Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά νέου imac...την αποψη σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:35

Εμείς λέμε επιχειρήματα , η τελική επιλογή δική σου ! 8)


Θες να μου επαναλαβεις τα επιχειρηματα σου αν ειναι ευκολο?
Γιατι περι οθονης δεν ισχυει τιποτα τετοιο στις 21,5 ιντσες. Ξερεις μηπως το νεο μοντελο σε 10 μηνες απο τωρα τι επεξεργαστη θα φοραει, η τι αλλες καινοτομιες θα εχει? εισαι απολυτα σιγουρος οτι θα αλλαξει εμφανιση κτλ?
Ρωταω αν εχεις καποιες πληροφοριες γτ πχ εδω δεν ξερουμε αν το νεο ιphone 5 που θα βγει σε ενα μηνα αν θα εχει νεα εμφανιση..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:41

Οπως επισης δεν μου ειπε κατι το iphone4 κ γι αυτο εμεινα με το 3gs..
Τις δουλειες που θελω να κανω, τις κανω μια χαρα!


Εγώ μιλάω για "το πακέτο" και την φιλοσοφία,την δουλειά μας την κάνουμε κ με nokia κ με Hackintosh.
Αλλά το βασικότερο είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω.Το καλύτερο κ το σωστότερο είναι αυτό που ικανοποιεί εσένα. :)
Δεν έχω άποψη για κάτι που θα πληρώσει άλλος, μόνο πρόταση.


Όχι φίλε μου δεν ξέρω τι θα βγάλει στην παραγωγή η Apple τα επόμενα χρόνια, ξέρω όμως ότι πολλοί κάτοχοι ΜΒP θα είχαν κοιτάξει και την επιλογή iMac αλλά προτίμησαν το MBP γιατί το θεωρούν πιο απροβλημάτιστο μηχάνημα.γι'αυτο και πουλήθηκαν κ πολλά 17αρια μέσα σ'αυτους και εγώ.

Τελευταία επεξεργασία από: Retired, 25/07/2011 - 10:47


#18   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:44

Εγώ μιλάω για "το πακέτο" και την φιλοσοφία,την δουλειά μας την κάνουμε κ με nokia κ με Hackintosh.
Αλλά το βασικότερο είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω.Το καλύτερο κ το σωστότερο είναι αυτό που ικανοποιεί εσένα. :)
Δεν έχω άποψη για κάτι που θα πληρώσει άλλος, μόνο πρόταση.


Καθε αποψη σεβαστη φιλε μου, κ γι αυτο ειμαστε αλλωστε εδω..
Απλα τα ερωτηματα μου αφορουν τα ηδη υπαρχοντα μοντελα κ αν αξιζουν τα 340 ευρω διαφορα..
Κ επειδη θα χρησιμοποιηθει για συγκεκριμενη λειτουργια μηπως η δικη μου προταση που ειναι κ πιο οικονομικη με καλυπτει το ιδιο αξιοπιστα.

#19   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:56

@puzzle.

Αν σκοπευεις καποια στιγμη, να αντικαταστησεις τον δισκο με SSD, τοτε προτιμησε το μεγαλυτερο μοντελο.
Θα σου δωσει και τον εξτρα χωρο που θελεις στα 1TB και ισως να μην χρειαστει να αγορασεις και εξωτερικο.

#20   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:04

@puzzle.

Αν σκοπευεις καποια στιγμη, να αντικαταστησεις τον δισκο με SSD, τοτε προτιμησε το μεγαλυτερο μοντελο.
Θα σου δωσει και τον εξτρα χωρο που θελεις στα 1TB και ισως να μην χρειαστει να αγορασεις και εξωτερικο.


Επειδη το εψαξα κ αυτο ...για να συμβει οπως λες αυτο και να εχει πανω 2 θεσεις, θα πρεπει να το κανεις απο τωρα ειδικη παραγγελια με ssd και εσωτερικο σκληρο κ να σου ερθει κατευθειαν ετσι. ομως μιλαμε για κοστολογιο περι τα 800 ευρω αν δεν κανω λαθος.
Αλλιως και το πιο ακριβο να παρεις στις 21,5 ιντσες εχει μια θεση με τον 1 τερα εσωτερικο.
Ομως σε καθε περιπτωση μπορεις να βαλεις εναν δικο σου ssd για το λειτουργικο και τα βασικα προγραμματα, και να δουλευεις οπως αναφερω σε εναν εξωτερικο...
Αν δεν κανω τρομερο λαθος επειδη το ψαχνω πολυ το τελευταιο διαστημα..

#21   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:07

Ναι, σωστα. Μπορεις να βαλεις SSD στη θεση του SuperDrive.

#22   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:11

Ναι, σωστα. Μπορεις να βαλεις SSD στη θεση του SuperDrive.


Οποτε και το φτηνο να παρω..αφου ουτως η αλλως θα εχω 12 Gb μνημη...μελλοντικα και αν πεσουν οι τιμες αλλαζεις τον εσωτερικο με εναν ssd..και απλα το μηχανημα φυσαει..
Καπως ετσι τα βλεπω τα πραγματα, οσο το εχω ψαξει..
Αν καποιος ξερει κατι αλλο ας μας βοηθησει...

#23   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:13

Πίστεψε με.. δε θα έχεις θέμα με το μηχάνημα. Και photos επεξεργάζομαι και Video και είναι πολύ γρήγορο. Απο εκεί και πέρα για διαφορές πραγματικές πας σε i7 και 16GB ram.

#24   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:24

Πίστεψε με.. δε θα έχεις θέμα με το μηχάνημα. Και photos επεξεργάζομαι και Video και είναι πολύ γρήγορο. Απο εκεί και πέρα για διαφορές πραγματικές πας σε i7 και 16GB ram.


Μπα δεν εχω σκοπο να δωσω τοσα λεφτα...
Αν κ απο πολλα παιδια διαβασα οτι πιο ουσιαστικη ειναι η διαφορα απο κλασικο σκληρο σε ssd, παρα να πας απο i5 σε i7..Λενε οτι οι ssd πραγματικα κανουν τη διαφορα στο μηχανημα, αλλα ουτως η αλλως αυτη τη στιγμη ειναι απλησιαστοι...

#25   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:38

Δοκίμασα ενα macbookAir με SSD και κανεις πχ restart σε 5sec!

#26   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:43

Δοκίμασα ενα macbookAir με SSD και κανεις πχ restart σε 5sec!

:o ...γι αυτο μαλλον λενε οτι αυτη η αναβαθμιση ειναι η πιο ουσιαστικη!!!

#27   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:44

δες και εδω αναφερεται με απλα λογια ..

Οι λόγοι που θα αγαπήσεις έναν Mac

Γιατί Mac;

#28   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 11:53

δες και εδω αναφερεται με απλα λογια ..

Οι λόγοι που θα αγαπήσεις έναν Mac

Γιατί Mac;


Difun ειναι αυτο που λενε.. ''once you go mac you never go back''...
Τα εχω μελετησει αυτα...
αληθεια εσενα ποια ειναι η αποψη σου στο ερωτημα μου, θα με ενδιεφερε πολυ!

#29   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 12:09

γενικά στο χωρο των mac τοσο hardware, οσο και software ειμαι σε νηπιακό επίπεδο ( 6 μηνες) παρολα αυτα θα συμφωνησω μαζι σου σε αυτη την επιλογή :

1) i5 στα 2,5 ghz με καρτα γραφ. Radeon HD6750M , 500 gb σκληρο κ 4gb μνημη...στα 1269 περιπου που ομως σαν αναβαθμιση μπορεις να αλλαξεις μονο τη μνημη.
Δλδ ουσιαστικα να κραταω καθαρο σχεδον τον 500αρη εσωτερικο και η ολη αποθηκευση να γινεται στον εξωτερικο, θεωρωντας οτι ετσι θα αποδισει κ καλυτερα το μηχανημα.


Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 25/07/2011 - 12:14


#30   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 13:17

Προτίμησε το μεγάλο μοντέλο (με την 1GB κάρτα γραφικών). Γιατί πέρα από την δυνατότητα αναβάθμισης της RAM (που τo Aperture και το Final Cut την ρουφάνε για πλάκα), η κάρτα γραφικών παίζει μεγάλο ρόλο (περίπου όσο και η RAM). Γιατί το Snow Leopard (και το Lion λογικά) με την τεχνολογία GCD και OpenCL εκμεταλλεύονται τίς νέες κάρτες γραφικών πολλαπλών πυρήνων και χρησιμοποιούν την επεξεργαστική τους ισχύ στην επεξεργασία βίντεο και φωταγραφίας (και την επιταχύνουν πολύ), ενώ ταυτόχρονα κάνουν πιο smooth την λειτουργία όλου του συστήματος. Μάλιστα, όπως η Ram είναι πιο γρήγορη από τόν σκληρό, έτσι και η μνήμη της κάρτας γραφικών είναι είναι πιο γρήγορη από την RAM.
Δεύτερο βασικό: SSD. Ίσως είναι η μόνη επένδυση που δέν θα κλάψεις τα χρήματά σου κι θα δείς τρομακτική διαφορά. Τα σημεία στα οποία θα δείς διαφορά είναι το τάχιστο start up και shut down, το αστραπιαίο άνοιγμα των εφαρμογών (του στύλ Photoshop σε 2 sec), και η πολύ ομαλή λειτουργία του συστήματος. Για παράδειγμα όταν κάνειs scroll στην library του Aperture ή του Lightroom με χιλιάδες φωτογραφίες δέν θα κολλάει. Επίσης, αν τα πρός επεξεργασία βίντεο είναι αποθηκευμένα στον SSD, η ανάλυγ και επεξεργασία τους θα είναι πολύ πιο γρήγορη και χωρίς lagάρισμα. Και μετά τα μεταθέσεις σε έναν μεγάλο εξωτερικό σκληρό.
Επομένως, αυτό που εγώ προτείνω, είναι το μοντέλο με την 1GB κάρτα γραφικών, (επεξεργαστή μην πολυσκέφτεσαι, σχεδόν το ίδιο είναι 2.5 και 2.7 GHz), SSD (ή από την Apple ή καλύτερα τόν περνάς μόνο σου. Έστω και 120 GB για να μην δώσεις πολλά, και παίρνεις με 120€ 2TB εξωτερικό. Εξάλλου τόν iMac δέν θα τόν μετακινείς συχνά, ώστε να χρειάζεσαι να έχεις τα πάντα αποθηκευμένα στον εσωτερικό σκληρό).
Ακόμη, θα χρειαστείς 8GB RAM (καλύτερα να είναι σε dimmάκια 2x4GB, για να έχει χώρο να το αναβαθμίσεις και αργότερα χωρίς να πρέπει να πετάξεις κάποιο dimm.
Η σειρά με την οποία πρέπει να σκέφτεσαι τα χαρακτηστικά είναι:
SSD
RAM-κάρτα γραφικών
Επεξεργαστής.
Έτσι θα έχεις ένα πολύ δυνατό workstation αλλά και ένα μηχάνημα με τρομερή ανταπόκριση και ταχύτητα στις καθημερινές εργασίες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες