Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2566   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2013 - 00:25

τώρα καταλαβαίνω πως θα με πάρετε με τις πέτρες, αλλά το έχω απορία: ναι εντάξει τα μακ υπερέχουν σε όλα και ναι θέλω να πάρω και γω, αλλά γίνεται ένα τουμπανο λαπτοπ σαν το προ, με ένα σκασμό λεφτά, να μην έχει dvd-drive και ethernet? αν είχε επιπλέον αυτά τα 2 για μένα θα ήταν το απόλυτο εργαλείο. δηλ αν το έχω σαν μόνο κ κύριο μηχάνημα θα πρέπει να μοιράσω 40ευρα για να πάρω μετατροπέα και εξωτερικό drive? 

παλιά είχαν τα παραπάνω, τώρα τα βγάλαν ακόμα και απ το pro. εντάξει στο air καλώς τα αφαιρέσανε γτ μιλάμε για την απόλυτη φορητότητα, αλλά στο προ δε το καταλαβαίνω. ναι οκ τα cd πλέον έχουν ξεπεραστεί, αλλά όλο και κάτι θα τύχει (δηλ μια ταινία, ένα παλιό αρχείο φωτογραφιών, ένα dvd κυνηγίου από περιοδικό, ένα κάψιμο δίσκου για backup, γτ καλό το icloud αλλά σαν το dvd στο ντουλάπι δεν έχει κτλ κτλ).

και συγκεκριμένα για drive νομίζω πως πλέον κανένα μακ δεν έχει, ούτε καν τα imac. γιατί τέτοια απέχθεια προς τα cd?


Τελευταία επεξεργασία από: shadowman14, 09/11/2013 - 00:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2567   Nasosmazdaspeed6

Nasosmazdaspeed6

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/11/2013 - 01:49

Πάντως υπάρχουν επιλογές τουλάχιστον φίλε μου να προσθέσεις DVD drive,μην αγχωνεσαι.

#2568   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 09/11/2013 - 09:20

τώρα καταλαβαίνω πως θα με πάρετε με τις πέτρες, αλλά το έχω απορία: ναι εντάξει τα μακ υπερέχουν σε όλα και ναι θέλω να πάρω και γω, αλλά γίνεται ένα τουμπανο λαπτοπ σαν το προ, με ένα σκασμό λεφτά, να μην έχει dvd-drive και ethernet? αν είχε επιπλέον αυτά τα 2 για μένα θα ήταν το απόλυτο εργαλείο. δηλ αν το έχω σαν μόνο κ κύριο μηχάνημα θα πρέπει να μοιράσω 40ευρα για να πάρω μετατροπέα και εξωτερικό drive? 

παλιά είχαν τα παραπάνω, τώρα τα βγάλαν ακόμα και απ το pro. εντάξει στο air καλώς τα αφαιρέσανε γτ μιλάμε για την απόλυτη φορητότητα, αλλά στο προ δε το καταλαβαίνω. ναι οκ τα cd πλέον έχουν ξεπεραστεί, αλλά όλο και κάτι θα τύχει (δηλ μια ταινία, ένα παλιό αρχείο φωτογραφιών, ένα dvd κυνηγίου από περιοδικό, ένα κάψιμο δίσκου για backup, γτ καλό το icloud αλλά σαν το dvd στο ντουλάπι δεν έχει κτλ κτλ).

και συγκεκριμένα για drive νομίζω πως πλέον κανένα μακ δεν έχει, ούτε καν τα imac. γιατί τέτοια απέχθεια προς τα cd?

Προσωπικα ειχα κ εγω αυτη την αποψη αλλα να σου πω την αληθεια το drive που εχει το macbook μου ενα χρονο τωρα δεν το εχω χρησημοποιησει παρα μονο μια φορα την πρωτη μερα!!!Πλεον με τους σκληρους δισκους που ειναι αρκετα σε καλη τιμη δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις cd κανεις σε ενα δισκο το back up και εισαι κυριος!!!εγω θα κοιταξω τωρα να παρω το κιτ να βγαλω το drive να το εχω σε εξωτερικο κουτι να ξεμπερδεψω μια κ καλη! Rip Cd!!! :)  :)



#2569   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2013 - 10:12

Πάντως υπάρχουν επιλογές τουλάχιστον φίλε μου να προσθέσεις DVD drive,μην αγχωνεσαι.

Συμφωνω πως λυση υπαρχει, αλλα θελει εξτρα λεφτα κ εξτρα χωρο. Και γω αραια χρησιμοποιω dvd αλλα οταν το χρειαστω σιγουρα δεν θα το χω μαζι. Ειναι σα να αγοραζω σουπερκαρ και να μην εχει αεροσακους. Ναι δεν τους χρειαζεσαι καθε μερα, αλλα οταν θα χρειαστουν θες να ειναι εκει κ να ανοιξουν. Αλλα μπορει να μην εχει αεροσακους αλλα μπορω να προσθεσω εγω.... Χαζο ακουγεται για μενα τουλαχιστον. Οπως επισης κ το ethernet αλλα αντε πες με 30ε το λυνεις, αν κ προσωπικα μονο οταν σεταρω ρουτερ το χρησιμοποιω.
Τουλαχ μπορει να δουλεψει με οποιασδηποτε μαρκας dvd με usb ή θελει ντε κ καλα της apple?

Τελευταία επεξεργασία από: shadowman14, 09/11/2013 - 10:17


#2570   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/11/2013 - 10:39

Όπως δεν κρατήσαμε τα πικάπ και τους δίσκους βινυλίου, και τα βίντεο VHS για να παίζουμε κασέτες έτσι και τα δισκάκια παντός τύπου "πεθαίνουν"

 

Αφιέρωσε τον χρόνο να τα περάσεις όλα σε αρχεία σε δίσκους και θα αναθεωρήσεις όλες τις απόψεις σου.

 

Το ethernet  θα πάρει σειρά όπως επίσης η σταθερή τηλεφωνία και το σταθερό internet.

Δεν άκουσες τον ''παίχτη'' ;

Σε ένα χρόνο θα τρώμε wi-fi :-)

 

Στα 1300+ € που θα δώσεις για την αγορά του Mac, ζήτα από το κατάστημα που θα το πάρεις να στο κάνουν δώρο (usb DVD) , δεν νομίζω να στο αρνηθούν (ψάξου λίγο)



#2571   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2013 - 11:19

Δεν ειναι ακομα τοσο μακρυνο παρελθον τα cd ομως σαν τα βινυλια ομως. Το σκεπτικο της απλ ειναι μινιμαλιστικο κ φουτουριστικο μαζι. Καλο μεν αλλα ωςενα σημειο. Οπως προειπα καλα εκανε στο air κ το αφαιρεσαι, αλλο στο προ εμενα με βρισκει αντιθετο. Περι ορεξεως βεβαια κολοκυθοπιτα, γτ αυτη ειναι απλα η γνωμη μου. Εγω πλεον σχεδον ολα τα εχω σε σκληρους, αλλα δε μπορει ολο κ απο καπου θα πεταχτει ενα cd. Τεσπα γνωμες ειναι αυτες κ ποικιλουν, αλλωστε δεν μου ανηκει η εταιρια για να της κανω κουμαντο

#2572   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2013 - 15:24

σορυ που ξαναποστάρω, αλλά δεν εμφανίζει το edit στο προηγουμενο ποστ μου. Συνεχίζοντας τη μέλετη έχω 2 νέες απορίες

 

1. ο Intel Core i5 / 1.3 GHz  (στο AIR) είναι αδύναμος ή κάνω λάθος? λογικό να μην είναι πανίσχυρος, δεν μιλάω για επεξεργασία βίντεο κτλ, αλλά να βλέπει μια HD ταινία χωρίς να γονατίζει...

2. για εξωτερικο dvd drive που συζητησαμε, μπορώ να συνδέσω ένα LG με usb3 που έχω ή πρέπει υποχρεωτικά να ειναι της apple? φαντάζομαι ότι δουλεύει με όλες τις μάρκες της αγοράς



#2573   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/11/2013 - 19:50

σορυ που ξαναποστάρω, αλλά δεν εμφανίζει το edit στο προηγουμενο ποστ μου. Συνεχίζοντας τη μέλετη έχω 2 νέες απορίες

 

1. ο Intel Core i5 / 1.3 GHz  (στο AIR) είναι αδύναμος ή κάνω λάθος? λογικό να μην είναι πανίσχυρος, δεν μιλάω για επεξεργασία βίντεο κτλ, αλλά να βλέπει μια HD ταινία χωρίς να γονατίζει...

2. για εξωτερικο dvd drive που συζητησαμε, μπορώ να συνδέσω ένα LG με usb3 που έχω ή πρέπει υποχρεωτικά να ειναι της apple? φαντάζομαι ότι δουλεύει με όλες τις μάρκες της αγοράς

Και ταινίες HD θα παίζει και πολλά ακόμα. Δεν θα έχεις πρόβλημα. 

 

Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το LG external drive που έχεις. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#2574   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2013 - 20:44

Και ταινίες HD θα παίζει και πολλά ακόμα. Δεν θα έχεις πρόβλημα. 

 

Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το LG external drive που έχεις. 

ανακουφίστηκα όταν είδα να παίζει crysis 3 σχετικά άνετα. δε θα βάλω παιχνίδια βέβαια εγώ, αλλά είναι ένα δείγμα. για εμένα αν δεν σφίγγεται στα HD είμαι οκ. ευχαριστώ για την βοήθεια 



#2575   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 10/11/2013 - 11:54

Βλεπω για caddy στο ιντερνετ να παρω για να βαλω τον δισκο στην θεση του dvd.Βλεπω οτι υπαρχουν θηκες που λενε hdd και αλλες που λενε και ssd λογικα εχουν σχεση οσον αφορα s2-s3 για ταχυτητες?



#2576   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2013 - 11:58

Καλημερα. Πανω που νομιζω πως κατεληξα να παρω το air, ετυχε καπου να πεσει στο ματι μου οτι το thunderbolt του ειναι λεει κουτσουρεμενο (σε σχεση με το macbook pro). Οτι ειναι μονο για εξοδους dvi και hdmi. Νταξει το hdmi το θελω αλλα αυτο σημαινει οτι δεν παιρνει ανταπτορα για ethernet??

#2577   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2013 - 18:12

πως στο καλό θα μπορέσω να περάσω μια ταινία σε usb memory stick για να την βάλω στην τιβι να την δω?? αφού τα μακ δεν μπορούν να γράψουν σε ntfs φορματ και η τιβι δεν αναγνωρίζει exFAT (για fat δε δοκίμασα καν γτ εχει τον περιορισμό των 4γιγα αν αρχείο). πολλά προβλήματα ....


Τελευταία επεξεργασία από: shadowman14, 11/11/2013 - 18:13


#2578   dpapae

dpapae

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 11/11/2013 - 18:33

το paragon ntfs θα σε βοηθήσει οποτε :)



#2579   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2013 - 18:56

το paragon ntfs θα σε βοηθήσει οποτε :)

δηλ κρεμόμαστε από 1 (αντε 2) προγράμματα της αγοράς, τα οποία διαβάζω σε πολλούς δεν λειτουργούν κιόλας. περίμενα η apple να το είχε ρυθμίσει το θέμα υπεύθυνα, όπως αρμόζει σε σοβαρή εταιρία, γτ δεν είναι μόνο συμβατότητα με τον εχθρό της, είναι και με άλλες άσχετες συσκευές όπως αυτό με την τιβι. Θα μου πεις πάρε apple tv, οργανωμένο το κόλπο



#2580   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 11/11/2013 - 20:11

Καλησπέρα,

 

Εδώ και αρκετό καιρό παρατηρώ στην οθόνη του iMac μου ότι όσο έχω κάποια σελίδα στο Ιντερνετ ανοιχτή, στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης φαίνεται κάτω από τη σελίδα, η αρχική οθόνη.

Δηλαδή σαν να μην εφαρμόζει σε όλη την οθόνη η σελίδα. Πηγαίνω με το ποντίκι τέρμα κάτω να βγάλει το βελάκι που τσιμπάμε την οθόνη και την κατεβάζουμε, αλλά είναι ήδη τέρμα κάτω.

Δοκίμασα και το άλλο. Να μετακινήσω (να τσιμπήσω σας πούμε) την οθόνη του Safari λίγο πιο κάτω να καλυφθεί το κενό και στη συνέχεια το κενό που προκύπτει πάνω (αφού μετακινήθηκε προς τα κάτω) να το τσιμπήσω πάλι με το διπλό βελάκι και να το εφαρμόσω τέρμα πάνω. Γίνεται μεν, αλλά μόλις ξαναξεκινήσει ο Safari πάλι τα ίδια.

Η λύση βέβαια είναι να πατήσω το διαγώνιο διπλό βελάκι που βρίσκεται πάνω δεξιά και να "γεμίσει" όλη η οθόνη αλλά εξαφανίζονται έτσι τα στοιχεία του menu bar. (Maximize)

Το πιο κουλό της υπόθεσης είναι ότι όλο αυτό συμβαίνει από τη μια πλευρά δηλ. την δεξιά. Στην αριστερή είναι όλα ΟΚ. Σα να είναι στραβή η οθόνη.

Sorry για το μακροσκελες, προσπάθησα να τα γράψω όσο πιο αναλυτικά γινεται μπας και βγάλουμε άκρη.

Καμιά ιδέα πέραν του Maximize ??

 

Thanks!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 38

0 μέλη, 38 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες