Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS και κίτρινη οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
189 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 11:31

Πηρε σημερα ενας φιλος μου το 3gs απο voda και η οθονη του ειναι κιτρινη σε σχεση με το δικο μου!!! το πηγαμε αμεσως πισω και δεν δεχονται αντικατασταση :o

εχει αλλος κιτρινη οθονη και να του εκαναν αλλαγη ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 11:32

τι εννοείς κίτρινη οθόνη?

Μπορείς με κάποιο τρόπο να μας το δείξεις?

#3   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 11:34

κιτρινη φιλε μου οπως το ακους. σαν παλια... διαβαζω και στο myphone.gr το ιδιο προβλημα!!!!!!!!!!

http://img215.images...9/4t4lcmpng.png

η εικονα ειναι απο αλλον χρηστη ετσι ακριβως ειναι και του φιλου μου.. αλλα τωρα που προσεξα και το δικο μου στο κατω μερος κανει μια κιτρινιλα οπως ειναι στην φοτο!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: IPH, 30/11/2009 - 21:13


#4   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 11:41

αν και δεν νομίζω....δοκίμασες να αλλάεις την φωτεινότητα καθόλου?

#5   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2009 - 11:41

Δες εδώ http://www.iphonehel..._1&#entry59069. Υπάρχουν πολλές συζητήσεις γύρω από το θέμα. Κάνε ένα search για screen warmth iPhone 3GS για να κρίνεις μόνος σου. Και το δικό μου κινιτό είναι έτσι αλλά δεν το θεωρώ πρόβλημα. Η διαφορά φάνηκε όταν το σύγκρινα με το παλιό μου 3G. Πιθανός η Apple να ρυθμίσει το ζήτημα στο νέο firmware εκτός από το brightnes να υπάρχει ρύθμηση και για το warmth. Η vodafone δεν έχει οδηγείες για το θέμα το έχω ψάξει. Θα συννηστούσα αλλαγή μόνο αν το η οθόνη δεν είναι ομοιόμορφη, ή αν είναι εμφανώς κίτρινη και κάνει μπάμ! Αν πρέπει όπως εγώ να το ψάξεις και να συγκρίνεις για να δεις την διαφορά μην μπεις στον κόπο. Πολύς κόσμος αντικατέστησε το κινιτό του με χειρότερο και δεν το ξανα αλλάζανε (στο εξωτερικο).

Υπάρχουν αναφορές ότι το πρόβλημα λύνεται με την αντικατάσταση του αρχείου iphone.icc, (το color profile της οθόνης) που βρίσκετε στο /Library/Lockdown. Δεν το έχω δοκιμάσει, παρακολουθώ ενα forum για το θέμα http://www.macthemes....php?pid=535151, αν υπάρξει εξέλιξη θα ενημερώσω.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 28/08/2009 - 11:43


#6   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 11:48

θα το διαβασω σε λιγο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν το αλλαζει η vodafone εφοσον η οθονη του κινητου δεν ειναι ιδια ουτε με το ντεμο που εχουν ουτε με το δικο μου 3gs! δεν μπορω να πω οτι δεν ειναι ομοιομορφο απλα ειναι κιτρινο και κανει μπαμ αν τα βαλεις διπλα διπλα. σε αλλο φορουμ πριν που εψαξα λενε οτι εχουν προβλημα οσα ειναι απο συγκεκριμενο εργοστασιο και υπαρχει μια σελιδα που βαζεις serial no και σου λεει απο πιο εργοστασιο ειναι και αν εχει προβληματα....

μακαρι να λυνεται με firm update... τον βλεπω τον φιλο μου να σκαει σημερα :unsure:

#7   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2009 - 13:14

Το έψαξα το site. Κοίταξα ένα demo 3GS στη vodafone με κάτασπρη οθόνη. Έγραψα το serial το έβαλα στο εν λόγω site και μου βγάζει ότι στα περισσότερα κινητά με αυτό το serial υπάρχουν κίτρινες οθόνες. Ζαριά είναι φίλε. Αν δείς τα ίδια παράπονα έγιναν και για το 3G σε σχέση με το 2G γιατί πάλι είχαν σετάρει την οθόνη να είναι warmer. Παραπονέθηκε πόλύς κόσμος και στο νέο firmware της 2.1 κάτι, μετατρέψανε το color profile για να είναι πιο κοντά στο 2G.

Πες στον φίλο σου να μην σκάει. Το τηλέφωνο το πήρε για πάρτι του. Τη σύγκριση την έκανε γιατί κάτι δεν του κόλαγε καλά, ή έτυχε? Αν δεν είχε συγκρίνει τις οθόνες θα το πρόσεχε? Σου λέω, στο δικό μου την διαφορά την βλέπεις αν το συγκρίνεις με το 3G. Αλλά δεν με ενοχλεί. Το χρησημοποιώ, παίζω παιχνίδια, σεφάρω, και δεν με ενοχλει, δεν το βλέπω καν. Για αυτό το λόγο ρώτησα αν είναι ομοιόμορφη η οθόνη από φωτισμό και tone. Αν δεν το ψάχνει δεν θα του φανεί καν. Αν δεν έβλεπα το post σου σήμερα, δεν θα θυμόμουν ότι υπάρχει αυτό το ζήτημα.

#8   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 13:17

Εγω παντως παρατηρησα απο τα 2 restore που χω κανει στο 3GS το warmth εχει αλλαξει. τωρα μοιαζει πιο πολυ με το 3G μου δλδ οχι κιτρινιασμενο!

#9   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 13:53

Μήπως η οθόνη είναι plasma και θέλει burn-in? :P
Τι να πω πια με τις πολιτικές αυτές της Apple..

#10   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 14:23

Πάντως αν κάνεις print screen και το ανοίξεις στο photoshop και το τσεκάρεις με το Eyedropper tool είναι λευκό καθαρό. Είναι μόνο θέμα οθόνης, άρα αν ήταν λογισμικού, δεν θα έπρεπε και οι φώτο να βγαίνουν κίτρινες?

#11   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2009 - 14:26

Δεν είναι ακριβώς έτσι, καθώς οι φωτογραφίες που τραβάς με το iPhone δεν έχουν embedded το color profile του κινητου. http://www.colorwiki...Color_on_iPhone

#12   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 14:29

Ναι, αλλά εγώ μιλάω για τα print screen.. κάνε λευκή την οθόνη με την εφαρμογή του φακού, αλλά ακόμα και γενικά στις ρυθμίσεις, άνοιξέ τες στο photoshop και θα δεις ότι είναι μια χαρά, παρόλο που στην οθόνη φαίνεται κίτρινη κάτω.

#13   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2009 - 14:36

Μα και το prt screen γίνεται μέσω της λειτουργίας της κάμερας. Το iphone.icc έχει να κάνει με την εμφάνιση των χρωμάτων στην οθόνη. Η πληροφορία αυτή δεν γίνεται embedded στις φωτογραφίες-screen captures του iphone.

#14   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 28/08/2009 - 14:40

Εμένα αυτο το κιτρινισμα της οθόνης δε με πειράζει , είναι πιο ξεκούραστο για τα μάτια.. Δίπλα στο 3g μου είχε διαφορά , αλλα
η apple πιστεύω το έκανε επίτηδες ... θα χε τους λόγους της

#15   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 14:50

Μα και το prt screen γίνεται μέσω της λειτουργίας της κάμερας. Το iphone.icc έχει να κάνει με την εμφάνιση των χρωμάτων στην οθόνη. Η πληροφορία αυτή δεν γίνεται embedded στις φωτογραφίες-screen captures του iphone.




ok..με αποστόμωσες τώρα.. :blink:
χεχε..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες