Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μαύρο σημάδι στην κάμερα του iPhone 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:06

Και εκεί που όλα πήγαιναν καλά, βγάζοντας φωτογραφίες, ξαφνικά εμφανίζεται ένα μαύρο σημάδι στην κάμερα του κινητού. Το σημάδι εμφανίζεται μόνο σε camera mode και όχι σε video mode (!), μόνο στην πίσω κάμερα, αποτυπώνεται στις φωτογραφίες, εμφανίζεται με ή χωρίς φλας, εξαφανίζεται με το πρώτο zoom level και εξουδετερώνεται αν το στρέψεις σε πηγή έντονου φωτός.

Περίεργα πράγματα... Ψάχνοντας στο Google, βρήκα ελάχιστες αναφορές και κάποιες από αυτές αφορούσαν και 3GS από το 2009. Εδώ, προτείνουν να χτυπήσεις το κινητό στην παλάμη ή στο γόνατο, με την κάμερα προς τα κάτω και το σημάδι θα μετακινηθεί έως ότου να εξαφανιστεί. Το δοκίμασα για λίγη ώρα, αλλά τίποτα. Δε θέλω να διαλύσω και τίποτα άλλο στο κινητό, χτυπώντας το.

Φαίνεται να είναι hardware θέμα (κάτι μπήκε/μετακινήθηκε στην κάμερα), καθώς respring, reboot κτλ δεν έφτιαξαν το πρόβλημα. Βέβαια restore δεν έκανα, αλλά απ'ότι φαίνεται δεν είναι θέμα software.

Το έχει συναντήσει κάνεις άλλος; Υπάρχει καμιά σίγουρη λύση;

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες:

1. Camera mode 2. Video mode
Συνημμένο αρχείο  1.png   687.29KB   10 λήψεις Συνημμένο αρχείο  2.png   594.89KB   4 λήψεις

3. Με flash
Συνημμένο αρχείο  3.png   289.09KB   6 λήψεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:11

Δοκίμασε να του κάνεις καθαρό restore as new γιατί έτσι κι αλλιώς μου φαίνεται θα χρειαστεί και δοκίμασε να βγάλεις μια τελευταία φωτογραφία και εξακολουθεί να στο κάνει τότε όπως είναι με την φωτογραφία ως αποδεικτικό στοιχείο του προβλήματος το πας πίσω στο service για αντικατάσταση φίλε μου με νέα (ανακατασκευασμένη).;-(

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#3   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:11

φιλε το ειχα συναντησει και εγω αυτο το προβλημα σε 3gs οταν ηταν στην εκδοση 4.2.1 αλλα δεν εδωσα σημασια...

μετα σε 4.3.3 εφυγε...

μου φαινεται παραξενο...

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#4   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:22

Δοκίμασε να του κάνεις καθαρό restore as new γιατί έτσι κι αλλιώς μου φαίνεται θα χρειαστεί και δοκίμασε να βγάλεις μια τελευταία φωτογραφία και εξακολουθεί να στο κάνει τότε όπως είναι με την φωτογραφία ως αποδεικτικό στοιχείο του προβλήματος το πας πίσω στο service για αντικατάσταση φίλε μου με νέα (ανακατασκευασμένη).;-(


Ναι, μάλλον θα αναγκαστώ να κάνω restore ως ύστατη λύση. Αν δεν φτιάξει και τότε (που δεν το βλέπω να φτιάχνει), θα το σκεφτώ αρκετά αν θα το πάω στο service. Το κινητό δεν έχει βγάλει τίποτα (εκτός από αυτό το πρόβλημα), δουλεύει τέλεια και φοβάμαι τι θα μου δώσουν ως αντικατάσταση.

φιλε το ειχα συναντησει και εγω αυτο το προβλημα σε 3gs οταν ηταν στην εκδοση 4.2.1 αλλα δεν εδωσα σημασια...μετα σε 4.3.3 εφυγε...μου φαινεται παραξενο...


Όντως, παράξενο αυτό που λες. Θα ορκιζόμουν ότι είναι θέμα hardware. Είμαι σε 4.3.2 καθαρή. Θα κάνω μάλλον restore (+new) σε 4.3.3... αν φύγει το σημάδι.. τι να πω...

#5   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:25

Δες και πες μας αν έφτιαξε μετά το update.

Aν το τηλέφωνο είναι από Vodafone και πρέπει να πάει στην Αrvato στείλε μου πμ να σου πω με ποια κοπέλα αν θες μπορείς να μιλήσεις για να εξυπηρετηθείς το συντομότερο δυνατόν.

Σου εύχομαι να μην χρειαστεί και με το update να στρώσει.

Μακάρι η ευχή μου να πραγματοποιηθεί.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#6   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:25

Μα για να φαίνεται όταν πας να βγάλεις φωτογραφία και όχι όταν είναι για να βγάλεις βίντεο σαν πρόβλημα software μου μοιάζει. Διότι η κάμερα Απο τον ίδιο φακό φυσικά τραβάει και φωτογραφίες και βίντεο. Πάντως είναι πολυ περίεργο αυτο που προέκυψε! Για προσπάθησε κανένα set up as new μήπως γίνει τίποτα. Αλλα αν είναι θέμα με το hardware δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λύση μόνο αν παει για καμία αντικατάσταση.

#7   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:31

Δες και πες μας αν έφτιαξε μετά το update.Aν το τηλέφωνο είναι από Vodafone και πρέπει να πάει στην Αrvato στείλε μου πμ να σου πω με ποια κοπέλα αν θες μπορείς να μιλήσεις για να εξυπηρετηθείς το συντομότερο δυνατόν.Σου εύχομαι να μην χρειαστεί και με το update να στρώσει.Μακάρι η ευχή μου να πραγματοποιηθεί.


Σε ευχαριστώ Κώστα. Από Cosmote είναι το κινητό.

Μα για να φαίνεται όταν πας να βγάλεις φωτογραφία και όχι όταν είναι για να βγάλεις βίντεο σαν πρόβλημα software μου μοιάζει. Διότι η κάμερα Απο τον ίδιο φακό φυσικά τραβάει και φωτογραφίες και βίντεο. Πάντως είναι πολυ περίεργο αυτο που προέκυψε! Για προσπάθησε κανένα set up as new μήπως γίνει τίποτα. Αλλα αν είναι θέμα με το hardware δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λύση μόνο αν παει για καμία αντικατάσταση.


Αυτό είναι και το πιο περίεργο! Οι ελάχιστοι που φαίνεται να είχαν το ίδιο πρόβλημα, το είχαν και στο video mode. Προφανές, γιατί είναι ο ίδιος φακός.
Εν τω μεταξύ, αν κάνω λίγο zoom in, που είναι digital, το σημάδι μετακινείται προς τα κάτω και τελικά εξαφανίζεται. Με zoom out εμφανίζεται και πάλι.

#8   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:35

δοκιμασε μια αλλη εφαρμογη που να χρησιμοποιει καμερα... εαν εμφανιζεται και εκει.. μαλλον δεν θα φτιαξει με restore...

#9   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12705 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:45

Mikexs συνάντησα το ίδιο πράγμα σε 3GS και ΔΕΝ είναι θέμα software καθώς κάναμε restore αλλά είναι θέμα hardware.

Δυστυχώς το πας πίσω και περιμένεις την απάντηση των "ειδικών".

Ελπίχω να έχεις κρατημένα SHSH σε περίπτωση που σου δώσουν το ίδιο πίσω και όχι κάποιο refurbised.

#10   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:46

δοκιμασε μια αλλη εφαρμογη που να χρησιμοποιει καμερα... εαν εμφανιζεται και εκει.. μαλλον δεν θα φτιαξει με restore...


Φαντάζομαι ότι όλες οι εφαρμογές φωτογραφίας κάνουν utilize το ίδιο API για να έχουν πρόσβαση στην κάμερα.

Επειδή το σκέφτηκα αυτό, το δοκίμασα.
Στο Camera+ (μόνο φωτογραφίες) εμφανίζεται το μαύρο σημάδι. Στο Qik Video Pro (μόνο video) δεν εμφανίζεται. Ότι ακριβώς συμβαίνει και με τα modes της default εφαρμογής.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 15/05/2011 - 20:47


#11   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:50

αυτο ποτε το παρατηρησες ετσι στα ξαφνικα.. ή ειχες προσθεσει αφαιρεσει κατι... δοκιμασε ενα restore και setup as new.. τουλαχιστον να εξαντλησεις καθε software προσπαθεια... :(

#12   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:54

αυτο ποτε το παρατηρησες ετσι στα ξαφνικα.. ή ειχες προσθεσει αφαιρεσει κατι... δοκιμασε ενα restore και setup as new.. τουλαχιστον να εξαντλησεις καθε software προσπαθεια... :(


Χθες το βράδυ είχα πάει σε μια έκθεση και έβγαζα φωτογραφίες... και κάποια στιγμή την επόμενη φορά που άνοιξε ο φακός, είδα το σημάδι. Δεν έχω προσθέσει κάτι περίεργο τελευταια. Κάτι εφαρμογές από το AppStore, άσχετες με την χρήση κάμερας.

#13   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:54

Φίλε δοκίμασες να το ανοίξεις και να καθαρίσεις την ζελατινη που καλύπτει το φακό?μπορει η βρωμια να εχει εγκλοβιστει ανάμεσα στην ζελατινα και τον φακό της cameras!πάντως το κινητο ανοίγει πολυ εύκολα (σε σχέση και με το 3gs)!αν ήσουν σάλονικη στο έκανα εγω! ;) Έχω εκπαιδευτεί.... :P

#14   panfou

panfou

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:58

αφου το κανει μονο στο photo-mode.για να μην το ανοιγει τσαμπα το λεω..

#15   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2011 - 20:58

Αν είχε μπει βρωμιά δε θα εμφανιζόταν και στο video mode; αφού είναι ίδιος ο φακός... εν τω μεταξύ, δεν έχει πέσει ποτέ κάτω, για να πεις ότι κάτι πχ μετακινήθηκε.
Και πως να περάσει βρωμιά... το έχω σε bumper και απ'οτι βλέπω το κλείνει ερμητικά γύρω γύρω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες