Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

ηχογράφηση κλήσεων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   TLG

TLG

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/06/2011 - 17:13

Παρακάτω ακολουθεί το άρθρο 370Α, του ποινικούκώδικα,πουαναφέρεταιστοθέμα μας:

Ποινικός Κώδικας,άρθρο 370Α

Παραβίασητου απορρήτου των τηλεφωνημάτων και της προφορικής συνομιλίας

1. Όποιος αθέμιτα παγιδεύει ή με οποιονδήποτεάλλοτρόπο παρεμβαίνει σε τηλεφωνικήσύνδεσηή συσκευή με σκοπό ν’ πληροφορηθεί ή να μαγνητοφωνήσειτο περιεχόμενοτηλεφωνικής συνδιάλεξης μεταξύ τρίτων τιμωρείταιμε φυλάκιση. Η χρησιμοποίησηαπότο δράστη των πληροφοριών ή μαγνητοταινιών πουαποκτήθηκε με αυτόντοντρόποθεωρείταιεπιβαρυντική περίπτωση.

2. Όποιος αθέμιτα παρακολουθεί με ειδικά τεχνητάμέσα ή μαγνητοφωνείπροφορικήσυνομιλία μεταξύ τρίτων πουδενδιεξάγεται δημόσια ή μαγνητοσκοπείμη δημόσιες πράξεις τρίτων, τιμωρείται με φυλάκιση. Με την ίδια ποινή τιμωρείται και όποιοςμαγνητοφωνεί ιδιωτική συνομιλία μεταξύ αυτού και τρίτου χωρίς τη συναίνεση του τελευταίου. Το δεύτερο εδάφιο της παραγρ. 1 αυτού του άρθρου εφαρμόζεται και σ’ αυτή την περίπτωση.

3. Με φυλάκιση τιμωρείταιόποιος κάνειχρήσητων πληροφοριών ή των μαγνητοταινιών ή των μαγνητοσκοπήσεων που αποκτήθηκαν με τους τρόπους που προβλέπονταιστις παραγράφους 1 και 2 αυτού του άρθρου.

4. Η πράξη της παραγρ.3 δενείναι άδικηαν η χρήση έγινε ενώπιονοποιουδήποτε δικαστηρίου, ανακριτικής ή άλλης δημόσιας αρχής για τηδιαφύλαξηδικαιολογημένου συμφέροντος που δε μπορούσενα διαφυλαχθεί διαφορετικά και ιδίωςσεποινικό δικαστήριο για την υπεράσπισητου κατηγορουμένου και γενικά αν η χρήσηέγινε για την εκπλήρωση καθήκοντος του κατηγορουμένου ή για τηδιαφύλαξηέννομου ή άλλου δικαιολογημένου ουσιώδουςδημοσίου συμφέροντος.

5. Η ποινική δίωξητης πράξης της παραγράφου 3 γίνεταιμόνομε έκγληση.

6. Αν ο δράστης των πράξεων των παραγράφων 1, 2 και 3 αυτού του άρθρου είναι ιδιωτικός αστυνομικός ή τελεί τις πράξεις αυτές κατ’ επάγγελμα ή απέβλεπε στην είσπραξηαμοιβής επιβάλεται φυλάκιση τουλάχιστον ενός (1) έτους και χρηματική ποινή.7. Όποιος διαθέτει στο εμπόριο ή μ’ άλλο τρόπο προσφέρει για εγκατάσταση τεχνικά μέσα ειδικά μόνογιατηντέλεσητων πράξεων των παραγράφων 1 και 2 αυτού του άρθρου ή δημόσια διαφημίζει ή προσφέρειτις υπηρεσίες του για την τέλεσή τους, τιμωρείταιμε φυλάκιση και με χρηματικήποινή.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/06/2011 - 21:53

Το Google Voice φαίνεται να είναι το καλύτερο και νόμιμο και free (δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά)

Google Voice will kindly announce to all parties on the line that the call is being recorded to avoid any potential legality issues.
Google Voice is one of the easiest services to use for iPhone call recording and it's free!

Άλλα apps: http://www.brighthub...x#ixzz1P003KstX

Τελευταία επεξεργασία από: dragonfighter, 11/06/2011 - 21:57


#33   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 11/06/2011 - 22:02

Παρακάτω ακολουθεί το άρθρο 370Α, του ποινικούκώδικα,πουαναφέρεταιστοθέμα μας:

Ποινικός Κώδικας,άρθρο 370Α

Παραβίασητου απορρήτου των τηλεφωνημάτων και της προφορικής συνομιλίας

1. Όποιος αθέμιτα παγιδεύει ή με οποιονδήποτεάλλοτρόπο παρεμβαίνει σε τηλεφωνικήσύνδεσηή συσκευή με σκοπό ν’ πληροφορηθεί ή να μαγνητοφωνήσειτο περιεχόμενοτηλεφωνικής συνδιάλεξης μεταξύ τρίτων τιμωρείταιμε φυλάκιση. Η χρησιμοποίησηαπότο δράστη των πληροφοριών ή μαγνητοταινιών πουαποκτήθηκε με αυτόντοντρόποθεωρείταιεπιβαρυντική περίπτωση.

2. Όποιος αθέμιτα παρακολουθεί με ειδικά τεχνητάμέσα ή μαγνητοφωνείπροφορικήσυνομιλία μεταξύ τρίτων πουδενδιεξάγεται δημόσια ή μαγνητοσκοπείμη δημόσιες πράξεις τρίτων, τιμωρείται με φυλάκιση. Με την ίδια ποινή τιμωρείται και όποιοςμαγνητοφωνεί ιδιωτική συνομιλία μεταξύ αυτού και τρίτου χωρίς τη συναίνεση του τελευταίου. Το δεύτερο εδάφιο της παραγρ. 1 αυτού του άρθρου εφαρμόζεται και σ’ αυτή την περίπτωση.

3. Με φυλάκιση τιμωρείταιόποιος κάνειχρήσητων πληροφοριών ή των μαγνητοταινιών ή των μαγνητοσκοπήσεων που αποκτήθηκαν με τους τρόπους που προβλέπονταιστις παραγράφους 1 και 2 αυτού του άρθρου.

4. Η πράξη της παραγρ.3 δενείναι άδικηαν η χρήση έγινε ενώπιονοποιουδήποτε δικαστηρίου, ανακριτικής ή άλλης δημόσιας αρχής για τηδιαφύλαξηδικαιολογημένου συμφέροντος που δε μπορούσενα διαφυλαχθεί διαφορετικά και ιδίωςσεποινικό δικαστήριο για την υπεράσπισητου κατηγορουμένου και γενικά αν η χρήσηέγινε για την εκπλήρωση καθήκοντος του κατηγορουμένου ή για τηδιαφύλαξηέννομου ή άλλου δικαιολογημένου ουσιώδουςδημοσίου συμφέροντος.

5. Η ποινική δίωξητης πράξης της παραγράφου 3 γίνεταιμόνομε έκγληση.

6. Αν ο δράστης των πράξεων των παραγράφων 1, 2 και 3 αυτού του άρθρου είναι ιδιωτικός αστυνομικός ή τελεί τις πράξεις αυτές κατ’ επάγγελμα ή απέβλεπε στην είσπραξηαμοιβής επιβάλεται φυλάκιση τουλάχιστον ενός (1) έτους και χρηματική ποινή.7. Όποιος διαθέτει στο εμπόριο ή μ’ άλλο τρόπο προσφέρει για εγκατάσταση τεχνικά μέσα ειδικά μόνογιατηντέλεσητων πράξεων των παραγράφων 1 και 2 αυτού του άρθρου ή δημόσια διαφημίζει ή προσφέρειτις υπηρεσίες του για την τέλεσή τους, τιμωρείταιμε φυλάκιση και με χρηματικήποινή.

Χωρίς να είμαι νομικός θεωρώ ότι το "αθέμιτα" της παραγράφου 1&2 παύει να ισχύει αν ενημερωθεί ο συνομιλητής στην αρχή της συνομιλίας!

Από προσωπική μου εμπειρία έχω να σας πω το εξής (λίγο σχετικό-λίγο άσχετο):

Με πήρε πριν από κανα δύο χρόνια κάποια κυρία από μία εισπρακτική εταιρεία. Με το που μου είπε από που τηλεφωνεί της είπα ότι θα ηχογραφήσω την κλήση (θες γιατί με τσίτωσε θες γιατί είχα νεύρα το είπα). Δεν μου είπε καν ότι ήταν παράνομο ή οτιδήποτε άλλο απλά μου είπε ότι δεν μπορεί να δώσει τη συγκατάθεσή της για κάτι τέτοιο και ότι θα με ξανακαλέσει. Δεν ξαναπήρε ποτέ! Με το μονοψήφιο IQ μου όπως λέει ο Tilter, θεωρώ ότι αν ήταν παράνομο θα μου το έλεγαν και δεν θα "κώλωναν" μπροστά στην ηχογράφηση!

#34   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 11/06/2011 - 22:07

Χωρίς να είμαι νομικός θεωρώ ότι το "αθέμιτα" της παραγράφου 1&2 παύει να ισχύει αν ενημερωθεί ο συνομιλητής στην αρχή της συνομιλίας!

Από προσωπική μου εμπειρία έχω να σας πω το εξής (λίγο σχετικό-λίγο άσχετο):

Με πήρε πριν από κανα δύο χρόνια κάποια κυρία από μία εισπρακτική εταιρεία. Με το που μου είπε από που τηλεφωνεί της είπα ότι θα ηχογραφήσω την κλήση (θες γιατί με τσίτωσε θες γιατί είχα νεύρα το είπα). Δεν μου είπε καν ότι ήταν παράνομο ή οτιδήποτε άλλο απλά μου είπε ότι δεν μπορεί να δώσει τη συγκατάθεσή της για κάτι τέτοιο και ότι θα με ξανακαλέσει. Δεν ξαναπήρε ποτέ! Με το μονοψήφιο IQ μου όπως λέει ο Tilter, θεωρώ ότι αν ήταν παράνομο θα μου το έλεγαν και δεν θα "κώλωναν" μπροστά στην ηχογράφηση!

Μια απλη υπάλληλος των 600€ ηταν, τι περιμενες να σου πει, λογικα δεν θα εχει καποιοα ενημερωση περι αυτου.

#35   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 11/06/2011 - 22:16

Το κανουμε μεγάλο θέμα χωρίς λόγο . Οι περισσότερες συσκευές κινητής τηλεφωνίας τα τελευταία 10 χρόνια έχουν την δυνατότητα καταγραφής κλήσεων . Το topic δεν αφορά κατα το πόσο κάτι τέτοιο είναι παράνομο ή οχι μιας και αυτο έχει να κάνει με το πώς χρησιμοποιεί ο καθένανς την ηχογράφηση . π.χ είμαι πατέρας ναυτικός και θέλω να καταγράφω τις συνομιλίες με το μικρο μου γιό για να τις ακούω μετά οταν θα είμαι μεσοπέλαγα στη μέση του πουθενά και να τον νιώθω κοντά μου . ή οπως είπε και ΄κάποιος συμφουρίτης πρίν , θέλω και εγώ να καταγράψω την εξυπηρέτηση συνδρομητών που καταγράφει εμένα και θα τους ενημερώσω γι αυτό ,ώστε να έχω και εγώ στοιχεία όπως και αυτοί .

Το θέμα είναι οτι θα έπρεπε η apple να έχει ή να δίνει μια τέτοια δυνατότητα για τον πελάτη της . Το αν θα είναι νόμιμη η όχι μια τέτοια ηχογράφηση άς το κρίνουν αυτοί που πρέπει .

#36   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 11/06/2011 - 22:25

Μια απλη υπάλληλος των 600€ ηταν, τι περιμενες να σου πει, λογικα δεν θα εχει καποιοα ενημερωση περι αυτου.

Προφανώς θα ρώτησε κάποιον και θα της είπε να μην ξαναπάρει!

Και τώρα ακόμα όποτε με παίρνουν, το πρώτο πράγμα που τους λέω είναι "Θα ηχογραφήσω την κλήση πείτε μου αν συμφωνείτε αλλιώς θα κλείσω"

Το 90% των περιπτώσεων μου λένε δεν μπορούν να συμφωνήσουν και το κλείνουν. Το υπόλοιπο 10% αρχίζουν και τα γυρνάνε ότι "Ξέρετε δεν είμαστε εισπρακτική απλά ενημέρωση θέλουμε να κάνουμε" και τέτοια!

Τι να πω εμένα όλα αυτά σε σύγκριση και με τον ποινικό κώδικα παραπάνω μου φαίνεται ότι κάνουν την ηχογράφηση κατόπιν ενημέρωσης απόλυτα νόμιμη!

#37   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 11/06/2011 - 22:31

Προφανώς θα ρώτησε κάποιον και θα της είπε να μην ξαναπάρει!

Και τώρα ακόμα όποτε με παίρνουν, το πρώτο πράγμα που τους λέω είναι "Θα ηχογραφήσω την κλήση πείτε μου αν συμφωνείτε αλλιώς θα κλείσω"

Το 90% των περιπτώσεων μου λένε δεν μπορούν να συμφωνήσουν και το κλείνουν. Το υπόλοιπο 10% αρχίζουν και τα γυρνάνε ότι "Ξέρετε δεν είμαστε εισπρακτική απλά ενημέρωση θέλουμε να κάνουμε" και τέτοια!

Τι να πω εμένα όλα αυτά σε σύγκριση και με τον ποινικό κώδικα παραπάνω μου φαίνεται ότι κάνουν την ηχογράφηση κατόπιν ενημέρωσης απόλυτα νόμιμη!

Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου, απλα ερχομαι στην θεση του υπαλληλου, που λογικα δεν το εχει ξανά πάθει και πέφτει απ τα σύννεφα :lol:
Ωραια αυτη την οδο θα ακολουθησω γιατι μου εχουν ζαλισει @@ :rolleyes:

#38   bluescorpion

bluescorpion

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2011 - 21:53

"όταν οι απόψεις μας δεν συμβαδίζουν με την πραγματικότητα, τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα"...

Συγνώμη φίλε μου, τι παει να πεί "για μένα δεν είναι παράνομο"? Η ηχογράφηση κλήσεων είναι παράνομη και διώκεται ποινικά, είτε σου αρέσει είτε όχι. Οπότε το θέμα δεν είναι ότι για σένα "δεν είναι παράνομο" αλλά ότι για σένα τα δικαιώματα των άλλων πάνε περίπατο, καθώς προτιμάς να γράψεις το νόμο στα παλαιότερα των υποδημάτων σου...

δε ζήτησα την γνώμη σου.και βγαινεις εκτός θέματος όπως και πολλοί άλλοι δικηγόροι και αστυνόμοι εδω περα.
κάντε μου την χάρη και μη με πριζετε με ποινικους κώδικες και καραγκιοζιλικια δε με απασχολούν.

#39   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 13/06/2011 - 22:51

δε ζήτησα την γνώμη σου.και βγαινεις εκτός θέματος όπως και πολλοί άλλοι δικηγόροι και αστυνόμοι εδω περα.
κάντε μου την χάρη και μη με πριζετε με ποινικους κώδικες και καραγκιοζιλικια δε με απασχολούν.

Οκ ρε μαγκακο, ρε τι έχουμε πάθει.


iPhone 4 Tapatalk

#40   bluescorpion

bluescorpion

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2011 - 23:39

Οκ ρε μαγκακο, ρε τι έχουμε πάθει.


iPhone 4 Tapatalk

off topic και εσυ φίλε και μου έρχονται emails μπάς και δω μια σοβαρή πληροφορία όπως κατι φίλοι πιο πάνω και δυστηχως ειδα την βλακεία σου :)

#41   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 14/06/2011 - 09:18

off topic και εσυ φίλε και μου έρχονται emails μπάς και δω μια σοβαρή πληροφορία όπως κατι φίλοι πιο πάνω και δυστηχως ειδα την βλακεία σου :)

Ρε φίλος όλα τα παιδιά ασχολήθηκαν με το θέμα που ανοιξες, έγιναν κάποιες προτάσεις και κάποιες περαιτέρω αναφορές πάνω στο θέμα σου, δοκίμασε αυτά που σου προτάθηκαν και ευχαρίστησε τα παιδιά, τα υπόλοιπα είναι βλακιες. Αν βρεις κάτι πες και σε μας.


iPhone 4 Tapatalk

#42   bluescorpion

bluescorpion

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2011 - 12:50

δε με ενδιαφέρουν οι περαιτέρω αναφορές φίλε μου.
στο θέμα ψάχνω για αναζήτηση του προγράμματος.ΠΟΛΥ απλό.

#43   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/06/2011 - 11:04

Δυστυχώς και το Google Voice και άλλο ένα free, το Recorder, είναι μόνο για Αμερική.
Επίσης από cydia, είναι μόνο για συγκεκριμένες χώρες και με χρέωση καθώς κάνει κλήση σε διεθνή αριθμό.
Αν έχει βρει κάποιος κάτι αξιόλογο, ας το γράψει εδώ

Τελευταία επεξεργασία από: dragonfighter, 22/06/2011 - 11:06


#44   spyros83

spyros83

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2011 - 11:06

Δεν υπάρχει τίποτα φίλε μου... ένας Έλληνας εδώ developer είπε ότι μπορεί να κάνει κάτι αλλά θα δούμε...
Μεγάλο - για μένα που δεν υπάρχει ούτε καν στο cydia!!!

Τελευταία επεξεργασία από: spyros83, 22/06/2011 - 11:07


#45   Sekim

Sekim

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 08/08/2011 - 05:12

Χρησιμοποιουσα αυτή τη δυνατότητα με την προηγούμενη μου συσκευή (Palm treo 680) όπου την είχα ρυθμίσει να ηχογραφει αυτόματα κάθε ανερχόμενη και εισερχομενη κλήση. Αυτό ήταν αφάνταστα εξυπηρετικό. Δε χρειαζόταν ποτέ να κρατώ σημειώσεις, ενω Στο τέλος της μέρας άκουγα όλες τις επαγγελματικες κλήσεις ξανά μήπως και κάτι ξεχναγα.
Εξ αλλού αν κάποιος θέλει κακοβουλα να ηχογραφήσει κάποια κλήση μπορεί να το κάνει ακομα και με το iPhone με ανοιχτή ακρόαση κι ένα recorder.
Επικοξνωνησα με την εταιρία της εφαρμογής callrec που χρησιμοποιουσα στο palm Και μου είπαν ότι το asdk του δεν υπάρχει χει



Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες