Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2791   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/03/2014 - 22:37

Για τα βάλω με USB δεν πρεπει να το φτιάξω σε Mac το στικακι ? δεν εχω άλλο Υ/Π με Mac μόνο windons

Υπάρχει και τρόπος και σε win να το κάνεις, κάποτε σε ένα νήμα είχα γράψει τις οδηγίες αλλά για να είμαι ειλικρινής τώρα δεν τις θυμάμαι :/


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2792   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 06/03/2014 - 16:36

Καλησπέρα, έχω ένα macbook pro retina και έχω την εξής απορία. Όταν χρησιμοποιώ το trackpad μου αρέσει να έχω το natural scroll. Πολλές φορές όμως συνδέω ποντίκι και αυτόματα είναι ενεργοποιημένο το natural scroll που δεν με βολεύει. Αν το αλλάξω, τότε αλλάζει και το trackpad. Γίνεται κάπως να είναι ανεξάρτητα; Θέλω natural scroll στο trackpad ενώ στο ποντίκι, όχι.



#2793   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/03/2014 - 16:49

Καλησπέρα, έχω ένα macbook pro retina και έχω την εξής απορία. Όταν χρησιμοποιώ το trackpad μου αρέσει να έχω το natural scroll. Πολλές φορές όμως συνδέω ποντίκι και αυτόματα είναι ενεργοποιημένο το natural scroll που δεν με βολεύει. Αν το αλλάξω, τότε αλλάζει και το trackpad. Γίνεται κάπως να είναι ανεξάρτητα; Θέλω natural scroll στο trackpad ενώ στο ποντίκι, όχι.

Τωρα που το λες παρατηρησα οτι τα δυο checkboxes που εχει (ενα στο mouse preferences pane και ενα στο trackpad preference pane) δεν δουλευουν ανεξαρτητα !!! Ενδεχομενως να ειναι bug.... Αλλιως ειναι fail !



#2794   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 06/03/2014 - 17:19

Τωρα που το λες παρατηρησα οτι τα δυο checkboxes που εχει (ενα στο mouse preferences pane και ενα στο trackpad preference pane) δεν δουλευουν ανεξαρτητα !!! Ενδεχομενως να ειναι bug.... Αλλιως ειναι fail !

Το ξέρω, δεν είναι ανεξάρτητα. Έψαξα πριν λίγο στο ίντερνετ και μάλλον δεν είναι bug. Το ζητάνε εδώ και χρόνια σε διάφορα forums. Βρήκα ένα προγραμματάκι που λέγεται scroll reverser και κάνει τη δουλειά αυτή, αλλά πρέπει να τρέχει συνέχεια για να δουλεύει.



#2795   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/03/2014 - 20:16

Υπάρχει και τρόπος και σε win να το κάνεις, κάποτε σε ένα νήμα είχα γράψει τις οδηγίες αλλά για να είμαι ειλικρινής τώρα δεν τις θυμάμαι :/

Μπορει καποιος να μου πει πωσ θα φτιαξω το στικακι .



#2796   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/03/2014 - 09:08

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια εκανα μια μαμακια και πρεπει να εβαλα σε ενα macbook air to 10.8 και αυτο επειδη ειναι παλιο δεν περνει πανω απο 10.7 πως θα το σβεισω απο το σκληρο γιατι δεν ανοιγη καθολου παει μεχρι το μηλο και μετα μου λεει να κανω restart.



#2797   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/03/2014 - 10:23

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια εκανα μια μαμακια και πρεπει να εβαλα σε ενα macbook air to 10.8 και αυτο επειδη ειναι παλιο δεν περνει πανω απο 10.7 πως θα το σβεισω απο το σκληρο γιατι δεν ανοιγη καθολου παει μεχρι το μηλο και μετα μου λεει να κανω restart.

Για πάτα το alt κατά την εκκίνηση να δεις αν σου έχει δημιουργήσει recovery partition και απο εκεί να μπεις και να τον κάνεις διαγραφή. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#2798   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/03/2014 - 17:23

Μου δειχνει το δισκο το παταω να ανοιξη και κολαει δεν με αφινει να μπο στις ρυθμησεις να των σβησω το δισκο , κατι αλλο που μπορω να κανω? 



#2799   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/03/2014 - 18:20

Μου δειχνει το δισκο το παταω να ανοιξη και κολαει δεν με αφινει να μπο στις ρυθμησεις να των σβησω το δισκο , κατι αλλο που μπορω να κανω? 

Να bootareis πάλι από το usb flash που έφτιαξες και να τον σβήσεις. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#2800   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/03/2014 - 19:29

Πως ακριβώς να τν σβήσο τον δίσκο πατάω το alt για να μπω αλλα δεν με αφήνει να κάνω οτιδήποτε στις ρυθμίσεις . Αν μπορεί κάποιος απο ηρακλειο Κρήτης να με βοηθήσει η απο το τηλ

#2801   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2014 - 20:00

Υπάρχει κάποιο Time Machine backup πριν πριν προκύψει το θέμα ;.


vires acquirit eundo


#2802   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/03/2014 - 20:10

Όχι φιλε μου δεν υπάρχει διότι τον πήρα μ/χ και του έβαλα ενα ssd γιατι σε κάποια φάση μετα απο 2 3 φορές που των δούλεψα τα επεξεργασία ο δίσκος που είχε και του έβαλα εγω των δίσκο πάνω μετα . Εχω τα cd τα δικά του

#2803   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2014 - 20:17

Για ξεκίνησε το μηχάνημα με πατημένα τα πλήκτρα cmd-alt-R, μήπως και μπορέσεις να μπεις στους servers της Apple και κατ' επέκταση στα Mac OS X Utilities ώστε να διαχειριστείς από εκεί τον δίσκο.

 

Τα CDs που έχεις, ποια είναι ;.


vires acquirit eundo


#2804   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/03/2014 - 20:21

Τα cd που εχω ειναι τα mac OS X install disk 1 και 2 για το macbook air 2008 αυτα γραφουν πανω και τα τρεχω απο ενα εξωτερικο dvd . Θα κανω αυτο που μου λεσ και θα σου πω αν γινει κατι .



#2805   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2014 - 20:26

Να συμπληρώσω ότι για να μπεις θα πάρει κάποιο χρόνο και κάποια στιγμή θα πρέπει να εμφανισθεί μια υδρόγειος.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 17

0 μέλη, 17 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες