Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#4546   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2015 - 19:06

Ρε παιδια, εχω ενα θεμα. Αρχικα εχω ενα usb hub το οποιο δεν διαβαζει τιποτα παρα μονο αν το ξεσυνδεσω και το ξανα συνδεσω. Επισης εχω θεμα με τις usb συσκευες μερικες φορες ακομα και χωρις το στικακι. Σαν να μην τα διαβαζει αυτοματα, δηλαδη πρεπει να το βγαλω και να το ξαναβαλω. Και στο mac mini και στο macbook γινεται αυτο.

 

1. Το hub φαίνεται να έχει θέμα. Αν έχει δικό του τροφοδοτικό, μήπως δεν δουλεύει πλέον ;.

2. Για θέματα με τα ports το μηχανήματος, ρίξε μια ματιά στο άρθρο


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#4547   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 19/07/2015 - 15:49

1. Το hub φαίνεται να έχει θέμα. Αν έχει δικό του τροφοδοτικό, μήπως δεν δουλεύει πλέον ;.

2. Για θέματα με τα ports το μηχανήματος, ρίξε μια ματιά στο άρθρο

Ευχαριστω, θα το κοιταξω ξανα μολις παω σπιτι. Να σας αναφερω και αλλο ενα θεμα που εχει μια φιλη μου. Λοιπον εχει ενα ρουτερ zte zxhn h108ns που δινει ο οτε και το ιντερνετ σερνεται. Δεν εχει δοκιμασει με καλωδιο γιατι εχει το ρετινα μακμπουκ και θελει ανταπτορα. Η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι στα 16 mbps. Ξερετε τι μπορει να φταιει;



#4548   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/07/2015 - 18:42

Ευχαριστω, θα το κοιταξω ξανα μολις παω σπιτι. Να σας αναφερω και αλλο ενα θεμα που εχει μια φιλη μου. Λοιπον εχει ενα ρουτερ zte zxhn h108ns που δινει ο οτε και το ιντερνετ σερνεται. Δεν εχει δοκιμασει με καλωδιο γιατι εχει το ρετινα μακμπουκ και θελει ανταπτορα. Η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι στα 16 mbps. Ξερετε τι μπορει να φταιει;

 

Για πάτησε το πλήκτρο alt και click την βεντάλια του 

wi-fi στη menu bar.
 
Τι τιμές δίνει στο RSSI και στο Tx Rate ;.

vires acquirit eundo


#4549   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 23/07/2015 - 16:31

Συγνωμη που αργησα αλλα τωρα τα βρηκε

 

Στο πρωτο ειναι -59 και στο αλλο 73



#4550   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/07/2015 - 18:39

Συγνωμη που αργησα αλλα τωρα τα βρηκε

 

Στο πρωτο ειναι -59 και στο αλλο 73

Αν το μηχάνημα είναι κοντά στον ρούτερ, το RSSI (received signal strength indicator) δεν είναι και τόσο άσχημο. Δηλαδή από -50 έως -20 πρόκειται για εξαιρετικό σήμα. Από -80 έως -50 καλό, ενώ από εκεί και πέρα το σήμα γίνεται πλέον προβληματικό. Όσο πιο κοντά στο 0 δηλαδή, τόσο καλύτερο το σήμα.
 
Όσο αφορά στο Transmit Rate (ταχύτητα μεταφοράς) σε megabytes/s κι αυτό παίζει εξ’ ίσου σημαντικό ρόλο όπου η μέγιστη σε 2.4 Ghz routers είναι 130. Το 73 λοιπόν μπορεί να χαρακτηριστεί μέτριο.
 

 

Δεν ξέρω κάτι για την ποιότητα του router, πάντως έχε υπ’ όψη σου το Airport Express της Apple. Εκπέμπει στα 5GHz, έχει RSSI συνήθως κάτω από 50 και Transmit Rate 250-300. Και βέβαια βάζει τέρμα στις παρεμβολές και στα παράσιτα.

vires acquirit eundo


#4551   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 23/07/2015 - 22:47

Εγω θυμαμαι ειχα ενα θεμα με ενα ρουτερ πιο παλια και ειχε θεμα με το καναλι... Δε ξερω αν μπορει να παιζει καποιο ρολο



#4552   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/07/2015 - 06:24

Σίγουρα, όσο πιο λίγοι γειτνιάζοντες roter χρησιμοποιούν το ίδιο κανάλι, κάνει διαφορά που

μπορεί κατά περίπτωση να είναι αξιόλογη.

 

Πάντως, παρεμβαλόμενα δομικά στοιχεία, αλλά και συσκευές που λειτουργούν στη συχνότητα

των 2.4GHz επηρρεάζουν τις επιδόσεις του router.


vires acquirit eundo


#4553   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 25/07/2015 - 12:40

Καλησπερα κι απο μενα παιδια.. Να κανω μια ερωτηση κι εγω μιας και πιασατε το θεμα με τα ρουτερ και ιντερνετ.. Τα νουμερα τα δικα μου ειναι RSSI: -38 dBm και το ρυθμος Τχ: 54Mbs το ρουτερ ειναι στα 2μ απο τον iMac εχω 24αρα οτε(ρουτερ που δινει ο οτε) που συμφωνα με το ρουτερ κλειδωνει στα 17.850 . Για το καναλι που αναφερθηκε επισης το εχω βαλει χειροκινητα εγω στο 1 γιατι ειναι το μονο που δεν παιζει εδω γυρω :) παρολα αυτα ομως νοιωθω οτι δεν παει τοσο καλα ειδικα στο browsing που σχεδον σε καθε site που ανοιγω στο ξεκινημα παντα κολλαει για 2-3 δευτερα και μετα αρχιζει να το φορτωνω.. Και στο downloading δεν εχω δει ακομη να πιανει ταχυτητες κοντα στα 1,7-1,8 ...

#4554   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 25/07/2015 - 13:38

Παντως εγω της το εβαλα στο 13 και λεει οτι τωρα παει τελεια... Δε ξερω αν εφταιγε αυτο γιατι μου φαινεται κουλο να ηταν τοσο ευκολο :P



#4555   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/07/2015 - 16:05

Καλησπερα κι απο μενα παιδια.. Να κανω μια ερωτηση κι εγω μιας και πιασατε το θεμα με τα ρουτερ και ιντερνετ.. Τα νουμερα τα δικα μου ειναι RSSI: -38 dBm και το ρυθμος Τχ: 54Mbs το ρουτερ ειναι στα 2μ απο τον iMac εχω 24αρα οτε(ρουτερ που δινει ο οτε) που συμφωνα με το ρουτερ κλειδωνει στα 17.850 . Για το καναλι που αναφερθηκε επισης το εχω βαλει χειροκινητα εγω στο 1 γιατι ειναι το μονο που δεν παιζει εδω γυρω :) παρολα αυτα ομως νοιωθω οτι δεν παει τοσο καλα ειδικα στο browsing που σχεδον σε καθε site που ανοιγω στο ξεκινημα παντα κολλαει για 2-3 δευτερα και μετα αρχιζει να το φορτωνω.. Και στο downloading δεν εχω δει ακομη να πιανει ταχυτητες κοντα στα 1,7-1,8 ...

 

Οι τιμές θα μπορούσε να ήταν καλύτερες, ιδιαίτερα του ρυθμού. 

 

Όπως και να έχει, όταν προκύψουν θέματα στην πλοήγηση, ανάμεσα σε άλλες ρουτίνες όπως καθάρισμα του browsers cache, αντιμετώπιση θεμάτων στη σύνδεση, ρυθμίσεις στον router, browser plug-ins, ίσως χρειασθεί να καθαριστεί και το DNS (Domain Name System) cache.

 
Πρόκειται ένα ιεραρχικό δίκτυο που διαχειρίζεται text based URLs, όπως για παράδειγμα “www.xyz.com”, τις οποίες το μηχάνημα χρησιμοποιεί για επικοινωνία. Κατά το χρονικό διάστημα που φορτώνεται μια μοναδική Web page ή κάποια άλλος Web-based πόρος, το μηχάνημα μπορεί να έρθει σε επαφή με πολυάριθμες URLs για να φορτώσει διάφορα συστατικά στοιχεία (μια ιστοσελίδα, εικόνες της, μια φιλοξενούμενη σε αυτήν εφαρμογή, scripts κλπ), ή κάποια δυνατή υπηρεσία DNS σαν ζωτικό τμήμα μιας εύρυθμης σύνδεσης Internet.
 
Μια γρήγορη υπηρεσία DNS θα βελτιστοποιήσει τη σύνδεση δημιουργώντας μεταξύ άλλων και caches με διάφορα σημαντικά στοιχεία. Όμως υπάρχουν περιπτώσεις όπου το cache μπορεί να αλλοιωθεί ή να περιλαμβάνει ξεπερασμένες πληροφορίες και συνεπώς να μην μπορεί να διαχειρισθεί σωστά μια απαιτούμενη δικτυακή πηγή με επακόλουθο και χαμηλότερες ταχύτητες πλοήγησης.
 
Αφού λοιπόν εξετάσεις τις ρουτίνες που αναφέρονται στην αρχή, θα σου έλεγα να τρέξεις και ένα καθάρισμα του DNS.
 
Για να το κάνεις, τρέχεις στο Terminal την εντολή κατά περίπτωση :
 
Στο OS X Yosemite 10.10 έως 10.10.3 :
 
sudo discoveryutil mdnsflushcache
 
Ενώ στο OS X Yosemite 10.10.4 :
 
sudo killall -HUP mDNSResponder

vires acquirit eundo


#4556   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/07/2015 - 20:47

 

Οι τιμές θα μπορούσε να ήταν καλύτερες, ιδιαίτερα του ρυθμού. 

 

Όπως και να έχει, όταν προκύψουν θέματα στην πλοήγηση, ανάμεσα σε άλλες ρουτίνες όπως καθάρισμα του browsers cache, αντιμετώπιση θεμάτων στη σύνδεση, ρυθμίσεις στον router, browser plug-ins, ίσως χρειασθεί να καθαριστεί και το DNS (Domain Name System) cache.

 
Πρόκειται ένα ιεραρχικό δίκτυο που διαχειρίζεται text based URLs, όπως για παράδειγμα “www.xyz.com”, τις οποίες το μηχάνημα χρησιμοποιεί για επικοινωνία. Κατά το χρονικό διάστημα που φορτώνεται μια μοναδική Web page ή κάποια άλλος Web-based πόρος, το μηχάνημα μπορεί να έρθει σε επαφή με πολυάριθμες URLs για να φορτώσει διάφορα συστατικά στοιχεία (μια ιστοσελίδα, εικόνες της, μια φιλοξενούμενη σε αυτήν εφαρμογή, scripts κλπ), ή κάποια δυνατή υπηρεσία DNS σαν ζωτικό τμήμα μιας εύρυθμης σύνδεσης Internet.
 
Μια γρήγορη υπηρεσία DNS θα βελτιστοποιήσει τη σύνδεση δημιουργώντας μεταξύ άλλων και caches με διάφορα σημαντικά στοιχεία. Όμως υπάρχουν περιπτώσεις όπου το cache μπορεί να αλλοιωθεί ή να περιλαμβάνει ξεπερασμένες πληροφορίες και συνεπώς να μην μπορεί να διαχειρισθεί σωστά μια απαιτούμενη δικτυακή πηγή με επακόλουθο και χαμηλότερες ταχύτητες πλοήγησης.
 
Αφού λοιπόν εξετάσεις τις ρουτίνες που αναφέρονται στην αρχή, θα σου έλεγα να τρέξεις και ένα καθάρισμα του DNS.
 
Για να το κάνεις, τρέχεις στο Terminal την εντολή κατά περίπτωση :
 
Στο OS X Yosemite 10.10 έως 10.10.3 :
 
sudo discoveryutil mdnsflushcache
 
Ενώ στο OS X Yosemite 10.10.4 :
 
sudo killall -HUP mDNSResponder

 

λοιπον μιας και σε βρηκα κνα σου κανω 1-2 ερωτησεις.. εκανα καθαρισμα cache  στο σαφαρι , plug ins δεν εχω κανενα , θεματα με την συνδεση μου γενικα δεν εχω ουτε αποσυνδεσεις(καθολου βασικα) ουτε κατι αλλο που να ξερω , εκανα καθαρισμα DNS οπως εγραψες απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστες οι ρυθμισεις μου στο ρουτερ (οπως το πηρα το συνδεσα μονο το καναλι αλλαξα χειροκινητα και το εβαλα στο 1) και κατα ποσο μπορει να φταει το ιδιο το ρουτερ;; τα στατιστικα που μου βγαζει για την γραμμη μου μετα απο επαννεκινηση του ρουτερ ειναι τα εξης : 

Downstream Upstream      
SNR Margin
:
8.2 dB 14.1 dB      
Line Attenuation
:
14.9 dB 7.7 dB      
Data Rate
:
17853 kbps 1023 kbps

δεν ξερω εαν σε βοηθανε αυτα τα στοιχεια η εαν χρειαζεσαι καποια αλλα... θα μου προτεινες να αλλαξω ρουτερ με καποιο τις αγορας για να εχω καλυτερα αποτελεσματα;;συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα επειδη γνωριζεις ειπα να σε εκμεταλλευτω λιγακι γιατι εχω και μια ακομη ασχετη ερωτηση :) αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με τον μακ.. στα ξαφνικα και χωρις να καταλαβω πως ενω οταν παταω να ανοιξει μου βγαζει τον ηχο εκκινησης αλλα μετα οταν μπω στην επιφανεια εργασιας η ρυθμιση αλλαζει απο μονη της και πηγαινει σε soundflower(2ch) και πρεπει να την αλλαζω χειροκινητα σε εσωτερικα ηχεια. για να ξαναεχω ηχο. γνωριζεις εαν μπορω να κανω κατι .. δεν εχω κατι συνδεδεμενο ουτο αλλαξα καποια ρυθμιση κι ουτε εχω βρει εαν υπαρχει καν κατι τετοιο..yosemite 10.10.4 συυγνωμη και παλι για τα πολλα και περιεργα που γραφω ελπιζω να βγαζεις ακρη :) και σε ευχαριστω εκ των προτερων που ασχοληθηκες ηδη για τα προηγουμενα !! αυτα τα ολιγα 



#4557   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/07/2015 - 21:15

Κοίτα, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τον router σου, αλλά όπως και να έχει οι routers του ΟΤΕ δεν έχουν κάτι

το ιδιαίτερο.

 

Όμως, αφού είναι δίπλα στο μηχάνημα, θα έπρεπε να έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις ιδιαίτερα στο browsing που δεν

έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Τι να σου πω, αν σου περισσεύουν ≈55€ δες αυτόν έχω ακούσει μόνο καλά λόγια.

 

Αυτό με τους ήχους δεν το καταλαβαίνω, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ;. :)


vires acquirit eundo


#4558   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/07/2015 - 22:04

Μια επενδυση για ενα καλυτερο ρουτερ εμγια καλυτερα αποτελεσματα ειδικα για ενα τετοιο ποσο ( περιμενα πολυ μεγαλυτερο) πιστευω αξιζει.. εαν εχεις καποιο λινκ για το στησιμο κ τις ρυθμισεις θα βοηθουσε πολυ.. Οσο για τον ηχο λοιπον : παταω να ανοιξει και ακουγετε κανονικα ο ηχος εκκινησης μετα βαζω κωδικο για μπω στο account μου και πλεον οτι και να κανω δεν εχει ηχο ο μακ ουτε μουσικη απο itunes ουτε ταινια ουτε σαφαρι τιποτα δεν ακουγετε.. Παταω αλτ και το ηχειο πανω δεξια κι επιλεγω εσωτερικα ηχεια (ειναι επιλεγμενο soundflower 2ch) κι επανερχεται κανονικα σε ολα ο ηχος.. Ελπιζω να βοηθησα!!

#4559   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/07/2015 - 22:19

Η αγορά ενός ρούτερ πάντως εκτός αυτών που δίνουν οι παροχείς έστω και με 30€ θα δώσει τις περισσότερες φορές καλύτερα αποτελέσματα σε τουλάχιστον μια απο τις δύο περιπτώσεις.
Αν όχι σε καλύτερο συγχρονισμό τις γραμμής, τουλάχιστον σε καλύτερο ασύρματο και διαχείρηση αυτού, οπότε όσοι θέλουν κάτι καλύτερο βάζουν χέρι στην τσέπη και πέρνουν ένα tp-link ή αν το μπάτζετ πάει λίγο παραπάνω asus δαγκωτό!
Σόρρυ για το off topic, αλλά μιας και αναφέρθηκε...

Τελευταία επεξεργασία από: jim clarinetist, 26/07/2015 - 22:23


#4560   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/07/2015 - 08:43

Όπως πολύ γλαφυρά την περιγράφει ο φίλος jim, αυτή είναι η κατάσταση με τους routers

των πάροχων. Ανεξάρτητα από αυτό, συνιστάται επιλογή της ενσύρματης σύνδεσης, είναι

ποιο σταθερή από την ασύρματη και με καλύτερες επιδόσεις.

 

Όσο αφορά στον ήχο, φαίνεται κάτι να μην πηγαίνει καλά με το soundflower. Αν το κατέβασες

από την softonic ή από κάποια αμφιλεγόμενη σελίδα, ενδέχεται να ήταν φορέας κακόβουλου

λογισμικού που προκαλεί το θέμα.

 

Απεγκατάστησε το λοιπόν και βλέπουμε.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες