Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Αντικατάσταση του itunes


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   remalifrank

remalifrank

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2011 - 22:26

Παιδια ισως οσοι εχετε Mac να ειστε ευχαριστημενοι με το itunes .
Για μενα ειναι οτι χειροτερο εχω δουλεψει σε windows .
Μπορει να εχει αυτην την ευκολια της ομαδοποιησης και του ολα σε ενα
αλλα εγω προσωπικα την εφαρμογη την θεωρω απαραδεκτη
και δύσχρηστη.
Θα βαζα κεφαλαια αλλα....ειδα καρβουνα κατω και ειπα αστο . :P
Οσο για το i-funbox ...πινω νερο στο ονομα του .
Εεεε ..και καμια μπυρα :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   svlakis

svlakis

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2011 - 22:53

Ωραίο το ifunbox,για κάτι ανάλογο μίλαγα (Y)
[/quote]
Για δες μηπως σου κανει το iSpirit και μας λες....

#33   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2011 - 23:28

Ίσως σε Windows το iTunes να μην λειτουργεί ομαλά. Έχω ακούσει παράπονα από φίλο (με Windows μηχάνημα θηρίο, με i7, κτλ.) ότι κολλάει. Εμένα σε MacBook Pro δέν έχει πρόβλημα.
Ίσως είναι βέβαια και η ενσωμάτωσή του με το Mac OS X: iPhoto, Mail, Address Book. Τώρα αν δέν είσαι σε OS X αλλά σε Windows που ούτε iPhoto έχεις (άρα συγχρονίζεις τις φωτογραφίες με άλλον τρόπο), ούτε Address Book, ίσως να μην αξίζει τόσο όσο σε περιβάλλον Mac. Αλλά από την άλλη δέν υπάρχει και εναλλακτική. Πάντως, έπειδή όσο πάει προστίθενται λειτουργίες στο iTunes, ίσως από ένα σημείο και μετά είναι πιό χρήσιμο το iTunes να διασπαστεί σε μικρότερα προγράμματα, εξειδικευμένα για επιμέρους λειτουργίες. Π.χ. Ένα app για οργάνωση και αναπαραγωγή μουσικής, ένα για διαχείριση του iPhone, ένα για βίντεο και ταινίες, κτλ. . Αυτό λογικά θα ήταν πιό πρακτικό και εύχρηστο.

#34   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2011 - 23:55

το itunes ειναι απλουστατο και λειτουργικοτατο, αν το μαθεις.


ε οχι ρε φιλε και απλουστατο και λειτουργικο το itunes.! θα τρελαθουμε τελειως? σε τι να πρωτοαναφερθω? το itunes ειναι καλο μονο για τα αμερικανακια, που εχουν μαθει σε τετοιους τροπους. :) δεν εχω συναντησει χρηστη iphone, που να μην εχει παθει ζημια με το itunes.! εαν ο καθε αγοραστης πρεπει να κανει ειδικα μαθηματαγια να μαθει να δουλευει το itunes, γα....ε τα.! εαν ηταν τοσο λειτουργικο, δεν θα ειχαν βγει προγραμματακια που ευτυχως μας λυνουν τα χερια, οπως το pwntunes.! ελεος δηλαδη......

#35   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2011 - 00:01

Αν το μάθεις το iTunes είναι μιά χαρά. Τακτοποιεί τα πάντα: επαφές, email, μουσική και εφαρμογές. Τώρα να κάνω drag and drop 2.500 χιλιάδες τραγούδια και βίντεο είναι αδιανόητο! Πού θα τα βάλω, σε τί φακέλους, και πώς θα τα αναγνωρίσουν τα προγράμματα αναπαραγωγής;
Ακόμη, με 300 εφαρμογές δέν θα ξέρω τί βρίσκεται πού. Τώρα αν θέλω π.χ. να σβήσω ένα κομμάτι των Doors (π.χ. Το "Break on Through") πάω Artists--->The Doors--->The Doors (έτσι λέγεται το album) και το ξετικάρω. Αλλιώς δέν παίζει να μπορούσα να το βρώ σέ έναν κυκεώνα φακέλων με μουσική, φωτογραφίες και εφαρμογές.
και τώρα που είπα φωτογραφίες: με το iTunes συνχρονίζονται άλμπουμ, τοποθεσίες, events, faces, κτλ. Με φακέλους πώς θα τα έκανα όλα αυτά; Ή θα καθόμουν να τα κάνω χειροκίνητα. Το ίδιο και με το iCal και το Address Book.
Άσε και το πιό βασικό: αν κάτι γίνει και κάνω set up as new, όλο το περιεχόμενό μου βρίσκεται στο iTunes και μέσα σε λίγα λεπτά έχω το τηλέφωνο σαν καινούριο, με όλο το περιεχόμενό μου (μουσική, βίντεο, φωτογραφίες, εφαρμογές, ημερολόγια, βιβλία-PDFs, επαφές, κτλ.). Χωρίς το iTunes θα έπρεπε να βρώ όλα τα φλασάκια και τους φακέλους από τους οποίους είχα πάρει περιεχόμενο με drag and drop (που συνήθως χάνω και σβήνω πράγματα) και να τα ξανακάνω drag and drop χύμα.
Στο κάτω κάτω, το iTunes έχει επιλογή "Manually manage music and videos" για να μπορείς να βάζεις-βγάζεις μουσική και βίντεο με drag and drop.


θα σου πω κατι. αντε και εκανα import φωτογραφιες στο iphone μου. για καποιο πολυ σοβαρο λογο εαν χρειαστει να σβυσω καποιες, γιατι ετσι γουσταρω, και ειμαι μακρια απο pc. πες μου μπορω? δεν νομιζω οτι γινεται. και σε ρωταω ειναι αυτο λειτουργικο? να μην αναφερθω σε αλλα......

#36   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 19/07/2011 - 00:05

θα σου πω κατι. αντε και εκανα import φωτογραφιες στο iphone μου. για καποιο πολυ σοβαρο λογο εαν χρειαστει να σβυσω καποιες, γιατι ετσι γουσταρω, και ειμαι μακρια απο pc. πες μου μπορω? δεν νομιζω οτι γινεται. και σε ρωταω ειναι αυτο λειτουργικο? να μην αναφερθω σε αλλα......

Σε αυτο δεν φταίει το itunes αλλα το iOS. Κ αν αυτο ειναι το πρόβλημα σου, στο iOS 5 θα μπορείς να σβήνει οτι θες εν κινήσει..

Τελευταία επεξεργασία από: Jimmy08, 19/07/2011 - 00:06


#37   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 19/07/2011 - 00:07

ε οχι ρε φιλε και απλουστατο και λειτουργικο το itunes.! θα τρελαθουμε τελειως? σε τι να πρωτοαναφερθω? το itunes ειναι καλο μονο για τα αμερικανακια, που εχουν μαθει σε τετοιους τροπους. :) δεν εχω συναντησει χρηστη iphone, που να μην εχει παθει ζημια με το itunes.! εαν ο καθε αγοραστης πρεπει να κανει ειδικα μαθηματαγια να μαθει να δουλευει το itunes, γα....ε τα.! εαν ηταν τοσο λειτουργικο, δεν θα ειχαν βγει προγραμματακια που ευτυχως μας λυνουν τα χερια, οπως το pwntunes.! ελεος δηλαδη......

Πολυ απλα αρνείστε να μάθετε κάτι διαφορετικό απο το χαζό drag & drop. Θέμα γουστου ειναι, δε σου αρέσει τι να κάνουμε;

#38   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2011 - 00:32

Πολυ απλα αρνείστε να μάθετε κάτι διαφορετικό απο το χαζό drag & drop. Θέμα γουστου ειναι, δε σου αρέσει τι να κάνουμε;


φιλε μου δεν ειναι το κατι διαφορετικο. να στο πω ποο απλα.! εχω το iphone μου, και εχω παει στο σπιτι ενος φιλου μου στις διακοπες μου, και θελω να περασω απο το pc του, καποιες φωτογραφιες βιντεος και λοιπα. πες μου εαν υπαρχει τροπος, χωρις να αναγκαστει να πετναει στο pc του, ντε και καλα το itunes.!
αρα μην το λες τοσο ευκολα το χαζο drag and drop. ! το 99 % των συσκεων που το υποστηριζουν δεν νομιζω να ειναι χαζες.

#39   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 19/07/2011 - 00:40

φιλε μου δεν ειναι το κατι διαφορετικο. να στο πω ποο απλα.! εχω το iphone μου, και εχω παει στο σπιτι ενος φιλου μου στις διακοπες μου, και θελω να περασω απο το pc του, καποιες φωτογραφιες βιντεος και λοιπα. πες μου εαν υπαρχει τροπος, χωρις να αναγκαστει να πετναει στο pc του, ντε και καλα το itunes.!
αρα μην το λες τοσο ευκολα το χαζο drag and drop. ! το 99 % των συσκεων που το υποστηριζουν δεν νομιζω να ειναι χαζες.

Η περίπτωση που αναφέρεις ειναι όντως ενα απο τα μειονεκτήματα του. Συμφωνώ. Οταν όμως θες να συγχρονισεις τη συσκευή σου στον υπολογιστη σου ειναι πολυ απλα τα πράγματα. Το drag & drop δεν ειναι χαζό, αν θες να μεταφερεις ενα περιορισμένο αριθμο αρχείων, αλλα δε βολεύει καθόλου για πολλα αρχεία.

#40   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2011 - 00:53

θα σου πω κατι. αντε και εκανα import φωτογραφιες στο iphone μου. για καποιο πολυ σοβαρο λογο εαν χρειαστει να σβυσω καποιες, γιατι ετσι γουσταρω, και ειμαι μακρια απο pc. πες μου μπορω? δεν νομιζω οτι γινεται. και σε ρωταω ειναι αυτο λειτουργικο? να μην αναφερθω σε αλλα......

Μα και χωρίς το iTunes να περνούσες τίς φωτογραφίες, πάλι δέν θα μπορούσες να τις σβήσεις! Είναι θέμα του iOS, όπως σου είπε ο φίλο Jimmy παραπάνω, και όχι του iTunes.
Τώρα όσον αφορά τις φωτογραφίες από PC φίλου που αναφέρεις στο άλλο post σου, για τέτοιες έκτακτες και περιστασιακές περιπτώσεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή τύπου Dropbox ή διάφορες άλλες που υποστηρίζουν drag n drop (χωρίς jailbreak) ή απλά να τίς στείλεις με email. Σίγουρα, αυτό είναι μεσοβέζικη λύση και όχι τόσο πρακτική, αλλά θα σου χρησιμεύσει σε ώρα ανάγκης.
Κανείς δέν λέει ότι το iTunes είναι ότι το τελειότερο και δέν χρειάζεται βελτιώσεις. Σίγουρα με κάποιες προσθήκες θα γίνει ακόμα καλύτερο. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι οι όποιες ελλείψεις ή παραξενιές του δέν είναι αρκετές να με κάνουν να το εγκαταλείψω, ειδικά όσο δέν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική.

Ps: αν στο PC του φίλου σου κάνεις "Authorize this computer", η μουσική και οι εφαρμογές του iPhone θα περάσουν στο PC του φίλου σου (όπως επίσης και επαφές και ημερολόγια) και δέν θα χάσεις τίποτα από τόν συγχρονισμό (εφόσον πρίν συγχρονίσεις πατήσεις "Transfer Purchases").

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 19/07/2011 - 00:56


#41   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2011 - 01:02

Μα και χωρίς το iTunes να περνούσες τίς φωτογραφίες, πάλι δέν θα μπορούσες να τις σβήσεις! Είναι θέμα του iOS, όπως σου είπε ο φίλο Jimmy παραπάνω, και όχι του iTunes.
Τώρα όσον αφορά τις φωτογραφίες από PC φίλου που αναφέρεις στο άλλο post σου, για τέτοιες έκτακτες και περιστασιακές περιπτώσεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή τύπου Dropbox ή διάφορες άλλες που υποστηρίζουν drag n drop (χωρίς jailbreak) ή απλά να τίς στείλεις με email. Σίγουρα, αυτό είναι μεσοβέζικη λύση και όχι τόσο πρακτική, αλλά θα σου χρησιμεύσει σε ώρα ανάγκης.
Κανείς δέν λέει ότι το iTunes είναι ότι το τελειότερο και δέν χρειάζεται βελτιώσεις. Σίγουρα με κάποιες προσθήκες θα γίνει ακόμα καλύτερο. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι οι όποιες ελλείψεις ή παραξενιές του δέν είναι αρκετές να με κάνουν να το εγκαταλείψω, ειδικά όσο δέν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική.

Ps: αν στο PC του φίλου σου κάνεις "Authorize this computer", η μουσική και οι εφαρμογές του iPhone θα περάσουν στο PC του φίλου σου (όπως επίσης και επαφές και ημερολόγια) και δέν θα χάσεις τίποτα από τόν συγχρονισμό (εφόσον πρίν συγχρονίσεις πατήσεις "Transfer Purchases").


δεν με καταλαβες. στο υστερογραφο σου ξεχνας παλι οτι θα πρεπει να εχω περασει το itunes. οσον αφορα αυτο που λες οτι και χωρις το itunes και παλι δεν θα μπορω να τις σβυσω, μαλλον κανεις λαθος.! εγω μια χαρα τις σβυνω, εαν τις εχω περασει με pwntunes.! και κατι αλλο. δεν θελω στο pc μου να κραταω τα ερχεια και τα αλμπουμ που εχω περασει στο κινητο. δηλαδη σωνει και καλα, θα πρεπει να τα κραταω ολα? δεν θελω ρε αδερφε.!

#42   Sekim

Sekim

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 19/07/2011 - 01:10

Παιδιά χθες η 2,5 ετών κόρη μου έσβησε μερικά applications απο το I phone. Mε ένα απλό restore μέσω του iTunes ήρθαν όλα πίσω!
Έχει τα κακά του, μα έχει και τα καλα του.

#43   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2011 - 03:47

δεν με καταλαβες. στο υστερογραφο σου ξεχνας παλι οτι θα πρεπει να εχω περασει το itunes. οσον αφορα αυτο που λες οτι και χωρις το itunes και παλι δεν θα μπορω να τις σβυσω, μαλλον κανεις λαθος.! εγω μια χαρα τις σβυνω, εαν τις εχω περασει με pwntunes.! και κατι αλλο. δεν θελω στο pc μου να κραταω τα ερχεια και τα αλμπουμ που εχω περασει στο κινητο. δηλαδη σωνει και καλα, θα πρεπει να τα κραταω ολα? δεν θελω ρε αδερφε.!

Δέν ξεχνάω ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το iTunes ακόμα και αν έπιλέξεις να κάνεις "Manually manage music and videos", απλά αυτό που λέω είναι, αντί να κάνει drag and drop σε κάποιο παράθυρο του finder (ή explorer αν χρησιμοποιείς Windows), κάνεις drag an drop στο παράθυρο του iTunes. Ε αυτό δέν ειπναι και τόσο τραγικό!
Επίσης αναφερόμουν σε μη jailbroken συσκευές, όπου ο μόνος τρόπος να σβήσεις φωτογραφίες που έχεις περάσει από τόν υπολογιστή είναι το iTunes ή το Image Capture (το οποίο παρέλειψα), ενώ για φωτογραφίες που τράβηξες από το κινητό, μπορείς να τίς σβήσεις μόνο από iPhoto, Image Capture και Aperture.
Τώρα αν δέν σε βολεύει, και εγώ μαζί σου. Αν υπήρχε κάποια καλύτερη εναλλακτική, να την προτιμούσα. Αλλά πρός το παρόν είναι μονόδρομος για μη jailbroken συσκευές.

#44   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2011 - 15:07

Δέν ξεχνάω ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το iTunes ακόμα και αν έπιλέξεις να κάνεις "Manually manage music and videos", απλά αυτό που λέω είναι, αντί να κάνει drag and drop σε κάποιο παράθυρο του finder (ή explorer αν χρησιμοποιείς Windows), κάνεις drag an drop στο παράθυρο του iTunes. Ε αυτό δέν ειπναι και τόσο τραγικό!
Επίσης αναφερόμουν σε μη jailbroken συσκευές, όπου ο μόνος τρόπος να σβήσεις φωτογραφίες που έχεις περάσει από τόν υπολογιστή είναι το iTunes ή το Image Capture (το οποίο παρέλειψα), ενώ για φωτογραφίες που τράβηξες από το κινητό, μπορείς να τίς σβήσεις μόνο από iPhoto, Image Capture και Aperture.
Τώρα αν δέν σε βολεύει, και εγώ μαζί σου. Αν υπήρχε κάποια καλύτερη εναλλακτική, να την προτιμούσα. Αλλά πρός το παρόν είναι μονόδρομος για μη jailbroken συσκευές.


σωστα, δυστυχως !!

#45   sotosvas

sotosvas

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2011 - 01:00

windows / mac... οπως μαθει ο καθενας....
Το itunes σε windows ειναι απλα αισχος... μπορουσαν να κανουν κατι καλυτερο για εμας τους windowαδες....
σε mac δεν ξερω δεν εχω δουλεψει ποτε σε mac. επισης μια μικρη λεπτομερια το αϊ-τιουνς κανει αντιγραφα σε αλλο φακελο οτι περασεις μεσα στο αϊ φον... (φοτο, μουσικη, βιντεο) και ερωτω γιατι να εχω δυο φορες τα ιδια αρχεια στο πι σι και να καταλαμβανουν χωρο ???? <-- αν δεν κανω λαθος.... (c:/user/my music/itunes)

ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες