Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iMac και Macbook, 123 ευρώ φθηνότερα σε MediaMarkt και Κωτσόβολο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
107 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 22/01/2012 - 17:00

Παιδια εγω δυστυχως δεν το πηρα. :( Τωρα μπορει να παρω το πασχα και μεχρι τοτε αν βγει νεο iMac τοτε θα παρω εκεινο. :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/01/2012 - 19:32

Γιατί το λες?
Από που αλλού δηλαδή και σε τι τιμή?


Φιλε μου εαν και το εχω ξαναγραψει θα σας πω την εμπειρια μου και ο καθενας αποφασιζει.Θα σου πω καταρχην οτι εχω στα χερια μου macbook pro late 2011 17inc το οποιο το πηρα 700 ευρω φθηνοτερα απο οτι στην Ελλαδα.
Η καταντια των Ελληνικων τιμων δινει και περνει.Μολις χτες πηγα μια βολτα στα media markt .Εκει επαθα την πλακα μου.Ενας κυριος προσπαθουσε να αγορασει ενα imac 27 inc σε καλυτερη τιμη .Η τιμη του εαν θυμαμαι καλα μαζι με την εκπτωση ηταν 1850 ευρω και η πωλητρια προσπαθουσε να του πλασαρει ενα ανοιγμενο imac εκθεσιακο αλλα 100 ευρω φθηνοτερα δηλαδη δηλαδη 1750 .Επαναλαμβανω ανοιγμενο imac που επαιζε ωρες ανοιχτο στο μαγαζι.Ο κυριος πολυ απλα εφυγε...Επισης εβλεπα και τις τιμες των macbook pro και γελουσα ομως επισης με εκνευρισε το γεγονος οτι πουλουσαν macbook οχι pro αρκετα παλαιοτερα.ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.
Λοιπον παμε στην δικια μου εμπειρια.Ηθελα φετος ντε και καλα να παρω macbook pro.Η αποψη μου πανω στους υπολογιστες ειναι δωσε χρημα και παρε το καλυτερο για να σου βγαλει χρονια .Στην αρχη ημουνα αναμεσα στο air και pro.Ειδα ομως οτι το pro περνει αρκετες αναβαθμισεις και κατεληξα σε αυτο.Ξεκινησα για αγορα 13 ιντσων απο Ελλαδα.Η τιμη του ομως ηταν υπερβολικη για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του υπολογιστη .1300 ευρω δεν ειμαστε καλα!!!Εκει μου μπηκε το ζιζανιο της αγορας απο Εξωτερικο μιας και εχω τουλαχιστον 10 χρονια εμπειριας απο αγορα μεσω νετ.Ψαχνοντας σε Ελληνικα φορουμ και υστερα απο συννενοηση που ειχα με αρκετα ατομα κατεληξα στην Επιλογη του ebay....Εδω μην βιαζεστε.Εαν και με διαβεβαιωσαν οτι ο συγκεκριμενος πωλητης,ο οποιος παρεπιμπτωντος εχει 28000 πωλησεις με feedback 99.9%, ειναι αψογος εμενα με ετρωγε ,οτι κατι θα παει στραβα.Παρολαυτα αποφασισα να το παρω.Ο υπολογιστης εκανε επαναλαμβανω στην Ελλαδα 2700 ευρω και εμενα μου βγηκε με μεταφορικα 1911 ευρω.Ομως μεχρι να ερθει με ετρωγε.Το λοιπον;Σε 5 μερες ηταν σπιτι μου.Μεσα στην Ζελατινα του ολα καινουργια χωρις κανεναν προβλημα.Το μονο που μου εμεινε να κανω ειναι register στο site της apple.To κανω χωρις κανενα προβλημα και ενεργοποιηθηκε και η ενος ετους παγκοσμια Εγγυηση της apple.Επαναλαμβανω η εγγυηση της apple απο οπου και να το παρεις ειναι παγκοσμια.Δηλαδη εαν παθει κατι στην Ελλαδα περνεις το mac σου και πας σε οποιοδηποτε premium reseller και ειναι αναγκασμενη να στον φτιαξουν απο τη στιγμη που ο σειριακος αριθμος ειναι καταχωρημενος στα δεδομενα της εταιριας.
Ετσι γλυτωσα περι τα 700 ευρω τα οποια μπορουν να αξιοποιηθουν σε δισκαρα ssd και 16gb ram!!!Καταληγοντας θελω να πω πως με λειπει το γεγονος οτι στην Ελλαδα υπαρχουν αυτες οι τιμες.Με λειπει αφανταστα οτι τα λεφτα μου δεν μενουν σε Ελληνικα χερια,μιας και εαν το επερνα απο τα media markt θα πηγαιναν σε Ελληνικα ,ας γελασω!Δεν ξερω ποιος φταει αλλα εγω θα κοιταξω την τσεπη μου και κανεναν αλλον.Αυτα απο εμενα ο καθενας αποφασιζει οτι θελει...

Τελευταία επεξεργασία από: stefplak, 22/01/2012 - 19:35


#78   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/01/2012 - 19:38

ωραία θα ήταν να είμουνα φοιτητής και πάλι...χεχεχε...αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια απο τότε....!!! Αλλά οποιός μπορεί να συνδιάσει μερικές εκπτώσεις τότε ένα mini μπορεί να βγει λίγο φθηνότερα αλλά νομίζω πως και πάλι κοροιδία είναι!!


Όλο και καποιον γνωστο φοιτητη θα εχεις

#79   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/01/2012 - 19:39

Macbook air & Macbook pro νομίζω είχαν βγει πρόσφατα
τώρα νομίζω θα έρθει ipad και μετά μέχρι Μάϊο λογικά κανά imac.



Oxi.. Moνο air.. Mac book pro και imac εχουν να βγουν 1 χρονο τα πληρως αναβαθμισμενα.. Οπως μας συνηθιζει λογικα μεχρι τον Μαρτιο θα βγουν..
Αυτο που εχει παρατησει εδω και 2 χρονια ειναι ο mac pro που μαλλον παει για κατάργηση...

#80   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2012 - 19:50

Εγώ κάποια στιγμή αν δεήσω να πληρωθω τα πάρα πολλά που μου χρωστάνε (είδωμεν), θα την κάνω για Macbook μονο και μονο επειδή θέλω να το δοκιμάσω.

Ειμαι πολύ ευχαριστημένη με τα τελευταία 3 λαπτοπ που είχα/εχω (πάνε 3-4 χρόνια το καθένα για πλάκα) και δεν κάνω πια πάρα πολλά πράγματα ώστε να θέλω αναβάθμιση hardware κάθε 6μηνο. Τα 7 τρέχουν σφαίρα.

Αλλα να δούμε, όταν έρθει η ώρα......

ΥΓ. Αστείο γεγονός: Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα Μac ήταν το 1999 στο computer lab του πανεπιστημίου που έκανα bachelor στην Αμερική, και είχαν τους πολύχρωμους mac (μπλε, πορτοκαλί κλπ) και 1) δεν τον βολεύτηκα καθόλου καθότι συνηθισμένη windows, 2) έλεγα καλά τί ρόμπα χρώματα είναι αυτα χαχα

Πραγματικά θα είσαι με ένα μόνιμο χαμόγελο στα χείλη! Χωρίς τετραγωνακια, υπενθυμισεις, ξαφνικά κλεισιματα και αναπάντεχα προβλήματα!
Όλα δουλεύουν σωστά και κυριως αθόρυβα! Αθόρυβα όμως! Ποιο πολύ θα ακούς το ενοικο από δίπλα σου παρά τον υπολογιστή σου!
Δεν θα το μετανοιωσεις...αξίζει!
Πέρα απ'ολα αυτά όμως, σου εύχομαι να σε πληρώσουν γιατί το ζω και εγώ, μιας και είμαι 2 μήνες απλήρωτος! Είναι άσχημο να δουλεύεις και να "παρακαλας" για τα δεδουλευμένα!
Βάλτο στο προγραμμα...ακομα και με δόσεις αν αντέχει η τσέπη για κανένα 6μηνο ή 12μηνο! :) :) :)

#81   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/01/2012 - 19:54

Φιλε μου εαν και το εχω ξαναγραψει θα σας πω την εμπειρια μου και ο καθενας αποφασιζει.Θα σου πω καταρχην οτι εχω στα χερια μου macbook pro late 2011 17inc το οποιο το πηρα 700 ευρω φθηνοτερα απο οτι στην Ελλαδα.
Η καταντια των Ελληνικων τιμων δινει και περνει.Μολις χτες πηγα μια βολτα στα media markt .Εκει επαθα την πλακα μου.Ενας κυριος προσπαθουσε να αγορασει ενα imac 27 inc σε καλυτερη τιμη .Η τιμη του εαν θυμαμαι καλα μαζι με την εκπτωση ηταν 1850 ευρω και η πωλητρια προσπαθουσε να του πλασαρει ενα ανοιγμενο imac εκθεσιακο αλλα 100 ευρω φθηνοτερα δηλαδη δηλαδη 1750 .Επαναλαμβανω ανοιγμενο imac που επαιζε ωρες ανοιχτο στο μαγαζι.Ο κυριος πολυ απλα εφυγε...Επισης εβλεπα και τις τιμες των macbook pro και γελουσα ομως επισης με εκνευρισε το γεγονος οτι πουλουσαν macbook οχι pro αρκετα παλαιοτερα.ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.
Λοιπον παμε στην δικια μου εμπειρια.Ηθελα φετος ντε και καλα να παρω macbook pro.Η αποψη μου πανω στους υπολογιστες ειναι δωσε χρημα και παρε το καλυτερο για να σου βγαλει χρονια .Στην αρχη ημουνα αναμεσα στο air και pro.Ειδα ομως οτι το pro περνει αρκετες αναβαθμισεις και κατεληξα σε αυτο.Ξεκινησα για αγορα 13 ιντσων απο Ελλαδα.Η τιμη του ομως ηταν υπερβολικη για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του υπολογιστη .1300 ευρω δεν ειμαστε καλα!!!Εκει μου μπηκε το ζιζανιο της αγορας απο Εξωτερικο μιας και εχω τουλαχιστον 10 χρονια εμπειριας απο αγορα μεσω νετ.Ψαχνοντας σε Ελληνικα φορουμ και υστερα απο συννενοηση που ειχα με αρκετα ατομα κατεληξα στην Επιλογη του ebay....Εδω μην βιαζεστε.Εαν και με διαβεβαιωσαν οτι ο συγκεκριμενος πωλητης,ο οποιος παρεπιμπτωντος εχει 28000 πωλησεις με feedback 99.9%, ειναι αψογος εμενα με ετρωγε ,οτι κατι θα παει στραβα.Παρολαυτα αποφασισα να το παρω.Ο υπολογιστης εκανε επαναλαμβανω στην Ελλαδα 2700 ευρω και εμενα μου βγηκε με μεταφορικα 1911 ευρω.Ομως μεχρι να ερθει με ετρωγε.Το λοιπον;Σε 5 μερες ηταν σπιτι μου.Μεσα στην Ζελατινα του ολα καινουργια χωρις κανεναν προβλημα.Το μονο που μου εμεινε να κανω ειναι register στο site της apple.To κανω χωρις κανενα προβλημα και ενεργοποιηθηκε και η ενος ετους παγκοσμια Εγγυηση της apple.Επαναλαμβανω η εγγυηση της apple απο οπου και να το παρεις ειναι παγκοσμια.Δηλαδη εαν παθει κατι στην Ελλαδα περνεις το mac σου και πας σε οποιοδηποτε premium reseller και ειναι αναγκασμενη να στον φτιαξουν απο τη στιγμη που ο σειριακος αριθμος ειναι καταχωρημενος στα δεδομενα της εταιριας.
Ετσι γλυτωσα περι τα 700 ευρω τα οποια μπορουν να αξιοποιηθουν σε δισκαρα ssd και 16gb ram!!!Καταληγοντας θελω να πω πως με λειπει το γεγονος οτι στην Ελλαδα υπαρχουν αυτες οι τιμες.Με λειπει αφανταστα οτι τα λεφτα μου δεν μενουν σε Ελληνικα χερια,μιας και εαν το επερνα απο τα media markt θα πηγαιναν σε Ελληνικα ,ας γελασω!Δεν ξερω ποιος φταει αλλα εγω θα κοιταξω την τσεπη μου και κανεναν αλλον.Αυτα απο εμενα ο καθενας αποφασιζει οτι θελει...



Πολύ καλό.

Πάντως και 1900 ευρώ για υπολογιστή εμένα μου φαίνονται υπερβολικά πολλά.

Να σε βγάλει χρόνια ναι, αλλά και πάλι είναι υπερβολικά. Αν δεν το χρειάζεσαι για τη δουλειά σου που να σου είναι ΤΡΕΛΛΑ απαραίτητο να δώσεις τόσα πολλά λεφτά (που είμαι σίγουρη ότι κόσμος δίνει 1800 και 2500 ευρώ να πάρει Mac για να κάνει απλά internet browsing, κατέβασμα αρχείων, να βλέπει καμια ταινία και να επεξεργάζεται καμια φωτό και κανα document), άμα είναι για αυτά τα λίγα, γιατί να μην πάρω ένα λαπτοπάκι όπως πήρα το Sattelitte με 600 ευρώ και 3.5 χρόνια αργότερα δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα και πάει σφαίρα?

Εμένα μου ακούγονται υπερβολικά τα λεφτά αυτά. Εκτός βέβαια αν σου (και με το "σου" εννοώ γενικά, όχι μονο εσένα) περισσεύουν.
Whatsapp doc?

#82   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/01/2012 - 19:56

Πραγματικά θα είσαι με ένα μόνιμο χαμόγελο στα χείλη! Χωρίς τετραγωνακια, υπενθυμισεις, ξαφνικά κλεισιματα και αναπάντεχα προβλήματα!
Όλα δουλεύουν σωστά και κυριως αθόρυβα! Αθόρυβα όμως! Ποιο πολύ θα ακούς το ενοικο από δίπλα σου παρά τον υπολογιστή σου!
Δεν θα το μετανοιωσεις...αξίζει!
Πέρα απ'ολα αυτά όμως, σου εύχομαι να σε πληρώσουν γιατί το ζω και εγώ, μιας και είμαι 2 μήνες απλήρωτος! Είναι άσχημο να δουλεύεις και να "παρακαλας" για τα δεδουλευμένα!
Βάλτο στο προγραμμα...ακομα και με δόσεις αν αντέχει η τσέπη για κανένα 6μηνο ή 12μηνο! :) :) :)

Παντως τωρα με τα lion νομιζω οτι εγιναν λιγο βαρια και θες τουλαχιστον 8αρα μνημη και οχι 4 που εχει απο μονο του.. Κατα τα αλλα ειναι ετσι οπως τα λες..

#83   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2012 - 20:01

Εγώ πάντως Alex σε MBP 15 i5 2010 είμαι ακόμα στα snow leopard(10.6.8 ) . Έχουν ακουστεί κάποια προβληματακια και ακόμα δεν έχω προχωρήσει στην αναβάθμιση! Του έχω βάλει 8gb ram και ssd vertex 120gb και φυσάει σαν άνεμος! :)

Τελευταία επεξεργασία από: Nikos123, 22/01/2012 - 20:01


#84   mike1111

mike1111

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:34

Πάντως δεν βλέπω πολύ κόσμο να αναφέρει ότι ψώνησε οπότε ή δεν είχε απήχηση η προσφορά λόγω κρίσης ή έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στην εκπαίδευση και το σετάρισμα του Mac. Μακάρι στο μέλλον να δούμε και άλλες ακόμα καλύτερες προσφορές.

ΥΓ. Τελικά μήπως έπρεπε να είχα κάνει την παραγγελία του iMac?

#85   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:38

Πάντως δεν βλέπω πολύ κόσμο να αναφέρει ότι ψώνησε οπότε ή δεν είχε απήχηση η προσφορά λόγω κρίσης ή έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στην εκπαίδευση και το σετάρισμα του Mac. Μακάρι στο μέλλον να δούμε και άλλες ακόμα καλύτερες προσφορές.

ΥΓ. Τελικά μήπως έπρεπε να είχα κάνει την παραγγελία του iMac?


Παρε και τωρα την φοιτητηικη προσφορα το ιδιο ειναι.. Ήδη εχει γινει η αρχη.. Τελευταια βλεπουμε μια μεγαλυτερη δραστηριοτητα της apple στην Ελλάδα.. Εδω στην ααθηνα ειχαν γεμισει στις γιορτες με αφισες που ελεγε να αγορασεις mac .. Διαφημισσεις στην tv και εκει με iphone..

Έχουμε και αυτό... http://www.myphone.g...ad.php?t=325337

#86   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/01/2012 - 23:08

Marilina...Το θεμα μας δεν ειναι τα ποσα δινει ο καθενας για εναν υπολογιστη αλλα η διαφορες στις τιμες.Ναι υπαρχουν ανθρωποι που δινουν τοσα χρηματα μονο για σερφαρισμα οπως και 800 ευρω για ενα iphone για να λενε οτι εχουν iphone...Η συζητηση ειναι τεραστια πανω σε αυτο το θεμα γιατι καποιος θα μπορουσε να επικαλεστει μην περνετε καν υπολογιστη πηγαινετε σε ενα ιντερνετ καφε να κανετε την δουλεια σας.Ακομα και τα 1000 ευρω ενος air ειναι πολλα ....
Εγω τον πηρα γιατι ετσι ειναι το σκεπτικο μου.Το τελευταιο pc που αγορασα ηταν το 2004 με μια αναβαθμιση στην ram και στην καρτα γραφικων κοστους 100 ευρω και μου εβγαλε 8,5 χρονια χωρις κανενα προβλημα αλλα ειχα σκασει 1600 ευρω τοτε.Δεν γνωριζω εαν ενα laptop των 600 ευρω θα μου εβγαζε 8,5 χρονια για την δουλεια που θελω.Εκτος αυτου εαν καποια στιγμη θελω να τον αλλαξω τι μεταπωλητικη αξια εχει ο Ενας και τι ο αλλος.....υπολογιστης;

Τωρα στο θεμα μας.Ενδεικτικες τιμες χωρις να θελω να διαφημισω κανεναν για αυτο δεν ανεφερα και το ονομα του πωλητη.Macbook pro 13inc late 2011 Ελλαδα 1300 ,980 απο ebay , macbook pro 15 inc late 2011 Ελλαδα 1900+,ebay 1445 οσο για το 17αρι το ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου....

#87   Vkoup

Vkoup

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2012 - 13:50

Απο τη στιγμή που υπάρχει η διεθνής (1ετους) εγγύηση τοτε δεν είναι κακή ιδεα η αγορά απο το εξωτερικό,καιτο ρίσκο οχι και τόσο μεγάλο.
Μια οφφτοπικ ερώτηση: Μήπως υπάρχει καποια πρόβλεψη για το ποτε θα βγουν τα νεα macmini?

#88   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 23/01/2012 - 13:52

Απο τη στιγμή που υπάρχει η διεθνής (1ετους) εγγύηση τοτε δεν είναι κακή ιδεα η αγορά απο το εξωτερικό,καιτο ρίσκο οχι και τόσο μεγάλο.
Μια οφφτοπικ ερώτηση: Μήπως υπάρχει καποια πρόβλεψη για το ποτε θα βγουν τα νεα macmini?

Εγω λεω οτι μεχρι το καλοκαιρι θα βγουν με τους νεους ivy bridge

#89   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2012 - 15:30

ναι φιλε μου η Εγγυηση της apple ειναι global το εψαξα καλα πριν κινηθω για αγορα απεξω .Απλα εσυ θα εισαγεις των σειριακο αριθμο της συσκευης σου και απο εκει μπορουν να γινει ελεγχος εαν βρισκεσαι μεσα στα πλαισια της ΕΓΓΥΗΣΗΣ.Πηγαινεις εδω

https://selfsolve.ap...rantyDynamic.do
εμενα μου βγαζει

Valid Purchase Date
A validated purchase date lets Apple quickly find your product and provide the help you need.
Telephone Technical Support: Active
Your product is eligible for complimentary telephone technical support during the first 90 days.
Estimated Expiration Date: April 6, 2012
More about complimentary support
Contact Apple Support
Repairs and Service Coverage: Active
Your product is covered for eligible hardware repairs and service under Apple's Limited Warranty.
Estimated Expiration Date: January 6, 2013

Οσο για τα καινουργια προιοντα της apple εαν ειναι να χαρεις κατι καντο τωρα....

#90   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 23/01/2012 - 15:32

Δηλαδη εγω να περιμενω τα καναονουργια MacBook Pro ή να παρω τωρα..?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες