Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/01/2012 - 17:32

Να κάνω μια ερώτηση;; Μαλλιά παράκληση.. Σε κάποιον, να πας πει δυο πράγματα για τα λειτουργικά;;
Ποια υπάρχουν;;
Η αναβάθμισε θα είναι σαν το μαπα-φον μας :))) ;;
Και τζαμπε;; ( ενδιαφέρει πόλους σίγουρα)
Υπάρχουν σπασιματα κλπ;;
Τι είναι το λεοπαρντ., και τι το χ ος;;;
Ριχτε μας τα προβολια σας!!


δεν καταλαβα κ πολλα απ οσα ρωτας ενω εχω την καλη προθεση αν ξερω να απαντησω... Λιγο καλυτερη συνταξη? :mellow:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2012 - 18:30

Σορρυ, αλλα γράφω απο το μήλο και είμαι μια εδώ μια εκεί... Θέλω να μάθω τι γίνετε με το λειτουργικό σύστημα του μακμπουκ.. Στο ίφον έχει το ιος 3.1.3, 4.χ.χ, 5.0.1 και πας απο το ένα στο άλλο τζαμπε!!!! Κατεβάζεις και περνάς!! Στο μακ;; Είναι κάτι σαν τα γουιντοους;; Τα σκας και τα περνάς;; Ποιο είναι το καλύτερο λειτουργικό!;;

#138   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/01/2012 - 20:15

Το τελευταίο λειτουργικό είναι το Mac Os Lion. Συνήθως τα λειτουργικά της Apple κρατάνε στον χρόνο και δεν τα αλλάζει σαν τα πουκάμισα. Σε μια ενδεχόμενη αλλαγή λειτουργικού το κόστος είναι μικρό. 30ευρώ είχε το Lion π.χ για τους χρήστες που ήταν στο Snow leopard.

Οι αναβαθμίσεις του λειτουργικού εννοείται πως είναι δωρεάν από το Software update.

Η Apple επίσης παντρεύει το hardware με το software, οπότε εσείς που έχετε Lion δεν γίνεται να πάτε σε παρακάτω έκδοση και να πάτε σε Snow leopard.
Once You Go Mac You Never Go Back

#139   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/01/2012 - 20:18

καλημερα υπαρχει καποιο δωρεν προγραμμα για να μεταφερω τη μουσικη μου απο το αιφον στο αιτιουνς? σε μακ?σημερα μου ηρθε και δεν γνωριζω τιποτα.ευχαριστω προκαταβολικα


Για τον φίλο που θέλει να μεταφέρει την μουσική του.

http://www.iskysoft.com/syncpod.html

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 16/01/2012 - 20:18

Once You Go Mac You Never Go Back

#140   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:08

Ωραία... Ένα μέρος ενημερώθηκε!!! Τώρα!! Στο Mac is lion .. Έχει βαθμίδες!! Γιατί κάτι είδα που λέγανε για 10.χχ 10.χψ;;
Και έχει κάτι σαν jb; Να σπάσει το λογισμικό;; Η είναι φρι; Κανείς ότι θες;;
Αν ναι!! Πως μπορείς να στείλεις έναν μακ;; Άσχετα απο εφαρμογες και προγράμματα;;
Γιατί κάποιοι εδώ έχουν πει για τουμπανιασμα, για θέματα! Για στάτους μπαρ., κλπ κλπ!!

#141   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:28

για τον φιλο που ρωτησε πως μπορει να μεταφερει τα τραγουδια του.Υπαρχει ενα προγραμματι επισης καλο που βλεπει το iphone σαν εξωτερικο σκληρο δισκο και λεγεται phoneview.Απλα αψογο....

#142   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:31

Φιλε scorphie στα mac υπαρχει οτι σου γουσταρει σου μιλαει ενας που εχει macbook 1,5 βδομαδα και εχω βρει σχεδον τα παντα.Εκτος αυτου εαν και παλι δεν μπορεσεις να βρεις το προγραμμα που θες μπορεις μεσα απο τα mac να βαλεις και windows.δυσκολο ομως να μην βρεις αυτο που ψαχνεις.Ελπιζω να βοηθησα....

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 17/01/2012 - 01:09


#143   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:41

Φίλε μου μπορείς να βρείς πολλά προγράμματα για το mac, και πολλά απο Windows τα κάνουν "port" στα mac.
Σε περίπτωση που ψάχνεις κάτι ιδιαίτερο που δεν υπάρχει σε mac, μπορείς πολύ απλά να βάλεις windows πάνω στο μηχάνημα και να κάνεις boot απο εκεί και θα είσαι κομπλέ.
Αλλα πίστεψέ με νομίζω θα το βρείς ή θα βρείς κάτι παρόμοιο που θα σε καλύψει 100%.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 17/01/2012 - 01:10


#144   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:48

Ωραία... Ένα μέρος ενημερώθηκε!!! Τώρα!! Στο Mac is lion .. Έχει βαθμίδες!! Γιατί κάτι είδα που λέγανε για 10.χχ 10.χψ;;
Και έχει κάτι σαν jb; Να σπάσει το λογισμικό;; Η είναι φρι; Κανείς ότι θες;;
Αν ναι!! Πως μπορείς να στείλεις έναν μακ;; Άσχετα απο εφαρμογες και προγράμματα;;
Γιατί κάποιοι εδώ έχουν πει για τουμπανιασμα, για θέματα! Για στάτους μπαρ., κλπ κλπ!!


Τα 10.χ είναι τα λεγόμενα updates που δίνει η Apple μέσω του Software update. Όταν βγήκε το Lion είχε την αριθμητική ονομασία 10.7, στο πρώτο update που έδωσε 10.7.1 και έχει βγάλει ένα ακόμα το 10.7.2

Δεν υπάρχει φυσικά jailbreak και όπως και στα windows υπάρχουν τα πειρατικά πρόγραμμα, έτσι ακριβώς υπάρχουν και στα Mac.
Once You Go Mac You Never Go Back

#145   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 17/01/2012 - 01:13

Και αφού τώρα τα είπατε και ξεδώσατε (και εγώ τα έσβησα), πάμε παρακάτω.....


Φιλε @SCORPHIE29 εγώ πάλι δεν κατάλαβα σε προηγούμενη ερώτηση σου, τι θέλεις να πεις με το: ''...Και έχει κάτι σαν jb; Να σπάσει το λογισμικό;; Η είναι φρι; Κανείς ότι θες;; Αν ναι!! Πως μπορείς να στείλεις έναν μακ;; ''

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 17/01/2012 - 01:15

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#146   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 01:25

Σορρυγια την βραδινή δουλειά!! Ξέρω ακριβός πως είναι!!
Λοιπόν.. Κάπου πολυ πιο πίσω σε άλλες σελίδες.. Συζητούσαν τα παιδιά, για το τι έχουν βάλει στο μακ.. Για widget κλπ.. Λέγανε για τουμπανιασμα του μακ ( ενοοντας απ´οτι κατάλαβα ότι βάζουν θέματα, και αλλα πράγματα, εκτός των προγραμμάτων, πως βάζεις στο ίφον άλλες στάτους μπαρ, θέματα με καιρο και άλλο τύπο ξεκλειδοματος)
Ε κάτι τέτοιο! Επίσης είδα που έγραφε ένα παιδι και είχε και μια φωτο με το μενού του μακ σε σχήμα κυβου!! Απλός μένω απο το κινιτο!! Και ότι προλαβαίνω βλέπω.. Και μετα έχω πολλές απορίες!!

#147   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 17/01/2012 - 02:02

Συζητούσαν τα παιδιά, για το τι έχουν βάλει στο μακ.. Για widget κλπ..


Όταν με το καλο τον παραλάβεις, θα πας εδώ , και θα κατεβάσεις ότι widget σου αρέσει! (free, η paid)

¹Λέγανε για τουμπανιασμα του μακ¹ ( ενοοντας απ´οτι κατάλαβα ότι βάζουν θέματα, και αλλα πράγματα, εκτός των προγραμμάτων, ²πως βάζεις στο ίφον άλλες στάτους μπαρ², θέματα με καιρο ³και άλλο τύπο ξεκλειδοματος³)


¹ Τουμπάνιασμα συνήθως χρησιμοποιείται για hardware αλλαγές, (αναβάθμιση μνήμης, σκληρου δίσκου, περασμα σε SSD, κτλ) και όχι για software (widget, OS έκδοση, staus bar, κτλ). ²Ξεχνα την αντιπαράθεση με το iPhone. Από εκεί και πέρα, μαθαίνοντας λίγο τα βασικά στον Mac, μπορείς να κανεις πολλά πράγματα, με προγράμματα που αλλα είναι 'επίσημα' (αλλαγή dock bar π.χ) και αλλα λίγοτερο (μικρά hack π.χ). ³ Ισχύει ότι σου είπα για το iPhone! (ξέχασε ότι έχει σχέση με iPhone, δεν έχεις να ξεκλειδώσεις τίποτα στον Mac)!

Επίσης είδα που έγραφε ένα παιδι και είχε και μια φωτο με το μενού του μακ σε σχήμα κύβου!!


Προφανώς θα είδες περασμένο ένα δεύτερο λογισμικό (το επιτρέπει και επίσημα η Apple), και κατά πασα πιθανότητα θα ήταν το ubuntu!

Σιγά σιγά, και με λίγη υπομονή, θα τα μάθεις όλα. Παρτον πρώτα στα χερια σου, δούλεψε τον λίγο, τσέκαρε διαφορα τοπικ εδώ μεσα (Mac Corner) googlaρισετο, και αν έχεις ακόμα κάποιες απορίες, πάλι εδώ είμαστε!

Μην αγχώνεσαι ακόμα δεν τον πηρες....!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 17/01/2012 - 02:20

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#148   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 02:33

Ευχαριστώ!! Απλώς δεν έχω και πολυ χρόνο στη ζωή μου αυτόν τον χρόνο!! Και το πισι επειδή έχω μείνει πίσω!! Θα έκανα και τάμα να μου έρθει έτοιμο σετ αριστερό όπως το θέλω !! Και πάλι ευχαριστώ!!

#149   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 17/01/2012 - 05:41

πως μπορουμε να περασουμε εικονιδια στην πανω μπαρα (εκει που ειναι η ωρα)?

#150   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/01/2012 - 10:28

πως μπορουμε να περασουμε εικονιδια στην πανω μπαρα (εκει που ειναι η ωρα)?


Δεν γίνεται. Αλλά γιατί να θέλεις κάτι τέτοιο από την στιγμή που έχεις το dock?
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες