Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

ηχογράφηση κλήσεων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/06/2011 - 13:41

Αν σε ενημερώσω ότι θα σε ηχογραφήσω, σταματά να είναι παράνομο.


Eν μέρει έχεις δίκιο. Πρέπει να συμφωνήσει ο άλλος. Δε φτάνει μόνο να τον ενημερώσεις.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 10/06/2011 - 13:46

Κοιτάχτε, για ορισμένα πράγματα είτε διαθέτεις την απαραίτητη φαιά ουσία ώστε να κατανοείς γιατί πρέπει ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ να τα αποφεύγεις (ανεξάρτητα απο το αν απαγορεύονται ή όχι), είτε δεν τη διαθέτεις. Προφανώς κάποιοι εδωμέσα διαθέτουν IQ μονοψήφιου αριθμού και δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν γιατί η καταγραφή μιας τηλεφωνικής κλήσης συνιστά ποινικό αδίκημα και που μπορεί να οδηγήσει ως πράξη. Όπως γράφει και το "Ελληνάκι" στο τελευταίο του Post, η ατομική συνείδηση είναι αυτή που συνθέτει τη συλλογική, και όχι το αντίστροφο. Και απ΄ ότι καταλαβαίνω, πολλοί εδωμέσα έχουν στείλει την ατομική τους συνείδηση για καφέ στο Θησείο...

#18   gang123

gang123

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2011 - 13:54

+1 Και απο μένα να γίνει ένα τέτοιο πρόγραμμα!!!

#19   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 10/06/2011 - 14:51

+1 Και απο μένα να γίνει ένα τέτοιο πρόγραμμα!!!

Και να γίνει δεν θα εγκριθεί, άμα ήταν θα υπήρχε ήδη. Από cydia μόνο.


iPhone 4 Tapatalk

#20   ChristosIP4

ChristosIP4

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ChristosIP4

Δημοσίευση 10/06/2011 - 15:07

Eν μέρει έχεις δίκιο. Πρέπει να συμφωνήσει ο άλλος. Δε φτάνει μόνο να τον ενημερώσεις.

Αρκεί να τον ενημερώσεις. Αν ο συνομιλητής έχει αντίρρηση μπορεί να κλείσει το τηλέφωνο. Άλλωστε σε τηλεφωνικά κέντρα τραπεζών, εταιρειών κλπ. λέει ΜΟΝΟ "Σας ενημερώνουμε ότι για λόγους ασφαλείας η συνομιλία θα καταγραφεί", δεν ρωτάνε "Παρακαλούμε ενημερώστε μας αν συμφωνείτε"... ;)

Τελευταία επεξεργασία από: ChristosIP4, 10/06/2011 - 15:08


#21   gang123

gang123

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2011 - 15:24

Και να γίνει δεν θα εγκριθεί, άμα ήταν θα υπήρχε ήδη. Από cydia μόνο.


iPhone 4 Tapatalk


Έστο cydia ρε παιδιά αλλά πολύ περίεργο μου φαίνεται εμένα πως δεν έχει βγεί ακόμα... στα άλλα λειτουργικά γίνετε χαμός στο μηλαράκι όμως?

#22   xtreme84

xtreme84

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2011 - 15:46

Αρκεί να τον ενημερώσεις. Αν ο συνομιλητής έχει αντίρρηση μπορεί να κλείσει το τηλέφωνο. Άλλωστε σε τηλεφωνικά κέντρα τραπεζών, εταιρειών κλπ. λέει ΜΟΝΟ "Σας ενημερώνουμε ότι για λόγους ασφαλείας η συνομιλία θα καταγραφεί", δεν ρωτάνε "Παρακαλούμε ενημερώστε μας αν συμφωνείτε"... ;)

Έτσι όπως τα λες είναι αν και έχω την εντύπωση ότι αυτού του είδους οι εταιρίες,τράπεζες κτλ. έχουν ειδική άδεια για να το κάνουν αυτό. Με επιφύλαξη βέβαια χωρίς να είμαι 100% σίγουρος...

Το θέμα είναι, τι είναι παράνομο; και αναφέρομαι σε αυτούς που το πιπιλίζουν συνέχεια αυτό.
Είναι παράνομο το λογισμικό ηχογραφησης ή η πράξη της ηχογράφησης χωρίς την συγκατάθεση του συνομιλητή; Μάλλον το δεύτερο.

Γιατί έστω ότι εγώ έχω το λογισμικό εγκατεστημένο και το χρησιμοποιώ για να καταγράφω τα ψώνια του super market που μου λέει η γυναίκα μου, που είναι λοιπόν η παρανομία μου;

Εάν από την αλλή καταγράψω κάποιον άλλο τύπο εν αγνοία του και αυτός μετά κινηθεί νομικά εναντίον μου,τότε ο μόνος υπεύθυνος είμαι εγώ και κανένας άλλος.

Δεν έχει να κάνει λοιπόν με παράνομο λογισμικό γιατί με αυτή τη λογική θα ήταν παρανομές και όλες οι συσκευές καταγραφής που κυκλοφορούν στην αγορά...

#23   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 10/06/2011 - 15:49

Αναρωτιέμαι αν πραγματικά αντιλαμβάνεστε τι είναι αυτό που ζητάτε. Εδώ γίνεται ολόκληρος αγώνας για να μειωθεί ο έλεγχος και η καταγραφή στοιχείων και προσωπικων δεδομένων μέσα από κινητά και παρεμφερείς συσκευές, και εσείς ζητάτε μια εφαρμογή που θα δίνει στον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ την δυνατότητα να καταγράφει εν άγνοια σας τις τηλεφωνικές σας συνομιλίες μαζί του. Ή μήπως νομίζετε πως μόνο εσείς είστε οι έξυπνοι, και οι άλλοι δεν θα κάνουν χρήση μιας τέτοιας εφαρμογής στο iPhone αν ποτέ βγει; Φαντάζομαι την έκπληξη και την δυσαρέσκεια σας αν ποτέ δείτε μια "εμπιστευτικη" σας συνομιλία με κάποιο φίλο δημοσιευμενη σε καμία άσχετη σελίδα Facebook με καμμιά 200ρια νοματαιους από κάτω να σχολιάζουν γελώντας και κοροίδευοντας τα λεγόμενα σας... Αλλά όχι, εσείς είπαμε είστε οι ξυπνιοι, αυτά συμβαίνουν μόνο στους άλλους...

#24   xtreme84

xtreme84

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2011 - 16:15

Αναρωτιέμαι αν πραγματικά αντιλαμβάνεστε τι είναι αυτό που ζητάτε. Εδώ γίνεται ολόκληρος αγώνας για να μειωθεί ο έλεγχος και η καταγραφή στοιχείων και προσωπικων δεδομένων μέσα από κινητά και παρεμφερείς συσκευές, και εσείς ζητάτε μια εφαρμογή που θα δίνει στον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ την δυνατότητα να καταγράφει εν άγνοια σας τις τηλεφωνικές σας συνομιλίες μαζί του. Ή μήπως νομίζετε πως μόνο εσείς είστε οι έξυπνοι, και οι άλλοι δεν θα κάνουν χρήση μιας τέτοιας εφαρμογής στο iPhone αν ποτέ βγει; Φαντάζομαι την έκπληξη και την δυσαρέσκεια σας αν ποτέ δείτε μια "εμπιστευτικη" σας συνομιλία με κάποιο φίλο δημοσιευμενη σε καμία άσχετη σελίδα Facebook με καμμιά 200ρια νοματαιους από κάτω να σχολιάζουν γελώντας και κοροίδευοντας τα λεγόμενα σας... Αλλά όχι, εσείς είπαμε είστε οι ξυπνιοι, αυτά συμβαίνουν μόνο στους άλλους...

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λές και σε αυτήν την περίπτωση ανήκει το 2ο παράδειγμα που ανέφερα. Θα πρέπει μετά αυτός που θα το κάνει να αναλαβει και την ευθύνη των πραξεών του.

Εκτός αυτού η ηχογράφηση κλήσης δεν είναι κάτι νέο και προσωπικά έκανα χρήση της παραπάνω δυνατότητας 10 χρόνια πριν με συσκευές symbian τύπου nokia 6600,7610 κτλ. Μιλαμε πάντα σε νομιμα πλαισια και με ατομα του περιβαλλοντος μου, ειτε για να καταγραψω μια διευθυνση,ενα τηλεφωνικό αριθμό ή ακόμα και τα ψώνια του σπιτιου όπως προανέφερα. Και δεν θεώρω ούτε ότι εγώ είμαι ο έξυπνος,ούτε οι αλλοι οι χαζοί. Ήταν θέμα δικής μου ευκολίας και τόσα χρόνια δεν έβλαψα ποτέ κανέναν...

#25   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 10/06/2011 - 16:42

Το κακό είναι ότι οι άλλοι μας καταγράφουν, εμείς που έχουμε iOS δεν μπορούμε.

#26   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2011 - 16:44

Το κακό είναι ότι οι άλλοι μας καταγράφουν, εμείς που έχουμε iOS δεν μπορούμε.

Αυτό ήθελα να πω και εγώ φίλε μου ... όλες οι άλλες πλατφόρμες το έχουν αυτό παράνομα ενώ εμείς όχι και μπορούν να μας καταγράψουν όποτε θέλουν!

#27   TLG

TLG

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/06/2011 - 16:49

Ποσες φορεςπρεπει να πουμε οτι το προγραμμα καταγραφης συνομιλιας δεν ειναι παρανομο αυτο καθ'αυτο αλλα η χρηση του χωρις την ενημερωση του συνομιλητη μας;

Ενας απο τους σοβαροτερους λογους που επαγγελματικα χρησιμοποιω το android.

#28   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 10/06/2011 - 16:54

Ποσες φορεςπρεπει να πουμε οτι το προγραμμα καταγραφης συνομιλιας δεν ειναι παρανομο αυτο καθ'αυτο αλλα η χρηση του χωρις την ενημερωση του συνομιλητη μας;

Ενας απο τους σοβαροτερους λογους που επαγγελματικα χρησιμοποιω το android.

Τι μας λες ρε φίλος δηλ; Ότι έχεις προγράμμα καταγραφής και όταν σε πάρει κάποιος τηλ του λες η κλήση καταγράφεται;
Όπως και να έχει μια τέτοια εφαρμογή είναι χρήσιμη και ας παρανομουμε, πριν πάρω το iPhone ήμουν σίγουρος ότι θα υπήρχε, περίεργο που δεν υπάρχει ούτε στο cydia.


iPhone 4 Tapatalk

#29   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 10/06/2011 - 16:59

εγω παντως το βρισκω απαραδεκτο που θεωρειται παρανομο, απο την στιγμη που σε οποιαδηλποτε εξυπηρετηση πελατων κ αν καλεσουμε μας ειδοποιουν οτι η κληση μπορει (λες κ δεν το κανουν παντα) να ηχογραφηθει, ετσι ομως κ η συνδιαλεξη δεν συμφερει την εταιρεια, κατα περιεργο τροπο, εξαφανιζεται
θα ηθελα λοιπον να ειχα την δυνατοτητα του αντιλογου, να μπορω να στηριξω την θεση μου, αν χρειαζοταν

Τελευταία επεξεργασία από: azaleea, 10/06/2011 - 17:00


#30   TLG

TLG

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/06/2011 - 17:10

Τι μας λες ρε φίλος δηλ; Ότι έχεις προγράμμα καταγραφής και όταν σε πάρει κάποιος τηλ του λες η κλήση καταγράφεται;


Φυσικα και μπορει καποιος να καταγραψει χωρις να ενημερωσει,αλλα τοτε ειναι παρανομος και αν χρησιμοποιησει αυτη την καταγραφη για οποιονδηποτε λογο θα εχει να αντιμετωπισει τις συνεπειες του νομου.

Νομιζω οτι η διαφορα ειναι ξεκαθαρη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες