Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

η γνωμη των ειδικων?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
162 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:05

2.) Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το χρησιμοποιήσεις για να καταλάβεις τήν διαφορά, καθώς στά χαρτιά μοιάζουν.
Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο γίνεται.
Έστω ότι έχω 7 παράθυρα εφαρμογών. Είναι το ίδιο να κάνω μιά κίνηση swap και να εμφανίζονται όλα τα παράθυρα, καταλαμβάνοντας όλη τήν οθόνη, το ένα δίπλα στο άλλο, με το να πηγαίνω σε ένα ένα τα εικονίδια από τήν Taskbar, να περιμένω μισό δευτερόλεπτο να εμφανιστούν τα live peaks, και μετά να πηγαίνω τόν κέρσορα σέ κάθε ένα από τα live peaks και να περιμένω άλλο μισό δευτερόλεπτο να εμφανιστεί το παράθυρο; Και αυτό σε κάθε παράθυρο κάθε εφαρμογής; Δηλαδή άν είχα 4 ανοιχτές εφαρμογές με 3 ανοιχτά παράθυρα στήν κάθε μία, πόσο χρόνο και κινήσεις χρειάζεται για να δώ τό περιεχόμενο όλων; Με το Mac OS X χρειάζεται μισό δευτερόλεπτο και μιά κίνηση, όσα και αν είναι τα παράθυρα και όσες και άν είναι οί εφαρμογές!


Έστω ότι έχουμε ένα notepad, chrome, photoshop, itunes, msn messenger, autocad και 3dmax, και 3-4 παράθυρα windows explorer ή finder αντίστοιχα ανοιγμένα στον υπολογιστή και στον mac. Σε ποιό λειτουργικό σύστημα είναι πιο εύκολο να εναλλαχθείς μεταξύ τους, στα windows με τη taskbar και το peek ή στα macosx με το expose;

Για τα multitasking gestures έχεις δίκιο, δεν μπορεί να συγκριθεί κάτι ενσωματωμένο στο ίδιο το λειτουργικό με ένα 3d party app. Παρόλαυτα σου έδειξα ότι μπορούν να ενεργοποιηθούν και στα windows 8 όπου το λειτουργικό θα είναι το ίδιο για όλα σίγουρα θα υπάρχει.

api σίγουρα υπάρχουν πάραυτα. http://msdn.microsof...e/ee336016.aspx

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:17

Ίσα-ίσα, το παλιό είχε Core2Duo ενώ το και κανούριο i5. Μπορεί να είναι και τα δύο διπύρηνα, αλλά η i5 Αρχιτεκτονική είναι σαφώς αρκετά γρηγορότερη.
Καί άν το παλιό τα έβγαζε πέρα (2 μοντέλα πρίν), φαντάσου αυτό!


ναί αλλά τα netbook δεν έχουν καν core2duo αρχιτεκτονική.

#108   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:39

Θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου.

Έχω δουλέψει σε 13",15",17" Macbook Pro, 15" Macbook αλλά και σε Air.

Για εμένα η καλύτερη λύση φορητότητας αλλά και Value 4 Money είναι το Macbook Pro 13". Έχει απίστευτες δυνατότητες, CD, Unibody και αξίζει τα λεφτά του. Το 17" άρι παραπέμπει ποιο πολυ σε Desktop Replacement.

Προσωπικά δεν θα αγόραζα το air αλλά θα έμενα στο iPad2 (το οποίο έχεις βάση του sexy signature σου) το οποίο τα σπάει σε δυνατότητες και είναι και ποιο portable από όλα.

Σε τι έχει έλειψη? Office? Browsin? gaming? Στο κάτω κάτω έχεις και άλλο φορητό από ότι είπες. Αν θέλεις να δώσεις τα χρήματα σου κάποιου και να μην το μετανιώσεις πάρε το 13" macbook pro και πίστεψε με δεν θα το μετανιωσεις.

Τα παραπάνω στα λέω επαγγελματικά γιατί τα πουλάω καθημερινά και ξέρω τι παίζει

#109   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 19:36

το ακουσαμε και αυτο
συγκριση ipad με λαπτοπ
μια μικρη ασήμαντη διαφορα ειναι η υπαρξη usb με οτι σημασια εχει αυτο
αλλη μια ειναι οτι παιρνει λειτουργικο για υπολογιστές και οχι για τηλέφωνα
με οτι σημαίνει αυτο

#110   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 19:50

Φιλε Katsulas, ευχαριστω για τη βοηθεια! :) οταν ομως λεω portable εννοω υπολογιστη κ οχι tablet! Το ipad ειναι τελειο, αλλα δεν μπορω να γραψω ενα cd πχ, δε μπορω να διαβασω ενα usb flash drive κλπ κλπ... Στον air, πριν καν τον παρω στα χερια μου, θα παραγγειλω κ εξωτερικο οπτικο φυσικα! :) δε θα διαφωνησω ομως πως ο pro εχει πολλα ++ στο τμημα hw σε σχεση με τον air...


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

#111   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:00

ρε κοπελια συγνωμη κιολας αλλα εν ετη 2011 τι το θες το cd?

#112   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:09

Έστω ότι έχουμε ένα notepad, chrome, photoshop, itunes, msn messenger, autocad και 3dmax, και 3-4 παράθυρα windows explorer ή finder αντίστοιχα ανοιγμένα στον υπολογιστή και στον mac. Σε ποιό λειτουργικό σύστημα είναι πιο εύκολο να εναλλαχθείς μεταξύ τους, στα windows με τη taskbar και το peek ή στα macosx με το expose;

Για τα multitasking gestures έχεις δίκιο, δεν μπορεί να συγκριθεί κάτι ενσωματωμένο στο ίδιο το λειτουργικό με ένα 3d party app. Παρόλαυτα σου έδειξα ότι μπορούν να ενεργοποιηθούν και στα windows 8 όπου το λειτουργικό θα είναι το ίδιο για όλα σίγουρα θα υπάρχει.

api σίγουρα υπάρχουν πάραυτα. http://msdn.microsof...e/ee336016.aspx

Κοίτα, αν ξέρεις ακριβώς τί παράθυρα και εφαρμογές έχει ανοιχτές και σε ποιό ακριβώς παράθυρο θέλεις να πάς, τότε ίσως με τήν Taskbar (τήν οποία έχει και το Mac OS X, με ακριβώς ίδιες λειτουργίες!) να πάς πιό γρήγορα! Αλλά αν έχεις πολλά παράθυρα ανοιχτά, μέσα σε δύο λεπτά έχεις ξεχάσει τι βρίσκεται πού και θές μία γρήγορη επισκόπηση! Εξάλλου μιλάμε γιά μία κίνηση, πόσο πιό γρήγορα! Εγώ άς πούμε (ίσως να είναι θέμα συνήθειας), συνέχεια κάνω drag 4 δάχτυλα να εμφανίσω το Exposé, νά ξέρω τί μού γίνεται! Αντί να κοιτάζω το γενικό εικονίδιο στήν Taskbar και να κάνω κλίκ σε αυτό, κοιτάω κατευθείαν τα παράθυρα τής εφαρμογής και κάνω κλίκ σε αυτά!
Δέν είναι κάτι τρομερό γενικά, αλλά εμένα με έχει βολέψει απίστευτα!
Ίσως βέβαια να φταίει και ο συνδυασμός με το Spaces (έχω πολλές επιφάνειες εργασίας, όπως είχα συνηθίσει από Linux, στήν μία full screen το Mail πάντα ανοιχτό, στήν άλλη τα torrents, σε μιά άλλη το iTunes, σε άλλες δύο τα παράθυρα του Safari (σε μία αυτά που σχετίζονται με τήν σχολή, στήν άλλη αυτά που είναι για ψυχαγωγία), και έχω και μερικές ελεύθερες για διάφορα προγράμματα, π.χ. iPhoto!), με αποτέλεσμα μόλις πήγα νά δουλέψω σε Windows πραγματικά δέν μπορούσα να ορανώσω τα παράθυρά μου, απελπίστικα! Αν μου το το έλεγε κάποιος και δέν τό ζούσα δέν θα τόν πίστευα, άρα μάλλον με έχει κακομάθει το Mac OS X! :P

#113   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:12

ρε κοπελια συγνωμη κιολας αλλα εν ετη 2011 τι το θες το cd?

Rippάρισμα μουσικής συλλογής από CD (ναί, υπάρχουν ακόμη άτομα που αγοράζουν CD! :P ), ριπάρισμα ταινιών ή παρακολούθηση στόν δρόμο, εγγραφή CD μουσικής για το αυτοκίνητο, εγγραφή live CD για διάφορους λόγους (π.χ. BackTrack!).
Τουλάχιστον έτσι το χρησιμοποιώ εγώ...!

#114   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:17

τι να πω
εγω το χρησιμοποιουσα μονο για εγκατασταση λογισμικου
πλεον ΚΑΙ αυτο απο usb
στο αμαξι ipod/usb stick

#115   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:25

Καί εγώ στήν αρχή το χρησιμοποίησα να περάσω λειτουργικό, καθώς και μουσική από cd που είχα αγοράσει, όπως επίσης και DVD. Τώρα έχω να το χρησιμοποιήσω κανένα εξάμηνο!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 23/10/2011 - 20:26


#116   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:27

ρε κοπελια συγνωμη κιολας αλλα εν ετη 2011 τι το θες το cd?

ηταν ενα τυπικο παραδειγμα να δειξω οτι κατι τετοιο δε μπορω απο ενα tablet να το κανω πρωτον, κ δευτερον ναι χρησιμοποιω cd... Γραφω dvds... Αλλαζει κατι; :) Οπτικο δισκο χρειαζομαι οπως κ να χει...


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

#117   argykk

argykk

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:33

Τα εχω δουλεψει ολα και 11.6. Και 13"" και 15 και 17"" και το air ... τα δουλευω. Καθημερινα και για πολλες ωρες λογω δουλειας ,
Σαν το 13.3 pro δεν υπαρχει φιλεναδα. Πολυ βολικο και κανει τα παντα σφερα ,,,δεν μασαει τιποτα.
εχω το προηγουμενο 13"" και αν το αλλαξω παλι 13 θα παρω

Αυτα '',,,

#118   agelos89

agelos89

    iPH Contributor

  • 1080 μηνύματα
  • Twitter:@ageloskosmatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:agelos1989

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:43

Ειρήνη μου αμα πάρεις το air σαφώς ποιο ελαφρύ και ποιο λεπτό αλλα(ακριβό)ενώ με ένα Mac book pro αλλα με έναν ssd θα πετάει!και γενικά οι δίσκοι ssd είναι ιδανικοί για Mac μιας και μιλάμε για μηχανήματα με καλύτερο και ποιο σταθερό λειτουργικό και με τέλεια υλικά όσο αφορά την ποιότητα και τον χρονισμο τους μεταξύ τους!απο εκεί και έπειτα το πόσο το οποίο θες να διαθεσεις

#119   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 20:57

Σιγουρα θα μεινω στις 13" παιδια απο εκει κ επειτα, ακομα το παιδευω μεσα μου! Μεχρι τα Χριστουγεννα που θα ερθει η κουμπαρα μου κ θα πρεπει οπωσδηποτε να εχω αποφασισει, το ταλανιζω ακομα! :lol:

Σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ αναιξερετως!


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

#120   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 23/10/2011 - 21:11

Συγνώμη δηλαδη, απ τη μια μιλάμε για τ air που δεν έχει cd και απο την άλλη λέμε πως το iPad δεν έχει cd.
Προσωπικά έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ flash drives για τέτοιες χρήσεις. Ολα τα έχω πλέων online.

Ειρήνη μου, τα λεφτά είναι δικά σου και το ίδιο και η επιλογή σου. Κοίτα από αυτές τις 6 σελίδες να κρατήσεις όλα τα καλά και τα συμφέροντα προς εσένα και να κάνεις την ιδανική επιλογή για εσένα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες