Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS και κίτρινη οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
189 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 15:21

το δικό μου λευκό 3GS από ΓΕΡΜΑΝΟ είναι επείσης ΚΑΡΑ-ΚΙΤΡΙΝΟ (η οθόνη εννοώ) σε σύγκριση με ένα μαύρο 3GS συνάδελφου στο γραφείο (από voda).

Στον Γερμανό το επέστρεψε κανένας? Του έκαναν αντικατάσταση? ???

Τελευταία επεξεργασία από: fuzzy, 28/08/2009 - 15:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 15:49

δεν φαίνονται καλά τα πράγματα από ΓΕΡΜΑΝΟ...

http://www.myphone.g...ad.php?t=250119

#18   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 16:05

Παιδιά δεν είναι μόνο στο 3gs αυτό το θέμα... Είχα σπίτι μου 2 iPhone 3g φίλων για να τα κάνω jailbreak... Το ένα είχε πιο θερμά χρώματα από το άλλο... Μπορεί να είναι παρτίδες που να είναι έτσι... Είναι θέμα hardware πιστεύω γιατί κ στα 2 τηλέφωνα πέρασα το ίδιο ακριβώς firmware (το ίδιο αρχείο) κ πάλι δεν έφτιαξε κάτι!!! Παντός αν δεν το συγκρίνεις με κάποιο άλλο δεν το παρατηρεις καν!!! Δεν ξέρω αν το όλο θέμα σηκώνει αντικατάσταση συσκευής αλλά δεν νομίζω αφού είναι ομοιόμορφη κ δεν έχει πχ μια κηλίδα κίτρινη!!!

#19   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 16:52

Το έψαξα το site. Κοίταξα ένα demo 3GS στη vodafone με κάτασπρη οθόνη. Έγραψα το serial το έβαλα στο εν λόγω site και μου βγάζει ότι στα περισσότερα κινητά με αυτό το serial υπάρχουν κίτρινες οθόνες. Ζαριά είναι φίλε. Αν δείς τα ίδια παράπονα έγιναν και για το 3G σε σχέση με το 2G γιατί πάλι είχαν σετάρει την οθόνη να είναι warmer. Παραπονέθηκε πόλύς κόσμος και στο νέο firmware της 2.1 κάτι, μετατρέψανε το color profile για να είναι πιο κοντά στο 2G.

Πες στον φίλο σου να μην σκάει. Το τηλέφωνο το πήρε για πάρτι του. Τη σύγκριση την έκανε γιατί κάτι δεν του κόλαγε καλά, ή έτυχε? Αν δεν είχε συγκρίνει τις οθόνες θα το πρόσεχε? Σου λέω, στο δικό μου την διαφορά την βλέπεις αν το συγκρίνεις με το 3G. Αλλά δεν με ενοχλεί. Το χρησημοποιώ, παίζω παιχνίδια, σεφάρω, και δεν με ενοχλει, δεν το βλέπω καν. Για αυτό το λόγο ρώτησα αν είναι ομοιόμορφη η οθόνη από φωτισμό και tone. Αν δεν το ψάχνει δεν θα του φανεί καν. Αν δεν έβλεπα το post σου σήμερα, δεν θα θυμόμουν ότι υπάρχει αυτό το ζήτημα.


το ανακαλυψαμε οταν πηγα να του βαλω την ρυθμιση για να φαινεται το ποσοστο της μπαταριας... αμεσως το πηραμε κ το πηγαμε πισω αλλα δεν δεχονται με τπτ αντικατασταση και μαλιστα γιατι εγινε φασαρια ο υπαλληλος πηρε στα κεντρικα και ειπε οτι ειναι το δευτερο κρουσμα μεσα στη βδομαδα και το εκλεισε και ειπε δεν μπορει να κανει τπτ και αν θελουμε να το στειλουμε για service αλλα δεν θα κανουν τπτ

#20   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 16:55

Εμένα αυτο το κιτρινισμα της οθόνης δε με πειράζει , είναι πιο ξεκούραστο για τα μάτια.. Δίπλα στο 3g μου είχε διαφορά , αλλα
η apple πιστεύω το έκανε επίτηδες ... θα χε τους λόγους της


μα δεν ειναι σε ολα ετσι. μερικα ειναι κιτρινα και αλλα δεν ειναι! πως το εκανε επιτηδες τοτε?

#21   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 28/08/2009 - 17:09

Yπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Και στο εξωτερικό το ίδιο. Το θέμα έιναι ότι πολλοί που έχουν 3GS δεν έχουν με κάτι να το συγκρίνουν για να δούν τη διαφορά και πιστεύουν πως είναι όλα ΟΚ. Για μένα η εταιρία που είχε ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ λόγω ΚΕΡΔΟΥΣ, χρησιμοποίησε πιό φθηνές lcd για να μειωθεί το κόστος. Με αυτό που έχει γίνει φυσικά τώρα δεν μπορούν να κάνουν κάτι όπως recall γιατί οι ζημίες θα είναι τεράστιες.
Για το Ελληνικό service/αντικατάσταση θα απαντήσω εντός των ημερών.
Το να δίνεις 600 ευρώ κατα μέσο όρο για μια συσκευή που έχει θεωρητικά την καλύτερη touch screen και είναι κίτρινη τί να πω δλδ. VICTIMS.

Kαι το πιο αστείο είναι ότι η apple δεν παραδέχεται το πρόβλημα και αρκείται σε δηλώσεις στυλ επίτηδες το κάναμε έτσι. Βέβαια αν το παραδεχτεί θα γίνει χαμός για αυτό ακολουθεί τακτικές στύλ εκρήξεων δλδ το θάβουμε και όλα ωραία.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 28/08/2009 - 17:11


#22   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 17:23

εμενα ειναι ετσι: στο κατω μερος ειναι κιτρινο ελεος!!! (να πω την αληθεια δεν το ειχα δει)

http://img338.images...48/sany0304.jpg
http://img23.imagesh...5/sany0309h.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: guzel, 28/08/2009 - 17:26


#23   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2009 - 17:47

Απ'ότι έχω καταλάβει μόνο υπερβολικός απο/χρωματισμός ή ανομοιομορφία θεωρούνται ελλατώματα. Περιμένεται στο κατάστημα να έχει κόσμο και μετά κάνετε σκηνικό. Ακόμα καλύτερα το κατάστημα να έχει demo iPhone για να υπάρχει άμεση σύγκριση. Αν υπάρχει τοπικός χρωματισμος θα κάνει μπαμ δίπλα σε ένα νορμάλ τηλέφωνο, ακόμα και με μία ομοιόμορφα "κιτρινη" οθόνη. Απλά βάλετε και στα δύο τη φωτηνότητα στο φούλ και το auto brightness off.

#24   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 19:43

Υπαρκτό πρόβλημα και ιδιαίτερα εκνευριστικό :mad: Ελπίζω η Apple να καταλάβει τα λάθη της τόσο στο θέμα των "κίτρινων" οθονών όσο και σε άλλα ζητήματα ποιοτικού ελέγχου των iPhones και να τα διορθώσει το ταχύτερο δυνατό.

#25   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 19:45

Καλησπέρα,
Χαίρομαι που σιγά σιγά έχει αρχίσει όλο και περισσότερος κόσμος να αντιλαμβάνεται το συγκεκριμένο ελάττωμα και στην χώρα μας.
Ειδικότερα είναι ενοχλητικό εάν εισαι χρήστης Σαφάρι ή πεδίων που είναι βασισμένα στο λευκό. Να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα πρώτα.
Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στο 3G και στο 3GS. Δεν έχει καμία σχέση με το Firmware, αυτό το επιβεβαίωσα ανταλλάσσοντας της οθόνες μετάξι iphone 3G της κατοχής μου. Το πρόβλημα ακολουθούσε την οθόνη. (εκτός άμα η οθόνη έχει δικό της chip και γνωστοποιεί στην συσκευή τον τύπο της και η συσκευή δίνει το ανάλογο profil, αλλά μάλλον δεν είναι αυτή η περίπτωση). Για λόγους ενημερωτικούς μπορείτε να διαβάσετε και το ποστ:
http://www.iphonehel...en-temperature/
Προτείνω η συζήτηση να συνεχιστει σε αυτό το ποστ αφού είναι πιο αντιπροσωπευτικός ο τίτλος.

Εγώ με το που παρέλαβα το 3GS το έδωσα την επόμενη μέρα στο κατάστημα να το παει στο σέρβις, τονίζοντας ιδιαίτερα το θέμα στον υπάλληλο του καταστήματος κάνοντας σύγκριση με το Demo. (Μετά από 30 λεπτά καταλαβε τι εννοούσα και το έστειλε για σέρβις). Στο σέρβις έκανε ακριβως 2 εβδομάδες. Κατά την διάρκεια τους έπαιρνα τηλέφωνο και τόνιζα να μου τηλεφωνήσει ο τεχνικός όταν θα το εξέταζε αλλά κανείς δεν με ακουγε. Τελικά μου το επιστρέψανε λέγοντας ότι το πρόβλημα λύθηκε, αλλά το πρόβλημα ήταν εκεί, επιτόπου στο κατάστημα το ξαναδίνω στον υπάλληλο και μετά από 30 λεπτά καταλαβαν την διαφορά το ξαναδωσαν για σέρβις με περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημα.

Εγώ δεν έχω όρεξη να περιμένω ξανά 2 εβδομάδες για να μου το επιστρέψουν στην ίδια κατάσταση, για αυτό θα γράψω μια αλληλογραφία σε στο σέρβις. Προσπαθώ να βρω καμία διεύθυνση εμαιλ στην Vodafone για θέματα που αφορούν την ποιότητα της εξυπηρέτησης, εάν έχει κανείς να μου την δώσει θα το εκτιμούσα για λόγους Carbon Copy. Αναλόγως πόσος κόσμος έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα θα είχε ενδιαφέρον να δίναν της συσκευές για service, και εγώ θα τους κάνω Carbon Copy για το συγκεκριμένο θέμα.

Δύστυχος η αντιμετώπιση για κάτι που στοιχίζει 500 ευρώ είναι απογοητευτική.

Δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια κοινοποίηση σε ΙΝΚΑ ακόμα άλλα έχω κάποια ερωτήματα αν ξέρεις κάνεις να απαντήσει, εάν το demo διαφέρει από αυτό που αγοράζεις δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν αντικατάσταση??? έχει μπει κανείς στην διαδικασια να σημειώνει τα ιμει τον demo λόγους αναφοράς?

Εγώ έκανα την αγορά μου από την Vodafone στην Βούλα όπου το demo είναι καλό, και το ίδιο ισχύει και στο κατάστημα της Γλυφάδας όποιος θέλει να συγκρίνει. Φοβάμαι κιόλας μην πάνε και τα αλλάξουν...

Όσο αφορά το ποστ του φίλου μας ktzaf αν έχει κάποιος αποτέλεσμα κάποιο θα ήταν ενδιαφέρον να κοινοποιηθεί.


Ευχαριστώ.

Λευτέρης

#26   imposter

imposter

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 20:59

Το έψαξα το site. Κοίταξα ένα demo 3GS στη vodafone με κάτασπρη οθόνη. Έγραψα το serial το έβαλα στο εν λόγω site και μου βγάζει ότι στα περισσότερα κινητά με αυτό το serial υπάρχουν κίτρινες οθόνες. Ζαριά είναι φίλε. Αν δείς τα ίδια παράπονα έγιναν και για το 3G σε σχέση με το 2G γιατί πάλι είχαν σετάρει την οθόνη να είναι warmer. Παραπονέθηκε πόλύς κόσμος και στο νέο firmware της 2.1 κάτι, μετατρέψανε το color profile για να είναι πιο κοντά στο 2G.

Πες στον φίλο σου να μην σκάει. Το τηλέφωνο το πήρε για πάρτι του. Τη σύγκριση την έκανε γιατί κάτι δεν του κόλαγε καλά, ή έτυχε? Αν δεν είχε συγκρίνει τις οθόνες θα το πρόσεχε? Σου λέω, στο δικό μου την διαφορά την βλέπεις αν το συγκρίνεις με το 3G. Αλλά δεν με ενοχλεί. Το χρησημοποιώ, παίζω παιχνίδια, σεφάρω, και δεν με ενοχλει, δεν το βλέπω καν. Για αυτό το λόγο ρώτησα αν είναι ομοιόμορφη η οθόνη από φωτισμό και tone. Αν δεν το ψάχνει δεν θα του φανεί καν. Αν δεν έβλεπα το post σου σήμερα, δεν θα θυμόμουν ότι υπάρχει αυτό το ζήτημα.


μπορεις να μας πεις ποιο ειναι αυτο το σιτε?

#27   doctorm

doctorm

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 21:08

http://www.chipmunk....applemodel.html

αλλα δεν ειναι αξιοπιστο, οτι σειριακο να βαλεις σου λεει οτι πιθανον εχει κιτρινισμα. δεν εχει ξεκαθαρει βαση, απλως ενημερωτικο για βασικες πληροφοριες κατασκευης του κινητου.

#28   profchaos

profchaos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2009 - 09:39

Πηρε σημερα ενας φιλος μου το 3gs απο voda και η οθονη του ειναι κιτρινη σε σχεση με το δικο μου!!! το πηγαμε αμεσως πισω και δεν δεχονται αντικατασταση :o

εχει αλλος κιτρινη οθονη και να του εκαναν αλλαγη ?

καλά πλάκα κάνεις; τι εννοείς δεν το αλλαζουν.Εϊναι υποχρεωμένοι βάση νόμου να κάνουν την αλλαγή απο την στιγμή που η συσκευή δεν πληρεί τις προυποθέσεις που πρέπει.τι λέει δηλαδή η apple οτι βγάζω 2 μοντέλα ,ενα με την καθαρή οθόνη και ενα με την κίτρινη;
σαν πιάνουν κότσους μου φαίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από: profchaos, 29/08/2009 - 09:40


#29   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2009 - 11:52

Μην είσαι τόσο κακός με τον Steve. Ακόμα δεν λένε τίποτα. Περιμένουν να δουν αν είναι οι κίτρινες περισσότερες από τις "μπλέ" και μετά θα μας ενημερώσουν για το νεο user experience.

#30   profchaos

profchaos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2009 - 14:41

δεν έχει να κάνει με τον άνθρωπο ουτε είμαι κακός απέναντι του καμία σχέση..απλά μου φαίνεται λίγο εξωφρινικό

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες