Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα Mac book air 13 h macbook pro 13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
86 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 31/12/2011 - 04:00

Απο τα 1250€ πέρασες στα 1500€ περίπου! (1,215£= 1,457€)

Αν τα έχεις να τα διαθέσεις, εννοείτε ότι και αυτός είναι πολύ καλός! Μονο είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι έναν Mac i7 & 15"inch για τα απλά πράγματα που θέλεις να κάνεις;;

Δηλαδη ο πρώτος δεν σε καλύπτει;;



....Λοιπον η εμπειρια μου με λειτουργικο Mac ειναι μηδενικη και την μονη επαφη που εχω με την εταιρια ως πρως τα λειτουργικα της ειναι το Iphone.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω νεο Φορητο υπολογιστη μιας και desktop εχω εαν και λιγο παλιος την δουλεια μου την κανω.Βρισκομαι λοιπον στο διλλημα Macbook air η pro. Οσο αναφορα την χρηση του υπολογιστη τα περισσοτερα πραγματα που κανω ειναι στο Internet οποτε δεν εχω απαιτησεις ασε που απο οτι εψαξα τα προγραμματα που εχω στο pc τα βρηκα και στα mac Οποτε δεν παιζει καποιο θεμα.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 07/01/2012 - 02:54

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 31/12/2011 - 08:16

Πως και δεν τον πήρες απο πλαίσιο που τον είχε άμεσα εδώ. Τον είχε και στην ίδια τιμή με δωρεάν μεταφορικα.
Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ακριβώς ο ίδιος που ήθελες. Μπορείς πάντως να ακυρώσεις απο το ένα μαγαζι και να σου έρθει απο το άλλο δωράκι απο τον Άγιο Βασίλη.

#63   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2011 - 11:55

Απο το document.gr πάντως που το πήρα εγώ πριν 1-1.5 μήνα είχε προσφορά δωρεάν αναβάθμιση σε 8GB. Βέβαια εγώ πήρα το προηγούμενο μοντέλο που αντί για 2,4 επεξεργαστή έχει 2,3 και αντί για 500GB σκληρό έχει 320. Και λόγω του οτι βγήκε το επόμενο μοντέλο η τιμή του απο 1259 πήγε 1179(Κι αν είσαι φοιτητής έχεις επιπλέον έκπτωση 6%) αν θυμάμαι καλά. Οπότε αν ισχύει ακόμα η προσφορά με τις μνήμες και αφού έχεις σκοπό να αλλάξεις δίσκο μήπως θα σε σύμφερε, απο χρηματικής άποψης, να πας γι αυτο; (Εγώ πάντως αυτό έκανα με το σκεπτικό ν' αλλάξω δίσκο αργότερα)

#64   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/12/2011 - 15:04

iLuxus εχεις δικαιο αλλα σκεφτηκα να παρω κατι καλυτερο ωστε να μου κρατησει σε βαθος χρονου,τα χρηματα δεν ειναι προβλημα.Το θεμα ειναι οι διαφορες στις τιμες που ο 13αρης στην Ελλαδα εχει 1300 και στην Αγγλια 1000 και ο 15αρης στην Ελλαδα 1900 και στην Αγγλια 1500.
Το πλαισιο δεν προκειται να με ξαναδει, γιατι εχω κακη εμπειρια...
Οσο για το document.gr δεν το γνωριζα αλλα θα κανω ενα τηλεφωνακι.Δυστυχως η φοιτητικη ζωη τελειωσε για μενα και ξεκινω το αγροτικο μου...
Τωρα για την Αγγλια ο συγκεκριμενος πωλητης ειναι αξιοπιστος; Απο οτι εχω δει σε ελληνικα mac forum Τον προτιμουν.
Το θεμα που με απασχολει ειναι η εγγυηση αλλα ο ιδιος ο πωλητης με ενημερωσε οτι ισχυει παγκοσμιως η εγγυηση για ενα ετος.Το αλλο θεμα ειναι η υποστηριξη Ελληνικων .Οχι οτι με χαλανε τα Αγγλικα αλλα θα μπορεσω να βαλω Lion εξελληνισμενα;

#65   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 31/12/2011 - 15:17

Προς το παρών γενικά τα Mac δεν έχουν ελληνικό περιβάλλον εργασίας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πορείας να δουλεύεις κανονικά με τα ελληνικά. Στην επόμενη αναβάθμιση θα υπάρχει και ελληνικό περιβάλλον πάντως στα lion.

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 31/12/2011 - 15:17


#66   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/12/2011 - 15:21

Προς το παρών γενικά τα Mac δεν έχουν ελληνικό περιβάλλον εργασίας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πορείας να δουλεύεις κανονικά με τα ελληνικά. Στην επόμενη αναβάθμιση θα υπάρχει και ελληνικό περιβάλλον πάντως στα lion.


Οκ ευχαριστω...

#67   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 01/01/2012 - 00:22

.....Το αλλο θεμα ειναι η υποστηριξη Ελληνικων .Οχι οτι με χαλανε τα Αγγλικα αλλα θα μπορεσω να βαλω Lion εξελληνισμενα;



Ρίξε μια ματιά και εδώ .

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#68   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 01/01/2012 - 01:33

Ειχα το ιδιο διλημμα πριν 1.5 μηνα... Διαλεξα pro με ssd και μεγαλη ram! Το θεωρω πιο "ολοκληρωμενο"... :)


απο κάποιο απο τα μήλα μου, αλλά πάντα με Tapatalk...

#69   Constantine32

Constantine32

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Twitter:@cka2684
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 02/01/2012 - 15:29

Τελικά υπέκυψα και εγώ στην Apple και μετά το //c που είχα αποκτήσει σα μαθητής και τα αμέτρητα G4 G5 πελατών μου, έβαλα στο χέρι το MBP 13.3 i7 2.8. Η πρώτη μου δουλειά ήταν να πάρω ένα WD Black Scorpio 500 και 2Χ4 Transcend μνήμες για αναβάθμιση.

Ο SSD θα έρθει αργότερα που θα γίνουν και πιο προσιτοί.

Προς το παρόν το μηχάνημα είναι σφαίρα και πιστεύω οτι πλέον είναι πολύ δύσκολο να γυρίσω πίσω σε PC.

Εννοείται οτι μαζί αγοράστηκε και το Magic Mouse καθώς και ένα DV to DVI connector.

Τι να πώ... Είμαι ευτυχισμένος....

#70   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2012 - 23:16

βασικά τα 2 μηχανήματα μεγάλες διαφορες δεν έχουν ιδια cpu έχουν με διαφορετικό χρονισμό και κυρίως ιδια κάρτα γραφικών
δεν είναι πολύ δυνατότερο το pro απλα είναι αναβαθμισιμο σε δίσκο και μνήμες

#71   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/01/2012 - 23:20

βασικά τα 2 μηχανήματα μεγάλες διαφορες δεν έχουν ιδια cpu έχουν με διαφορετικό χρονισμό και κυρίως ιδια κάρτα γραφικών
δεν είναι πολύ δυνατότερο το pro απλα είναι αναβαθμισιμο σε δίσκο και μνήμες


Σε ποια μηχανήματα κάνεις την σύγκριση?

Αν την κάνεις στο air με το pro 13αρι ok σύμφωνο. Αλλά το 15άρι ξεφεύγει κατά πολύ σε τεχνικά χαρακτηριστικά.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 02/01/2012 - 23:21

Once You Go Mac You Never Go Back

#72   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2012 - 23:22

macbook pro 13 (mc 700)
macbook air 11 or 13
αυτός δεν είναι και ο τίτλος του θέματος?
ναι το 15ρι όντως ξεφεύγει σε χαρακτηριστικά και σε κόστος

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 02/01/2012 - 23:23


#73   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/01/2012 - 23:22

macbook pro 13 (mc 700)
macbook air 11 or 13


Done! :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#74   TOYLIS

TOYLIS

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:toylis

Δημοσίευση 02/01/2012 - 23:29

Τι στο καλο κανετε ολοι και χρειαζεστε ssd σκληρους δισκους? ειλικρινα.. ολοι γραφιστες και με illustrator ασχολειστε? ΕΛΕΟΣ.. και αντε και το κανετε αυτο .. ολοι με τα laptop τα κανετε αυτα? δεν εχετε κανονικο υπολογιστη ? το παλικαρι θελει να παρει ενα laptop ..

1ον: τι χρειαζεσαι?
2on: παρε οτι αντεχει η τσεπη σου..
3ον: με τα ιδια λεφτα παιρνεις καλυτερο pro αντι για air..
4ον: ο pro αναβαθμιζεται ..

#75   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 02/01/2012 - 23:40

Τι στο καλο κανετε ολοι και χρειαζεστε ssd σκληρους δισκους? ειλικρινα.. ολοι γραφιστες και με illustrator ασχολειστε? ΕΛΕΟΣ.. και αντε και το κανετε αυτο .. ολοι με τα laptop τα κανετε αυτα? δεν εχετε κανονικο υπολογιστη ? το παλικαρι θελει να παρει ενα laptop ..

1ον: τι χρειαζεσαι?
2on: παρε οτι αντεχει η τσεπη σου..
3ον: με τα ιδια λεφτα παιρνεις καλυτερο pro αντι για air..
4ον: ο pro αναβαθμιζεται ..



Στο 1ον και 2ον συμφωνω.

Οσο για το τι το χρειαζονται που ειπες πιο πανω, πες μου ποσους απο δω μεσα που εχουν iphone / ipad το χρειαζονται πραγματικα.

Κανεις.


Σταλμενο από τον προ-προπάππου του 4s (iPhone 2G)
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες