Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Το JailbreakMe.com επιστρέφει...?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
2103 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#631   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2011 - 21:04

LOL! Δεν υπάρχει περίπτωση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#632   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2011 - 21:12

Η dev teamvέβγαλε την παρακτω ανακοίνωση: και απο τα λίγα που κατάλαβα δεν είναι και Πολύ καλό



It looks like Apple is about to aggressively combat the “replay attacks” that have until now allowed users to use iTunes to restore to previous firmware versions using saved SHSH blobs.

Those of you who have been jailbreaking for a while have probably heard us periodically warn you to “save your blobs” for each firmware using either Cydia or TinyUmbrella (or even the “copy from /tmp during restore” method for advanced users).  Saving your blobs for a given firmware on your specific device allows you to restore *that* device to *that* firmware even after Apple has stopped signing it.  That’s all about to change.

Starting with the iOS5 beta, the role of the “APTicket” is changing — it’s being used much like the “BBTicket” has always been used.  The LLB and iBoot stages of the boot sequence are being refined to depend on the authenticity of the APTicket, which is uniquely generated at each and every restore (in other words, it doesn’t depend merely on your ECID and firmware version…it changes every time you restore, based partly on a random number).  This APTicket authentication will happen at every boot, not just at restore time.  Because only Apple has the crypto keys to properly sign the per-restore APTicket, replayed APTickets are useless.

This will only affect restores starting at iOS5 and onward, and Apple will be able to flip that switch off and on at will (by opening or closing the APTicket signing window for that firmware, like they do for the BBTicket).  geohot’s limera1n exploit occurs before any of this new checking is done, so tethered jailbreaks will still always be possible for devices where limera1n applies.  Also, restoring to pre-5.0 firmwares with saved blobs will still be possible (but you’ll soon start to need to use older iTunes versions for that). Note that iTunes ultimately is *not* the component that matters here..it’s the boot sequence on the device starting with the LLB.

Although it’s always been just “a matter of time” before Apple started doing this (they’ve always done this with the BBTicket), it’s still a significant move on Apple’s part (and it also dovetails with certain technical requirements of their upcoming OTA “delta” updates).

Note: although there may still be ways to combat this, a beta period is really not the time or place to discuss them.  We’re just letting you know what Apple has already done in their exisiting beta releases — they’ve stepped up their game!




Κάποιος να μας αναλύσει τι σημαίνει όλο αυτο επακριβώς?

Υ.γ εάν είναι off topic δώστε το σωστό link παρακαλώ

Τελευταία επεξεργασία από: mamakossa, 27/06/2011 - 21:14


#633   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 27/06/2011 - 21:22

Apple attacks SHSH

Όλο αυτό σημένει πως δεν θα μπορούμε εύκολο, αν γίνεται, να κάνουμε downgrade. Πιθανόν το μόνο που θα μπορούμε να κάνουμε είναι update.

#634   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2011 - 21:26

Όλο αυτό σημένει πως δεν θα μπορούμε εύκολο, αν γίνεται, να κάνουμε downgrade. Πιθανόν το μόνο που θα μπορούμε να κάνουμε είναι update.


Ούτε εάν τα σώσουμε μέσα απο εκείνη την εφαρμογή shshit απο το cydia?

#635   GeorgeSohos

GeorgeSohos

    iPH Enthousiast

  • 497 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:lifeowner771

Δημοσίευση 27/06/2011 - 21:29

Εχω σιχαθει να βλεπω αυτην την εικονα που κανει σκι τα νευρα μου!!!!!!!!!!:@:@:@ παροτι οτι ειμαι apple fanboy πρεπει να χαλαροσει λιγο η apple γιατι πολλοι περνουν iproducts για το jailbreak και μονο και αμα σταματησει το jailbreak πιστευω οτι πολλοι θα ειναι δυσαρεστημενοι ...

#636   trainman

trainman

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2011 - 21:34

Εχω σιχαθει να βλεπω αυτην την εικονα που κανει σκι τα νευρα μου!!!!!!!!!!:@:@:@ παροτι οτι ειμαι apple fanboy πρεπει να χαλαροσει λιγο η apple γιατι πολλοι περνουν iproducts για το jailbreak και μονο και αμα σταματησει το jailbreak πιστευω οτι πολλοι θα ειναι δυσαρεστημενοι ...



+1. Και γω τα χω πει φίλε μου,και πήγανε να με φάνε,αλλα δεν έχουν αναρωτηθεί κάποιοι ακόμα και τα pc τους που έχουν 90% σπασμένα προγράμματα πως θα ήταν τα πράγματα άμα τα πλήρωναν .είπαμε καλή η apple αλλα χωρίς jb χλωμη

#637   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 27/06/2011 - 21:34

όχι φίλε μου αυτό ακριβώς σημαίνει θα κλειδώνουν το firmware ήδη απο το bootrom χωρίς να μπορεί ο χρήστης να το ξεγελάσει μα άλλον server παρά μόνο με αυτόν της apple!!! επομένως αυτό εν συντομία σημαίνει οτι απο την στιγμή που jb θα δημιουργείται κάθε φορά που θα βγαίνει ένα νέο firmware, χωρίς να έχεις την δυνατότητα να γυρίσεις πίσω αν σου κάτσει μια στραβή! υπάρχει περίπτωση να μείνεις χωρίς jb και να παρακαλάς όπως εμείς τόσες μέρες τον κάθε comex για jb!

εν τω μεταξύ έχω την αίσθηση ότι αν υλοποιηθεί κάτι τέτοιο η apple θα βγάζει αναβάθμιση κάθε δυό μέρες για να σπάσει τα νεύρα όλων των επίδοξων jailbreakers και αφού στο τέλος κουράσει τους καταναλωτές απο το πολύ restore να σταματήσει να τους έρχεται η ιδέα για jb στο μυαλό!

#638   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2011 - 21:45

όχι φίλε μου αυτό ακριβώς σημαίνει θα κλειδώνουν το firmware ήδη απο το bootrom χωρίς να μπορεί ο χρήστης να το ξεγελάσει μα άλλον server παρά μόνο με αυτόν της apple!!! επομένως αυτό εν συντομία σημαίνει οτι απο την στιγμή που jb θα δημιουργείται κάθε φορά που θα βγαίνει ένα νέο firmware, χωρίς να έχεις την δυνατότητα να γυρίσεις πίσω αν σου κάτσει μια στραβή! υπάρχει περίπτωση να μείνεις χωρίς jb και να παρακαλάς όπως εμείς τόσες μέρες τον κάθε comex για jb!

εν τω μεταξύ έχω την αίσθηση ότι αν υλοποιηθεί κάτι τέτοιο η apple θα βγάζει αναβάθμιση κάθε δυό μέρες για να σπάσει τα νεύρα όλων των επίδοξων jailbreakers και αφού στο τέλος κουράσει τους καταναλωτές απο το πολύ restore να σταματήσει να τους έρχεται η ιδέα για jb στο μυαλό!



Μάλιστα....
Έχω να πω δυο πράγματα
1) το σινικό τείχος την εσωσε την Κίνα απο τις επιθέσεις αλλα ήταν και αυτο που την αποξένωσε απο τον υπόλοιπο κόσμο..
2)ευτυχώς οι σοβαρές και οι καλές εφαρμογές πλέον κυκλοφορούν και στο android γιατί όπως και ΝΑΤΟ κάνουμε η χρηστικότητα τους έφερε το iPhone εδώ που είναι

#639   GeorgeSohos

GeorgeSohos

    iPH Enthousiast

  • 497 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:lifeowner771

Δημοσίευση 27/06/2011 - 22:03

Αν μιλαμε για το οτι τα android πουλανε περισσοτερο απο τα iphone πιστευω οτι ειναι επειδη βρισκεις το android παντου!!επiσεις υπαρχουν δυστυχως παρα πολλοι που εχουν το iphone για να λενε απλος οτι το εχoυν και η μονη εφαρμογη που εχουν κατεβασει ειναι το facebook.Που σημαινει το iphone συνεχιζει να ειναι επιτυχια στους ασχετους περι jb!!Οσο για εμας που εχουμε τις συσκευες μας jb υπομονη!!!! η θα κανει backdown(χλωμο) η apple στο θεμα του jb η οι hackers θα βρουν ακρη απλως θα μας τα πριζουν πριν βγει.Αυτη ειναι η γνωμη μου:P

#640   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/06/2011 - 22:29

Εγώ πάντως, δεν πρόκειται να αγοράσω iphone 5, ipad 3 κλπ, αν δεν βγει πρώτα untethered jb για τις συσκευές αυτές...θα έχει ενδιαφέρον να δούμε και πόσο θα αντέξει η apple χωρίς τους jailbreakers πελάτες της...προσωπικά βλέπω να εκτοξεύονται στα ύψη οι πωλήσεις των android κινητών, αν επιμείνει η apple στο θέμα αυτό !!

#641   GeorgeSohos

GeorgeSohos

    iPH Enthousiast

  • 497 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:lifeowner771

Δημοσίευση 27/06/2011 - 22:36

Εγώ πάντως, δεν πρόκειται να αγοράσω iphone 5, ipad 3 κλπ, αν δεν βγει πρώτα untethered jb για τις συσκευές αυτές...θα έχει ενδιαφέρον να δούμε και πόσο θα αντέξει η apple χωρίς τους jailbreakers πελάτες της...προσωπικά βλέπω να εκτοξεύονται στα ύψη οι πωλήσεις των android κινητών, αν επιμείνει η apple στο θέμα αυτό !!

Η apple περνει μεγαλα μετρα κατα του jb πιστευω λογο των cracked apps μην ξεχναμε οτι περνει και η apple λεφτα απο τις πωλησεις application....Αλλιος δεν νομιζω να προκαλει τοσο μεγαλη ζημια στην apple...εξαλου δικο μου ειναι το τηλεφωνο μου το tablet μου κτλπ οτι θελω θα το κανω!!Αλλα στο θεμα των cracked apps....Αμα κανω σε κατι λαθος θα παρακαλεσω να με διορθωσει καποιος

#642   kokolaki

kokolaki

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2011 - 22:44

Εγώ πάντως, δεν πρόκειται να αγοράσω iphone 5, ipad 3 κλπ, αν δεν βγει πρώτα untethered jb για τις συσκευές αυτές...θα έχει ενδιαφέρον να δούμε και πόσο θα αντέξει η apple χωρίς τους jailbreakers πελάτες της...προσωπικά βλέπω να εκτοξεύονται στα ύψη οι πωλήσεις των android κινητών, αν επιμείνει η apple στο θέμα αυτό !!


+1000
Και εγώ απο τα παλια αρρωστακια με την apple, ως και newton έχω !!Αλλα και παλια με αυτά τα στενά μυαλά που είχαν οι κύριοι παρολιγον να του βάλουν φαλιμεντο του μαγαζιού ,το trend του iPhone την έσωσε την apple.
Αν εξελιχθεί αντίστοιχα η δουλειά θα μείνω και εγώ ως έχει.ούτε 5αρι τελεφωνακι ούτε 3αρα ταβλετα (που λέει και μια διαφήμιση στην tv).Απο επεξεργαστικη ισχύει δόξα την apple καλά πανε και οι παλιές συσκευές, θα μείνουμε εκεί.(πήρα και το iPad 2 Απο τους πρώτους ,μαλ.....ια μου, για να κάνει τα πάντα 10 sec γρηγορότερα · ουαου )

#643   kokolaki

kokolaki

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2011 - 22:53

Η apple περνει μεγαλα μετρα κατα του jb πιστευω λογο των cracked apps μην ξεχναμε οτι περνει και η apple λεφτα απο τις πωλησεις application....Αλλιος δεν νομιζω να προκαλει τοσο μεγαλη ζημια στην apple...εξαλου δικο μου ειναι το τηλεφωνο μου το tablet μου κτλπ οτι θελω θα το κανω!!Αλλα στο θεμα των cracked apps....Αμα κανω σε κατι λαθος θα παρακαλεσω να με διορθωσει καποιος

Στο 99% των εφαρμογών οι πωλήσεις των τελευταίων εκτοξεύονται όταν κάποιος τις σπάσει και τις βγάλει στο instalous π.χ .Και αυτο γιατί πολλοί θα κατεβάσουν την εφαρμογή κάποιοι θα την κρατήσουν και κάποιοι απλά θα την σβήσουν Απο την συσκευή τους ΑΛΛΑ και κάποια επειδή τους άρεσε θα την αγοράσουν για τι θα θεωρήσουν ότι αξίζει τα ευρουλακια της.Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα πλήρωναν καν για να κατεβάσουν δοκιμαστικά μια εφαρμογή Απο έναν σχετικά άγνωστο developer ,θα πήγαιναν σε κάποιον πιο επώνυμο ή δεν θα αγόραζαν καν, λόγω ψυχολογίας αν θες και όχι τόσο κόστους εφαρμογής .
Και άλλο ένα βασικό για την jb κοινότητα είναι το γεγονός ότι η apple κόβει όποιον δεν γουστάρει, όποιον παει να καινοτομησει προσφέροντας στο λειτουργικό της παραπάνω λειτουργικότητα .Εξου και το Cydia store

#644   GeorgeSohos

GeorgeSohos

    iPH Enthousiast

  • 497 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:lifeowner771

Δημοσίευση 27/06/2011 - 23:00

Στο 99% των εφαρμογών οι πωλήσεις των τελευταίων εκτοξεύονται όταν κάποιος τις σπάσει και τις βγάλει στο instalous π.χ .Και αυτο γιατί πολλοί θα κατεβάσουν την εφαρμογή κάποιοι θα την κρατήσουν και κάποιοι απλά θα την σβήσουν Απο την συσκευή τους ΑΛΛΑ και κάποια επειδή τους άρεσε θα την αγοράσουν για τι θα θεωρήσουν ότι αξίζει τα ευρουλακια της.Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα πλήρωναν καν για να κατεβάσουν δοκιμαστικά μια εφαρμογή Απο έναν σχετικά άγνωστο developer ,θα πήγαιναν σε κάποιον πιο επώνυμο ή δεν θα αγόραζαν καν, λόγω ψυχολογίας αν θες και όχι τόσο κόστους εφαρμογής .
Και άλλο ένα βασικό για την jb κοινότητα είναι το γεγονός ότι η apple κόβει όποιον δεν γουστάρει, όποιον παει να καινοτομησει προσφέροντας στο λειτουργικό της παραπάνω λειτουργικότητα .Εξου και το Cydia store

Σωστη η διορθωση σου αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να μην θελει το jb αφου οπως ειπες και εσι δεν χανει τιποτα το app store πουλαει τοτε;;;;;Αβυσος η ψυχη της apple αβυσος χαχαχχαχαχχα:)

#645   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 27/06/2011 - 23:05

Το topic αναφέρεται (αναφερώταν βασικά) στο jailbreak του comex και όχι στο τι συνεπάγεται το jb, αν είναι χρήσιμο ή όχι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες