Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#4501   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2015 - 15:55

Η κλασική αντιμετώπιση lags στο Safari είναι η πιο κάτω. Τρέξε τις διαδικασίες λοιπόν κι αν παρ' ελπίδα το θέμα παραμείνει βλέπουμε.

 

Η κατάσταση μπορεί να προκαλείται από προβληματικά extensions, cookies, ή caches, οπότε ένα “φρεσκάρισμα” τους συνήθως επαναφέρει την συμπεριφορά του Safari στα συνήθη επίπεδα.

 
1. Εξετάζεις την συμβατότητα των Safari Extensions. Πηγαίνεις Safari > Preferences > Extensions, σύρεις τον slider στο OFF και relaunch το Safari. Αν το θέμα εκλείψει ενεργοποιείς και update ανά ένα τα extensions με επακόλουθο relaunch του Safari, ώστε να εντοπίσεις το υπαίτιο.
 
Δίνεις ιδιαίτερη προσοχή σε extension που δεν κατέβασες από το Safari > Safari Extensions, πιθανόν μεταξύ αυτών να ευρίσκεται ο υπαίτιος ή πρόκειται για κακόβουλα αν θέλεις.
 
2. Πήγαινε Safari > History και click Clear History and Website Data. Στην drop-down λίστα του Clear επιλέγεις all history και click Clear History. Θα διαγραφούν τα data όλων των ιστοσελίδων, οπότε στην επόμενη επίσκεψη σε σελίδες που είσαι πιστοποιημένος θα πρέπει να εισάγεις το user name και password σου. Ενώ θα διαγραφούν και τα favicons, που θα επανέλθουν με την πρώτη επίσκεψη σου σε ιστοσελίδα.
 
3. Click στο Desktop ώστε να έρθει στο προσκήνιο ο Finder, πατάς τα πλήκτρα cmd-Shift-G, στο box που θα αναδυθεί paste το path και click Go.
 
~/Library/Caches/com.apple.Safari/Cache.db
 
Στο παράθυρο που θα προκύψει, σύρε στον κάδο τα αρχεία και relaunch το Safari·
 
Cache.db
Cache.db-shm
Cache.db-wal
 
4. Στο Disk Utility τρέξε την ρουτίνα “Repair Disk Permissions”.

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#4502   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/06/2015 - 16:01

Η κλασική αντιμετώπιση lags στο Safari είναι η πιο κάτω. Τρέξε τις διαδικασίες λοιπόν κι αν παρ' ελπίδα το θέμα παραμείνει βλέπουμε.

Η κατάσταση μπορεί να προκαλείται από προβληματικά extensions, cookies, ή caches, οπότε ένα “φρεσκάρισμα” τους συνήθως επαναφέρει την συμπεριφορά του Safari στα συνήθη επίπεδα.

1. Εξετάζεις την συμβατότητα των Safari Extensions. Πηγαίνεις Safari > Preferences > Extensions, σύρεις τον slider στο OFF και relaunch το Safari. Αν το θέμα εκλείψει ενεργοποιείς και update ανά ένα τα extensions με επακόλουθο relaunch του Safari, ώστε να εντοπίσεις το υπαίτιο.

Δίνεις ιδιαίτερη προσοχή σε extension που δεν κατέβασες από το Safari > Safari Extensions, πιθανόν μεταξύ αυτών να ευρίσκεται ο υπαίτιος ή πρόκειται για κακόβουλα αν θέλεις.

2. Πήγαινε Safari > History και click Clear History and Website Data. Στην drop-down λίστα του Clear επιλέγεις all history και click Clear History. Θα διαγραφούν τα data όλων των ιστοσελίδων, οπότε στην επόμενη επίσκεψη σε σελίδες που είσαι πιστοποιημένος θα πρέπει να εισάγεις το user name και password σου. Ενώ θα διαγραφούν και τα favicons, που θα επανέλθουν με την πρώτη επίσκεψη σου σε ιστοσελίδα.

3. Click στο Desktop ώστε να έρθει στο προσκήνιο ο Finder, πατάς τα πλήκτρα cmd-Shift-G, στο box που θα αναδυθεί paste το path και click Go.

~/Library/Caches/com.apple.Safari/Cache.db

Στο παράθυρο που θα προκύψει, σύρε στον κάδο τα αρχεία και relaunch το Safari·

Cache.db
Cache.db-shm
Cache.db-wal

4. Στο Disk Utility τρέξε την ρουτίνα “Repair Disk Permissions”.


Σορυ λαθος παραθεση.ας σβηστει το ποστ.

Τελευταία επεξεργασία από: venos, 09/06/2015 - 16:01

discord.gg/ajkUM8J

#4503   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/06/2015 - 16:58

 

Η κλασική αντιμετώπιση lags στο Safari είναι η πιο κάτω. Τρέξε τις διαδικασίες λοιπόν κι αν παρ' ελπίδα το θέμα παραμείνει βλέπουμε.

 

Η κατάσταση μπορεί να προκαλείται από προβληματικά extensions, cookies, ή caches, οπότε ένα “φρεσκάρισμα” τους συνήθως επαναφέρει την συμπεριφορά του Safari στα συνήθη επίπεδα.

 
1. Εξετάζεις την συμβατότητα των Safari Extensions. Πηγαίνεις Safari > Preferences > Extensions, σύρεις τον slider στο OFF και relaunch το Safari. Αν το θέμα εκλείψει ενεργοποιείς και update ανά ένα τα extensions με επακόλουθο relaunch του Safari, ώστε να εντοπίσεις το υπαίτιο.
 
Δίνεις ιδιαίτερη προσοχή σε extension που δεν κατέβασες από το Safari > Safari Extensions, πιθανόν μεταξύ αυτών να ευρίσκεται ο υπαίτιος ή πρόκειται για κακόβουλα αν θέλεις.
 
2. Πήγαινε Safari > History και click Clear History and Website Data. Στην drop-down λίστα του Clear επιλέγεις all history και click Clear History. Θα διαγραφούν τα data όλων των ιστοσελίδων, οπότε στην επόμενη επίσκεψη σε σελίδες που είσαι πιστοποιημένος θα πρέπει να εισάγεις το user name και password σου. Ενώ θα διαγραφούν και τα favicons, που θα επανέλθουν με την πρώτη επίσκεψη σου σε ιστοσελίδα.
 
3. Click στο Desktop ώστε να έρθει στο προσκήνιο ο Finder, πατάς τα πλήκτρα cmd-Shift-G, στο box που θα αναδυθεί paste το path και click Go.
 
~/Library/Caches/com.apple.Safari/Cache.db
 
Στο παράθυρο που θα προκύψει, σύρε στον κάδο τα αρχεία και relaunch το Safari·
 
Cache.db
Cache.db-shm
Cache.db-wal
 
4. Στο Disk Utility τρέξε την ρουτίνα “Repair Disk Permissions”.

 

Τα 2 και 4 τα έχω ήδη κάνει, χωρίς αποτέλεσμα.Το βράδυ θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα και θα ποστάρω.

Πάντως, πολύ περίεργη συμπεριφορά. Στα καλά καθούμενα να σέρνεται.. Λέμε για τα windows, αλλά ποτέ δεν έχω δει τέτοια συμπεριφορά εκεί.



#4504   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2015 - 17:14

Τα 2 και 4 τα έχω ήδη κάνει, χωρίς αποτέλεσμα.Το βράδυ θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα και θα ποστάρω.

Πάντως, πολύ περίεργη συμπεριφορά. Στα καλά καθούμενα να σέρνεται.. Λέμε για τα windows, αλλά ποτέ δεν έχω δει τέτοια συμπεριφορά εκεί.

 

Αν αφορά μόνο το Safari, είναι θέμα software και μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Αν όμως προκύπτει και σε άλλες δραστηριότητες, δεν αποκλείεται θέμα με τον δίσκο.

 

Όπως και να έχει, θα δούμε. :)


vires acquirit eundo


#4505   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/06/2015 - 20:26

Λοιπόν , άνοιξα το μάκ για να κάνω όσα μου είπες, και διαπιστώνω ότι όλα δουλεύουν καλά τώρα. κανένα πρόβλημα....

Μήπως μετά τις ενεργείες που έκανα χθες (Repair Disk Permissions και εκαθάριση ιστορικού) ήθελε και επανεκκίνηση?

 

Τέλος πάντων, επειδή αυτό που είπες για δίσκο με ανησύχησε, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να ελέγξω την υγεία του δίσκου?

 

Α, να προσθέσω ότι χθες όταν έφαγε τα κολλήματα είχε ανεβάσει πολύ θερμοκρασία, δηλαδή έκαιγε από κάτω, ενώ δεν έκανα τίποτα, μονο να σερφάρω προσπαθούσα.


Τελευταία επεξεργασία από: ddr2, 09/06/2015 - 20:30


#4506   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2015 - 20:59

 

 

Τέλος πάντων, επειδή αυτό που είπες για δίσκο με ανησύχησε, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να ελέγξω την υγεία του δίσκου?.

 

Μια χαρά σε βλέπω, ενώ δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει θέμα με τον δίσκο.

Όπως και να έχει, αφού έπεσε στο τραπέζι τρέξε στο terminal την επαληθευτική ρουτίνα·

 

diskutil verifyvolume /


vires acquirit eundo


#4507   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/06/2015 - 22:43

Μια χαρά σε βλέπω, ενώ δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει θέμα με τον δίσκο.

Όπως και να έχει, αφού έπεσε στο τραπέζι τρέξε στο terminal την επαληθευτική ρουτίνα·

 

diskutil verifyvolume /

Καταρχήν, ευχαριστώ.

Έτρεξα την παραπάνω ρουτίνα και ολοκληρώθηκε χωρίς να μου αναφέρει κάποιο σφάλμα.

 

Όμως πάλι ο σαφάρι είχε θέμα σήμερα.

Απενεργοποίησα τις επεκτάσεις και το θέμα λύθηκε αμέσως. Οπότε, κάτι παίζει εκεί.



#4508   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/06/2015 - 06:28

 

Όμως πάλι ο σαφάρι είχε θέμα σήμερα.

Απενεργοποίησα τις επεκτάσεις και το θέμα λύθηκε αμέσως. Οπότε, κάτι παίζει εκεί.

 

Μάλλον το βρήκαμε λοιπόν. Κάνε όπως σου πρότεινα για τα extensions και βλέπουμε. :)


vires acquirit eundo


#4509   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 18/06/2015 - 12:38

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο topic, αλλα ποσο θα πιστευατε οτι αξιζε να πουληθει μια apple led cinema display 24?



#4510   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2015 - 14:27

Καλησπέρα, τα φώτα σας, σας παρακαλώ:

 

Έχω ένα mbpr 13, mid 2014. Όποτε μου στέλνουν αρχεία με ελληνικά filenames, όταν αποθηκευτούν στο μηχάνημά μου, ο finder δείχνει τα filenames με ερωτηματικά.

Κοινώς.... φραγκολεβαδίνικα.....

 

Κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?



#4511   vag8

vag8

    iPH Member

  • 313 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2015 - 07:29

Καλημέρα κι απο εμενα! Αγορασα ενα macbook pro και ως εντελως αρχαρια πρεπει να εκανα την πρωτη μου βλακεια. Ειναι μεταχειρισμενο με ετοιμο bootcamp windows . Σημερα καθως το επεξεργαζομουν κατι πρεπει να εκανα και οταν πηγαινω δισκο εκκινησης μου δειχνει μονο το mac, οχι το bootcamp για να αλλαξω. Παρ ολα αυτα οταν πηγαινω στο συσκευες υπαρχει το bootcamp. Ελπιζω να μην εκανα μεγαλη ζημια και καταστρεψα κατι. Αν καποιος γνωριζει, παρακαλω βοηθεια!



#4512   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2015 - 07:35

Καλημέρα κι απο εμενα! Αγορασα ενα macbook pro και ως εντελως αρχαρια πρεπει να εκανα την πρωτη μου βλακεια. Ειναι μεταχειρισμενο με ετοιμο bootcamp windows . Σημερα καθως το επεξεργαζομουν κατι πρεπει να εκανα και οταν πηγαινω δισκο εκκινησης μου δειχνει μονο το mac, οχι το bootcamp για να αλλαξω. Παρ ολα αυτα οταν πηγαινω στο συσκευες υπαρχει το bootcamp. Ελπιζω να μην εκανα μεγαλη ζημια και καταστρεψα κατι. Αν καποιος γνωριζει, παρακαλω βοηθεια!

Wellcome to the club ! :)

 

Αφού το πήρες μεταχειρισμένο, σου συνιστώ να διαγράψεις τον δίσκο και να στήσεις την

δική σου "καθαρή" εγκατάσταση.

 

Είναι η ενδεδειγμένη πρακτική για ένα σωστό, χωρίς προβλήματα σύστημα.


vires acquirit eundo


#4513   vag8

vag8

    iPH Member

  • 313 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2015 - 07:55

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ομως πριν το αγορασω ο προηγουμενος κατοχος εκανε εκεινος την καθαρη εγκατασταση, δηλαδη εστεισε απο την αρχη το mac καθως και τα windows. Εγω το πηρα ετοιμο και καθαρο! Δεν ειχε προβλημα μεχρι που κατι πειραξα σημερα. Ευχαριστω και για το καλωσόρισμα. Η αληθεια ειναι οτι εχει πεσει πολυ διαβασμα εδω και 3 μερες που το πηρα στα χερια μου.



#4514   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/06/2015 - 09:31

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ομως πριν το αγορασω ο προηγουμενος κατοχος εκανε εκεινος την καθαρη εγκατασταση, δηλαδη εστεισε απο την αρχη το mac καθως και τα windows. Εγω το πηρα ετοιμο και καθαρο! Δεν ειχε προβλημα μεχρι που κατι πειραξα σημερα. Ευχαριστω και για το καλωσόρισμα. Η αληθεια ειναι οτι εχει πεσει πολυ διαβασμα εδω και 3 μερες που το πηρα στα χερια μου.

Κατά την εκκίνηση του υπολογιστή αν πατήσεις το alt σου βγάζει και τα 2 partition?


Once You Go Mac You Never Go Back

#4515   vag8

vag8

    iPH Member

  • 313 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2015 - 10:04

οταν ανοιγει ο υπολογιστης πατησα το κουμπι alt και δεν εγινε κατι! δεν βγαζει κανενα partition



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες