Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 21/01/2012 - 19:45

Σε λίγο θα ξεκινήσω κι εγώ τις ερωτήσεις. Μόλις αγόρασα έναν iMac από Media Markt. Προβλέπω ότι ο jimmakos θα έχει δουλειά για πολύ καιρό ακόμα!

ριξε μια ματια σε οοοολο το post κι αν παρολ αυτα εχεις αποριες πες μας!

Υ.Γ. μεγιες μεγιες!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   balogi

balogi

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/01/2012 - 19:58

Ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνω. Θα πέσει διάβασμα.

#213   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/01/2012 - 20:11

το VLC τι δουλεια κανει?


Το vlc έχει την δυνατότητα να σου διαβάζει τους εξωτερικούς υπότιτλους...
Once You Go Mac You Never Go Back

#214   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/01/2012 - 20:12

Σε λίγο θα ξεκινήσω κι εγώ τις ερωτήσεις. Μόλις αγόρασα έναν iMac από Media Markt. Προβλέπω ότι ο jimmakos θα έχει δουλειά για πολύ καιρό ακόμα!


Καλά να είμαστε και μην ανησυχείτε :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#215   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 21/01/2012 - 20:45

παιδια με το imovie μπορεις να φτιαξεις videaki απο το μηδεν ή πρεπει να εχεις ετοιμες τις εικονες?

πχ. στα windows ειχα το windows movie maker...

#216   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/01/2012 - 20:46

παιδια με το imovie μπορεις να φτιαξεις videaki απο το μηδεν ή πρεπει να εχεις ετοιμες τις εικονες?

πχ. στα windows ειχα το windows movie maker...


Έχει διάφορα θέματα από μόνο του. Εικόνες μπορείς να του βάλεις εσύ όποιες θέλεις, αν θέλεις επιλέγεις και μουσική.

Είναι πολύ ωραίο πρόγραμμα αλλά θέλει λίγο ψάξιμο για το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Επίσης με το που το ανοίγεις, έχει tutorial. Παρακολούθησε τό.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 21/01/2012 - 20:48

Once You Go Mac You Never Go Back

#217   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/01/2012 - 22:03

Off topic αλλα πρέπει να εκφραστώ :lol: : ο JimmakoS είναι απίστευτα εξυπερετητικος!!!Εμένα με έχει βοηθήσει πολλές φορές κ απο ότι βλεπω κ σε αυτο το τοπικ μεγαλουργεί :D Ειμαστε τυχεροί που υπάρχουν μέλη σε αυτο το forum σαν τον JimmakoS (αυτο ισχύει κ για αλλα μέλη :P )thanks φίλε μου ^_^

#218   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 21/01/2012 - 22:13

Off topic αλλα πρέπει να εκφραστώ :lol: : ο JimmakoS είναι απίστευτα εξυπερετητικος!!!Εμένα με έχει βοηθήσει πολλές φορές κ απο ότι βλεπω κ σε αυτο το τοπικ μεγαλουργεί Ειμαστε τυχεροί που υπάρχουν μέλη σε αυτο το forum σαν τον JimmakoS (αυτο ισχύει κ για αλλα μέλη )thanks φίλε μου

αν θες με pm σου δινω το τηλ του.... χαχαχαχα.... :lol:

περα απο την πλακα... ειναι πολυ εξυπερετικος!

#219   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 11:05

Kαλημέρα σε όλους. Εχθές επωφελήθηκα της προσφοράς των 123 ευρώ στα Mac, και απόκτησα κι εγώ ένα Mac Mini.
Θέλει λίγο ψάξιμο για αρχή, η μεγαλύτερη δυσκολία μου βρίσκεται στις συντομεύσεις του πληκτρολογίου. Αλλά μια συνήθεια είναι όλα.
Θα ήθελα να ρωτήσω, πως μπορούμε να περάσουμε hotmail accounts στην εφαρμογή Mail του OSX. Τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν;

#220   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/01/2012 - 11:55

Kαλημέρα σε όλους. Εχθές επωφελήθηκα της προσφοράς των 123 ευρώ στα Mac, και απόκτησα κι εγώ ένα Mac Mini.
Θέλει λίγο ψάξιμο για αρχή, η μεγαλύτερη δυσκολία μου βρίσκεται στις συντομεύσεις του πληκτρολογίου. Αλλά μια συνήθεια είναι όλα.
Θα ήθελα να ρωτήσω, πως μπορούμε να περάσουμε hotmail accounts στην εφαρμογή Mail του OSX. Τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν;


Δυστυχώς δεν γίνεται. Είναι ένα άλυτο πρόβλημα, θα μπορέσεις να το σετάρεις αλλά δεν θα επικοινωνεί και με τον server της Microsoft ώστε να φαίνονται σαν read τα emails.
Once You Go Mac You Never Go Back

#221   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 12:17

Δυστυχώς δεν γίνεται. Είναι ένα άλυτο πρόβλημα, θα μπορέσεις να το σετάρεις αλλά δεν θα επικοινωνεί και με τον server της Microsoft ώστε να φαίνονται σαν read τα emails.


1ο σενάριο


Πήγαινε Preference και κάνε add account

Account Type: POP Description: Hotmail (ή ό,τι γουστάρεις)
Incoming Mail Server: pop3.live.com
Username: Η email διεύθυνσή σου
Password: Το password

Άσε το Use SSL checkbox checked και Authentication as Password.

Για τα outgoing mail settings, βάλε:

Description: Hotmail
Outgoing Mail Server: smtp.live.com Check “Use only this server” Check “Use Authentication”
Username: Η email διεύθυνσή σου
Password: Το password

Πάλι άσε το Use SSL checkbox checked και Authentication as Password.

2ο σενάριο
POP server: pop3.live.com (Port 995)
POP SSL required? Yes
User name: Your Windows Live ID, for example yourname@hotmail.com
Password: The password you usually use to sign in to Hotmail or Windows Live
SMTP server: smtp.live.com (Port 25 or 587)
Authentication required? Yes (this matches your POP username and password)
TLS/SSL required? Yes

3ο σενάριο και ΣΤΑΝΤΑΡΑΚΙ
Αν όλα σου αποτύχουν κάνει το καλύτερο...Άνοιξε έναν Google λογαριασμό από το web, πήγαινε στα prefs του, και κάνε να σου έρχεται το Hotmail εκεί! Έπειτα όλα θα σου έρχονται στο Mail.app και θα μπορείς να απαντάς ως Hotmail account και...ξέγνοιασες.

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 22/01/2012 - 12:18


#222   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 22/01/2012 - 13:58

H κανεις κάτι ακόμα ποιο απλό!

Πας Mail/Files/add new acound/ (δεν είμαι σίγουρος αν λέγεται ακριβώς έτσι στο αγγλικό μενού, αλλα δες και εικόνα και θα το καταλάβεις)! .... βάζεις τον λογαριασμό σου @hotmail, continue, continue, OK, και αυτό ήταν!!

Χωρις να βάλεις η να προσθέσεις τίποτα manual! Απλα και ωραία, μέσα σε 1 λεπτό!!




Χωρις να είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλα την ερώτηση: @YiorgosA ''...μπορούμε να περάσουμε hotmail accounts στην εφαρμογή Mail του OSX; '', και την απάντηση από @jimmakos: ''...Δυστυχώς δεν γίνεται. Είναι ένα άλυτο πρόβλημα, θα μπορέσεις να το σετάρεις αλλά δεν θα επικοινωνεί και με τον server της Microsoft ώστε να φαίνονται σαν read τα emails.''.....!!!

Να πω ότι από την πλευρά μου, ότι όντως ανοίγοντας ένα @hotmail στον Mac σου για παράδειγμα, αν πας αργότερα στο iPhone να ανοίξεις το ίδιο, θα στο βγάλει με μια μικρή μπλε μπιλιτσα πάλι σαν 'αδιάβαστο' Αλλα σιγά το κακό!

Πρωτον μπορείς να δεις χωρίς να το ανοίξεις, (και να καταναλώσεις προφανώς κάποια data) από την την επικεφαλίδα, και λίγο από την αρχή του κειμένου, ποιος σου το έστειλε! Αρκετα στοιχεία λοιπόν για να αποφασίσεις αν θα το ανοίξεις και πάλι, η όχι!! Αν τώρα έχεις unlimited data, το ξανανοίγεις, και αν θες το κρατάς στο τηλέφωνο σου, η αν θες το διαγραφείς. (θα διαγραφεί μονο στο τηλέφωνο σου, και όχι στο Mac)!

Μην τα κάνουμε όλα τραγικά....



Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 22/01/2012 - 14:00

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#223   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 14:55

H κανεις κάτι ακόμα ποιο απλό!

Πας Mail/Files/add new acound/ (δεν είμαι σίγουρος αν λέγεται ακριβώς έτσι στο αγγλικό μενού, αλλα δες και εικόνα και θα το καταλάβεις)! .... βάζεις τον λογαριασμό σου @hotmail, continue, continue, OK, και αυτό ήταν!!

Χωρις να βάλεις η να προσθέσεις τίποτα manual! Απλα και ωραία, μέσα σε 1 λεπτό!!




Χωρις να είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλα την ερώτηση: @YiorgosA ''...μπορούμε να περάσουμε hotmail accounts στην εφαρμογή Mail του OSX; '', και την απάντηση από @jimmakos: ''...Δυστυχώς δεν γίνεται. Είναι ένα άλυτο πρόβλημα, θα μπορέσεις να το σετάρεις αλλά δεν θα επικοινωνεί και με τον server της Microsoft ώστε να φαίνονται σαν read τα emails.''.....!!!

Να πω ότι από την πλευρά μου, ότι όντως ανοίγοντας ένα @hotmail στον Mac σου για παράδειγμα, αν πας αργότερα στο iPhone να ανοίξεις το ίδιο, θα στο βγάλει με μια μικρή μπλε μπιλιτσα πάλι σαν 'αδιάβαστο' Αλλα σιγά το κακό!

Πρωτον μπορείς να δεις χωρίς να το ανοίξεις, (και να καταναλώσεις προφανώς κάποια data) από την την επικεφαλίδα, και λίγο από την αρχή του κειμένου, ποιος σου το έστειλε! Αρκετα στοιχεία λοιπόν για να αποφασίσεις αν θα το ανοίξεις και πάλι, η όχι!! Αν τώρα έχεις unlimited data, το ξανανοίγεις, και αν θες το κρατάς στο τηλέφωνο σου, η αν θες το διαγραφείς. (θα διαγραφεί μονο στο τηλέφωνο σου, και όχι στο Mac)!

Μην τα κάνουμε όλα τραγικά....




ή απλά κάνεις το post μου...

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 22/01/2012 - 20:59
bold/size


#224   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 22/01/2012 - 15:02

δοκίμασα όλα τα παραπάνω, τώρα αν κατάφερα κάτι θα δείξει...

το κουλό πάντως είναι ότι μετά μπήκα στα mails μου από το login.live.com και είχα 3 εισερχόμενα και όλα τα υπόλοιπα ήταν διαγραμενα σε ένα φάκελο POP (1200 περίπου τα υπόλοιπα)....

#225   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:24

ή απλά κάνεις το post μου...


Ποιο από όλα τα σενάρια;;






ps: Δεν χρειάζεται να απαντάς με bold & size! Δεν είμαστε ούτε κουφοί ούτε τυφλοί!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 22/01/2012 - 16:24

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες