Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συμβουλή για αγορά iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
98 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/11/2011 - 23:39

Δεν είναι ότι φοβάμαι μην μου χαλάσει. Απλά ρε σεις σε 4 μήνες θα βγουν οι νέοι επεξεργαστές που έχω ακούσει τα καλύτερα. Μιλάνε για τρελά ποσοστά. 50% λιγότερη κατανάλωση ρεύματος και το κυριότερο?? 25-60% καλύτερη και ταχύτερη απόδοση του επεξεργαστή.

Τελευταία επεξεργασία από: argate7, 22/11/2011 - 23:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 23:41

ναι σε 7 μηνες... οχι σε 4... αλλα εαν μπορεις να περιμενεις ok.. να ξερεις πως η ζωη ενος mac.. στον πρωτο user ξεπερνα τα 5 χρονια... :)

#18   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/11/2011 - 23:45

Οπότε λέτε για άμεση αγορά,ε?? Όχι πως έχω τα λεφτά τώρα. Απλά θα δώσω το pc μου και θα πάω για δόσεις. μμμ... Γαμώ την τρέλα μου.. Με βάζετε σε πειρασμό...

#19   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/11/2011 - 00:44

Να ρωτήσω επειδή δεν ξέρω..;;

Οι εκπτώσεις των χριστουγέννων τέτοια προϊόντα τα επηρεάζουν ή όχι; Θέλω να πω, παίζει να υπάρχει καμία καλή προσφορά μέσα στα Χριστούγεννα απο το storm για παράδειγμα σε κάποιον iMac; Και αν ναι, πόσο τοις εκατό συνήθως τα προηγούμενα χρόνια έπεφταν;

Ευχαριστώ πολυ για όλα, παιδιά!! Νά'στε καλα!!

#20   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2011 - 00:52

συνηθως δεν πεφτανε
δινανε καποιο δωρο
ας πουμε εκτυπωτη η remote η magic mouse trackpad
βεβαια ολα αυτα οταν κανανε τζιρο...

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 23/11/2011 - 00:52


#21   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/11/2011 - 01:06

Κατάλαβα!! Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Με κόβω σε κανένα μήνα το Πολυ και αφού έχω δώσει το φρέσκο μου pc να πηγαίνω για την αγορά του πρώτου μου iMac!!!

#22   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2011 - 01:13

Εάν σκέφτεσαι να το κρατήσεις καιρό, να περιμένεις...

#23   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 23/11/2011 - 01:23

Κι εγω τον εχω κανα 2μηνο τωρα και ολοι ελεγαν περιμενε γιατι ερχονται οι καινουριοι κτλ, αμα εχεις αλλο υπολογιστη οκ αλλα αμα ειναι να περιμενεις πανω απο ενα δυο μηνες δεν αξιζει.
Αμα ειναι και παρεις τον επομενο μετα περιμενε κ για τον μεθεπομενο :)
Aλλα ρε παιδια 1270 κανει το base model ? ΑΜΑΝ γιατι τοσο ακριβα?
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#24   kostas13patra

kostas13patra

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2011 - 02:02

Το φετινο imac παρουσιαστηκε αρχες μαιου. Ηρθε ελλαδα τελη μαιου. Απο τις κυκλοφοριες της apple πριν τον επομενο μαιο δεν παιζει να βγει καινουριο. Αρα χτυπα το τωρα.
Αν θες την αποψη μου παρε mac mini λογω αξιοπιστιας. Αν εχεις μια οθονη,πληκτρολογιο. Αξιζει πολυ. Τα imac συνεχιζουν με τα γνωστα προβληματα στις οθονες δυστηχως. Εμενα αυτο με απετρεψε απο το imac και κατεληξα στο mac mini.

Και οχι δεν ειναι ακριβο το μικρο το imac για μενα. Τρομερη οθονη πραγματικα. Πανεμορφο. Αλουμινιο.
Δεν κανει για games, αλλα εργαλειο!
Το mac mini ειναι ακριβο για μενα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#25   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 23/11/2011 - 02:35

Γενικά τα προϊόντα της Apple δεν έχουν εκπτώσεις. Θυμάμαι ότι το Σεπτέμβρη που αγόρασα το νέομου Macbook pro το Πλαίσιο έδινε δώρο έναν εκτυπωτή. Το public κ ο κωτσοβολος δεν δίνανε τίποτα. Η διαφορά ήτανε όμως ότι το πλαίσιο δεν είχε διαθέσιμο το συγκεκριμένο κ το έκανες παραγγελία για μετά από δυό βδομάδες. Το έκαναν για να μην χάσουν τον πελάτη. Τελικά προτίμησα το Public, εξάλλου ο εκτυπωτής δεν ήτανε κ κάτι το τρομερό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#26   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 23/11/2011 - 02:38

Στο φίλι με το mac mini. Καμία σχέση τα δύο μοντέλα. Το imac είναι ο υπολογιστής "σπιτιού" αρκετά δυνατός κ ιδανικός για gamers (ιδίως το ακριβότερο μοντέλο) ενώ το mini είναι η φθηνή (αξιόπιστη) λύση κυρίως για γραφεία. Δεν συγκρίνονται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#27   agelos89

agelos89

    iPH Contributor

  • 1080 μηνύματα
  • Twitter:@ageloskosmatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:agelos1989

Δημοσίευση 23/11/2011 - 07:54

Καλημερα είμαι και εγώ νέος χρηστης στα μακ! έχω τον imac 21.5 αλλα με τον i7 και 16gb ram μιας και η χρήση που τον ήθελα είναι για το στούντιο μουσικής!Οσο αναφορά τα games ας μου επιτραπεί η έκφραση απλα τους αλλάζει τα φωτα..εγω έκανα με πειράματα με αρκετά games απλα εκεί που εστίασα είναι τα rally μιας και είναι ποιο βαρια γιατί θέλουν τα γραφικά άμεσα! και φυσικά μιλάμε για μια κάρτα γραφικών 512 που τα ιδια χαρακτηρηστικα σε pc που έχω με i7 και 1gb nvidia ddr5 δεν πάει έτσι. Επισης όσο αναφορά αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω για την οθόνη δεν ξέρω αν βγάζουν προβλήματα. ΚΑΙ όσο αναφορά για την έκπτωση και τιμές και τέτοια είναι τρελή μούφα.και σας το λέω εγώ επειδή το πείρα από Ελλάδα και μάλιστα όχι από γνωστό και τέτοια..

#28   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 23/11/2011 - 08:30

Καλημερα είμαι και εγώ νέος χρηστης στα μακ! έχω τον imac 21.5 αλλα με τον i7 και 16gb ram μιας και η χρήση που τον ήθελα είναι για το στούντιο μουσικής!Οσο αναφορά τα games ας μου επιτραπεί η έκφραση απλα τους αλλάζει τα φωτα..εγω έκανα με πειράματα με αρκετά games απλα εκεί που εστίασα είναι τα rally μιας και είναι ποιο βαρια γιατί θέλουν τα γραφικά άμεσα! και φυσικά μιλάμε για μια κάρτα γραφικών 512 που τα ιδια χαρακτηρηστικα σε pc που έχω με i7 και 1gb nvidia ddr5 δεν πάει έτσι. Επισης όσο αναφορά αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω για την οθόνη δεν ξέρω αν βγάζουν προβλήματα. ΚΑΙ όσο αναφορά για την έκπτωση και τιμές και τέτοια είναι τρελή μούφα.και σας το λέω εγώ επειδή το πείρα από Ελλάδα και μάλιστα όχι από γνωστό και τέτοια..



Άγγελε το δικό μου είναι early 2009 24' και παρόλο που έχει GT120 256mb κάρτα γραφικών με core 2 duo 2.93 στα 4GB να νε καλά πετάει το μηχανημα αλλωστε εκτος απο Logic studio που ειναι η βασικη του χρηση το εχω και για mmorpg παιχνίδια οπως το WOW-Starcraft-diablo 3 beta και παει σφαίρα.
Φαντάζομαι το δικό σου με 16GB Ram με καινούργιο επεξεργάστη αλλά και με 512mb κάρτα γραφικών θα είναι αεροπλάνο ε;

Σε 2 χρόνια με κόβω για το επόμενο αγορα μιας και η χρήση με βγάζει άνετα.και εννοείται αγορα απο Cyprus λόγο χαμηλότερου ΦΠΑ :)

#29   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 23/11/2011 - 08:51

Όπως προείπε και ο dinfun, τα Mac, δεν είναι μηχανήματα ενός έτους. Ένας συνειδητοποιημενος χρήστης, θα κρατήσει το μηχάνημά του 4-5 χρόνια minimum. Μην ξεχνάμε οτι η "μαγκιά" της Apple, είναι οτι έχει να κάνει με πολύ συγκεκριμένο hardware, με αποτέλεσμα να μην έχει προβλήματα με το OS της.

#30   abakas

abakas

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2011 - 09:15

Ψάξε άμεσα αν υπάρχουν μοντέλα stock ή βιτρίνας και πάρε με τα ίδια χρήματα που διαθέτεις ένα μοντέλο "πάνω" (είτε σε επεξεργαστή είτε σε οθόνη).
Μπορώ να σε βεβαιώσω πως αυτό ισχύει (δες Κοτσόβολο, MediaMarkt κλπ)
(Συνήθως κάνουν και αρκετές άτοκες δόσεις)

Τελευταία επεξεργασία από: abakas, 23/11/2011 - 09:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες