Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

3D MOVIES σε iMac?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
107 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 19:52

Δέν είναι μόνο τα γυαλιά.
Σέ μιά 3D τηλεόραση, προβάλλονται εναλλάξ δυό frames (αντίο για ένα που θα προβαλλόταν σε απλή τηλεόραση).
Επομένως, μιά 3D οθόνη πρέπει να έχει τουλάχιστον 120Herz (ρυθμό ανανέωσης), 60Herz για το κάθε μάτι, για να είναι η εικόνα και η κίνηση ομαλή.
Εννοείται πώς ιδανικό είναι 200Herz, 100 για το κάθε μάτι (αντίστοιχα, όπως είναι καλό να είναι 100Herz μία συμβατική τηλεόραση).

Τώρα, εκτός από 3D, υπάρχει και το στερεοσκοπικό "3D", που στήν ουσία προβάλλεται μία εικόνα στο πάνελ (άρα αρκεί απλό πάνελ, χωρίς 3D player ή οτιδήποτε άλλο!), αλλά έχει κάπως πράσινες και κόκκινες σκιές.
Και φοράς τα κλασσικά πράσινα-κόκκινα γυαλάκια, με τα οποία (επειδή το κάθε ένα φιλτράρει διαφορετικού χρώματος σκιές) οι εικόνες που φτάνουν στο μάτι είναι διαφορετικές και δημιουργούν τήν ψευδαίσθηση 3D.


Τέλος, αν συνδέσεις έναν 3D player (όπως το Playstation 3) σε 3D τηλεόραση, και πάς νά προβάλλεις 3D περιεχόμενο, θα το δείξει κανονικά.
Αν πάς να προβάλλεις μή-3D περιεχόμενο σέ 3D τηλεόραση, θα το μετατρέψει με κάποιον αλγόριθμο σέ 3D και θα το δείξει ως 3D, αλλά το 3D εφέ δέν θα είναι τόσο δυνατό όσο σε 3D περιεχόμενο.
Τέλος, αν πάς να προβάλλεις οτιδήποτε περιεχόμενο σε συμβατική τηλεόραση, δέν μπορεί να το δείξει 3D (πάντα μιλάμε για αυθεντικό, μή-στερεοσκοπικό 3D), θα το δείξει συμβατικά.
Το ότι κάποιος player μετατρέπει απλό περιεχόμενο σέ 3D, σημαίνει ότι μπορείς να δείς απλό περιεχόμενο σάν να ήταν 3D, πάντα σε 3D τηλεόραση.
Δέν σημαίνει ότι με κάποιο μαγικό τρόπο θα κάνει τήν συμβατική τηλεόραση να προβάλει 3D!


Καλά τα λες
Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά, για να μην παρεξηγηθώ, πως ποτε δεν υποστήριξα οτι βλεπω 3d ποιότητας τηλεόρασης 3d, χωρίς να είναι η δική μου! Ειπα ότι βλέπω μια ποιότητα εφάμιλλη με αυτή που θα βλέπαμε σε ένα σινεμα που πάμε κ μας δίνουν αυτά τα γυαλάκια που λες κ εσυ.
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 19:54

λοιπον παιδια, επειδη εχω και 3D TV 55' και απλη 46 (που δεν ειναι 3D) και ps3 και 3d bluray player και 3D γυαλια ενεργητικα αλλα και παθητικα απο αυτα που δινουν στο cinema... οποτε εχω ολους τους δυνατους συνδιασμους σας λεω το εξεις απλο...

3D μπορω και βλεπω μονο στην 3D τηλεoραση μου και σε καμια αλλη. Δε πα να χτυπα κανεις τον κ@λο του κατω , 3D σε τηλεοραση που δεν ειναι 3D δεν βλεπει, οσα γυαλια και αν φορεσει και οσα 3D bluray και αν δοκιμασει....
και δεν το λεω απο κακια , ειναι η πραγματικοτητα και ειναι πολυ απλα ετσι γιατι ειναι τεχνικο το θεμα.

Το μονο ψευτο 3d που μπορει να δει καποιος χωρις 3d TV ειναι το anaglyph, με τα χαρτινα γυαλια που πουλανε στα βιβλιοπωλια(αυτα με το πρασινο,κοκκινο) που η ποιοτητα ειναι χαλια φυσικα...

Αυτα απο εμενα τωρα αν καποιος επιμενει οτι βλεπει 3D σε tv που δεν ειναι 3d, απλα νομιζει οτι βλεπει 3D. (τωρα το τι βλεπει και νομιζει οτι ειναι 3d ειναι αλλο θεμα)

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 25/11/2011 - 20:02


#78   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 19:57

Το μονο ψευτο 3d που μπορει να δει καποιος χωρις 3d TV ειναι το anaglyph, με τα χαρτινα γυαλια που πουλανε στα βιβλιοπωλια(αυτα με το μπλε,κοκκινο) που η ποιοτητα ειναι χαλια φυσικα...


Αυτή την ίδια ποιότητα δεν βλέπουμε ας πούμε κ στο σινεμα;
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#79   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:00

Αυτή την ίδια ποιότητα δεν βλέπουμε ας πούμε κ στο σινεμα;


οχι καμια σχεση... τα καλα σινεμα που παιζουν 3d, δεν εχουν την τεχνολογια αυτη, αλλα εχουν το παθητικο 3d , αυτο που εχουν οι LG 3d cinema TVs

και η ποιοτητα δεν ειναι καθολου κακη. ειναι ιδια για να μην σου πω πιο καλη και πιο ξεκουραστη απο το ενεργητικο 3d

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 25/11/2011 - 20:01


#80   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:04

οχι καμια σχεση... τα καλα σινεμα που παιζουν 3d, δεν εχουν την τεχνολογια αυτη, αλλα εχουν το παθητικο 3d , αυτο που εχουν οι LG 3d cinema TVs

και η ποιοτητα δεν ειναι καθολου κακη. ειναι ιδια για να μην σου πω πιο καλη και πιο ξεκουραστη απο το ενεργητικο 3d


Φιλε μου εγω αυτό βλέπω μια φορά στην τηλεόραση μου! Λες να ειμαι τρελός; Η να σου λέω ψέμματα;
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#81   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:09

Μπράβο ρε φιλε, anaglyph! Το είχα ακούσει κ αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω στους υπολοίπους. Ακριβώς αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#82   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:13

Φιλε μου εγω αυτό βλέπω μια φορά στην τηλεόραση μου! Λες να ειμαι τρελός; Η να σου λέω ψέμματα;


ξανα διαβασε τα μηνυματα μου αλλα και των αλλων. ολλοι οσοι ξερουμε καπια πραγματα σου λεμε οτι δεν βλεπεις 3D. Γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να δεις με τον εξοπλισμο σου.
Δεν λεω οτι λες ψεματα αλλα σου ξανα λεω οτι νομιζεις οτι βλεπεις 3D,το γιατι δεν το ξερω. πηγενε σε κανα καταστημα και δες πως ειναι το πραγματικο 3D σε 3D tv, και μετα συγκρινετω ξανα με αυτο που βλεπεις τωρα και αν πραγματικα και μετα επιμενεις οτι βλεπεις 3d, τοτε καλο ειναι να επισκευτεις καποιον ιδικο για την περιπτωση σου.

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 25/11/2011 - 20:15


#83   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:27

Δέν είναι μόνο τα γυαλιά.
Σέ μιά 3D τηλεόραση, προβάλλονται εναλλάξ δυό frames (αντίο για ένα που θα προβαλλόταν σε απλή τηλεόραση).
Επομένως, μιά 3D οθόνη πρέπει να έχει τουλάχιστον 120Herz (ρυθμό ανανέωσης), 60Herz για το κάθε μάτι, για να είναι η εικόνα και η κίνηση ομαλή.
Εννοείται πώς ιδανικό είναι 200Herz, 100 για το κάθε μάτι (αντίστοιχα, όπως είναι καλό να είναι 100Herz μία συμβατική τηλεόραση).

Τώρα, εκτός από 3D, υπάρχει και το στερεοσκοπικό "3D", που στήν ουσία προβάλλεται μία εικόνα στο πάνελ (άρα αρκεί απλό πάνελ, χωρίς 3D player ή οτιδήποτε άλλο!), αλλά έχει κάπως πράσινες και κόκκινες σκιές.
Και φοράς τα κλασσικά πράσινα-κόκκινα γυαλάκια, με τα οποία (επειδή το κάθε ένα φιλτράρει διαφορετικού χρώματος σκιές) οι εικόνες που φτάνουν στο μάτι είναι διαφορετικές και δημιουργούν τήν ψευδαίσθηση 3D.


Τέλος, αν συνδέσεις έναν 3D player (όπως το Playstation 3) σε 3D τηλεόραση, και πάς νά προβάλλεις 3D περιεχόμενο, θα το δείξει κανονικά.
Αν πάς να προβάλλεις μή-3D περιεχόμενο σέ 3D τηλεόραση, θα το μετατρέψει με κάποιον αλγόριθμο σέ 3D και θα το δείξει ως 3D, αλλά το 3D εφέ δέν θα είναι τόσο δυνατό όσο σε 3D περιεχόμενο.
Τέλος, αν πάς να προβάλλεις οτιδήποτε περιεχόμενο σε συμβατική τηλεόραση, δέν μπορεί να το δείξει 3D (πάντα μιλάμε για αυθεντικό, μή-στερεοσκοπικό 3D), θα το δείξει συμβατικά.
Το ότι κάποιος player μετατρέπει απλό περιεχόμενο σέ 3D, σημαίνει ότι μπορείς να δείς απλό περιεχόμενο σάν να ήταν 3D, πάντα σε 3D τηλεόραση.
Δέν σημαίνει ότι με κάποιο μαγικό τρόπο θα κάνει τήν συμβατική τηλεόραση να προβάλει 3D!



Άρα είναι αυτό που έλεγα. Όλες οι τηλεοράσεις μπορούν να δείξουν 2 frames εναλλάξ, αλλά όχι τόσο πετυχημένα. Κατεβάστε μια 3D όλοι και δείτε μόνοι σας τη διαφορά.

#84   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:37

ξανα διαβασε τα μηνυματα μου αλλα και των αλλων. ολλοι οσοι ξερουμε καπια πραγματα σου λεμε οτι δεν βλεπεις 3D. Γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να δεις με τον εξοπλισμο σου.
Δεν λεω οτι λες ψεματα αλλα σου ξανα λεω οτι νομιζεις οτι βλεπεις 3D,το γιατι δεν το ξερω. πηγενε σε κανα καταστημα και δες πως ειναι το πραγματικο 3D σε 3D tv, και μετα συγκρινετω ξανα με αυτο που βλεπεις τωρα και αν πραγματικα και μετα επιμενεις οτι βλεπεις 3d, τοτε καλο ειναι να επισκευτεις καποιον ιδικο για την περιπτωση σου.


Αντε πάλι τα ίδια...
Ποτε ειπα οτι βλέπω την ίδια ποιότητα που βλεπουν σε 3D τηλεοράσεις;
Πόσες φορές είπα ότι βλεπω ΚΑΤΩΤΕΡΗ ποιοτητα απο αυτή;
Οταν όμως βλέπω μια σκηνή που πετιέται κάτι προς το μέρος μου ας πούμε, κ εγω το βλέπω όντως να "βγαινει" απο την οθόνη κ να έρχεται κατά πάνω μου, τότε για πες μου εσυ, τι πρέπει να πω ότι βλέπω;
Ξαναλέω, προκαλώ όποιον ενδιαφέρεται να έρθει εδω να δει μαζί μου αυτό που βλέπω εγω
Απάντησε μου αυτό πριν επισκεφτώ κάποιον ειδικό για την περίπτωση μου.
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#85   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:37

ξανα διαβασε τα μηνυματα μου αλλα και των αλλων. ολλοι οσοι ξερουμε καπια πραγματα σου λεμε οτι δεν βλεπεις 3D. Γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να δεις με τον εξοπλισμο σου.
Δεν λεω οτι λες ψεματα αλλα σου ξανα λεω οτι νομιζεις οτι βλεπεις 3D,το γιατι δεν το ξερω. πηγενε σε κανα καταστημα και δες πως ειναι το πραγματικο 3D σε 3D tv, και μετα συγκρινετω ξανα με αυτο που βλεπεις τωρα και αν πραγματικα και μετα επιμενεις οτι βλεπεις 3d, τοτε καλο ειναι να επισκευτεις καποιον ιδικο για την περιπτωση σου.

Πες τα γιατι οταν τα λέω εγώ γίνομαι υπερβολικός

#86   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:38

@ababapanos, είσαι κ κερκυραίος κ τα λες αυτά, πατριωτη
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#87   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:41

@ababapanos, είσαι κ κερκυραίος κ τα λες αυτά, πατριωτη

Δεν μπορώ να μην γράψω,επειδη είναι απο το ίδιο μέρος με εσένα πρέπει να δώσει και την απάντηση που θέλεις ?Χωρίζουμε τις απαντησεις ανάλογα απο ποιό νομό είναι η καταγωγή μας???????

#88   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:46

Δεν μπορώ να μην γράψω,επειδη είναι απο το ίδιο μέρος με εσένα πρέπει να δώσει και την απάντηση που θέλεις ?Χωρίζουμε τις απαντησεις ανάλογα απο ποιό νομό είναι η καταγωγή μας???????


Το χιούμορ έχει χαθεί τελείως βλεπω
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#89   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:49

Το χιούμορ έχει χαθεί τελείως βλεπω

η δικιά μου απαντηση σε πείραξε τώρα ?πραγματικά πες μου?δεν έχω χιούμορ?εσυ έχεις ?το παιδι πιο πάνω που σου έκανε πλάκα με την βούρτσα και την λούτσα γιατι τον παρεξηγησες?μου φαίνεται οτι μερικόι είναι οτι να ναι και κακώς κάθομαι και ασχολούμαι...

#90   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:49

Αντε πάλι τα ίδια...
Ποτε ειπα οτι βλέπω την ίδια ποιότητα που βλεπουν σε 3D τηλεοράσεις;
Πόσες φορές είπα ότι βλεπω ΚΑΤΩΤΕΡΗ ποιοτητα απο αυτή;
Οταν όμως βλέπω μια σκηνή που πετιέται κάτι προς το μέρος μου ας πούμε, κ εγω το βλέπω όντως να "βγαινει" απο την οθόνη κ να έρχεται κατά πάνω μου, τότε για πες μου εσυ, τι πρέπει να πω ότι βλέπω;
Ξαναλέω, προκαλώ όποιον ενδιαφέρεται να έρθει εδω να δει μαζί μου αυτό που βλέπω εγω
Απάντησε μου αυτό πριν επισκεφτώ κάποιον ειδικό για την περίπτωση μου.


φιλε πραγματικα νομιζω οτι μας δουλευεις...


Λοιπον 3d δεν βλεπεις, το οτι λες οτι βλεπεις παλι σε κατωτερη ποιοτητα ουτε αυτο γινεται. Η βλεπεις 3D η δεν βλεπεις 3D.... ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει. Ειναι σαν να μας λες δεν ειμαι εγγυος ειμαι ολιγον εγγυος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες