Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά νέου imac...την αποψη σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/07/2011 - 07:29

Πρεπει να σε ευχαριστησω κ εγω προσωπικα για το χρονο που αφιερωσες στην πληρες κ τεκτενομενη απαντηση σου...
Ομολογω οτι χρονια χρηστης iphone, ξερω που λειτουργει η apple..αλλα για τα imac και τα συναφη δεν ειχα τοσο μεγαλη ιδεα..δηλ δεν ηξερα οτι παμε για τοσο μεγαλες αλλαγες.
Φυσικα δεν ειμαι παιδακι και του τυπου δεν κρατιεμαι με τρωει ο κωλος μου κ τα σχετικα γιατι τοτε θα το ειχα ηδη αγορασει...
Θεωρουσα οτι θα υπηρχε μια αλλαγη της ταξεως απο imac mid2010 σε imac mid2011.. που και του 2010 να ειχα παρει σε καμια περιπτωση δεν θα γκρινιαζα-ζηλευα του 2011..
Λειτουργω καπως πχ εχω iphone 3gs, κανω ολες τις δουλειες μου αψογα, δεν βρηκα καμια σημαντικη λειτουργια που θα με τραβαγε στο iphone4 και εκ νεου 650 ευρω.
Με τετοια εκτενη αναφορα οφειλω να ζητησω συγγνωμη κ απο τα υπολοιπα παιδια που μου ελεγαν ''σου προτεινω να περιμενεις τα ενα imac 2011'' μιας και επουδενι δεν ειχα καταλαβει οτι ηρθε ο καιρος για τοσο μεγαλες αλλαγες στα imac.
Ομολογω ουτως η αλλως θα προχωραγα στην οποια αγορα απο Σεπτεμβριο κ μετα, ναι οντως πραγματικα το χρειαζομαι το μηχανημα για τις επεξεργασιες μου σε photoshop k lightroom γιατι οσο τις αφηνεις, μαζευονται..αλλα ηταν τοσο καθαρος κ πειστικος ο λογος σου που σχεδον με επεισε...
Με τετοιες αλλαγες που αναφερεις νομιζω οτι κ ο imac mid2011 θα χασει παρα πολυ απο την μεταπωλητικη του αξια.
Το κειμενο σου πραγματικα αλλαξε τον τροπο σκεψη μου, και γι αυτο κ παλι σου λεω ενα μεγαλο ευχαριστω..
Η βοηθεια σου ηταν παραπανω απο πολυτιμη...

Τελευταία επεξεργασία από: puzzle, 26/07/2011 - 07:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/07/2011 - 07:49

Εγώ παρόλα αυτά πήρα τον iMAC και δε νομίζω του χρόνου να το μετανοιώσω. Αν σε καλύπτει γι αυτά που κάνεις τότε τα 1200ευρώ είναι μια χαρά, και αν πάλι ο καινούριος είναι τόσο καλός...σίγουρα σε 1-1,5 χρόνο δε θα χάσεις 1200ευρώ αλλά θα κρατήσεις μεταπωλητική αξία και δε θα χάσεις πολλά, και δε θα είσαι χωρίς iMAC περιμένοντας το νέο! Και δε πρέπει να ξεχνάμε οτι και το καινούριο μπορεί να έχει κάποια προβλήματα, αν και στο μοντέλο 2011 δεν εχω παρατηρήσει το παραμικρό!

#48   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/07/2011 - 08:08

Εγώ παρόλα αυτά πήρα τον iMAC και δε νομίζω του χρόνου να το μετανοιώσω. Αν σε καλύπτει γι αυτά που κάνεις τότε τα 1200ευρώ είναι μια χαρά, και αν πάλι ο καινούριος είναι τόσο καλός...σίγουρα σε 1-1,5 χρόνο δε θα χάσεις 1200ευρώ αλλά θα κρατήσεις μεταπωλητική αξία και δε θα χάσεις πολλά, και δε θα είσαι χωρίς iMAC περιμένοντας το νέο! Και δε πρέπει να ξεχνάμε οτι και το καινούριο μπορεί να έχει κάποια προβλήματα, αν και στο μοντέλο 2011 δεν εχω παρατηρήσει το παραμικρό!


Και πολυ καλα κανεις...
Οταν κανεις μια αλφα αγορα δεν πρεπει να το μετανιωνεις παρα να την απολαυμβανεις..ουτε να μπαινεις σε τρυπακι ''αχ τι εκανα'' κ καλα αφου το επομενο μοντελο θα εχει κατι παραπανω...
Το ιδιο ισχυει και με τις dslr που ασχολουμε..πχ η canon καθε χρονο ανανεωνει τα μοντελα της...αυτο δεν σημαινει ομως οτι μετανιωνω που εχω το προηγουμενο ειδικα απο τη στιγμη που καλα καλα δεν χρησιμοποιω ουτε το 50% των πραγματικων της δυνανοτητων.
Το θεμα ειναι τη γινεται οταν δεν εχεις αγορασει κατι, κ εκει λες αξιζει να περιμενω?
Τωρα αν οπως λενε κ οι φιλοι, υπαρξουν τοσο μεγαλες διαφορες, ακομα κ σχεδιαστικα ισως η απαντηση να ειναι, ναι αξιζει... αν πχ ηταν μια απλη αναβαθμιση επεξεργαστων, τοτε σιγουρα εγω προσωπικα δεν θα περιμενα...

#49   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/07/2011 - 08:16

@puzzle φίλε μου πάρε το φτηνό μοντλέλο που θέλεις και ότι χρειαστείς για μετατροπές εδώ είμαστε εμείς..χα χα χα
Once You Go Mac You Never Go Back

#50   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/07/2011 - 08:23

@puzzle φίλε μου πάρε το φτηνό μοντλέλο που θέλεις και ότι χρειαστείς για μετατροπές εδώ είμαστε εμείς..χα χα χα


jimmako κραταω την υποσχεση σου.... :rolleyes:

#51   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/07/2011 - 09:19

Και εγώ θέλω να πάρω iMac , αλλα θα περιμένω ποτέ θα βγάλει κανένας Κοτσόβολος κανένα διήμερο προσφορών με 48 άτοκες δόσεις .

#52   tasos1

tasos1

    iPH Addict

  • 780 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/07/2011 - 09:23

παιδια εντομεταξη το μικρο με i5 2.5 500gb οπου κανει 1200 περιπου στα media markt το ειδα 1500 !!!! και το εχω βρει αμερικη 850 Ευρω :rolleyes:

#53   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/07/2011 - 09:25

Και εγώ θέλω να πάρω iMac , αλλα θα περιμένω ποτέ θα βγάλει κανένας Κοτσόβολος κανένα διήμερο προσφορών με 48 άτοκες δόσεις .

Νομιζω οτι ο κοτσοβολος δεν εχει imac..παρα μονο κανα macbook κ macmini...

#54   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/07/2011 - 09:27

παιδια εντομεταξη το μικρο με i5 2.5 500gb οπου κανει 1200 περιπου στα media markt το ειδα 1500 !!!! και το εχω βρει αμερικη 850 Ευρω :rolleyes:


φιλε κατι δεν ειδες καλααα..ημουν εκει το σαββατο και η τιμη του ηταν κανονικη.. μηπως μπερδευτηκες με το μεγαλυτερο αδερφακι του?
Η μηπως ειδες καμια τιμη προσφορας που εχουν στα περσινα μοντελα που τους εχουν απομεινει στις αποθηκες?
Επισης απο αμερικη συγκεκριμενα το imac που ειναι κ ο γκος θα σου ερθει ακριβως η μια η αλλη με τους φορους, τα μεταφορικα και το τελωνειο που δεν θα γλιτωσεις 100%.. βαλε οτι απο αμερικη θα πρεπει να αγορασεις μετα και την ευρωπαικη εγγυηση...

Τελευταία επεξεργασία από: puzzle, 26/07/2011 - 09:28


#55   tasos1

tasos1

    iPH Addict

  • 780 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/07/2011 - 09:28

δεν ξερω το ειδα εχθες και ηταν 21,5 ι5 2,5 500
εκτος και αν κατι δεν ειδα καλλα αλλα μου εκανε εντυπωση γιαυτο το λεω κιολας

αλλα ηταν mc309

Τελευταία επεξεργασία από: tasos1, 26/07/2011 - 09:30


#56   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/07/2011 - 21:11

Νομιζω οτι ο κοτσοβολος δεν εχει imac..παρα μονο κανα macbook κ macmini...

Όντως τώρα δεν έχει , αλλά πέρσι είχε , και είχαν κάνει την προσφορα με τις 48 άτοκες , και το imac ήταν στην τιμή που το έδινε και το πλαίσιο . Τους έστειλα μήνυμα στο FB για να κάνουν καμιά προσφορά σε imac και μου απάντησαν "Μείνε συντονισμένος, θα ανακοινώνονται νέες προσφορές συνέχεια".Μπορείτε να μπείτε και άλλοι στην σελίδα τους http://www.facebook.com/Kotsovolos , μπας και πάρουμε κανενα imac με δόσεις γιατί με ντούκου δεν το βλέπω




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 20

0 μέλη, 20 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες