Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2056   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 11/03/2013 - 19:54

καθε φορα που ανοιγω το mac βρισκω στον καδο εναν φακελο που ειχα σβησει παο τον εξωτερικο μου δισκο "recovered files" και πρεπει συνεχεια να τον αδειαζω,υπαρχει καποιος τροπος να απαλλαγω απο αυτον?

καμια ιδεα?


Διάβασε αυτό το θέμα και δοκίμασε με τους διάφορους τρόπους που περιγράφουμε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2057   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 12/03/2013 - 09:23

Διάβασε αυτό το θέμα και δοκίμασε με τους διάφορους τρόπους που περιγράφουμε.

εχω προσπαθησει μεχρι στιγμης με τα προγραμματα (trashit και onxy) δεν βγαινουν μετα απο rr τον ξαναβγαζει τον φακελο στον καδο.

#2058   HarrisCasual

HarrisCasual

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα

Δημοσίευση 12/03/2013 - 09:44

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως να κάνουμε backup για να κανουμε αναβαθμιση στο OS?
Δεν θελω να χασω τιποτα απο το δισκο, προγραμματα, αρχεια, ρυθμισεις τα παντα...

#2059   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/03/2013 - 10:17

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως να κάνουμε backup για να κανουμε αναβαθμιση στο OS?
Δεν θελω να χασω τιποτα απο το δισκο, προγραμματα, αρχεια, ρυθμισεις τα παντα...


Εφόσον κρατάς back up μέσω του Time Machine δεν χάνεις τίποτα.

Όταν θα περάσεις το νέο λειτουργικό θα επιλέξεις να κάνεις Restore from Time Machine και όλα θα είναι όπως τα έχεις τώρα αλλά με το νέο λειτουργικό.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2060   HarrisCasual

HarrisCasual

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα

Δημοσίευση 13/03/2013 - 10:30

Εφόσον κρατάς back up μέσω του Time Machine δεν χάνεις τίποτα.

Όταν θα περάσεις το νέο λειτουργικό θα επιλέξεις να κάνεις Restore from Time Machine και όλα θα είναι όπως τα έχεις τώρα αλλά με το νέο λειτουργικό.

Δεν κραταω backup απο time machine...
1) Πρεπει να εχω σκληρο δισκο για backup 500GB που ειναι και του Mac ή οσο χωρο πιανουν τα αρχεια μου? πχ 300GB...
2) Εχω ενα καλο σκληρο 2TB που τον χρησιμοποιω και σε PC και σε MAC (Δηλαδη NTFS & MAC)... Μπορω να του κανω ενα particion και να χρησιμοποιv τα 500GB για το time machine του Mac?
3) Υπαρχει οδηγος για time machine?
Ευχαριστώ

#2061   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/03/2013 - 10:34

Δεν κραταω backup απο time machine...
1) Πρεπει να εχω σκληρο δισκο για backup 500GB που ειναι και του Mac ή οσο χωρο πιανουν τα αρχεια μου? πχ 300GB...
2) Εχω ενα καλο σκληρο 2TB που τον χρησιμοποιω και σε PC και σε MAC (Δηλαδη NTFS & MAC)... Μπορω να του κανω ενα particion και να χρησιμοποιv τα 500GB για το time machine του Mac?
3) Υπαρχει οδηγος για time machine?
Ευχαριστώ


1.) Θα πρέπει να είναι όσο και του Mac τουλάχιστον.
2.)Μπορείς εφόσον το format του είναι σε Mac Os extented Journaled.
3.)Είναι πάρα πολύ απλό.

Πας στον φάκελο Utilities - Time Machine το ανοίγεις και θα του ορίσεις τον δίσκο για να κάνει back up.

Επίσης σε ποιο λειτουργικό είσαι τώρα? Μπορείς αν θέλεις να κάνεις upgrade από πάνω δηλαδή και να μην χάσεις τίποτα και να περαστεί το καινούργιο λειτουργικό.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2062   HarrisCasual

HarrisCasual

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα

Δημοσίευση 13/03/2013 - 10:42

2) Ειναι NTFS... Γινεται να εχω 1,5ΤΒ NTFS και 500GB Mac?
Ειμαι σε lion και εχω καταιβασει το mountain lion απο το καλοκαιρι αλλα βαριομουν να το κανω αλλα τωρα τρωει κατι ψηλοκοληματακια... (Ειμουν μεσα σε αυτους που ειχαν παρει νεο MAC κοντα στην κυκλοφορια του mountain lion... Εχω το εικονιδιο σαν ενα απλο προγραμμα)

#2063   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/03/2013 - 11:19

Ναι κατάλαβα τι εννοείς. Αυτό που λες για να διαχωρίσεις τον δίσκο γίνεται αλλά θέλει προσοχή.

Στον mac τουλάχιστον ώστε να μην χρειαστεί να φορμαριστεί ο δίσκος και να χάσεις αρχεία γίνεται με το iPartition.

Αυτό που θα σου πρότεινα πάντως είναι να κάνεις Clean install και να μην μεταφέρεις τίποτα.

Κράτα στον εξωτερικό φωτογραφίες τραγούδια κτλ και μετά απλά τα περνάς μέσα.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 13/03/2013 - 11:19

Once You Go Mac You Never Go Back

#2064   HarrisCasual

HarrisCasual

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα

Δημοσίευση 14/03/2013 - 10:16

Ναι κατάλαβα τι εννοείς. Αυτό που λες για να διαχωρίσεις τον δίσκο γίνεται αλλά θέλει προσοχή.

Στον mac τουλάχιστον ώστε να μην χρειαστεί να φορμαριστεί ο δίσκος και να χάσεις αρχεία γίνεται με το iPartition.

Αυτό που θα σου πρότεινα πάντως είναι να κάνεις Clean install και να μην μεταφέρεις τίποτα.

Κράτα στον εξωτερικό φωτογραφίες τραγούδια κτλ και μετά απλά τα περνάς μέσα.

Και εγω για clean install ελεγα αλλα τα εχω τοοοοοοσο χυμα ολα που σιγουρα κατι θα ψαχνω μετα...
Και εχω και κατι εφαρμογες που ειναι πανακριβες και τις εχω σπασμενες πχ logιc που εφαγα 2 μηνες να το κανω εγκατασταση και να δουλευει "καλα"...

#2065   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 16/03/2013 - 12:15

προσφατα πηρα το 13,3 retina απλα δεν ξερω πως να διαχειριστω το θεμα της μπαταριας.περισσοτερο τον δουλευω σπιτι.
1)μονιμα στο ρευμα, δεν νομιζω
2)μονιμα στο ρευμα και μια φορα την βδομαδα αποσυνδεση και μπαταρια μονο?ναι αλλα μεχρι το 1% ή μεχρι το 70% και μετα παλι ρευμα?
3)calibration απο οτι διαβασα σεν χρειαζεται
εχω μπερδευτει.3 pro ειχα απο το 2009 και μετα.ολα τα πηγαν αριστα στην μπαταρια τωρα με το καινουριο δεν ξερω τι να κανω

#2066   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2013 - 12:19

προσφατα πηρα το 13,3 retina απλα δεν ξερω πως να διαχειριστω το θεμα της μπαταριας.περισσοτερο τον δουλευω σπιτι.
1)μονιμα στο ρευμα, δεν νομιζω
2)μονιμα στο ρευμα και μια φορα την βδομαδα αποσυνδεση και μπαταρια μονο?ναι αλλα μεχρι το 1% ή μεχρι το 70% και μετα παλι ρευμα?
3)calibration απο οτι διαβασα σεν χρειαζεται
εχω μπερδευτει.3 pro ειχα απο το 2009 και μετα.ολα τα πηγαν αριστα στην μπαταρια τωρα με το καινουριο δεν ξερω τι να κανω


Τίποτα δε χρειάζεται. Ολα τα φορητά με MagSafe έχουν πρόγραμμα μέσα που όταν η μπαταρία φορτίσει 100% την απόσυνδέει αυτόματα.

#2067   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/03/2013 - 12:13

Υπάρχει τρόπος στα αγαπημένα μου στον safari που τα έχω σε φακέλους, οι φάκελοι να επεκτείνονται αυτόματα όπως περνάει το ποντίκι από πάνω τους (όπως γίνεται στο chrome) και όχι να κλικάρω για να δω τα περιεχόμενα τους;

#2068   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/03/2013 - 01:15

υπαρχει εφαρμογη της apple για mac που να συγκεντωνει ολες τις φωτογραφιες και να τις κανει σαν αλμπουμ τυπου picasa???

#2069   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2013 - 04:02

Υπαρχει κάποια εφαρμογή η καποιο tweak το οποιο να αναβει το MBP όταν ανοιγω την οθόνη αλλα χωρις να παταω το power οπως οταν το βαζω για υπνο?

#2070   siswhs

siswhs

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/03/2013 - 22:57

γιατι μου γραφει το mail δεν μπορει να συνδεθει στο yahoo;βαζω τον κωδικο και σε λιγο παλι τα ιδια

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες