αντιληπτή η ταχύτητα, αλλά στο συγχρονισμό 32GB, στην εγκατάσταση εφαρμογών ή μερικών χιλιάδων τραγουδιών, στο καθημερινό Sync&Backup; Έχεις δει πως συμπεριφέρεται μια SD ακόμα και UHS υπό αυτές τις συνθήκες; Μάλλον όχι, αλλιώς θα καταλάβαινες ακριβώς τι εννοώ. :lol:
Επιπλέον, η μεγαλύτερη επέκταση που κυκλοφορεί σήμερα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε ένα SD equipped smartphone είναι 32GB και αυτή πανάκριβη και αργή. Ποιό το όφελος λοιπόν της εξωτερικής μνήμης όταν ήδη είναι διαθέσιμη αυτή η χωρητικότητα ως εσωτερική; Εκτός βέβαια και αν δεν σου αρκούν τα 32GB, πράγμα μάλλον απίθανο μια και μιλούμε για κινητό τηλέφωνο και όχι κάποιο NAS.

Ισως εσυ μιλας να την χρησιμοποιουνε ως εξτρα μνημη αλλα εγω δε λεω αυτο, εγω το θελω ως επιπλεον αποθηκευτικο χωρο, και να δεις που καποια στιγμη θα το βαλουν και θα το "γιορτασουν" ως αλλη μια καινοτομο προσθηκη η σαν την ελευση του μεσια.

Η storage memory, ακόμα και η ταχύτατη NAND Flash δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως system RAM οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Όσο για το αν η Apple κυκλοφορήσει το iPhone με υποστήριξη external storage, δίχως να είμαι στο management της εταιρείας θα στοιχημάτιζα ότι έχω και δεν έχω πως δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο. Μπορεί στους specs-freaks μια external storage card να φαίνεται σημαντικό αλλά στην πραγματικότητα όσοι κατασκευαστές το υποστηρίζουν δεν το κάνουν προς όφελος της συσκευής αλλά της ίδιας τους της τσέπης μεταθέτοντας την τεράστια συγκριτικά δαπάνη μιας internal γρήγορης flash στον αγοραστή. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει σήμερα καμμιά εξωτερική storage memory που να μπορεί να αντικαταστήσει επάξια μια γρήγορη internal όπως αυτή που χρησιμοποιείται στο iPhone.

Εδω δε συμφωνω καθολου αλαλ για ονομα του θεου (τους) βαλανε μετρητη σε κατι που πεθαινει? Ε χαλασε ο κοσμος να βαλουν υπερυθρες και ext mem? Ξεκολα (φιλικα το λεω) επειδη εμεις πηραμε το "υπερτατο" μηχανημα δεν σημαινει οτι ο υπολοιπος κοσμος πρεπει να μας ακολουθησει...

Θα με συγχωρήσεις αγαπητέ μου φίλε, αλλά ποτέ μου δεν πίστεψα πως αγόρασα κάποιο "υπέρτατο" μηχάνημα. Αυτό που αγόρασα είναι απλά το smartphone που τη δεδομένη στιγμή έκανε σφαιρικά καλύτερα από τα υπόλοιπα διαθέσιμα την δουλειά για την οποία το ήθελα. Όσο για το infrared ή την external mem, πίστεψέ με ένα από τα κριτήρια της δικής μου τουλάχιστον επιλογής του iPhone έναντι κάποιας άλλης συσκευής, ήταν αυτή η έλλειψή τους. Δίχως βέβαια να είναι απαραίτητο να συμφωνήσουν όλοι μαζί μου, τυγχάνει να θεωρώ παιδαριώδες τεχνικά λάθος και κοροϊδία εκ μέρους του κατασκευαστή την χρήση SD (ή άλλης external), ενώ το IR όπως είπα και προηγουμένως είναι εδώ και χρόνια "πεθαμένη υπόθεση".

Και γιατις ελλειψεις που λες, δηλαδη εσυ τι νομιζεις? Οτι τα τζιμανια τις αππλε δεν το ξερουν? Το ξερουν, αλλοι ειναι οι λογοι που δεν τα βαζουν και ειναι εκ του πονηρου.!

Για να είμαι ειλικρινής, απεχθάνομαι την συνομωσιολογία οπότε δεν θα μπω στην "εκ του πονηρού λογική". Όσο για τις ελλείψεις που αναμφισβήτητα έχει το iPhone, δεν γνωρίζω ούτε έτυχε να χρησιμοποιήσω ποτέ κάποια συσκευή που να μην έχει ελλείψεις και μάλιστα κατά πολύ σημαντικότερες. Και βάση της παραδοχής που σου ανάφερα προηγουμένως, πως δεν αγόρασα δηλαδή κάποιο "υπέρτατο μηχάνημα", απλά προτίμησα αυτό με τις λιγότερες ελλείψεις και τα περισσότερα πλεονεκτήματα, πάντα τη δεδομένη στιγμή. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο από αυτό.

Δεν ξερω για σενα εγω αν δεν μπορουσα να κανω JB την συσκευη που εχω (και αναφερομαι απο το Wii μεχρι το iphone) ουτε καν θα το επαιρνα η δυνατοτητα JB και η πληθωρα software

Το αστείο είναι πως πέραν μιας περιόδου 1-2 εβδομάδων πριν ενάμισυ χρόνο που είχα jailbroken το παλαιό μου 3GS, έκτοτε τόσο εκείνο όσο και το iPhone 4 τα χρησιμοποιώ με unbroken firmware. Συνειδητή επιλογή μου φυσικά, καθώς κατηγορηματικά προτιμώ την σταθερότητα και το γρήγορο updatability συστήματος και εφαρμογών, προϋποθέσεις που δεν θυσιάζω σε καμμιά περίπτωση. Αλλά είπαμε, αυτός είμαι εγώ, άλλοι έχουν διαφορετική άποψη πράγμα απόλυτα κατανοητό και σεβαστό.

Σημ. Μην τα παρεις και συ στο κρανιο με αυτα που λεμε, διαλογο κανουμε δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε.

Μην ανησυχείς. Αν υπάρχει κάτι που απεχθάνομαι στα forums είναι οι ανόητες παιδιάστικες αντιπαραθέσεις χάριν της μίας ή της άλλης προσωπικής προτίμησης. Επάνω στην ανταλλαγή απόψεων και θα συμφωνήσουμε και θα διαφωνήσουμε αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμπεριφερόμαστε ως αλλόφρονα ανήλικα. :)

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 29/10/2010 - 15:53


#147   blu

blu

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2010 - 16:12

οσοι / οσες παιρνουν το iphone απλα για επιδειξη

ειναι απλα χαζο να το κανουν ... υπαρχουν αλλα κινητα για επιδειξη ... κατι prada και χαζομαρες

το iphone ναι ειναι ακριβο ... πολυ ... και πλεον πιο πολυ και εχει τις ελλειψεις του ( αναφορα παρδοσης αν ειναι δυνατον - αυτο βεβαια το ηξερα απο πριν το παρω περσυ ) αλλα ειναι τηλεφωνο - συσκευη πολλαπλων χρησεων ( ipod - internet - apps που κανουν δεν ξερω κι εγω τι ... )

και αν κανεις επιδειξη κανεις επιδειξη τεχνολογιας και δυνατοτητων της συσκευης και οχι απαραιτητα πλουτου ...

βεβαιως σημαινει οτι πραγματι εδωσες τοσα για να το παρεις αλλα αλλο αυτο



αν ομως δεν ξερεις τι ειναι το app store , itunes , cydia , activation , jb , update - resrtore και συναφεις εννοιες και απλα παιρνεις τηλεφωνα τοτε ...

π.χ. ορισμενοι ουτε καν το συνδεουν στον υπολογιστη να περασουν αππς , βιντεο , ταγουδια , pdf's , ebooks κ.λ.π. , ουτε συνδεονται στο ιντερνετ με wifi τιποτα ...

απλα κανανε την ενεργοποιηση στο καταστημα και το χρησιμοποιουσαν σαν κινητο σκετο


ε αυτο δεν ειναι πως να το πω ... λογικο ...

Τελευταία επεξεργασία από: blu, 29/10/2010 - 16:13


#148   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 29/10/2010 - 16:14

Την αναφορά παράδοσης τι την θέλετε?
Στέλνεις μήνυμα και τελος.Σιγά μην κάτσεις να περιμένεις αν το πήρε ο άλλος....

#149   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2010 - 16:24

Ρε παιδια...μια ειναι η λυση...ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ...να ησυχασουμε κ εμεις κ αυτος...αφου δεν ξερει ουτε ο ιδιος γιατι το πηρε τι σκοτωνεστε στις αναλυσεις???


...οπως
υπερυθρες, μεταφορα αρχειων, ηχοι στα μυνηματα/κλησεις, εξωτερικη μνημη, αλλαγη μπαταριας χωρις
να εσαι πυρηνικος φυσικος, ραδιο, μετρητη γραμματων στα μυνηματα και τελειωμο δεν εχουμε...


Τι να τις κανεις τισ υπερυθρες?Τηλεκοντρολ το περασες?

Μεταφορα αρχειων...υπαρχει...και με τον καλυτερο τροπο...mail!Ποιος δεν εχει ιντερνετ ή mail τωρα πλεον...ή μηπως παιζεισ σαν τα 15 χρονα στειλε μ αυτο τον ηχο να σου στειλω την φωτο??

Ηχοι - μνμτα ναι εν μερη αυτο ισως ειναι προβλημα αλλα μονο για οσους δεν εχουν J.B. στη συσκευη τους...

Αλλαγη μπαταριας δεν υπαρχει προβλημα ειναι τοσο καλη που θα κανεις χρονια να την αλλαξεις... οταν χρειαστει δεν ειναι κ τοσο δυσκολο πια κ εφοσον βρισκεσαι εκτος εγγυησης...

Ραδιο...Εχεισ μονο μεσω 3G...ισως να ειναι μειον...

Εξωτερικη μνημη???Αυτο μαλλον για ανεκδοτο το ανεφερες...16GB με 32GB ολα δικα σου δε σ κανουν κ θελεις κ εξωτερικη?!?!!?

Ολα αυτα τα εγραψα γιατι κατα καιρουσ βλεπω τοσους να αγοραζουν το iPhone κ να το κραζουν...πραγματικα σε εσενα κ σε αυτου ταιριαζει η παροιμια "Του δωσανε τον γαϊδαρο και τον κοιταγε στα δοντια"...:P !!!

Τελευταία επεξεργασία από: HaVaNeZoS, 29/10/2010 - 16:32


#150   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2010 - 16:27

οσοι / οσες παιρνουν το iphone απλα για επιδειξη ειναι απλα χαζο να το κανουν... υπαρχουν αλλα κινητα για επιδειξη ... κατι prada και χαζομαρες
....
ε αυτο δεν ειναι πως να το πω... λογικο...


Συγγνώμη αλλά γιατί θα πρέπει να μας απασχολεί το τι κάνουν κάποιοι άλλοι; Είτε κάποιος το παίρνει για εμφάνιση και επίδειξη, είτε κάποιος άλλος για χρήση ή κατάχρηση ή έτσι απλά γιατί του κάνει κέφι, είναι απόλυτα λογικό και δεν μας πέφτει λόγος τη στιγμή που ξοδεύουν τα δικά τους χρήματα και όχι τα δικά μας. Άλλωστε για να λέμε και την αλήθεια, η συντριπτική πλειοψηφία αγοραστών smartphone δεν τα αγοράζουν γιατί τα χρειάζονται με την στενή έννοια της λέξης, αλλά απλά γιατί τους αρέσουν και τα επιθυμούν. :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες