Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2161   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/04/2013 - 19:13

Ναι, πέρασα το Pathfinder,αλλά και το VirtualBox το οποίο όμως και απεγκατέστησα μέσω του Terminal.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2162   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/04/2013 - 19:17

Ωραία, άνοιξε το Pathfinder πήγαινε πάνω αριστερά Pathfinder - Preferences μετά στην τελευταία καρτέλα και ξετίκαρε ότι έχει τικαρισμένο.

Συνημμένα αρχεία


Once You Go Mac You Never Go Back

#2163   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/04/2013 - 19:20

Αυτό ήταν τελικά.
Σ' ευχαριστώ και πάλι jimmako! :)

Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 22/04/2013 - 19:20


#2164   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/04/2013 - 19:22

Αυτό ήταν τελικά.
Σ' ευχαριστώ και πάλι jimmako! :)


Παρακαλώ και παρεμπιπτόντως πάρα πολύ καλός ο Pathfinder, έχει τεράστιες δυνατότητες εφόσον τον ψάξεις.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2165   lukeexecute

lukeexecute

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@lukeexecute
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/04/2013 - 06:51

Μπορείτε να με βοηθήσετε με την ερωτηση μιας φιλης που δεν ξερω να της απαντήσω;

Ερώτηση:
Μπορείς να μου πεις σε macbook, γιατί ενώ βάζω τα εικονίδια σε διάφορες θέσεις πάνω στο desktop, όταν κλείνω και ανοίγω πάλι μου τα μαζεύει όλα στην μία πλευτά της οθόνης??


#2166   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 28/04/2013 - 20:35

Μπορείτε να με βοηθήσετε με την ερωτηση μιας φιλης που δεν ξερω να της απαντήσω;

Ερώτηση:
Μπορείς να μου πεις σε macbook, γιατί ενώ βάζω τα εικονίδια σε διάφορες θέσεις πάνω στο desktop, όταν κλείνω και ανοίγω πάλι μου τα μαζεύει όλα στην μία πλευτά της οθόνης??


Εννοείς/ει όλα σε μια γωνια του ντοκ (ολες οι εφαρμογες του ντοκ όλο δεξια πχ), η ολη η μπαρα (ντοκ/dock) βρίσκεται ολο δεξιά η αριστερά;;

Αν ειναι το δευτερο, πήγαινε>Μηλο (πανω αριστερά)> Dock> και δες μηπως ειναι τικαρισμενη η επιλογη ΄΄τοποθέτηση αριστερα η δεξια '' !

...Αν ναι απλως τικαρει ''τοποθέτηση κατω''

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 28/04/2013 - 20:36

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2167   lukeexecute

lukeexecute

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@lukeexecute
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/04/2013 - 20:39

Εννοεί όχι το dock, αλλα τα εικονιδια που υπαρχουν χυμα πανω στο desktop.
Τα βάζει σε οποια θεση βολευουν, αλλα δεξια, αλλα αριστερά, κτλ., αλλά οι ρυθμισεις χανονται μετα απο restart.

#2168   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 28/04/2013 - 23:08

Εννοεί όχι το dock, αλλα τα εικονιδια που υπαρχουν χυμα πανω στο desktop.
Τα βάζει σε οποια θεση βολευουν, αλλα δεξια, αλλα αριστερά, κτλ., αλλά οι ρυθμισεις χανονται μετα απο restart.


Xμμμ! Καταλαβα τωρα τι ακριβως εννοείς.

Δυστηχως απο όσο γνωριζω, επίσημη λυση δεν υπάρχει.

Το προβλημα προερχεται απο το .DS_Store οπου κρατάει μνημη απο το τι σβηνεται, μετακινείται, ειναι πιο παλιο κτλ. (ιεραρχίες)

Υπαρχουν βεβαια κατι 'ψευδολύσεις', αλλα τιποτα επισημο ακόμα:

• Αλαγη ρυθμίσεων παρουσιάσεις 'γραφείου΄ (cmd+J) πολλαπλές φορές (> ταχτοποίηση ''καμια'' / ευθυγράμμιση στο ''πλέγμα'')
• 'Άδειασμα' .DS_Store (cache dock) και τα αρχεια απο το πρεφερνς του finder. Και επανεκκίνηση. (δεν δουλεύει σε ολους στάνταρ)
• Με ενα αυτοσχέδιο Apple Script ! (δες πιο κατω)
• Διόρθωση 'περμισιονς' δίσκου, με το ντικσ ουτιλιτι. Ποτε δεν έβλαψε κανεναν, και μπορει να βοηθήσει στο παραπανω πρόβλημα.


Οπως προανέφερα, υπαρχει και η αυτοσχέδια λυση, για τους 'κατέχοντες'. (προγραμμάτιστες, σπουδαστές, geek, etc)

Ενα Apple Script φτιαγμένο για την περίπτωση, θα μπορουσε να κανει δουλειά.

Εγω για παράδειγμα εχω στην καβάτζα ενα που μου το ειχε φτιάξει καποιος 'γνώστης' σε αντίστοιχο γαλλικο φόρουμ, για την ιδια περίπτωση. (σε Snow Leopard παλια)

Δεν το χρησιμοποίησα ποτε τελικα. ( ...λογο βαρεμάρας) Αλλα αλλα ατομα μεσα απο το φορουμ που το χρησιμοποίησαν, εμειναν αρκετα ευχαριστημένα.
Οριστε για να παρεις μια ιδεα για το πως μπορει να είναι:

''tell application "Finder"
-- Lecture des noms et positions des icônes sur le bureau pour faire des contrôles
set listCtrl to {name, desktop position} of items of desktop
-- Contrôle si le contenue la liste en mémoire est plus petite que celui de la liste de contrôle
if ((count (first item of theList)) as integer) < ((count (first item of listCtrl)) as integer) then set mem to true
-- Contrôle que les 2 listes sont identiques (mêmes noms aux icônes)
if (first item of theList) does not contain (first item of listCtrl) then set mem to true
-- Range seulement les icônes mémorisées
repeat with i from 1 to (count (first item of theList))
try -- Pour éviter les erreurs si un nom n'existe pas lors du rangement
set desktop position of item (item i of first item of theList) of desktop to (item i of second item of theList)
end try
end repeat
-- Si on supprime des icônes sans ajouts d'autres sur le bureau, les suppriment de la mémoire
if ((count (first item of theList)) as integer) > ((count (first item of listCtrl)) as integer) then
-- Mémorisation de la nouvelle liste des icônes sur le bureau
tell application "Finder" to set theList to {name, desktop position} of items of desktop
set mem to false -- Suppression d'icônes sans ajouts, donc pas de fenêtre d'alerte
end if
end tell
end if''





 Leopard = Copy-Past τον κωδικα σε: Applications/AppleScript/Éditeur de scripts
 Snow Leopard = Copy-Past τον κωδικα σε: Applications/Utilitaires/AppleScript Editor


(..θα μπορουσες να το δοκιμάσεις αν καταλαβες πως! Βαζωντας τα σωστα βαλιου στην θεση που ζητάει, και βγάζοντας τα γαλλικά βεβαια που ειναι απλως διευκρινίσεις)



Από εκει και περα αν υπάρχει καποιο ατομο που ασχολείται εδω με 'σκριπτακια', ισως να μπορεσει να μας φτιαξει ενα για το Mountain Lion. ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 28/04/2013 - 23:14

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2169   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 28/04/2013 - 23:44

Xμμμ! Καταλαβα τωρα τι ακριβως εννοείς.

Δυστηχως απο όσο γνωριζω, επίσημη λυση δεν υπάρχει.

Το προβλημα προερχεται απο το .DS_Store οπου κρατάει μνημη απο το τι σβηνεται, μετακινείται, ειναι πιο παλιο κτλ. (ιεραρχίες)

Υπαρχουν βεβαια κατι 'ψευδολύσεις', αλλα τιποτα επισημο ακόμα:

• Αλαγη ρυθμίσεων παρουσιάσεις 'γραφείου΄ (cmd+J) πολλαπλές φορές (> ταχτοποίηση ''καμια'' / ευθυγράμμιση στο ''πλέγμα'')
• 'Άδειασμα' .DS_Store (cache dock) και τα αρχεια απο το πρεφερνς του finder. Και επανεκκίνηση. (δεν δουλεύει σε ολους στάνταρ)
• Με ενα αυτοσχέδιο Apple Script ! (δες πιο κατω)
• Διόρθωση 'περμισιονς' δίσκου, με το ντικσ ουτιλιτι. Ποτε δεν έβλαψε κανεναν, και μπορει να βοηθήσει στο παραπανω πρόβλημα.


Οπως προανέφερα, υπαρχει και η αυτοσχέδια λυση, για τους 'κατέχοντες'. (προγραμμάτιστες, σπουδαστές, geek, etc)

Ενα Apple Script φτιαγμένο για την περίπτωση, θα μπορουσε να κανει δουλειά.

Εγω για παράδειγμα εχω στην καβάτζα ενα που μου το ειχε φτιάξει καποιος 'γνώστης' σε αντίστοιχο γαλλικο φόρουμ, για την ιδια περίπτωση. (σε Snow Leopard παλια)

Δεν το χρησιμοποίησα ποτε τελικα. ( ...λογο βαρεμάρας) Αλλα αλλα ατομα μεσα απο το φορουμ που το χρησιμοποίησαν, εμειναν αρκετα ευχαριστημένα.
Οριστε για να παρεις μια ιδεα για το πως μπορει να είναι:

''tell application "Finder"
-- Lecture des noms et positions des icônes sur le bureau pour faire des contrôles
set listCtrl to {name, desktop position} of items of desktop
-- Contrôle si le contenue la liste en mémoire est plus petite que celui de la liste de contrôle
if ((count (first item of theList)) as integer) < ((count (first item of listCtrl)) as integer) then set mem to true
-- Contrôle que les 2 listes sont identiques (mêmes noms aux icônes)
if (first item of theList) does not contain (first item of listCtrl) then set mem to true
-- Range seulement les icônes mémorisées
repeat with i from 1 to (count (first item of theList))
try -- Pour éviter les erreurs si un nom n'existe pas lors du rangement
set desktop position of item (item i of first item of theList) of desktop to (item i of second item of theList)
end try
end repeat
-- Si on supprime des icônes sans ajouts d'autres sur le bureau, les suppriment de la mémoire
if ((count (first item of theList)) as integer) > ((count (first item of listCtrl)) as integer) then
-- Mémorisation de la nouvelle liste des icônes sur le bureau
tell application "Finder" to set theList to {name, desktop position} of items of desktop
set mem to false -- Suppression d'icônes sans ajouts, donc pas de fenêtre d'alerte
end if
end tell
end if''





 Leopard = Copy-Past τον κωδικα σε: Applications/AppleScript/Éditeur de scripts
 Snow Leopard = Copy-Past τον κωδικα σε: Applications/Utilitaires/AppleScript Editor


(..θα μπορουσες να το δοκιμάσεις αν καταλαβες πως! Βαζωντας τα σωστα βαλιου στην θεση που ζητάει, και βγάζοντας τα γαλλικά βεβαια που ειναι απλως διευκρινίσεις)



Από εκει και περα αν υπάρχει καποιο ατομο που ασχολείται εδω με 'σκριπτακια', ισως να μπορεσει να μας φτιαξει ενα για το Mountain Lion. ;-)





Ολο αυτο εξηγει και το γιατι ενω στοιχιζω τις εικονες και οποιοδηποτε αρχειο αλφαβητικα και μονο και μετα απο restart βλεπω τους φακελους μου να ειναι μαυρο χαλι ξανα? Απειρα εκνευριστικο παντως. Ανοιγεις τον φακελο με τις ταινιες και δεν ξερεις τι σου γινεται.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#2170   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 29/04/2013 - 00:04

Κατά κυριο λογο ναι. :rolleyes:

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2171   lukeexecute

lukeexecute

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@lukeexecute
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/04/2013 - 06:18

iLuxus σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σου για να μου απαντήσεις.
Κρίμα που δεν υπάρχει ικανοποιητική λύση.

#2172   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/04/2013 - 10:39

Δεν ήθελα να ποστάρω μέχρι να βεβαιωθώ, διότι εμένα δεν μου το κάνει αυτό με τους φακέλους και το testara και με τον φίλο sakis697 και πέτυχε και σε αυτόν.

Όσοι είστε σε Lion or Mountain Lion θα τρέξετε την παρακάτω εντολή στον terminal η οποία απενεργοποιεί το resume των εφαρμογών και δεν θα αλλάζει την θέση των εικονιδίων στο Desktop.

curl http://goo.gl/Z4EFC -L -s -o ~/fixlogin.sh && chmod +x ~/fixlogin.sh && sudo ~/fixlogin.sh ; rm ~/fixlogin.sh

Once You Go Mac You Never Go Back

#2173   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 29/04/2013 - 14:04

Αν όντως ισχύει για όλους, μπραβο για το τιπ Τζιμακο.

Εγω θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια, μιας που πραγματικα δεν το χρειάζομαι.

(...εχω το πολυ 2,3, φακέλους πανω στην επιφάνεια, που έτσι και αλλιως δεν κουνιούνται καθολου απο την θεση τους).

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2174   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 29/04/2013 - 14:05

iLuxus σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σου για να μου απαντήσεις.
Κρίμα που δεν υπάρχει ικανοποιητική λύση.


Δεν κάνει τιποτα.

Δοκιμασε αυτό που λεει ο @jimmakos και πες μας αποτελέσματα και εσυ! ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2175   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/05/2013 - 22:11

Μία ερώτηση και από εμένα. Πώς μπορώ να μεταφέρω τους φακέλους Movies Photos και Downloads απο το users στο δεύτερο δίσκο του mac mini μου έτσι ώστε όμως να φαίνονται κανονικά στη sidebar;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες