Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2596   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 27/11/2013 - 11:38

Δε γίνεται εκτός και αγοράσεις το camptune που κάνει κι αυτή τη δουλειά .. :)

Να κάνω το αντίθετο γίνεται; Θέλω να μεγαλώσω το partition. Μπορώ ας πούμε να μειώσω μέσα από το diskutility το μέγεθος του partition των mac και να μπω μετά από τα windows στη διαχείρηση δίσκων και να το μεγαλώσω;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2597   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 01/12/2013 - 12:53

Καλησπέρα,

 

Μετά από αρκετούς μήνες χρήστης Μac αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το Mail.

Σύνδεσα τους λογαριασμούς emai που έχω (2 Hotmail & 1 Yahoo).

Ηθελα να ρωτήσω. Πρέπει να κάνουμε κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση. Εβαλα το χρόνο στο 1 λεπτό για έλεγχο για να μην υπάρχει καθυστέρηση.

Επίσης από τις Προτιμήσεις συστήματος, --> Χρήστες και Ομάδες --> Στοιχεία εισόδου πρόσθεσα στην λίστα των προγραμμάτων που θα φορτώνουν μόλις ανοίγει ο υπολογιστής και το email. Δεν κατάλαβα αν πρέπει να τσεκάρω το κουτάκι τις απόκρυψης που έχει. Δηλ. τι να αποκρύψω κατά την είσοδο δεν κατάλαβα. Πρέπει να το τσεκάρω ή όχι. Αυτή τη στιγμή έχω στην συγκεκριμένη λίστα το Skype, μια εφαρμογή για καιρό και το Email που έβαλα τώρα.

 

Ευχαριστω !



#2598   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/12/2013 - 00:43

Όχι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#2599   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 02/12/2013 - 17:28

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις όσον αφορά το Email σε Mac.
Mετά από αρκετό καιρό σε Mac αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα Email. Πέρασα λοιπόν τους 2 λογαριασμούς email που διαθέτω (1 Yahoo και 2 Hotmail) για να τους παρακολουθώ όλους μαζί μιας και καθημερινά δέχομαι αρκετά emails και στους 3 αυτούς λογαριασμούς. 

Ερώτημα. Αφού όπως είπα πιο πάνω πέρασα τους λογαριασμούς μου και έκανα τις ανάλογες δοκιμές με αποστολή και λήψη με διόρθωση γραμματοσειρών και άλλες μικρορυθμίσεις άρχισαν τα δύσκολα.
Ολα αυτά τα έκανα στο iMac μου. Στη συνέχεια πέρασα και τους λογαριασμούς μου πάλι και στο Macbook Air που έχω. Ομως διαπίστωσα το εξής: Ενώ δούλευα στο iMac και είχα ανοίξει και διαβάσει τα εισερχόμενα emails μου, όταν άνοιξα το MBA τα ξαναεμφάνισε ως εισερχόμενα και Αδιάβαστα. Καταλαβαίνετε τι συμβαίνει όταν παίρνω καθημερινά 20-30 emails σε όλους τους λογαριασμούς αν έχω να τα ξανανοίξω και στον 2ο υπολογιστή.
Θέλω δηλαδή όταν ανοίγω και διαβάζω τα εισερχόμενα στον έναν ή τον άλλον υπολογιστή αντίστοιχα στον έτερο να εμφανίζονται ως Διαβασμένα !
Καμιά λύση στο πρόβλημα υπάρχει ;

Ευχαριστώ !



#2600   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2013 - 19:01

Καμιά λύση στο πρόβλημα υπάρχει ;

Ευχαριστώ !

 Airmail στο App  store   και αν θες κατεβαζεις και την beta εκδοση (δωρεαν απο το site τους)να δεις αν σου κανει.Στο  Airmail ανανεωση σε οποια στιγμη θες αν το κανεις manual και αυτοματη καθε 1 λεπτο, αλλα κανονικα οχι οπως το hotmail της Apple που περιμενεις καμια φορα και 10 λεπτα...


Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 02/12/2013 - 19:04


#2601   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 02/12/2013 - 19:19

 Airmail στο App  store   και αν θες κατεβαζεις και την beta εκδοση (δωρεαν απο το site τους)να δεις αν σου κανει.Στο  Airmail ανανεωση σε οποια στιγμη θες αν το κανεις manual και αυτοματη καθε 1 λεπτο, αλλα κανονικα οχι οπως το hotmail της Apple που περιμενεις καμια φορα και 10 λεπτα...

Ναι, η αληθεια είναι ότι αυτό μου το πρότεινε κι αλλος.

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω 2 υπολογιστές και όταν τα διαβάζω στον έναν π.χ. στον iMac και μετά ανοίγω το MBA μου τα ξαναφορτώνει στο 1 λεπτό που το έχω ρυθμίσει και μου τα εμφανίζει Αδιάβαστα, ενώ είναι αναγνωσμένα. Φαντάσου να τα είχα περάσει και στο iphone μου ή να είχα και ipad...

Και μιλάμε για συνολικά 30 email την ημέρα.

Είδα αυτό που προτείνεις για το Airmail. Λες να έχω τα ίδια προβλήματα ? Το πρόβλημά μου δεν είναι η ανανέωση. Καμιά ιδέα πως να το αγοράσω χωρίς πιστωτική ...?



#2602   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2013 - 19:41

Σιγουρα δεν θα εχεις αυτο το προβλημα.

Οτι διαβαζεις απο το  hotmail στο airmail θα εμφανιζεται σαν μονιμο αναγνωσμενο στις αλλες συσκευες ,ακομα και στον λογαριασμο απο το ιντερνετ δλδ Outlook,hotmail.Κατεβασε το beta-->http://airmailapp.com/beta  χωρις πιστωτικη  ή απο το App store ,ειναι πολυ φθηνο 1-2 ευρω.Λογικα θα εχεις Apple ID με συνδεμενη πιστωτικη


Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 02/12/2013 - 19:43


#2603   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 04/12/2013 - 17:55

εκανα calibration τη μπαταρια μετα απο πολυ καιρο κ απο εκει που ειχα health 96% επεσε στο 91,9% ειναι φυσιολογικο???



#2604   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/12/2013 - 18:56

εκανα calibration τη μπαταρια μετα απο πολυ καιρο κ απο εκει που ειχα health 96% επεσε στο 91,9% ειναι φυσιολογικο :huh:

Θα ανέβει μην σε ανησυχεί. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#2605   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 10/12/2013 - 22:30

Επειδή πρόσφατα μου έκλεψαν το μακμπουκ που είχα 15'4 ιντσες έχετε υπόψιν σας κάπου ή κάποιο λινκ με φτηνές λύσεις σε μεταχειρισμένο?και μην μου δώσετε λινκ για αγγελίες μπουχτησα με κάποιους μοντέλα του 2009 με ssd 128 Άρι πανω ανοίγει λέει σε 10 δευτερόλεπτα και το πουλάει φιλικά 1000 ευρώ!ελεος

#2606   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 17/12/2013 - 19:40

kalispera…ithela laptop alls telika pira imac 21…pos alazi i glwsa sto pliktrologio?

 

episis paizo ena paixnidi to seafight sto opio to provlima moy einai to eksis…eno to rodaki apo to pontiki(oxi tis apple) alla pontiki usb douleuei k skrolari se alles selides stin selida tou paixnidioiu den skrolari….kamia idea ?



#2607   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 17/12/2013 - 20:29

kalispera…ithela laptop alls telika pira imac 21…pos alazi i glwsa sto pliktrologio?

 

episis paizo ena paixnidi to seafight sto opio to provlima moy einai to eksis…eno to rodaki apo to pontiki(oxi tis apple) alla pontiki usb douleuei k skrolari se alles selides stin selida tou paixnidioiu den skrolari….kamia idea ?

episis pao na katevaSO ENA programa k moy vgazi to eksisΔεν είναι δυνατή η εγκατάσταση του GarageBand στο “Macintosh HD” επειδή απαιτείται OS X, έκδοση 10.9 ή μεταγενέστερη.

 

exo kanei update k den exei ….na valo to maverik h pio einai kalitwero?



#2608   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 18/12/2013 - 08:57

episis pao na katevaSO ENA programa k moy vgazi to eksisΔεν είναι δυνατή η εγκατάσταση του GarageBand στο “Macintosh HD” επειδή απαιτείται OS X, έκδοση 10.9 ή μεταγενέστερη.

 

exo kanei update k den exei ….na valo to maverik h pio einai kalitwero?

Τα mavericks είναι το OS X 10.9, για το GarageBand πρέπει να τα εγκαταστήσεις απ' ότι φαίνεται.

 

 

kalispera…ithela laptop alls telika pira imac 21…pos alazi i glwsa sto pliktrologio?

 

Από τα System Preferences πας keyboard, input sources και από το + προσθέτεις Ελληνικά. Μετά πάλι στο keyboard πας shortcuts, input sources και τικάρεις το select next input source. Με αυτό θα αλλάζεις γλώσσα με alt-command-space. Αν θέλεις κάτι άλλο το αλλάζεις από εκεί. Απ' όσο ξέρω alt-shift δεν μπορείς να βάλεις.

 

--------------------

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι: έχω βάλει κάποια προγράμματα όπως το mail και τα iMessages να ανοίγουν μόνα τους όταν κάνω login. Πως μπορώ να τα κάνω να ανοίγουν χωρίς παράθυρο;


Τελευταία επεξεργασία από: cgkr, 18/12/2013 - 09:02


#2609   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 19/12/2013 - 21:32

Γίνεται αλλαγή σε SSd σε iMac late2012?

#2610   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 20/12/2013 - 11:16

Στην 10.9 οταν παταω το power button ενω ειναι ανοιχτος ο μακ μπαινει σε sleep mode. Δεν εχει πλεον τις επιλογες για restart τερματισμο και υπνο; 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες