Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2251   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 03/06/2013 - 23:15

Μάλιστα η Microsoft ανακοίνωσε ότι σταματά την υποστήριξη για τα Mac από το 2013 κ μετά σχετικα με τα office.Οποτε αναγκάζονται να αναβαθμίσουν από το μηδέν οι κύριοι το iWork γιατί πανε χαμένοι.Διορθωστε με για κάτι λάθος

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2252   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2013 - 11:19

Καλημέρα!

Έχω εγκαταστήσει στο MBP έναν SSD 120GB και σκέφτομαι τον HDD που είχε πριν να τον εγκαταστήσω στην θέση του Super Drive με αυτό το ΚΙΤ http://www.ebay.com/...=item416928a0b9. Θα μπορέσω να εγκαταστήσω Windows 7 στον HDD μέσω BootCamp; Μου δίνει την δυνατότητα το BootCamp να επιλέξω τον HDD για το Installation; Αλλά πρώτα θέλω να σπάσω τον HDD 750GB σε δύο Partitions, ένα για το BootCamp περίπου στα 100GB και όλα τα υπόλοιπα σαν Back Up για τα αρχεία μου.

Ευχαριστώ πολύ!

#2253   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/06/2013 - 11:32

Καλημέρα!

Έχω εγκαταστήσει στο MBP έναν SSD 120GB και σκέφτομαι τον HDD που είχε πριν να τον εγκαταστήσω στην θέση του Super Drive με αυτό το ΚΙΤ http://www.ebay.com/...=item416928a0b9. Θα μπορέσω να εγκαταστήσω Windows 7 στον HDD μέσω BootCamp; Μου δίνει την δυνατότητα το BootCamp να επιλέξω τον HDD για το Installation; Αλλά πρώτα θέλω να σπάσω τον HDD 750GB σε δύο Partitions, ένα για το BootCamp περίπου στα 100GB και όλα τα υπόλοιπα σαν Back Up για τα αρχεία μου.

Ευχαριστώ πολύ!


Μετά από έρευνα που έκανα διότι πολλοί χρήστες ρωτούσαν κάτι τέτοιο, διαπίστωσα ότι δυστυχώς δεν γίνεται :(
Once You Go Mac You Never Go Back

#2254   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 09/06/2013 - 18:04

Οταν σε ένα e-mail που λαμβάνω και κυρίως τα διαφημιστικά newsletter εταιριών δεν εμφανίζεται το περιεχόμενό του παρά μονο ερωτηματικό (?) στην θέση του περιεχομένου του για να κάνεις πάνω κλικ, φταιει κάποια ρύθμιση στο Safari? Πρεπει να πατήσω στην επιλογή που λέει "Αν δεν εμφανίζεται σωστά το newsletter πατήστε εδώ"... Αυτά όλα στο hotmail.


Nobody ??

>> Υπάρχει τρόπος όταν κατεβάζω αρχείο μη συμπιεσμένο, π.χ. ένα βίντεο, αυτό όταν τελειώσει το download να μην εκτελείται αυτόματα ??

#2255   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/06/2013 - 18:36

Nobody ??

>> Υπάρχει τρόπος όταν κατεβάζω αρχείο μη συμπιεσμένο, π.χ. ένα βίντεο, αυτό όταν τελειώσει το download να μην εκτελείται αυτόματα ??


Αυτά τα email είναι junk?
Once You Go Mac You Never Go Back

#2256   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 09/06/2013 - 18:40

Οχι είναι newsletter εταιριών που έχω γραφτεί. Π.χ. Κωτσόβολο, Getitnow και μερικά άλλα τα βλέπω. Από το "Πλαίσιο" δεν το βλέπω. Αυτά όλα στο hotmail...

jimmako απενεργοποιείται η αυτόματη εκτέλεση αρχείου όταν τελειωσει το κατέβασμά του ?

Τελευταία επεξεργασία από: EscapeLand, 09/06/2013 - 18:41


#2257   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/06/2013 - 18:54

Οχι είναι newsletter εταιριών που έχω γραφτεί. Π.χ. Κωτσόβολο, Getitnow και μερικά άλλα τα βλέπω. Από το "Πλαίσιο" δεν το βλέπω. Αυτά όλα στο hotmail...

jimmako απενεργοποιείται η αυτόματη εκτέλεση αρχείου όταν τελειωσει το κατέβασμά του ?


Safari->Preferences->General->Open safe files after downloading

#2258   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/06/2013 - 18:56

Για το mail.app εννοώ να το βλέπει αυτό σαν junk.

Πάνω δεξιά σου βγάζει την επιλογή όπως στην εικόνα να φορτωθούν οι εικόνες και να επιλέξεις ότι δεν ειναι junk?

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-06-09 at 7.54.57 PM.png   38.47KB   23 λήψεις
Once You Go Mac You Never Go Back

#2259   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 09/06/2013 - 19:06

Ουπς ξέχασα να το αναφέρω. Δεν χρησιμοποιώ το mail.app. Τα βλέπω ξεχωριστά το καθένα. Το Yahoo το Hotmail και το gmail. Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα με την συγκεκριμένη εφαρμογή.
Πρέπει να τα συγκεντρώσω όλα εκεί και να τα παρακολουθώ από εκεί.
Και γι' αυτό που ανέφερα πιο πάνω. Το newsletter του Πλαίσιο π.χ. δεν εμφανίζεται στο Hotmail αλλά εμφανίζεται κανονικά στο Yahoo που το δοκίμασα.

#2260   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 11/06/2013 - 16:59

Χαιρετώ και πάλι, θα σας πρήξω το ξέρω....
Εχω συγκεντρώσει στο Mail.app όλα τα email μου. Δυο από το hotmail, ένα από το Yahoo και ένα από το Gmail.
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Χρειάζεται να αλλάξω κάποια ρύθμιση στα e-mail αυτά, εννοώ να μπω στις ρυθμίσεις του Hotmail, Yahoo κλπ και να κάνω κάτι τώρα που χρησιμοποιώ το Mail.app ??
2ον. Εβαλα τον χρόνο για έλεγχο στο 1 λεπτό. Οταν έρχεται κάποιο εισερχόμενο ένα ένα από τα παραπάνω email μου, θα μου έρχεται κάποια ειδοποίηση αν είμαι ανοιχτός εκείνη την ώρα με κάποιο αναδυόμενο παράθυρο ή όταν είμαι κλειστός και ανοίξω τον υπολογιστή κάτω στο dock δεν πρέπει με κόκκινο σηματάκι να δείξει πόσα εισερχόμενα ήρθαν (αν ήρθαν) για να μπω να τα δω ??
3ον. Κάνω δοκιμή και μου στέλνει κάποιος ένα e-mail στο Hotmail μου και ένα άλλο στο Yahoo μου. Ξέρω ότι ήρθαν αλλά περιμένω μήπως δω ειδοποίηση με τον αριθμό 2 στο Mail.app. Δεν βγάζει τίποτα. Μπαίνω στο mail app και τότε μου βγάζει 2 αδιάβαστα.
Παίζει κάποια ρύθμιση που δεν βρήκα στο mail app ??

Help please γιατί θα το ακυρώσω το mail app μου φαίνεται και θα μπαίνω τα βλέπω ένα-ένα....

#2261   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/06/2013 - 20:41

Χαιρετώ και πάλι, θα σας πρήξω το ξέρω....
Εχω συγκεντρώσει στο Mail.app όλα τα email μου. Δυο από το hotmail, ένα από το Yahoo και ένα από το Gmail.
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Χρειάζεται να αλλάξω κάποια ρύθμιση στα e-mail αυτά, εννοώ να μπω στις ρυθμίσεις του Hotmail, Yahoo κλπ και να κάνω κάτι τώρα που χρησιμοποιώ το Mail.app ??
2ον. Εβαλα τον χρόνο για έλεγχο στο 1 λεπτό. Οταν έρχεται κάποιο εισερχόμενο ένα ένα από τα παραπάνω email μου, θα μου έρχεται κάποια ειδοποίηση αν είμαι ανοιχτός εκείνη την ώρα με κάποιο αναδυόμενο παράθυρο ή όταν είμαι κλειστός και ανοίξω τον υπολογιστή κάτω στο dock δεν πρέπει με κόκκινο σηματάκι να δείξει πόσα εισερχόμενα ήρθαν (αν ήρθαν) για να μπω να τα δω ??
3ον. Κάνω δοκιμή και μου στέλνει κάποιος ένα e-mail στο Hotmail μου και ένα άλλο στο Yahoo μου. Ξέρω ότι ήρθαν αλλά περιμένω μήπως δω ειδοποίηση με τον αριθμό 2 στο Mail.app. Δεν βγάζει τίποτα. Μπαίνω στο mail app και τότε μου βγάζει 2 αδιάβαστα.
Παίζει κάποια ρύθμιση που δεν βρήκα στο mail app ??

Help please γιατί θα το ακυρώσω το mail app μου φαίνεται και θα μπαίνω τα βλέπω ένα-ένα....


Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, κανονικά είναι όπως το λες ότι θα σου έχει σηματάκι απ''εξω για να δεις πόσα σου έχουν έρθει.

Κάνε κανένα restart και δοκίμασε πάλι.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2262   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 11/06/2013 - 20:57

Ναι Jimmako αλλά μόλις ανοίγω τον υπολογιστή πρέπει να εκτελώ το Mail app.... για να δείχνει τα εισερχόμενα.
Εννοώ ότι αφού ανοίξω τον υπολογιστή δεν δείχνει τα τυχόν εισερχόμενα που υπάρχουν στα email μου και πρέπει να εκτελέσω την εφαρμογή.
Νόμιζα ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Ανοίγω, βλέπω στο dock αν υπάρχουν ειδοποιήσεις, και εφόσων υπάρχουν ΤΟΤΕ μπαίνω στο mail app για να τα δω....

Thanks anyway !

#2263   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/06/2013 - 20:59

Ναι Jimmako αλλά μόλις ανοίγω τον υπολογιστή πρέπει να εκτελώ το Mail app.... για να δείχνει τα εισερχόμενα.
Εννοώ ότι αφού ανοίξω τον υπολογιστή δεν δείχνει τα τυχόν εισερχόμενα που υπάρχουν στα email μου και πρέπει να εκτελέσω την εφαρμογή.
Νόμιζα ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Ανοίγω, βλέπω στο dock αν υπάρχουν ειδοποιήσεις, και εφόσων υπάρχουν ΤΟΤΕ μπαίνω στο mail app για να τα δω....

Thanks anyway !


Καταρχήν μπορείς να κάνεις δεξί κλικ πάνω στο mail app και να επιλέξεις να ανοίγει κατά το login χωρίς να χρειάζεται να το πατάς εσύ.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2264   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 11/06/2013 - 21:16

Καταρχήν μπορείς να κάνεις δεξί κλικ πάνω στο mail app και να επιλέξεις να ανοίγει κατά το login χωρίς να χρειάζεται να το πατάς εσύ.


Ναι, αυτό με βολεύει πολύ μπορώ να πω.

#2265   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2013 - 21:59

Καλησπέρα! Μόλις εγκατέστησα έναν SSD και τον δίσκο που είχε τον έβαλα στην θέση του super drive σε MacBook PRO... Και το super drive σε μια εξωτερική θήκη με USB... Πάω και κάνω bootcamp δηλώνοντας σαν τον δίσκο για Install Windows 7 τον HDD... Αλλά όταν κάνει επανεκκίνηση το MBP για να αρχίσει η διαδικασία του Install των Win 7 κολλάει σε μαύρη οθόνη με μια παύλα να αναβοσβήνει...

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες