Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS και κίτρινη οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
189 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/08/2009 - 21:40

Δεν προκειται να γίνει αλλαγή για κίτρινη οθόνη ξεχάστε το. Μόνο σε περίπτωση ανομοιομορφιας και με πίεση μπορεί να το θεωρήσουν ελλατωματικο. Όσο για το ΙΝΚΑ κλπ. Και τι έγινε ας μου εξηγήσει κάποιος. Πας και κανείς καταγγελία και σου λέει ο δικηγόρος της Apple η κίτρινη οθόνη είναι εσκεμενη! Τι θα κανείς? Θα σου πει για φέρε να δω το δικό σου χμμμ τι κρίμα αν ήταν άσπρη να σου το αλλαζαμε! Αφού δεν βγάζεις άκρη με τον Steve. Του αλλού στη Γαλλια του έσκασε η (κίτρινη?? δεν θα μάθουμε ποτέ) οθόνη στη μαπα και η Apple τον αποστομοσε λέγοντας του 'να μην τη ζουλαγες τόσο δυνατά'. Τελικά εκτός από touch screen το iPhone έχει και πυροκροτιτη πίεσης!

Το δικό μου έχει μια ομοιομορφα και ελαφρώς κίτρινη οθόνη. Προσωπικά το θεωρώ πιο ξεκουραστο ειδικά όταν γράφω ή διαβάζω mail (είναι κοντά στο warmth του laptop μου) δεν σκοπεύω να το αλλάξω γιατί 1. δεν με ενοχλεί και 2. Πολλοί στην Αμερική την πάτησαν και πήραν χειρότερο. Και δεύτερη αλλαγή δεν παίζει.

Ψάχνω να βρω ένα post σε αμερικανικό φόρουμ που ένα παλικάρι κατάφερε και έκανε δυο αλλαγές και το τρίτο του ήρθε καρακίτρινο και με χτυπήματα στο case. Η apple στην τρίτη αλλαγή που ζήτησε του είπε ευγενικά αλλά ξεκάθαρα πάρε τα φρυδια μου δεν θα ασχολούμαστε συνέχεια με εσένα..


Ακόμη και για ανομοιομορφία της κίτρνης οθόνης?? αυτό ήαν το κακό κι όχι αν η οθόνη ήταν warmer όπως λέει η apple... Έβαλα τον υπάλληλο α το δει και μόνος του, και να γράψει ότι το σύγκρινε με την DEMO και υπήρχε διαφορά... Το πολυ πολύ να μου τη ξαναστείλουν πίσω... δεν εχω να χασω τίποτα.. Ήδη έστειλα mail μέσω του site της Vodafone στο τμήμα Ποιότητας και τους αναφέρω ότι αν δεν γίνει αντικατάσταση θα προβώ σε καταγγελίες. Αν και μου φαίνεται πως τζάμπα kilobyte και ρεύμα ξοδεύω για να γίνω αντιληπτός... anyway!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/08/2009 - 21:52

ακουστε καλα για να το καταλαβατε, Δεν υφισταται απο κανεναν και απο τους δυο εισαγωγεις (γερμανος- κοσμοτε κα vodafone - vf servise) να αντικαταστησουν κινητο που εχει πιο θερμα χρωματα(κιτρινισμα)!!!! Η apple δεν εχει δωσει καμια οδηγια, να μπορουν να τα δεχονται σαν ελλατωματικα, για την apple δεν υφισταται καμια προβληματικη οθονη επι αυτου του θεματος!!!! αλλα και η ιδια ισχυριζεται οτι ειναι επιλογης της να ειναι το 3GS με πιο θερμη την απεικονηση των χρωματων. Να ενημερωσω καποιους πως δουλευει το servise στην ελλαδα για το κινητο: οτι iphone εχεις αγορασει ειτε απο cosmote ειτε vodafone , το μονο που κανουν ειναι να διαπιστωνει την βλαβη, να ακουλουθουν τις οδηγιες τις apple, οτι προυποθετει τα κριτηρια αντικαταστασης και εαν ναι στο αλλαζουν με νεο απο το ειδικο stock που τους εχει δωσει. Στην αμερικη δεν τα δεχονται πισω και μονο σε απαιτητικους πελατες για να τους ικανοποιησουν τους το αλλαζουν με νεο, και το αλλαζουν μετα απο μεγαλη πιεση αλλα και γιατι εχεις δικαιωμα σε 1 μηνα απο την αγορα να παρεις τα χρηματα σου πισω! για να μην χασουν τα λεφτα, στο αλλαζουν για να σε ικανοποιησουν.

Μια παρατηρηση, το ιδιο μπορει να πει καποιος οπου εχει παρει το 3GS με πιο μπλε απεικονηση και εντονο ασπρο, οτι ειναι ελλατωματικη γιατι δεν εχει θερμα χρωματα και κιτρινισμα στο ασπρο. Μην το βλεπουμε σαν προβλημα, αλλα το θεμα ειναι οτι η apple λογω ταυτοχρονης κυκλοφοριας και του 3G ,σε πολλα 3 GS να εχουν το calibration και την οθονη του μοντελου του 3G. Τελος σε ολα τα κιτρινισμενα κινητα,παρατηρηστε οτι απο πλευρας φωτεινοτητας ειναι σχεδον διπλασια απο τα μπλε-ασπρα 3G & 3GS. διαλεγεις και παιρνεις πιο σκουρο μπλε-ασπρο χρωματισμο ή πιο θερμα χρωματατα και κιτρινισμενο ασπρο με διπλασια φωτεινοτητα.



δεν ειδα πουθενα την apple να λεει οτι βγαζει το iphone 3gs σε δυο εκδοσεις. ενα με κιτρινισμενη και ενα αλλο χωρις. μην τρελαθουμε σαφεστατα ειναι "προβλημα" ..τουλαχιστον ας μας ελεγε πιο εχει μπλε αποχρωση και πιο κιτρινη και να επιλεγαμε πιο θα περναμε... η apple λεει μαλ@κιες και προσπαθει να μαζεψει τα ασυμαζευτα !!!

600ε κανει η συσκευη απαιτουμε ολοι να εχουμε την συσκευη οπως την ειδαμε στην βιτρινα...ουτε κιτρινη οθονη ουτε πρασινη

#48   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2009 - 21:55

Ακόμη και για ανομοιομορφία της κίτρνης οθόνης?? αυτό ήαν το κακό κι όχι αν η οθόνη ήταν warmer όπως λέει η apple... Έβαλα τον υπάλληλο α το δει και μόνος του, και να γράψει ότι το σύγκρινε με την DEMO και υπήρχε διαφορά... Το πολυ πολύ να μου τη ξαναστείλουν πίσω... δεν εχω να χασω τίποτα.. Ήδη έστειλα mail μέσω του site της Vodafone στο τμήμα Ποιότητας και τους αναφέρω ότι αν δεν γίνει αντικατάσταση θα προβώ σε καταγγελίες. Αν και μου φαίνεται πως τζάμπα kilobyte και ρεύμα ξοδεύω για να γίνω αντιληπτός... anyway!

Antog το ίδιο λέμε. Το δικό σου ακόμα και δίπλα σε ένα κίτρινο αν το βάλουν θα θεωρηθεί ελλατωματικό. Δεν χωράει αντίλογο. Μακάρι να σου το αλλάξουν, και πιστεύω ότι θα το κάνουν. Διαφορετικά μην ασχοληθείς ούτε με voda ούτε με Rainbow ούτε με INKA. Στείλε ένα mail στα κεντρικά της Apple στην Ευρώπη και ζήτα οδηγείες. Μην ξεχάσεις να συμπεριλάβεις και κάτι του στύλ, "Ξέρετε πόσο άσχημα είναι τα πράγματα στην Ελλάδα με το service και τις εγκυήσεις και πόσο κακό όνομα δίνει αυτή η κατάσταση στο κατά τ'άλλα εξαιρετικό όνομα της εταιρίας σας..." Δώσε και τα στοιχεία του καταστήματος που δεν σε εξυπηρέτησε γράψε και ένα δακρύβρεχτο "δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ" και πίστεψέ με, κατά πάσα πιθανότητα θα σε παρει η voda να σου πεί ελάτε να παραλάβετε την νέα σας συσκευή.

Τώρα που γράφω το ποστ μου έρχεται να γράψω έγω ένα mail στην Apple Εurope για να δω τι θα γίνει, αλλά ρε γαμώτο, δεν με ενοχλεί το δικό μου και φοβάμαι μην μου έρθει καμία πατάτα!

#49   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2009 - 22:57

δεν ειδα πουθενα την apple να λεει οτι βγαζει το iphone 3gs σε δυο εκδοσεις. ενα με κιτρινισμενη και ενα αλλο χωρις. μην τρελαθουμε σαφεστατα ειναι "προβλημα" ..τουλαχιστον ας μας ελεγε πιο εχει μπλε αποχρωση και πιο κιτρινη και να επιλεγαμε πιο θα περναμε... η apple λεει μαλ@κιες και προσπαθει να μαζεψει τα ασυμαζευτα !!!

600ε κανει η συσκευη απαιτουμε ολοι να εχουμε την συσκευη οπως την ειδαμε στην βιτρινα...ουτε κιτρινη οθονη ουτε πρασινη


+1000000

Έτσι θα έπρεπε να είναι και χωρίς καμία διαφοροποίηση ως προς τον χρωματισμό της οθόνης! Το θέμα της "θερμότητας" των χρωμάτων και του λευκού να το καταλάβω όταν και μόνο όταν ισχύει για όλες ανεξαιρέτως τις συσκευές!

Γιατί δηλαδή στα τρία 2G που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με την οθόνη και γιατί γενικότερα οι κάτοχοι 2G δεν ανέφεραν ποτέ τέτοιου είδους προβλήματα; Όσοι λοιπόν το κυνηγάνε, καλά κάνουν και το κυνηγάνε και με καταγγελίες και κόντρα καταγγελίες! Ειδάλλως η ανοχή μόνο ως συνενοχή μπορεί να ερμηνευτεί...

#50   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 29/08/2009 - 23:24

+1

#51   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2009 - 23:28

Ετοιμάζω ένα μαιλ προς το service@vservices.gr που είναι για την Vodafone, Όποιος το έχει δώσει για service τον κάνω CC και τους στέλνει το ΙΜΕΙ του για παρατήρηση, εάν γνωρίζετε κανένα εμαιλ για παράπονα στην Vodafone από Ελλάδα μου το λέτε να τους κάνω CC.

Όσο αφορά τον κόσμο που δεν το θεωρεί πρόβλημα ας κράτηση την οθόνη που έχει, εγώ θέλω να έχω επιλογή και πιστεύω ότι όταν έχειν το Σαφάρι πρέπει να δείχνει λευκό και όχι κατουρημένο.
Το ΙΝΚΑ πάντως μπορεί να τους βάλει χέρι... Δεν είναι ότι αγοράσαμε ίδιο με το δοκιμαστικό...

Ευχάριστω,

#52   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2009 - 23:38

+1000000

Έτσι θα έπρεπε να είναι και χωρίς καμία διαφοροποίηση ως προς τον χρωματισμό της οθόνης! Το θέμα της "θερμότητας" των χρωμάτων και του λευκού να το καταλάβω όταν και μόνο όταν ισχύει για όλες ανεξαιρέτως τις συσκευές!

Γιατί δηλαδή στα τρία 2G που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με την οθόνη και γιατί γενικότερα οι κάτοχοι 2G δεν ανέφεραν ποτέ τέτοιου είδους προβλήματα; Όσοι λοιπόν το κυνηγάνε, καλά κάνουν και το κυνηγάνε και με καταγγελίες και κόντρα καταγγελίες! Ειδάλλως η ανοχή μόνο ως συνενοχή μπορεί να ερμηνευτεί...

Σε λίγες μέρες θα στοκάρουν ξάνά την Ελληνική αγορά. Διαβάζοντας ένα κάρο σχόλια από δύο κάρα φόρουμ μπορώ να καταλήξω στα εξής.
1. Το ίδιο έγινε στη μετάβαση από 2G σε 3G. Και το ζήτημα ξεκινάει και καταλήγει στις πρώτες εβδομάδες παραγώγης.
2. Το ίδιο και τώρα, μέχρι την εβδομάδα 28 τα 3GS έχουν την ίδια οθόνη με τα 3G. H διαφοροποίηση φένεται να έχει να κάνει με τον χρονο παραγωγής.
3. => Η Apple ξεστόκαρε τις παλιές οθόνες και προχωράει με τις "κίτρινες".
4. Πολλοί χρήστες είδαν διαφορά με ένα καινούργιο "κρυφό" firmware http://solsie.com/20...ix-yellow-tint/ το ίδιο μπορεί να γίνει και τώρα, δεν είναι και τίποτα σπουδαίο να βλεπει ο server το serial και το production date και να σου πασάρει το αναλόγως ρυθμισμένο fw.

Στο θέμα του restocking της Έλληνικής αγοράς. Αν κάποιος πάρει από τα καινούργια ας μπεί στον κόπο να το συγκρίνει με ένα 3G, υποψιάζομαι ότι θα είναι όλα "κίτρινα"

Στην τελική γράψτε το παρακάτω και στείλτε το στο customer service της Αμερικής με κοινοποίηση στη Vodafone και την Vodafone Greece.
Συνημμένο αρχείο  iPhone Despair.doc   25KB   31 λήψεις

#53   doctorm

doctorm

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/08/2009 - 00:09

Σε λίγες μέρες θα στοκάρουν ξάνά την Ελληνική αγορά. Διαβάζοντας ένα κάρο σχόλια από δύο κάρα φόρουμ μπορώ να καταλήξω στα εξής.
1. Το ίδιο έγινε στη μετάβαση από 2G σε 3G. Και το ζήτημα ξεκινάει και καταλήγει στις πρώτες εβδομάδες παραγώγης.
2. Το ίδιο και τώρα, μέχρι την εβδομάδα 28 τα 3GS έχουν την ίδια οθόνη με τα 3G. H διαφοροποίηση φένεται να έχει να κάνει με τον χρονο παραγωγής.
3. => Η Apple ξεστόκαρε τις παλιές οθόνες και προχωράει με τις "κίτρινες".
4. Πολλοί χρήστες είδαν διαφορά με ένα καινούργιο "κρυφό" firmware http://solsie.com/20...ix-yellow-tint/ το ίδιο μπορεί να γίνει και τώρα, δεν είναι και τίποτα σπουδαίο να βλεπει ο server το serial και το production date και να σου πασάρει το αναλόγως ρυθμισμένο fw.

Στο θέμα του restocking της Έλληνικής αγοράς. Αν κάποιος πάρει από τα καινούργια ας μπεί στον κόπο να το συγκρίνει με ένα 3G, υποψιάζομαι ότι θα είναι όλα "κίτρινα"

Στην τελική γράψτε το παρακάτω και στείλτε το στο customer service της Αμερικής με κοινοποίηση στη Vodafone και την Vodafone Greece.
Συνημμένο αρχείο  iPhone Despair.doc   25KB   31 λήψεις

+++++++++++++++++++++++++++1

#54   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 30/08/2009 - 00:13

Αυτό με το κρυφό firmware το προσπάθησε κανείς να μας πει αποτελέσματα ?

#55   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/08/2009 - 00:17

Για τα 3G ήταν αυτό στο παρελθόν.

Γιατί σαν forum δεν επικοινωνούμε με vodafone, cosmote και Γερμανό κοινοποιώντας τους το πρόβλημα και ζητώντας την δική τους άποψη - αντιμετώπιση στο θέμα;

Οι υπεύθυνοι θα συνέβαλλαν σε κάτι τέτοιο;

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 30/08/2009 - 00:18


#56   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/08/2009 - 00:28

Ετοιμάζω ένα μαιλ προς το service@vservices.gr που είναι για την Vodafone, Όποιος το έχει δώσει για service τον κάνω CC και τους στέλνει το ΙΜΕΙ του για παρατήρηση, εάν γνωρίζετε κανένα εμαιλ για παράπονα στην Vodafone από Ελλάδα μου το λέτε να τους κάνω CC.

Όσο αφορά τον κόσμο που δεν το θεωρεί πρόβλημα ας κράτηση την οθόνη που έχει, εγώ θέλω να έχω επιλογή και πιστεύω ότι όταν έχειν το Σαφάρι πρέπει να δείχνει λευκό και όχι κατουρημένο.
Το ΙΝΚΑ πάντως μπορεί να τους βάλει χέρι... Δεν είναι ότι αγοράσαμε ίδιο με το δοκιμαστικό...

Ευχάριστω,

Όπως είχε πει και ο Bart Simpson στο επισοδιο με τα ipod κάνοντας voice over στην ανακοίνωση του Steve για τα καινούργια "myPod":
It costs 10 bucks to make and I personaly spit in every one of them! για τα 3GS o Steve θα έλεγε "and I piss in every one of them".

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 30/08/2009 - 00:29


#57   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2009 - 00:36

hahahahaah καλοοοοο!!!

#58   doctorm

doctorm

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/08/2009 - 01:32

The 3GS display is ever-so-slightly warmer than the 3G's, having a yellow/orangish tint when viewed side by side. If you remember, the 3G's screen was also warmer than the 2G's. It's not distracting in any way, and the warm screen is slightly easier on your eyes even if the brightness is bumped up high.

http://gizmodo.com/5...hone-3gs-review

ας διαβασουν μερικοι για να τους φυγει η ιδεα οτι το να ειναι κιτρινισμενο το κινητο δεν σημαινει οτι ειναι ελλατωματικο. Αν ειναι να βγαλουν αναξιοπιστο το review του Gizmodo, τοτε δεν εχω να πω τιποτα αλλο

#59   doctorm

doctorm

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/08/2009 - 01:47

ακομα μια αναφορα απο το gsm arena, οπου εχει κιολας και συγκριτικο αναμεσα και στα 3 μοντελα με φωτο, οπου φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι πιο κιτρινισμενο απο τα αλλα δυο μοντελα

The iPhone 3GS has a slightly warmer representation of the colors as compared to the 3G and that's a good thing since the 3G had it way too cool and even bluish (check out the last photo). But that difference is obvious only when you compare the devices head-to-head. When you have them on their own, chances are you'd never notice it.

http://www.gsmarena....eview-369p2.php

αντε και ενα αλλο ομορφο review οπου εχει ιδιαιτερη σημασια, κανει αναλυση για τα πιο warm χρωματα του 3GS με συγκριση του 3G με πολλες φωτογραφιες

http://www.iphonelif...-benchmarks-and

Τελευταία επεξεργασία από: doctorm, 30/08/2009 - 01:56


#60   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/08/2009 - 01:49

The 3GS display is ever-so-slightly warmer than the 3G's, having a yellow/orangish tint when viewed side by side. If you remember, the 3G's screen was also warmer than the 2G's. It's not distracting in any way, and the warm screen is slightly easier on your eyes even if the brightness is bumped up high.

http://gizmodo.com/5...hone-3gs-review

ας διαβασουν μερικοι για να τους φυγει η ιδεα οτι το να ειναι κιτρινισμενο το κινητο δεν σημαινει οτι ειναι ελλατωματικο. Αν ειναι να βγαλουν αναξιοπιστο το review του Gizmodo, τοτε δεν εχω να πω τιποτα αλλο

The 3GS display is ever-so-slightly warmer than the 3G's, having a yellow/orangish tint when viewed side by side. If you remember, the 3G's screen was also warmer than the 2G's. It's not distracting in any way, and the warm screen is slightly easier on your eyes even if the brightness is bumped up high.

Αυτό το κομάτι λές? Δεν βρήκα άλλη αναφορά στην οθόνη η παραπάνω μάλον μου κάνει για κολακευτική αναφορά στην κίτρινη οθόνη.

Όσο για αυτό:
The iPhone 3GS has a slightly warmer representation of the colors as compared to the 3G and that's a good thing since the 3G had it way too cool and even bluish (check out the last photo). But that difference is obvious only when you compare the devices head-to-head. When you have them on their own, chances are you'd never notice it.

Δλδ. σημφωνείς ότι καλά έκανε η Apple και βγάζει κίτρηνες οθόνες?

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 30/08/2009 - 01:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες