Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Επιτραπέζια Παιχνίδια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
316 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 11:29

Παιδιά μηπως ξέρετε κανένα επιτραπέζιο rpg που να παίζεται σε Ένα iPad, κάτι σαν d&d περίπου?


Αυτό που ζητάς όσο κι αν σου ακούγεται περίεργο δεν υπάρχει στο Appstore!!! τα πλησιέστερα σ' αυτό είναι τα Dungeon Dice και Loot and Scoot τώρα για παιχνίδι ενός παίκτη δοκίμασε το 'Rimelands: Hammer of Thor' το οποίο φέρνει κάπως σε επιτραπέζιο RPG λόγο του τρόπου παιχνιδιού ακολουθούν τα Link (To dungeon dice δεν έχει ειδική έκδοση για το Ipad και παίζει Χ2)

http://itunes.apple....d483972683?mt=8

http://itunes.apple....d426542677?mt=8

Το Dungeon & Dice δεν το βρήκα στο Appstore (ίσως να έχει αποσυρθεί γιατί είναι κλώνος τους Talisman) πάντως δε χάνεις και πολλά :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 01/02/2012 - 11:55

Και τα τρια τα ξερω και τα εχω παιξει. Ευχαριστω πολυ παντως! ελπιζα για ενα tabletop multiplayer rpg...

#93   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 12:26

Και τα τρια τα ξερω και τα εχω παιξει. Ευχαριστω πολυ παντως! ελπιζα για ενα tabletop multiplayer rpg...


Κι εγώ το ίδιο έλπιζα :)

Δες κι αυτό καλούτσικο είναι

http://itunes.apple....d395939688?mt=8

Κι αυτό που είναι για να φτιάχνεις δικά σου RPG αλλά πέφτει λίγο ακριβό (Δεν έχω ασχοληθεί)

http://itunes.apple....d384800918?mt=8

Τελευταία επεξεργασία από: lula, 01/02/2012 - 12:34


#94   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 13:47

Και αυτό εναλλακτικά του Battle maps και πιο φθηνό :)

http://itunes.apple....d375814023?mt=8

#95   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 01/02/2012 - 14:49

πολύ χύμα η φάση πάντως. πιστεύω καλό θα ήταν να βάζετε και καμιά φωτογραφία ή καμιά περιγραφή του κάθε παιχνιδιού (ειδικά άμα το παίζετε κι όλας θα μπορούσατε να πείτε και δυό λογάκια παραπάνω). ένα όνομα και ένα link δεν κεντρίζει το ενδιαφέρον κανενός.

#96   IXNEYTHS

IXNEYTHS

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2012 - 15:43

Έχει κανείς πρόβλημα με το τελευταίο update του carcassonne (30/01/2012); Εμένα δεν το κατεβάζει με τίποτα ... :(

#97   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 01/02/2012 - 16:19

Εμενα μια χαρα το εχω κατεβασει αλλα δεν καταλαβαινω ρε παιδια με πια σειρα βγαινουν οι υποδοχες για να βαλω τα tiles και ποτε εμφανιζεται το X. Lula ευχαριστω! το Journey of Fortune θα το κατεβασω τωρα. Γενικά πιο προτείνεται απο απλοτητα το Forbidden Island ή το Ghost stories?

#98   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 18:30

Εμενα μια χαρα το εχω κατεβασει αλλα δεν καταλαβαινω ρε παιδια με πια σειρα βγαινουν οι υποδοχες για να βαλω τα tiles και ποτε εμφανιζεται το X. Lula ευχαριστω! το Journey of Fortune θα το κατεβασω τωρα. Γενικά πιο προτείνεται απο απλοτητα το Forbidden Island ή το Ghost stories?

το forbidden island εμένα μου φάνηκε λίγο πιο εύκολο και απλό

#99   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2012 - 09:00

Εγώ ψηφίζω Ghosto Stories αλλά περί ορέξεως :)

#100   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 02/02/2012 - 09:03

Κανένα απλό έτσι .. τι προτείνεις?|? Μου αρέσει και εμένα να παίζω επιτραπέζια στο ipad αλλά θέλω πιο απλά.. (πχ monopoly)..Έβλεπα κάτι screenshots από κάποια που προτείνεις που είναι πολύ πολύπλοκα και "καμμένα" με την καλη εννοια βέβαια.. ίσως για πιο ψαγμένους ήθελα να πω.. Κάτι έτσι για πιο απλό τι προτείνεις?

#101   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 02/02/2012 - 09:54

Ticket to ride. Χωρις δευτερη σκεψη...Πραγματικα το ipad ειναι ιδανικο για επιτραπεζια.

#102   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2012 - 11:36

Σε RPG Map Builder βρήκα κι αυτό (Dungeon Mapp) όποιος ενδιαφέρεται μαζί με τα άλλα δύο (battle maps & Rpg Cartographer) μπορεί να ρίξει μια ματιά

http://itunes.apple....d442239810?mt=8

Δυστυχώς σε Table top Rpg δεν υπάρχει τίποτε άλλο που να παίζει με περισσότερους από έναν παίκτες. Μήπως να φτιάξουμε εμείς κανένα ???


*Τώρα σε τέτοιου τύπου παιχνίδια (Turn base rpg) αλλά για έναν παίκτη υπάρχουν αρκετές επιλογές (100 Roguers, Sword of Fargoal, Dungeon Crawlers, Call of Cthulhu: The Wasted Land, Tactical Soldier: Undead Rising, Aliens vs Humans κτλ, κτλ)

ΥΓ. Δεν ξέρω αν βοήθησα πάντως προσπάθησα :P

Τελευταία επεξεργασία από: lula, 02/02/2012 - 11:36


#103   IXNEYTHS

IXNEYTHS

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2012 - 11:38

Carcassonne είναι πολύ εύκολο να το μάθεις αλλά έχει βάθος και είναι δύσκολο να φτάσεις τους κορυφαίους παίκτες. :P
Επιτέλους σήμερα έγινε το update. :D

@ Nomes : το Χ το βγάζει όταν δεν μπορεί να τοποθετηθεί tile και είναι ένας καλός τρόπος μπλοκαρίσματος του αντιπάλου. Αν θέλεις κανονίζουμε ένα παιχνίδι και στην πορεία σου εξηγώ την τεχνική του μπλοκαρίσματος.

Το όνομα μου στο gamecenter είναι : IXNEYTHS(GR) . Όποιος άλλος ενδιαφέρεται για επιτραπέζια, καλοδεχούμενος :)

@ lula : πιο από τα επιτραπέζια τιμάς περισσότερο;

Τελευταία επεξεργασία από: IXNEYTHS, 02/02/2012 - 11:43


#104   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2012 - 14:46

Carcassonne είναι πολύ εύκολο να το μάθεις αλλά έχει βάθος και είναι δύσκολο να φτάσεις τους κορυφαίους παίκτες. :P
Επιτέλους σήμερα έγινε το update. :D

@ Nomes : το Χ το βγάζει όταν δεν μπορεί να τοποθετηθεί tile και είναι ένας καλός τρόπος μπλοκαρίσματος του αντιπάλου. Αν θέλεις κανονίζουμε ένα παιχνίδι και στην πορεία σου εξηγώ την τεχνική του μπλοκαρίσματος.

Το όνομα μου στο gamecenter είναι : IXNEYTHS(GR) . Όποιος άλλος ενδιαφέρεται για επιτραπέζια, καλοδεχούμενος :)

@ lula : πιο από τα επιτραπέζια τιμάς περισσότερο;


Σίγουρα to Orions (http://itunes.apple....id299447546?mt=8). Απ κει και πέρα με τα υπόλοιπα ασχολούμαι κατά διαστήματα αυτά που ξεχωρίζουν λίγο περισσότερο είναι τα : Small World, Catan, Elder Signs, Ghost Stories, Tigris and Euphrates, Scotland Yard, Ascesion και Puerto Rico. Επίσης μου αρέσει πάρα πολύ και το Uniwar το οποίο σύντομα βγαίνει και σε HD για το Ipad.

#105   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 02/02/2012 - 16:29

Το Ascesion είναι καλό αν και θα προτιμούσα magic the gathering! το small world και ghost stories αν και τα έχω δεν έχω ασχολειθεί να τα μάθω. Puerto Rico και Catan ποτέ. Αυτό που περιμένω να βγει αν βγει ποτέ είναι το Mystery at the Abbey! φανταστικό παιχνίδι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες