Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το android ξεπέρασε το iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
119 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:27

Παιδιά όλοι εσείς που κράζετε την Apple δεν σας υποχρέωσε κανείς να πάρετε iPhone/iPod/iPad. Συμφωνώ ότι κλείνει η ψαλίδα αλλά το iPhone είναι ακόμα στη κορυφή.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   EddieX

EddieX

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NINJA-S2K

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:30

Αληθεια, ποιος εκραξε εδω? Ισα ισα που οι περισσοτεροι, iphonakides και μη συμφωνουμε πανω κατω. Μηπως εχεις την μυγα αδερφε? Λεω εγω τωρα.

Τελευταία επεξεργασία από: EddieX, 17/01/2012 - 16:31


#48   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:31

Γενικά η οποιαδήποτε CPU κι όχι μόνο η τόσο μικρής ολοκλήρωσης που είναι στα smartphone έχουν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά και ένα αριθμό transistor.Τα Volt Που δουλεύουν αυτά είναι στάνταρ και τα καθορίζει ο κατασκευαστής.Τα transistor αυτά λοιπόν έχουν περιοχές λειτουργίας:αποκοπή,ενεργό περιοχή που διακρίνεται σε Linear και Saturation.Συνήθως είναι πιο αποδοτικό αν δουλεύουν σε Linear περιοχή γιατί έχουν μικρότερη κατανάλωση .Επειδή τα όρια αυτά σε τέτοιες CPU που είναι υπερχρονισμένες είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο αν εσύ πειράξεις την τροφοδοσία μπορεί να βγει από τη μια περιοχή στην άλλη.Βέβαια έχουν ασφάλειες που βοηθάνε σε αυτό.
Αν εσύ πας και πειράξεις τα volt πολύ θα έχεις άμεσο πρόβλημα καθώς θα αλλάξεις τελείως τη λειτουργία των transistor.Αν τα πειράξεις λίγο μπορεί να μην έχεις άμεσο πρόβλημα αλλά επειδή τα transistor έχουν και φθορές με το χρόνο και τη θερμοκρασία αυτό έχει ως συνέπεια τα όρια αυτά να στενεύουν πολύ περισσότερο με αποτέλεσμα μετά από καιρό να έχεις πρόβλημα.Αν είσαι τυχερός και δεν κάψεις κάτι μέσα στη CPU οκ αλλά αν κάψεις επειδή θα τραβήξει κάποιο transistor πολύ ρεύμα απότομα και δεν θα λειτουργήσει και σωστά η ασφάλεια που έχει τότε την έκατσες τη βάρκα.
Ηθικό δίδαγμα:Μην παίζεις με τα Volt της CPU σε κάτι τόσο ευαίσθητο όπως ένα κινητό...Πάρε μια CPU σε PC και παίξε όσο θέλεις.

Αναρτημένη εικόνα


#49   bilaras7

bilaras7

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:31

Εχεις δικιο. Η παραμυθενια ιστορια με το jailbreak δεν θα συνεχιστει ες αει, ηδη υπαρχει χαρακτηριστικη καθυστερηση και οσο περναει ο καιρος θα τραβαει ακομα περισσοτερο, μεχρι να εξαφανιστει εντελως.
Τι να πω, ας τους φωτισει ο Θεος εκει στο Cupertino να αλλαξουν ροτα σε καποια πραγματα, ετσι θα βελτιωθουν συνολικα σαν εταιρια. Το ανοιχτο μυαλο δεν εβλαψε ποτε κανεναν.
Για την ωρα ομως, νιωθω καλυμμενος, κραταω ενα στολιδι κι οχι ενα ματσο πλαστικα με δυπηρηνο και 5GB Ram που πας να παιξεις Angry Birds και κολλαει το πουλι στη σφεντονα...

Καλα παρε το nexus το καινουργιο φιλε μου και θα χερεσαι μονο τα γιαλι του iphone.αυτα που λες δεν ισχυουν ολα ..

#50   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:41

Φίλε μου έχω διαβάσει πριν κάνω το οτιδήποτε και φυσικά είναι δικό μου το πόσο θα τρέχει ο επεξεργαστής του κινητού μου! είναι όμως επίσης γνωστό πως οι κατασκευαστές βγάζουν τους cpu σε χρονισμό μικρότερο απο αυτόν που μπορούν να αποδώσουν! έτσι υπάρχει και η δυνατότητα για overclocking! το να κατεβάσω την τροφοδοσία του cpu κατά 25 ή 50 mv δεν το επηρεάζει λειτουργικά, και σε διάστημα μιας μέρας μου σώζει αρκετή μπαταρία. Επίσης κάτι άλλο που είναι παραμετροποιήσιμο στα android είναι και τα προφίλ του επεξεργαστή σε διάφορες καταστάσεις του τηλεφώνου! Π.Χ μπορώ να ορίσω αν θέλω όταν είναι σβηστή η οθόνη του κινητού, που είναι και το μεγαλύτερο μέρος της μέρας, ο επεξεργαστής να είναι αρκετά υποχρονισμένος επομένως έτσι τον ξεκουράζω, και πάλι κερδίζω σε μπαταρία! overclocking κάνω απο το desire και το samsung galaxy s και ποτέ δεν μου παρουσίασε κανένα κινητό πρόβλημα. Αυτό συνέβη όχι λόγω της καλής μου τύχης αλλά επειδη πριν κάνω overclock σε κάθε κινητό διαβάζω πολλές κριτικές απο χρήστες και με την όποια εμπειρία έχω αποκτήσει μέχρι τώρα, κάνω όσο τον δυνατόν καλύτερο tuning στον επεξεργαστή του τηλεφώνου!!!

#51   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:31

Μα αυτο λεω και εγω. Επειδη και εγω εχω widgets κτλ και εφαρμογες που τρεχουν απο πισω συνεχεια, ακομα και ετσι το S2 εχει καλυτερη μπαταρια απο το 4S.

με το 4s νομιζω ναι δεν ειναι συγκρισιμο! γιατι εχει θεμα γενικα το 4s... με το 4 ομως χανει το s2 περιπου 1 μερα.. συγκριση με το δικο μου 4 κ με του αδερφου μου το, μακαριτικο πια, s2. δεν το ειχε πειραξει ομως σε rom και επεξεργαστη. οπως βγηκε απο το κουτακι του..

#52   pamekatsika

pamekatsika

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:33

Το android από την αρχή πρόσφερε ποιο πολλά, προσωπικά το βλέπω σαν τώρα να αρχίζει να ωριμάζει . Όταν γίνει καλύτερο σε αυτά που θέλω ίσως το προτιμήσω.

#53   EddieX

EddieX

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NINJA-S2K

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:43

@Eirini1988

4 δεν ειχα ποτε κ γενικως δεν ειχα αλλο iphone εκτος απο το 4s οποτε δεν εχω αποψη πανω σε αυτο που λες. Μπορει να εχεις δικιο, ειλικρινα δεν ξερω. Το 4s παντως γενικως κ απ'οτι ειδα κ εγω και απ'οτι διαβαζω εχει απογοητευτικη μπαταρια.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: EddieX, 17/01/2012 - 17:44


#54   trooperas

trooperas

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Twitter:@cpanagos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:46

Πιστέψτε με. Μπήκα στον κόσμο των smartphones με το iPhone 2g από αμερική και τότε έπαθα πλάκα. Μετά μολις βγηκε το 3g, το αγόρασα πάλι απο αμερική και έπαθα 2πλάσια πλάκα. Μετά λόγω του ότι η τεχνολογία ανέβαινε επίπεδο και με την άφιξη του 3gs, πουλησα το 3g για να το πάρω, ξέμεινα από λεφτά. Τότε το γύρισα σε blackberry το οποίο ήταν πολύ καλό αλλά μόνο για επαγγελματίες που θέλουν Mail etc etc. Μετά είπα να δοκιμάσω το android μπας έτσι για την αλλαγή. Τα πούλησα όλα μα όλα. Αγόρασα το 4αράκι μου όταν βγήκε το 4S και τα σπάω.

Άντε τώρα και ένα macbook μάχιμο για πτυχιακή.

Apple μέχρι αηδίας .-

#55   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:47

@Eirini1988

4 δεν ειχα ποτε κ γενικως δεν ειχα αλλο iphone εκτος απο το 4s οποτε δεν εχω αποψη πανω σε αυτο που λες. Μπορει να εχεις δικιο, ειλικρινα δεν ξερω. Το 4s παντως γενικως κ απ'οτι ειδα κ εγω και απ'οτι διαβαζω εχει απογοητευτικη μπαταρια.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

ισχυει για το 4s... ;)

#56   dreamangel25

dreamangel25

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@@Ssou28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:dreamangel25

Δημοσίευση 17/01/2012 - 21:14

Φιλε μου μαλλον εννοεισ samsung galaxy nexus αυτο που λεσ ειναι το προηγουμενο

ναι αυτο εννοω και το περιμενω πως κ πως!το μονο που λυπαμαι ειναι οτι εχω δωσει ενα καρο λεφτα για εφαρμογες!αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως θα πεσει στα χερια μου

#57   Johnmilonas

Johnmilonas

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 08:34

εγώ έχω να πω το εξής,είμαι χρήστης ενός android κινητού εδώ και λίγους μήνες,αυτό που αναγράφω στο profile μου,σίγουρα σαν ποιότητα κατασκευής δεν υπάρχει σύγκριση,είχα ένα iphone στο σπίτι αυτές τις μέρες,και είδα πως με λίγη βοήθεια κ ψάξιμο μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα κ σε αυτό,απλά το android επειδή είναι ανοιχτό λειτουργικό δίνει την δυνατότητα να το έχεις και σε ένα κινητό των 100 ευρώ,κάτι που στην δύσκολη κατάσταση που βρισκόμαστε είναι ένα μεγάλο αβαντάζ,και επειδή πολύς κόσμος δεν μπορεί να δώσει τα 600 περίπου ευρώ που απαιτούνται για ένα καινούριο iphone,γι αυτό και το android έχει αυτή την άνοδο.

#58   pamekatsika

pamekatsika

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/01/2012 - 20:55

Κάπου είχα δει στατιστικά για Ελλάδα δε θυμάμαι όμως που, έβλεπες ότι το iPhone κυριαρχούσε στη κατηγορία του.

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα αν όχι το μεγαλύτερο ποσοστό ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων έχει αποκτήσει το iPhone είτε δωρεάν είτε σε ειδική τιμή.

#59   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 21:20

Το Android διορθωσε πολλα απο τα κολληματα του με την ελευση κινητων με διπυρηνους επεξεργαστες και μεγαλες μνημες ραμ.
Πιο ευκολα κανει κολληματα ενα iphone 4 παρα ενα Galaxy S2.Δεν το λεω τυχαια,σχεδον καθε μερα τα συγκρινω.
Οπως ειπε κι ο Steve το Android τωρα πια εχει καλυτερο GPS(Εγω θα ελεγα πολυ καλυτερο) κι απο μπαταρια εχουν ανεβει αισθητα.

Εγω για αλλο λογο εφυγα απο το Android ενω ειχα κολλησει μαζι του.
Δεν καταλαβα ποτε γιατι ξεφυγανε τοσο πολυ στις ιντσες οι οθονες τους.Γιατι να μην μπορω να εχω ενα εμφανισημο κινητο που να ειναι τελευταια λεξη της τεχνολογιας και να πρεπει να ειναι παντοφλα;
Γιατι οταν βγαινει πρεπει να σκαω 500 και 600 ευρω και μετα απο ενα 6μηνο να το πουλαω 350;Καλα σε 1 χρονο δεν το συζητω καν.
Πουλησα πριν λιγο καιρο Galaxy S 150 ευρω που πριν ενα χρονο εκανε 500 περιπου.
Γιατι πρεπει να κρεμομαι απο τα γουστα της καθε εταιρειας για το ποτε θα παρω το τελευταιο update;

Αποριες και γιατι εχω και για την Apple.Γι'αυτο τον λογο δεν μπορω να φανατιστω με κανενα λειτουργικο ή καμια εταιρεια.
Απλα συμβιβαζομαι καθε φορα...

#60   pamekatsika

pamekatsika

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/01/2012 - 21:49

Panosfx υπάρχει θέμα iPhone 4 vs sii αν θέλεις γράψε γιατί προσωπικά βλέπω μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας στο sii, μπορεί και να είναι λογικό λόγω μεγαλύτερης οθόνης η άλλες παρτίδες sii να είναι καλύτερες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες