Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα Mac book air 13 h macbook pro 13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
86 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/12/2011 - 14:53

Μπα δεν σκεφτομαι ακομα για το ipad den μου γεμιζει το ματι.. Το εχει ενας φιλος αλλα δεν τρελαθηκα ... Προτυμω το λαπτοπ. Δεν ξερω για το 3 οταν βγει , νομιζω οτι με το ipad θα κανω οτι και με το iphone . Οποτε να κλεισω πρως ssd και μαλλον για το air, μιας και στο λαπτοπ που εχω τωρα το cd δεν το εχω χρειαστει ποτε, δεν νομιζω να το χρειαστω τωρα...

τελεικα εκλεισα στον macbook pro 13,3 ... και θα παρω και μετα μια ssd μνημη, θα μπορω να την αλαξω μονοσ μου??? η θα πρεπει να το παω σε τεχνικο??? ανοιγω το καπακι βγαζω την μια βαζω την αλλη και αυτο ειναι η θελει καπια διαδικασια μετα???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2011 - 15:11

Θα μπορείς να το κάνεις μόνος σου, αρκεί να πάρεις τα κατσαβίδια που χρειάζονται για να το ξεβιδώσεις.
Επίσης, η εγγύηση θα ισχύει κανονικά.

Η μόνη διαδικασία που χρειάζεται να κάνεις, είναι να εγκαταστήσεις το λειτουργικό στόν SSD πριν τόν βάλεις μέσα, ή αλλιώς να βάλεις το Lion σέ bootable DVD ή USB stick, και μετά να κάνεις τήν εγκατάσταση από εκεί...

#18   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/12/2011 - 15:44

[quote name='giannisg2004' timestamp='1323263507' post='760113']
Θα μπορείς να το κάνεις μόνος σου, αρκεί να πάρεις τα κατσαβίδια που χρειάζονται για να το ξεβιδώσεις.
Επίσης, η εγγύηση θα ισχύει κανονικά.

Η μόνη διαδικασία που χρειάζεται να κάνεις, είναι να εγκαταστήσεις το λειτουργικό στόν πριν τόν βάλεις μέσα, ή αλλιώς να βάλεις το Lion σέ bootable DVD ή USB stick, και μετά να κάνεις τήν εγκατάσταση από εκεί...


ααααα ωραια δεν εχω ιδεα απο αυτα που λεσ... τεσπα θα το ψαξω .... ευχαριστω... πωσ θα βαλω το λειτουργικο μεσα στον SSD prin??? ειδα ενα σχετικο βιντεακι στο youtube και ο τυποσ μολισ εβαλε τον δισκο εβαλε μετα μεσα ενα σιντι και κατι εκανε αλλα δεν εχει ολη την διαδικασια...

#19   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2011 - 16:04

Συνήθως τα site που πουλάνε SSD, έχουν πακέτα DIY για να το κάνεις μόνος σου, που περιλαμβάνουν τα κατσαβίδια, τούς connectors και μία θήκη (enclosure) για να βάλεις τόν παλιό δίσκο μέσα και να τόν κάνεις εξωτερικό (υπ'όψην, για να βάλεις SSD, πρέπει να βγάλεις τόν παλιό δίσκο).
Επειδή οι SSD και ο παλιός δίσκος έχουν το ίδιο μέγεθος, μπορείς πριν βγάλεις τόν δίσκο, να βάλεις τόν SSD στό enclosure, να ανοίξεις κανονικά το MacBook, να συνδέσεις το enclosure (κανονικά σάν εξωτερικό δίσκο), να κατεβάσεις το Lion και να κάνεις install στόν εξωτερικό δίσκο (δηλαδή στόν SSD).
Μετά βγάζεις τόν παλιό, βάζεις τόν SSD καί είσαι έτοιμος.

Ο άλλος τρόπος είναι πριν αλλάξεις τόν δίσκο, νά δημιουργήσεις ένα bootable DVD ή USB stick με το Lion (πρέπει πρώτα να κατεβάσεις το Lion σέ μορφή .iso, μετά νά το κάψεις σέ ένα dual layer DVD (είναι σάν τα απλά δισκάκια DVD, απλά έχουν διπλάσια χωρητικότητα) μέ κάποιο πρόγραμμα (π.χ. Toast Titanium). Άν θές να το κάνεις με στικάκι, είναι παρόμοια διαδικασία, δές στό Google.).

Αφού δημοουργήσεις το bootable DVD (ή USB ), βγάζεις τόν παλιό δίσκο, βάζεις τόν SSD, βάζεις τό DVD (ή το USB ) στήν υποδοχή, ανοίγεις τό MacBook και πατάς κρατημένο το πλήκτρο Option (Alt).
Έπειτα, θα σού βγάλει να επιλέξεις από που θέλεις να ξεκινήσεις, εσύ θα επιλέξεις τό DVD (ή το USB, που θα το εμφανίζει σάν σκληρό δίσκο), και έπειτα ακολουθείς τίς οδηγίες επί τής οθόνης για εγκατάσταση.

Βέβαια, μπορείς να απευθυνθείς σέ κάποιον τεχνικό, αλλά μήν περιμένεις να δώσεις λιγότερα από 50€ (μάλιστα, επειδή εμπλέκεται αλλαγή δίσκου + εγκατατάσταση λειτουργικού, και είναι και Mac που είναι λίγοι οι τεχνικοί και "βαράνε" τίς τιμές), πάς για 100€ ! Οπότε δέν συμφέρει...!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 07/12/2011 - 16:06


#20   tonicalvo

tonicalvo

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/12/2011 - 01:05

φίλε μου εφόσον σε ενδιαφέρει αρκετά η φορητότητα πηγαίνεις για το air to 13αρι το οποίο και i5 έχει και 4gb ram ssd στα 128 ή 256!Εγώ που το έχω μπορώ να σου πω πως είμαι κατ ενθουσιασμένος!Το μηχάνημα είναι τερατάκι και είναι πανάλαφρο και μικρό!Θα σε ικανοποιήσει πλήρως για τη χρήση που το θέλεις!

Οι ivy πηγαίνουν για Μάιο οπότε δύσκολα να δείτε νέο air στις αρχές του 12 http://www.macrumors...due-around-may/

Αν πάλι θέλεις τέρας επιδόσεων πηγαίνεις για το pro ξεχνώντας τη φορητότητα σε κάποιο βαθμό που θα είχες με το air!Όσο για το 13' air vs 13' pro με κλειστά μάτια το air!

Περί ορέξεως...

#21   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/12/2011 - 15:18

λοιπον παιδια , με χουν κανει ανω κατω ... οχι τπτ αλλο κανω και εγω εσασ μετα ανω κατω... συζητουσα με ενα γνωστο μου για το θεμα μου και μου λεει το εξεισ... να καρατησω το δικο μου λαπτοπ (τοσιμπα) και αντι για λαπτοπ να παρω τον imac 21.5 για τον 27 δεν το συζητω ειναι πανακριβωσ... μεχρει 1300€ το πολυ θελω να δοσω...

οποιο θελει μουαπανταει στο τι να κανω ευχαριστω

#22   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/12/2011 - 18:44

Ο iMac είναι σταθερός,εσυ για φορητό δεν ρωτησες??? βασικά για τη χρηση που το θες το air είναι αρκετά καλο!!!εγω πριν 2 μήνες είχα τη ίδια απορία αλλα επέλεξα 15' pro!! Για μένα είναι πιο βολικος ο φορητος :) η γνώμη μου είναι να κοίταγες κ για κανένα μεταχειρισμένο air με το οποίο θα γλιτωσεις χρήματα κ θα κάνεις τη δουλειά σου!!

#23   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2011 - 20:14

Και το καλύτερο φυσικά θα ήταν να μπορούσες να είχες και τα 2(iMac 21,5 + Macbook pro). Πάντως από την στιγμή που μπήκες στο τρυπάκι και σκέφτεσαι και για iMac, στην θέση θα τον έπαιρνα.

Προσωπικά τα έχω και τα 2 και το macbook to έχω και κάθεται και ας είναι πιο τούμπανο σε τεχνικά χαρακτηρίστηκα από τον iMac.

Τον φορητό βέβαια τον έχω για το εξοχικό και γενικότερα για τις διακοπές μου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#24   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/12/2011 - 20:43

Ναι αλλα απο την ώρα που έχει κάποιος laptop κ στο μυαλό του έχει την αγορά ενός σούπερ φορητού όπως είναι το air πως μπορει να αγοράσει σταθερό???

#25   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/12/2011 - 20:48

το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου είναι ποιες είναι οι ανάγκες σου... στην ουσία τι είναι αυτό που χρειάζεσαι? σταθερό ή φορητό? αν τελικά πας σε φορητό εγώ θα πρότεινα macbook pro...

#26   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/12/2011 - 20:50

Συμφωνώ!! Το παιδι μας είπε ότι θέλει για απλα πράγματα -Ίντερνετ κτλ!! Το air νομίζω τον καλύπτει άνετα!!
Αν κ εγω -παρολου που κάνω απλή χρηση- το pro πήρα :P

Τελευταία επεξεργασία από: Evangelia, 08/12/2011 - 20:52


#27   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2011 - 20:57

Ναι αλλα απο την ώρα που έχει κάποιος laptop κ στο μυαλό του έχει την αγορά ενός σούπερ φορητού όπως είναι το air πως μπορει να αγοράσει σταθερό???


Όπως το είπες. Έχει ήδη lap top και χρειάζεται έναν σταθερό :P

Πέρα από την πλάκα δικά του τα χρήματα δικές του οι ανάγκες, ας αποφασίσει και να πράξει ανάλογα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#28   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/12/2011 - 21:20

Evangelia εγώ το σκέφτηκα ως εξής... μπορεί τώρα να το χρειάζεται για απλά πράγματα αλλά μπορεί σε ένα μήνα να προκύψει κάποια απαιτητικότερη εργασία που το Air να τον κρεμάσει.....δικός μου τρόπος σκέψης είναι, δε λέω ότι είναι ο σωστός....

#29   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/12/2011 - 21:28

Να δεν διαφωνησα μαζί σου :) ίσα ίσα που κ εγω ενω θα με κάλυπτε ενα air πήρα 15' pro τούμπανο με τη σκέψη ότι με το καιρο οι ανάγκες μου θα μεγιστοποιηθουν!

#30   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/12/2011 - 21:40

Τώρα θα πέσετε όλοι να με φάτε, αλλά σχεδιαστικά το pro μ' αρέσει πολύ περισσότερο από το air... όχι ότι αυτό έχει να κάνει με τη κουβέντα μας αλλά να γράψω και γω το off topic μου.....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες