Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

iPhone 4 vs Samsung Galaxy S2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
538 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#496   geofls

geofls

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2012 - 18:16

iPhone σίγουρα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#497   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2012 - 18:27

Λοιπον παιδια πολυ ωραια ολα αυτα που λετε αλλα να κανουμε ενα συντομο διαχωρισμο......
Λοιπον πραγματι το s2 ειναι ενα παρα πολυ καλο τηλεφωνο για τα λεφτα παρεχει δυνατοτητες ιδιες ισως και παραπανω απο το 4S....
Αλλα οπως και να το κανουμε ποιοτητα κατασκευης και αξιοπιστια IPHONE κανενα αλλο.
Απο προσωπικα παραδειγμα οσες φορες το εστειλα και καλα για ''προβλημα'' μου στειλανε ολοκαινουργιο και πριν 5 μερες παλι τα ιδια.

φιλε μου και μονο που το εστειλες 5 φορες πισω αυτο λεει πολλα!να μη συνεχισουμε για τα προβληματα των iphone γιατι μεχρι αυριο μπορω να σου πω χιλια δυο προβληματα απο την μαμα apple οπως την αποκαλειται οι περισσοτεροι...
anyway για τους υπολοιπους που λενε για το οτι σπαει ευκολα το s2 θελετε να σας κανω ενα βιντεακι με το γυαλι του που το κοπαναω με νυστερι και δεν γδερνετε με τιποτα?θελετε να το πιασω να το πιεσω να το σπασω να δειτε πως λιγιζει και δεν σπαει?με την ιδια πιεση αν πιεσω το γυαλι του iphone θα γινει σκονι!γιαυτο να μη λεμε οτι ναναι..τωρα για τα τεστ και καλα που κανουν δεν σχολιαζω καν.ας τα εβαζαν σε μηχανημα να τα πεταει με τον ιδιο τροπο και να συμφωνισω.σε καμια περιπτωση δεν νομιζω το gorilla glass 2 να ειναι κατωτερο απο το πρωτο gorilla.αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου και δεν το δοκιμαζα ειλικρινα δε θα το πιστευα για την αντοχη του!αυτα...

#498   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/06/2012 - 21:07

Τι να την κάνω λοιπόν την κορυφαία ποιότητα αν δεν έχει αντοχή? Στην έννοια της ποιότητας είτε πρόκειται για gadget, είτε για αυτοκίνητο, είτε οτιδήποτε, πρέπει να προσμετρώνται και η αντοχή και η αξιοπιστία. Αν τα συνυπολογίσουμε όλα αυτά τότε το S2 υπερτερεί. To iPhone πράγματι έχει καλύτερα υλικά αλλά θέλει θήκη για να επιβιώσει και έτσι χάνεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του, δηλαδή το design.


Ειλικρινά δεν εννούσα ότι το iphone είναι καλύτερο από το s2.
Είμαι της άποψης ότι καλύτερο είναι αυτό που βολεύει τον καθένα.
Δεν μου έχει πέσει ποτέ τηλέφωνο εδώ και 15 χρόνια ούτε τα πετάω στον τοίχο αν νευριάσω ώστε να θεωρήσω την αντοχή στις πτώσεις και τα χτυπήματα παράγοντα για να αγοράσω ένα τηλέφωνο.
Το έχω χωρίς θήκη λοιπόν το τηλεφωνάκι μου και ευχαρστιέμαι την αίσθηση της κορυφαίας ποιότητας που προσφέρουν τα υλικά του! :)

#499   stefan147

stefan147

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2012 - 22:04

Πολλά μπράβο τότε να μας πεις κι εμάς πως καταφέρνεις να μη σου πέφτουν τα κινητά! :lol:

Εμένα 3 φορές μου το έχει ρίξει σερβιτόρα το S2 από μπαρ ευτυχώς χωρίς να συμβεί ούτε γρατζουνιά, 2 φορές που έπεσε εμένα το iPhone 4 και έγινε σκόνη και θρύψαλα, ενώ σαν φαντάρος που είχα το Ν97 μου έπεφτε κάθε μέρα γιατί κοιμόμουν με αυτό στο κρεβάτι και ξύπναγα και το έβρισκα πάντα κάτω. :blush:

#500   BSB

BSB

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 09/06/2012 - 22:34

Το έχω χωρίς θήκη λοιπόν το τηλεφωνάκι μου και ευχαρστιέμαι την αίσθηση της κορυφαίας ποιότητας που προσφέρουν τα υλικά του! :)


αχχχ πικρή ιστορία αυτό με τα cases, όσο ποιο ακριβό το κινητό τόσο περισσότερο η ανάγκη για την προστασία του και χάνεις την πραγματική αίσθησή του.
Πώς όμως να μην έχω έστω ένα bumper σε ένα κινητό που έχει 600€ και με την πρώτη γρατζουνίτσα χάνει 50€ απο την μεταπωλητική του αξία... γιατί όσο να 'ναι κάποια στιγμή και το καλύτερο κινητό του κόσμου να έχεις (sss iphone 4s ;) ) κάποτε θα θές να αλλάξεις (μόνο με το επόμενο μοντέλο iphone :) :) )

Τελευταία επεξεργασία από: BSB, 09/06/2012 - 22:35


#501   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/06/2012 - 22:55

Πολλά μπράβο τότε να μας πεις κι εμάς πως καταφέρνεις να μη σου πέφτουν τα κινητά! :lol:

Εμένα 3 φορές μου το έχει ρίξει σερβιτόρα το S2 από μπαρ ευτυχώς χωρίς να συμβεί ούτε γρατζουνιά, 2 φορές που έπεσε εμένα το iPhone 4 και έγινε σκόνη και θρύψαλα, ενώ σαν φαντάρος που είχα το Ν97 μου έπεφτε κάθε μέρα γιατί κοιμόμουν με αυτό στο κρεβάτι και ξύπναγα και το έβρισκα πάντα κάτω. :blush:



Αν και είμαστε λίγο off topic
α) δεν έχω πέσει σε αδέξια σερβιτόρα
β) κάνω ήσυχο ύπνο :D

#502   fuku

fuku

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/06/2012 - 22:58

iPhone 4....δεν μπορω τα android

#503   Jumaru83

Jumaru83

    iPH User

  • 187 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2012 - 23:01

Τι να την κάνω λοιπόν την κορυφαία ποιότητα αν δεν έχει αντοχή? Στην έννοια της ποιότητας είτε πρόκειται για gadget, είτε για αυτοκίνητο, είτε οτιδήποτε, πρέπει να προσμετρώνται και η αντοχή και η αξιοπιστία. Αν τα συνυπολογίσουμε όλα αυτά τότε το S2 υπερτερεί. To iPhone πράγματι έχει καλύτερα υλικά αλλά θέλει θήκη για να επιβιώσει και έτσι χάνεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του, δηλαδή το design.

Αν θέλεις αντοχή και όχι ποιότητα μπορείς να πάρεις μια ωραιότατη θήκη στυλ τηλεκοντρόλ και να το ρίχνεις κάτω και να το βλέπεις να μην σπάει. Μπορεί ενδεχομένως το samsung να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά.. όπως καλύτερα χαρακτηριστικά έχει και το renault clio full extra apo το vw golf. Άλλη η αξιοπιστία του ενός όμως και άλλη του άλλου

#504   boca

boca

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:cupra89

Δημοσίευση 09/06/2012 - 23:31

Αν θέλεις αντοχή και όχι ποιότητα μπορείς να πάρεις μια ωραιότατη θήκη στυλ τηλεκοντρόλ και να το ρίχνεις κάτω και να το βλέπεις να μην σπάει. Μπορεί ενδεχομένως το samsung να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά.. όπως καλύτερα χαρακτηριστικά έχει και το renault clio full extra apo το vw golf. Άλλη η αξιοπιστία του ενός όμως και άλλη του άλλου

Σορρυ για το οφφ αλλα το αξιοπιστια ποιο εχει, το golf??? :P

#505   LionelMessi

LionelMessi

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2012 - 23:40

φίλε εγώ είχα iphone 3g το άλλαξα για να πάρω το galaxy s2 αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος πρώτον δεν συγκρίνεται το iphone σε ομορφιά και design
επίσης είναι πολύ μεγάλο και γενικά αυτό που λέμε παντόφλα
κ το πούλησα και πήρα το 4s κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για αυτό iphone πάνω από όλα ..
(βέβαια τώρα πλέον έχει σχεδόν τα μισά λεφτά αλλά τι κάνουμε το μήλο είναι μήλο ....) :D

#506   stefan147

stefan147

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2012 - 05:35

Αν θέλεις αντοχή και όχι ποιότητα μπορείς να πάρεις μια ωραιότατη θήκη στυλ τηλεκοντρόλ και να το ρίχνεις κάτω και να το βλέπεις να μην σπάει. Μπορεί ενδεχομένως το samsung να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά.. όπως καλύτερα χαρακτηριστικά έχει και το renault clio full extra apo το vw golf. Άλλη η αξιοπιστία του ενός όμως και άλλη του άλλου

Πρώτον χτύπησες νεύρο...τι το ήθελες το χρέπι το Golf στην κουβέντα? :P Δεύτερον δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας γιατί το S2 είναι σκυλί μαύρο. Όπως και το iPhone θεωρώ ότι είναι σε εξαιρετικό επίπεδο στο συγκεκριμένο θέμα.

Από θήκες μόνο σε ειδικές περιπτώσεις τύπου παραλία, συναυλία κτλ. Κατά τα άλλα μου χαλάνε την αισθητική ακόμα και τα bumpers ή οι barely there.

Τελευταία επεξεργασία από: stefan147, 10/06/2012 - 05:36


#507   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2012 - 07:21

Για το Golf καλά λέει το παιδί σαν μέτρο σύγκρισης με το iPhone. Πολύ καλή ποιότητα αλλά από προβλήματα δεν το λες και το ποιο αξιόπιστο.

#508   bourasdimitris1987

bourasdimitris1987

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/06/2012 - 16:35

φιλε μου και μονο που το εστειλες 5 φορες πισω αυτο λεει πολλα!να μη συνεχισουμε για τα προβληματα των iphone γιατι μεχρι αυριο μπορω να σου πω χιλια δυο προβληματα απο την μαμα apple οπως την αποκαλειται οι περισσοτεροι...
anyway για τους υπολοιπους που λενε για το οτι σπαει ευκολα το s2 θελετε να σας κανω ενα βιντεακι με το γυαλι του που το κοπαναω με νυστερι και δεν γδερνετε με τιποτα?θελετε να το πιασω να το πιεσω να το σπασω να δειτε πως λιγιζει και δεν σπαει?με την ιδια πιεση αν πιεσω το γυαλι του iphone θα γινει σκονι!γιαυτο να μη λεμε οτι ναναι..τωρα για τα τεστ και καλα που κανουν δεν σχολιαζω καν.ας τα εβαζαν σε μηχανημα να τα πεταει με τον ιδιο τροπο και να συμφωνισω.σε καμια περιπτωση δεν νομιζω το gorilla glass 2 να ειναι κατωτερο απο το πρωτο gorilla.αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου και δεν το δοκιμαζα ειλικρινα δε θα το πιστευα για την αντοχη του!αυτα...

Φιλε μου καλησπερα.....αν διαβασες καλα ανεφερα το προβλημα σε εισαγωγικα ("προβλημα") ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με τα iphone μου απλα να εστελνα για αλλαγη επειδει ειχε γρατζουνιες. Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο το iphone απλα μιλησα σαν ποιτητα κατασκευης που δεν το πιανει οχι η samsung ουτε και καμια αλλη. Σαν λειτουργικο(android) ειναι φυσικα καλυτερο απο το ios δεν μπορει να πει κανενας το αντιθετο....αλλα δεν μπορω να ακουω οτι το iphone εχει βγαλει προβληματα. Για να το λες αυτο δειχνει οτι δεν εχεις παρει ποτε iphone και ποσο δε μαλλον που μπορεις και εχεις απολυτη γνωμη πανω σ αυτο. Να τα κοιταμε τα πραγματα πιο αντικειμενικα και οχι με το τι κινητο εχουμε στην τσεπη μας. Φιλικα προς ολα τα μελη.

#509   peolinio

peolinio

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2012 - 16:38

Πρεπει δυστηχως η τιμη να ανταποκρινετε και με την ποιοτητα κατασκευης . Δεν μπορεις να δινεις 1 περιουσια σε χρηματα για την αγορα 1 τοπ κινητου και με την πρωτη πτωση να τρεχεις και να μην φτανεις ...

#510   stefan147

stefan147

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2012 - 23:24

Αυτό ακριβώς αναφέρω κι εγώ παραπάνω. Το κινητό οφείλει να έχει μια Α αντοχή γιατί στραβές συμβαίνουν και δυστυχώς δεν γίνεται σε κάθε πτώση να αλλάζουμε κινητό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες