Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα Mac book air 13 h macbook pro 13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
86 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2011 - 23:24

αν το παρεις εκτος ευρωπης τελικα
πες μας ποσα πληρωσες τελωνειο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/12/2011 - 23:26

Νομίζω ότι είπε ότι θα του το φέρει κάποιος φίλος!! Λογικά θα προσέξει ώστε να μην πληρώσει τελωνείο!!

#48   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/12/2011 - 07:28

Νομίζω ότι είπε ότι θα του το φέρει κάποιος φίλος!! Λογικά θα προσέξει ώστε να μην πληρώσει τελωνείο!!

Οκ θα σας πω αν πληροσω κατι.. Ευχαριστω παντος για την βοηθεια ολους...

#49   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/12/2011 - 16:54

Σκεφτηκα να μην ανοιξω νεο θεμα μιας και η απορια του θεματος ειναι ιδια με την δικη μου. Λοιπον η εμπειρια μου με λειτουργικο Mac ειναι μηδενικη και την μονη επαφη που εχω με την εταιρια ως πρως τα λειτουργικα της ειναι το Iphone.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω νεο Φορητο υπολογιστη μιας και desktop εχω εαν και λιγο παλιος την δουλεια μου την κανω.Βρισκομαι λοιπον στο διλλημα Macbook air η pro.Οσο αναφορα την χρηση του υπολογιστη τα περισσοτερα πραγματα που κανω ειναι στο Internet οποτε δεν εχω απαιτησεις ασε που απο οτι εψαξα τα προγραμματα που εχω στο pc τα βρηκα και στα mac Οποτε δεν παιζει καποιο θεμα.ομως εχω τις εξης αποριες
1)Με ενδιαφερει να εχω ssd σκληρο δισκο.Αυτο που με απασχολει, λοιπον ειναι μπορω να αναβαθμισω τον pro ωστε να εχω 2 δισκους εναν ssd και ενα sata ?Εαν ναι κατα ποσο θα κοστισει?Απο οτι ειδα στο air δεν μπορει να γινει αυτο
2)Προγραμματα σπασμενα κατα ποσο ευκολο ειναι να βρεθουν για mac?Παραδειγμα το photoshop μπορει να βρεθει;
3)Η ram πανω απο 4 gb μπορει να αναβαθμιστει;Πληροφοριακα ρωταω γιατι ετσι και αλλιως 4 ειναι αρκετα για την χρηση που κανω...
4)Σε περιπτωση format ...κατα ποσο ειναι ευκολο να γινει απο εμενα το ιδιο;Ρωταω για να μην τρεχω σε εξουσιοδοτημενα καταστηματα και να πληρωνω τσαμπα δουλειες...

#50   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/12/2011 - 17:31

Καλησπέρα δεν γνωρίζω για το 1 κ το 4 :blush: Για το 2 : ναι υπάρχουν μέσω torrent - εγω έχω κατεβάσει τα office 11 το finale 11 & το toast 10 :P -& εάν δεν κάνω λαθος πρέπει να έχω δει κάπου κ το photoshop για το 3: ναι γίνεται αναβάθμιση στη ram (στο pro ) το δικο μου έχει 8 GB!

#51   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2011 - 18:15

οτι ισχυει για τα κοινα sandy bridge pc και core2duo ισχυει και εδω
μην νομιζεις οτι η apple χρησιμοποιει εξωγήινη τεχνολογια κατα τα αλλα οπως αναφερεται
και στο site της apple ολα τα air δεν αλλαζει η μνημη γιατι ειναι πανω στο mobo για λογους χωρου

#52   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/12/2011 - 18:21

Σκεφτηκα να μην ανοιξω νεο θεμα μιας και η απορια του θεματος ειναι ιδια με την δικη μου. Λοιπον η εμπειρια μου με λειτουργικο Mac ειναι μηδενικη και την μονη επαφη που εχω με την εταιρια ως πρως τα λειτουργικα της ειναι το Iphone.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω νεο Φορητο υπολογιστη μιας και desktop εχω εαν και λιγο παλιος την δουλεια μου την κανω.Βρισκομαι λοιπον στο διλλημα Macbook air η pro.Οσο αναφορα την χρηση του υπολογιστη τα περισσοτερα πραγματα που κανω ειναι στο Internet οποτε δεν εχω απαιτησεις ασε που απο οτι εψαξα τα προγραμματα που εχω στο pc τα βρηκα και στα mac Οποτε δεν παιζει καποιο θεμα.ομως εχω τις εξης αποριες
1)Με ενδιαφερει να εχω ssd σκληρο δισκο.Αυτο που με απασχολει, λοιπον ειναι μπορω να αναβαθμισω τον pro ωστε να εχω 2 δισκους εναν ssd και ενα sata ?Εαν ναι κατα ποσο θα κοστισει?Απο οτι ειδα στο air δεν μπορει να γινει αυτο
2)Προγραμματα σπασμενα κατα ποσο ευκολο ειναι να βρεθουν για mac?Παραδειγμα το photoshop μπορει να βρεθει;
3)Η ram πανω απο 4 gb μπορει να αναβαθμιστει;Πληροφοριακα ρωταω γιατι ετσι και αλλιως 4 ειναι αρκετα για την χρηση που κανω...
4)Σε περιπτωση format ...κατα ποσο ειναι ευκολο να γινει απο εμενα το ιδιο;Ρωταω για να μην τρεχω σε εξουσιοδοτημενα καταστηματα και να πληρωνω τσαμπα δουλειες...


1. Για εμένα πάρε macbook pro και στην συνέχεια κάνεις μόνος σου τις αναβαθμίσεις. Δεν σε συμφέρει να τον πάρεις έτοιμο από την Apple γιατί θα δώσεις μια περιουσία.
2. Φυσικά και υπάρχουν.
3.Στα macbook pro μπορεί να φτάσει μέχρι τα 8 γίγα και την αλλάζεις μόνος σου ανά πάσα ώρα και στιγμή με κόστος κοντά στα 50-60 ευρώ. Στα air το ανώτατο είναι μέχρι 4 και δεν αλλάζει διότι είναι κολλημένη πάνω στην motherboard.
4.Πολύ πιο εύκολο από ότι είναι στα windows αν και δεν θα χρειαστείς...
Once You Go Mac You Never Go Back

#53   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2011 - 01:50

Kατρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.Υστερα απο αρκετα ψαξιμο κατεληξα στο macbook pro το air το απεκλεισα γιατι πολυ απλα δεν αναβαθμιζεται και αυτο με χαλαει νομιζω οτι το air Περισσοτερο μωστρα ειναι μπροστα στο pro.Με ανησυχησε λιγο το κοστος της αναθαμισης εδω

http://www.madstore....roducts_id=2917
215 ευρω για 8 gb ram Μου φανηκε περιεργο και μιλησα με ενα κολλητο μου που τυγχαινει να ειναι τεχνικος υπολογιστων και μου απαντησε αυτο που μου ειπατε και εσεις οτι με 50-60 ευρω την αναβαθμιζεις και απο οτι ειδα η ιδια η apple εχει στο site Της οδηγιες για το πως να το κανεις μονο σου.
Αυτο που με απασχολουσε ειναι τα προγραμματα αλλα αφου μου λετε οτι δεν υπαρχει θεμα δεν κολλαω πουθενα.Αντε για να δουμε και τα Mac ισχυει αυτο που λενε Once you go Mac you never go back?

#54   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2011 - 14:57

Τελικα παιδια παρηγγειλα το macbook pro.Καπαρωσα αυτον εδω
http://www.madstore....roducts_id=2917
Το μονο ξενερωμα οτι θα τον εχω σε 15 μερες γιατι δεν υπαρχει stock.Αντε και εμεις στον κοσμο των Mac εστω και αργα.... ::)
Θα ηθελα να ρωτησω κατι ομως.Επειδη ενδιαφερομαι αμεσα να αναβαθμισω τον σκληρο σε ssd θα χασω την εγγυηση της apple;.Επισης ποσο ευκολο εινια να μεταφερω το λειτουργικο στον καινουργιο δισκο;
ps:Για ολα φταει το Iphone....

#55   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/12/2011 - 18:28

Τελικα παιδια παρηγγειλα το macbook pro.Καπαρωσα αυτον εδω
http://www.madstore....roducts_id=2917
Το μονο ξενερωμα οτι θα τον εχω σε 15 μερες γιατι δεν υπαρχει stock.Αντε και εμεις στον κοσμο των Mac εστω και αργα.... ::)
Θα ηθελα να ρωτησω κατι ομως.Επειδη ενδιαφερομαι αμεσα να αναβαθμισω τον σκληρο σε ssd θα χασω την εγγυηση της apple;.Επισης ποσο ευκολο εινια να μεταφερω το λειτουργικο στον καινουργιο δισκο;
ps:Για ολα φταει το Iphone....


Δεν χάνεις την εγγύηση σου. H apple επιτρέπει αλλαγή σκληρού δίσκου στο macbook pro από τον χρήστη. Το λειτουργικό είναι πάρα πολύ εύκολο μην σε ανησυχεί. Όταν φτάσει η ώρα θα τα φτιάξουμε όλα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#56   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2011 - 18:45

Θα ηθελα να ρωτησω κατι ομως.Επειδη ενδιαφερομαι αμεσα να αναβαθμισω τον σκληρο σε ssd θα χασω την εγγυηση της apple;.Επισης ποσο ευκολο εινια να μεταφερω το λειτουργικο στον καινουργιο δισκο;
ps:Για ολα φταει το Iphone....


Καλορίζικος!!!! Για μένα καλύτερα να περιμένεις να πέσουν οι τιμές στους ssd γιατί τώρα θα τον χρυσοπληρώσεις και θα ναι και μικρός σε χωρητικότητα! Άλλωστε θα δεις οτι και με το δίσκο που θα χει πάνω θα πηγαίνει σφαίρα! ;)

#57   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/12/2011 - 19:54

Καλοριζικος, και όντως δεν χάνεις την εγγύηση.

Οπως αναφέρει και ο φίλος @jimmakos ποιο πάνω, η Apple επιτρέπει την αλλαγή ram και σκληρού δίσκου, αρκεί να είσαι προσεχτικός, με το ηλεκτροστατικό πεδίο! (για ram & ssd ακούμπησε πρώτα ένα μεταλικο μερος του υπολογιστή πριν χειριστείς τα υλικά) και να διαβάσεις τα manuals που σου δίνει η ίδια η Apple. (κεφάλαιο 3: Boost Your MacBook Pro/σελιδα 37εως42)

Επισης αν και επίσημα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις SATA III γενιάς, θα σε συμβούλευα να παραμείνεις στην κλασική SATA II. Φενεται ότι οι καινούργιοι Macbook Pro 2011 δεν δέχονται και τόσο καλά τις μη εξουσιοδοτημένες SSD! (Apple only! ...καποιο πρόβλημα με nap sata) δες και εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ!

Οταν με το καλό το αποφασίσεις, δες εδώ έναν αναλυτικό οδηγό, που έχει φτιάξει ο @sepsis

Μην υποτιμήσεις την σημείωση στο τέλος του άρθρου περί TRIM! Ειναι πολύ σημαντική για την μακροζωία της SSD σου!!

Εγω να επιβεβαιώσω ότι σε Macbook Pro Lion 10.7.2 με SSD 256GO Crucial (M4 series) το παραπάνω toogle, δουλεύει μια χαρά! (δες εικόνα) ;-)


[attachment=25082:Capture d’écran 2011-12-30 à 18.50.08.png]



ps: Επι της ευκαιρίας να υπενθυμίσουμε ότι η μπαταριά θέλει αντικατάσταση από εξειδικευμένο σέρβις!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 30/12/2011 - 22:28

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#58   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2011 - 21:36

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας .Εαν και ξενερωμενος γιατι θα πρεπει να περιμενω 15 μερες για να το παραλαβω στα χερακια μου.Λοιπον για τον ssd θα ακολουθησω την συμβουλη σας και θα περιμενω.Αυτο που θα κανω αμεσα ειναι η αναβαθμιση της ram.Εχετε να μου προτεινεται καποια εταιρια που να ειναι συμβατη με το macbook pro.Απο την μανα του φοραει 2χ2 gb η μια 4αρα;Το ρωταω γιατι απο οτι ειδα εχει 2 slots περνοντας so dimm καρτες και εαν φοραει 2,2αρες θα χρειαστω να παρω 2 4αρες.
Επισης εαν καταλαβα καλα απο το αρθρο που ποσταρατε παραπανω εχω την δυνατοτητα να βαλω 2 σκληρους δισκους δηλαδη εναν ssd και τον superdrive του Mac;

Τελευταία επεξεργασία από: stefplak, 30/12/2011 - 21:38


#59   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/12/2011 - 22:15

Λοιπον για τον superdrive δες εδώ , και στον google για περισσότερες λεπτομέρειες!

Μονο που σε αυτή την περίπτωση όπως καταλαβαίνεις, χάνεις την εγγύηση!

Για τις ram τώρα, έχεις δυο σλοτ και παίρνουν αντίστοιχα 2χ2Gb (έτσι έρχονται από την Apple συνήθως) 4χ4, και σε ορισμένα μοντέλα 8χ8. Εγώ τις πήρα από crucial.com και είναι αυτές εδώ . 41€δακια πλήρωσα, και σε 5 μέρες τις είχα στο σπίτι! Χωρις φόβο για απομιμήσεις, τελωνεία κτλ.

Πιστευω και για εσένα οι ίδιες θα είναι, αλλα μπορείς να το τσεκάρεις στην κεντρική σελίδα της crucial, μιας που έχει αναλυτικό οδηγό, για τα μοντέλα!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#60   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/12/2011 - 03:14

Ευχαριστω πολυ και παλι για τις απαντησεις μια τελευταια ερωτηση.Λοιπον ειδα στο ebay Και σε ελληνικα φορουμ οτι προτιμουν αυτον τον πωλητη της Αγγλιας
http://www.ebay.com/...f#ht_2721wt_952
Βλεπω οτι οι διαφορες ειναι 300 ευρω κατω σε σχεση με ελλαδα.Επειδη τα εχω παρει τωρα και για την αναμονη αλλα και για τα παραπανω χρηματα γκαβατζα που μπορω να παρω ssd δισκο με αυτα μου προτεινετε να το παρω απο εκει ;Η εγγυηση θα ισχυει στην Ελλαδα ενος ετους και που θα μπορεσω να το παω για επισκευη εαν χρειαστει;Παιδια σας εχω πρηξει αλλα τωρα με επιασαν τα διαολια μου :P

Τελευταία επεξεργασία από: stefplak, 31/12/2011 - 03:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες