Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Επιτραπέζια Παιχνίδια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
316 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2011 - 09:38

Το Tigris and Euphrates είναι πάρα πολύ καλό αλλά έχει δύο σοβαρά προβλήματα Pass and Play πάντα (Ίσως να έχει κι άλλα αλλά εγώ εντόπισα αυτά μόνο προς το παρόν) : 1) Αν κάνεις πολλά take back last move κάποια στιγμή το παιχνίδι μπερδεύεται και εμφανίζει δύο ίδιους βασιλιάδες κτλ (Το πρόβλημα είναι σπάνιο για την ακρίβεια μου έτυχε μόνο μια φορά και το διόρθωσα κάνοντας ξανά take back last move και βγάζοντας τους επιπλέον βασιλιάδες από το παιχνίδι) 2) Το δεύτερο πρόβλημα που είναι και το σοβαρότερο έχει να κάνει με τη φύση του παιχνιδιού καθώς όταν παίζουν πολλοί παίκτες ο ένας βλέπει τι έχει ο άλλος στο χέρι του με αποτέλεσμα να ξέρει πάντα ποιες μάχες κερδίζει και πόσους πόντους χρειάζεται... Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται εν μέρη ενεργοποιώντας από τα options το μήνυμα αλλαγής παίκτη. αλλά σ' αυτή την περίπτωση θα πρέπει το ipad να κάνει βόλτες ανάμεσα στους παίκτες..Ίσως θα μπορούσε να έχει ένα κουμπάκι hide/show όπως το Catan και βάζοντας ο παίκτης το χέρι του μπροστά όταν χρειάζονταν να γινόταν οι κινήσεις με περισσότερη μυστικότητα. Αν το έχει παίξει κάποιος και έχει να προτείνει κάτι καλύτερο δεκτές όλες οι απόψεις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2011 - 16:31

Εγω έπαιξα λίγο το tutorial ρε lula,φαίνεται ενδιαφέρον αλλα πολυ μπέρδεμα ρε συ,μου φάνηκε πολυ δύσκολο να το εμπεδωσω,το forbidden island το έπαιξα πιο εύκολα

#78   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 08:48

Μπερδεμένο δείχνει μόνο στην αρχή μετά το παιχνίδι ρολάρει και αναλαμβάνει η πραγματική στρατηγική και οι ικανότητες των παικτών ομολογουμένως έχει πολύ περισσότερο βάθος απ' όσο αρχικά νόμιζα απλά καταπληκτικό (Τα προβλήματα στο Pass and Play παραμένουν).

Το Forbidden Island είναι πολύ πιο απλό και πιο γρήγορο αλλά κι αυτό αρκετά καλό!

Αυτό το έχει δει κανένας ?

http://itunes.apple....d469600754?mt=8

Το σκέφτομαι για αγορά...

Επίσης λέω να κάτσω να ασχοληθώ και με το Puerto Rico που το έχω τόσο καιρό και κάθεται (2-3 Games και αυτό ήταν)

#79   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 16:43

Σε εμένα να δεις Ποσα Παιχνίδια κάθονται,όλα απο προτάσεις δικές σου

Και για να μην παρεξηγηθώ lula εννοώ ότι προτείνεις φοβερά board games και τα κατεβαζω όλα

#80   nozark

nozark

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2011 - 15:19

[quote name='lula' timestamp='1321255937' post='722426']
Πρώτον αν δοκίμασες και σε άλλα appstore (Αμερική,Καναδάς κτλ) και δεν υπάρχει το πιθανότερο είναι να έχει αποσυρθεί για νομικούς λόγους. Αλλά και πάλι εντάξει καλό παιχνίδι αλλά στα Αγγλικά θα είναι δύσκολο καθώς έχει πολλές λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξει κάποιος στην ανάγνωση των καρτών. Ας ελπίσουμε πως κάποιος Έλληνας Developer θα πιάσει το Point και θα κάνει μια Ελληνική έκδοση γιατί είναι όντως καλό παιχνίδι το μόνο του κακό είναι ότι εξαντλείται γρήγορα




lula πως γινεται να κοιταξω στο αμερικανικο appstore για το παιχνιδι!Πραγματι μπορει να ειναι δυσκολο αλλα αξιζει να δοκιμασω!!Για μενα ειναι πολυ ενδιαφερον παιχνιδι!!

#81   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2011 - 18:26

Lula κανένα video tutorial η ελληνικές οδηγίες για το Cyclades παίζουν πουθενά;

#82   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2011 - 23:38

Καλησπέρα.
Παιδιά μπορεί να μου προτείνει κάποιος να κατέβασω τώρα κάποιο επιτραπέζιο για 6 άτομα εύκολο στη κατανόηση και στο παιχνίδι; Κατα προτίμηση όχι pass and play
Ευχαριστώ..

Τελευταία επεξεργασία από: Leroi, 26/11/2011 - 23:40


#83   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/11/2011 - 18:38

To iPad αναμφίβολα αποτελεί μια συσκευή με πολλές δυνατότητες που σίγουρα έχει μονοπωλήσει αρκετά το ενδιαφέρον όταν βρίσκεται μέσα στην παρέα. Για όσους αρέσκονται στα επιτραπέζια παιχνίδια, λοιπόν, και τους αρέσει να τα μοιράζονται με φίλους το iPad είναι μια πολύ καλή και πρακτική λύση αφού διατίθενται δεκάδες παιχνίδια που μπορείτε να αγοράσετε με ένα κλικ και να ξεκινήσετε τη διασκέδαση.

Αναρτημένη εικόνα


Από τα κλασικά Monopoly και Tichu μέχρι τα πιο «μοντέρνα» Ticket to Ride, Battleline ή Small World σίγουρα δεν θα βρεθείτε ποτέ σε έλλειψη επιλογών. Και επειδή, μάλιστα, το εύρος είναι αρκετά μεγάλο υπάρχει η ιστοσελίδα iPad Board Games, στην οποία μπορείτε να βρείτε τα πιο δημοφιλή επιτραπέζια με σχόλια και βαθμολογία από χρήστες.

Αξίζει να ρίξετε μια ματιά στην ιστοσελίδα εδώ

Follow me on twitter


#84   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/11/2011 - 23:33

Σε ευχαριστούμε sepsis ενδιαφέρον ιστοσελίδα

#85   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2011 - 12:57

Πολύ καλό το Site επίσης πολύ καλό είναι κι αυτό http://iboardgame.wordpress.com/

τέλος στο boardgames geek έχει ειδική ενότητα για το IOS

ΥΓ. Πολύ καλό το Puerto Rice (επιτέλους βρέθηκε χρόνος και για αυτό)

#86   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6736 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:07

€conomia επικαιρο ... free

Αναρτημένη εικόνα

#87   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 03/12/2011 - 14:51

Παιδιά μηπως ξέρετε κανένα επιτραπέζιο rpg που να παίζεται σε Ένα iPad, κάτι σαν d&d περίπου?

#88   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2011 - 12:47

Detectives' Chase ΔΩΡΕΑΝ

Αναρτημένη εικόνα

Αναρτημένη εικόνα

#89   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:41

Να με πάλι στην αγαπημένη μου ενότητα και έχω και μια πρόταση

κυκλοφόρησε πρόσφατα μια unoffilial έκδοση του δημοφιλής Dominion η οποία διατίθεται δωρεάν μοναδικά της μειονεκτήματα τα γραφικά και η έλλειψη multyplayer στο ίδιο Ipad αλλά και έτσι είναι ένα καταπληκτικό παιχνίδι θα το βρείτε εδώ

http://itunes.apple....d447395574?mt=8

#90   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2012 - 18:17

Που είσαι ρε lula χαμένος-η;
Πρότεινε μας πάλι τα καλά σου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες