Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1606   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 21/12/2012 - 14:08

Tsak να σε ρωτήσω μιας και εχεις σταθερό Μακ - iMac...το κλείνεις το μηχανάκι το βράδυ ή το εχεισ συνέχεια ανοιχτό...τα Μίνι ξέρω ότι τα αφήνουν χύμα...αλλά τα σταθερά και αυτά το ίδιο...?? Δηλαδη π.χ. το αγοράζεις και το εχεισ συνέχεια ανοιχτό...το βράδυ ΟΚ σε Goodnight Mode :P...υπάρχει θέμα έτσι..εσύ πως το λειτουργείς..?? Εγώ το ΠΙΣΙ που εχω τώρα το κλείνω το βράδυ...στο σταθερό Μακ - iMac , ποια είναι φιλοσοφία στο θέμα αυτό ??
Επίσης το καλωδιο τροφοδοσίας - ρεύματος - πόσο μήκος έχει στο περίπου , είναι πολύ μακρύ...??
Καταλήγει το καλωδιο για εδώ Ελλάδα σε Σουκου πρίζα ή στην πλακέ όπως του iPhone ??


Δεν τον κλείνω ποτέ τον iMac ούτε σε sleep και restart τον κάνω μονό αν χρειάζεται από κανένα update. Την οθόνη μονό βάζω να κλείνει μετά από κάποια ώρα.. 5 χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα και ο μεγαλύτερος καιρός που έμεινε ανοιχτός συνεχόμενα ήταν γύρω στις 73 μέρες ( όταν είχα μπει φαντάρος ) και έκλεισε τότε λόγω διακοπής ρεύματος.. Ότι θέλεις κάνεις άπλα η φιλοσοφία σε όλα τα mac νομίζω είναι να μπαίνουν πιο πολύ σε sleep παρά να κλείνουν, αλλά είναι στο χέρι σου, αν θες το βράδυ να τον κλείνεις τον κλείνεις.
Το καλώδιο είναι αυτό και έχει μήκος 1.8 μέτρα..
Αναρτημένη εικόνα

Φιλε δουλεψε!!Σε ευχαριστω παρααααα πολυ!!!Εχω ομως ακομα ενα θεματακι ασχετο με αυτο...Ενω στις ρυθμισεις ηχου μου εχει πλεον την επιλογη να αναπαραγω μουσικη απο οσες πηγες ηχου θελω και μπορω να το επιλεξω,δεν μπορω να επιλεξω αναμεσα στις δυο επιλογες που μου δινει!Δηλαδη δεν μπορω να επιλεξω αναμεσα στην οθονη και την πηγη ηχου!Εαν εχω συνδεδεμενη την πηγη ηχου μονο αυτο με αφηνει να επιλεξω αν και στις επιλογες μου δινει την δυνατοτητα να επιλεξω και την οθονη...Μολις ξεσυνδεω την πηγη ηχου μπορω να επιλεξω την οθονη!Οταν το ειχα δοκιμασει πιο παλια μπορουσα να κανω επιλογη αναμεσα στις 2 αυτες επιλογες και να γινει αναπαραγωγη του ηχου συμφωνα με αυτα που θελω...Τωρα δεν με εαφηνει να επιλεξω!


Δηλαδή δεν σ' αφήνει να διαλέξεις ανάμεσα σε line out και HDMI ;; ( αα και πηγή ήχου είναι η συσκευή που αναπαράγει τον ήχο στην προκειμένη περίπτωση το mac mini )

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1607   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/12/2012 - 14:36

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (π.χ Ιστοσελίδα) που δεν το κλείνεις ή απλά για ευκολία;
Εγώ πάντως τον κλείνω κάθε φορά ή τον βάζω σε Sleep Mode όταν δεν τον χρησιμοποιώ για λίγες ώρες.

Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 21/12/2012 - 14:37


#1608   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 21/12/2012 - 16:27

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (π.χ Ιστοσελίδα) που δεν το κλείνεις ή απλά για ευκολία;
Εγώ πάντως τον κλείνω κάθε φορά ή τον βάζω σε Sleep Mode όταν δεν τον χρησιμοποιώ για λίγες ώρες.


Για ευκολία και για γκουχseedγκουχ B)

#1609   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 21/12/2012 - 16:38

Δεν τον κλείνω ποτέ τον iMac ούτε σε sleep και restart τον κάνω μονό αν χρειάζεται από κανένα update. Την οθόνη μονό βάζω να κλείνει μετά από κάποια ώρα.. 5 χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα και ο μεγαλύτερος καιρός που έμεινε ανοιχτός συνεχόμενα ήταν γύρω στις 73 μέρες ( όταν είχα μπει φαντάρος ) και έκλεισε τότε λόγω διακοπής ρεύματος.. Ότι θέλεις κάνεις άπλα η φιλοσοφία σε όλα τα mac νομίζω είναι να μπαίνουν πιο πολύ σε sleep παρά να κλείνουν, αλλά είναι στο χέρι σου, αν θες το βράδυ να τον κλείνεις τον κλείνεις.
Το καλώδιο είναι αυτό και έχει μήκος 1.8 μέτρα..
Αναρτημένη εικόνα



Δηλαδή δεν σ' αφήνει να διαλέξεις ανάμεσα σε line out και HDMI ;; ( αα και πηγή ήχου είναι η συσκευή που αναπαράγει τον ήχο στην προκειμένη περίπτωση το mac mini )

Να σε καλά ρε φίλε ωραίος....και με φώτο...μια χαρά , τέλεια - καλύτερα δεν γινεται - με έφτιαξες χαχα !! :)
Έχεις δίκιο , μετά από πολύ ψάξιμο στο google , διαβάζοντας τις απαντήσεις 100αδων χριστών σε αντίστοιχο ερώτημα σε διάφορα ξένα φόρουμ κτλ....όλοι 80%+ των χρηστών.....βάζουν το Μακ σε ύπνο το βράδυ όταν κοιμούνται και αυτοί ή όταν λείπουν το πρωί - μεσημέρι από το σπιτι και τον κλείνουν μόνο όταν θα χρειαστεί να λείψουν από το σπιτι πάνω από 1-2 μέρες π.χ. σαββατοκύριακο ή σε διακοπές ή όταν έχει πολύ κακό καιρό με αστραπές - βροντές για ασφάλεια !!
Κατά τα άλλα όλη η φιλοσοφία είναι να μπαίνει σε κατάσταση ύπνου το μηχάνημα τις ώρες που δεν το δουλεύουμε !!
Επανεκκίνηση όταν γίνονται αναβαθμίσεις και απαιτητέ από το σύστημα ή καμιά φορά στα τόσα για φρεσκάρισμα...π.χ. μια φορά την εβδομάδα !!
Αν δεν κάνω λάθος...δεν το ξέρω το διάβασα από άλλου....κάθε βράδυ το Μακ π.χ. στις 3 - 5 τα ξημερώματα τρέχει ανελειπως αυτόματα κάποιες διεργασίες στο λειτουργικό για αυτό-συντηρηση - είτε κοιμάται είτε όχι αν το κατάλαβα σωστά - οποτε πρακτικά μένει "φρέσκο" αυτόματα !! Έτσι διάβασα...μπορεί να είναι και λάθος δεν το γνωρίζω καν !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 21/12/2012 - 16:39


#1610   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 21/12/2012 - 19:09

Να σε καλά ρε φίλε ωραίος....και με φώτο...μια χαρά , τέλεια - καλύτερα δεν γινεται - με έφτιαξες χαχα !! :)
Έχεις δίκιο , μετά από πολύ ψάξιμο στο google , διαβάζοντας τις απαντήσεις 100αδων χριστών σε αντίστοιχο ερώτημα σε διάφορα ξένα φόρουμ κτλ....όλοι 80%+ των χρηστών.....βάζουν το Μακ σε ύπνο το βράδυ όταν κοιμούνται και αυτοί ή όταν λείπουν το πρωί - μεσημέρι από το σπιτι και τον κλείνουν μόνο όταν θα χρειαστεί να λείψουν από το σπιτι πάνω από 1-2 μέρες π.χ. σαββατοκύριακο ή σε διακοπές ή όταν έχει πολύ κακό καιρό με αστραπές - βροντές για ασφάλεια !!
Κατά τα άλλα όλη η φιλοσοφία είναι να μπαίνει σε κατάσταση ύπνου το μηχάνημα τις ώρες που δεν το δουλεύουμε !!
Επανεκκίνηση όταν γίνονται αναβαθμίσεις και απαιτητέ από το σύστημα ή καμιά φορά στα τόσα για φρεσκάρισμα...π.χ. μια φορά την εβδομάδα !!
Αν δεν κάνω λάθος...δεν το ξέρω το διάβασα από άλλου....κάθε βράδυ το Μακ π.χ. στις 3 - 5 τα ξημερώματα τρέχει ανελειπως αυτόματα κάποιες διεργασίες στο λειτουργικό για αυτό-συντηρηση - είτε κοιμάται είτε όχι αν το κατάλαβα σωστά - οποτε πρακτικά μένει "φρέσκο" αυτόματα !! Έτσι διάβασα...μπορεί να είναι και λάθος δεν το γνωρίζω καν !!


Ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει, άπλα να ξέρεις ότι δεν υπάρχει θέμα και να μην κάνεις τερματισμό.. Εγώ σου είπα ότι ούτε σε sleep δεν το βάζω γιατί συνέχεια δουλεύει, μονό την οθόνη κλείνω το βράδυ να μην ενοχλεί.. Και για τις αστραπές έχω ένα σταθεροποιητή τάσης γιατί η αυξομείωση τάσης μπορεί να κάνει ζημιά, η διακοπή ρεύματος μέχρι στιγμής δεν έχει επηρεάσει τίποτα στον iMac μου ( πάνω από 10 φορές έχει κλείσει από διακοπή ).

Όντως περίπου στις 3-5 το βράδυ κάνει αυτοματοποιημένες διεργασίες για αυτοσυντήρηση, μου το είχε πει και το παλικάρι από το κατάστημα που το είχα αγοράσει ότι αν το έχω κλειστό το βράδυ που κ που να το αφήνω ανοιχτό για να γίνονται αυτές οι διεργασίες..

#1611   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/12/2012 - 19:16

Προσωπικά επειδή δεν κάνει τίποτα το βράδυ από μέρους μου τον κλεινω. Ετσι κι αλλιώς με τον ssd σε 10 δευτερα έχει ανοίξει :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#1612   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/12/2012 - 19:19

Και εγώ κάθε βράδυ τον κλείνω. Αν είναι να μην το χρησιμοποιήσω για λίγες ώρες, το αφήνω ανοιχτό και απλά κλείνει η οθόνη μετά από λίγο.

#1613   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/12/2012 - 19:22

Δεν κλείνει ποτέ..:D

Αναρτημένη εικόνα


#1614   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 21/12/2012 - 19:35

Τελικα εχουμε βρει τροπο να κλεινει αυτοματα γιατι οταν ειναι σε sleep mode δεν κλεινει αμα εχεις βαλει προκαθορισμενη ωρα

#1615   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 21/12/2012 - 19:51

Τελικα εχουμε βρει τροπο να κλεινει αυτοματα γιατι οταν ειναι σε sleep mode δεν κλεινει αμα εχεις βαλει προκαθορισμενη ωρα


Στις επιλογές που σου δίνει
Αναρτημένη εικόνα
στην πρώτη επιλογή start up or wake up ρύθμισε το 5 λεπτά πριν το shut down που έχεις επιλέξει στην δεύτερη επιλογή. Έτσι θα ξυπνάει και μετά θα κλείνει κανονικά..

Τελευταία επεξεργασία από: tsak4, 21/12/2012 - 19:52


#1616   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 21/12/2012 - 20:19

Ελα ρε σωστος!!!δεν το ειχα σκεφτει!!!

#1617   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 21/12/2012 - 21:35

Aμα δεν κλεινει ποτε το pc δεν καταναλωνει ενεργεια αρκετη και ας ειναι σε sleep mode περα απο την οποια επιβαρυνση μπορει να εχει...
XS Max 256 Gb Space Gray

#1618   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 22/12/2012 - 00:18

Kaλησπερα!Εαν θελω να απεγκαταστησω ενα παιχνιδι πως γινεται?!Εβαλα ενα demo παιχνιδιου και δεν μου το βγαζει στις εφαρμογες μου οπως ειναι και λογικο!Αλλα πως το βγαζω!?Απλα διαγραφω το εικονιδιο!?
XS Max 256 Gb Space Gray

#1619   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/12/2012 - 11:49

http://www.freemacsoft.net/appcleaner/
http://www.appzapper.com

Βάζεις το όνομα,βρίσκει ό,τι αρχείο αντιστοιχεί στην εφαρμογή και μετά τα διαγράφει όλα.Έτσι δεν μένουν "κατάλοιπα" από την εφαρμογή.

Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 22/12/2012 - 11:49


#1620   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 22/12/2012 - 11:51

http://www.freemacsoft.net/appcleaner/
http://www.appzapper.com

Βάζεις το όνομα,βρίσκει ό,τι αρχείο αντιστοιχεί στην εφαρμογή και μετά τα διαγράφει όλα.Έτσι δεν μένουν "κατάλοιπα" από την εφαρμογή.

Eαν ειναι εφαρμογη ναι εχεις δικιο...Αλλα για παιχνιδια δεν τα βρισκει!Τουλαχιστον το appzapper!
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 16 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες