Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Μακρυά από το ελληνικό appstore!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 17:38

Απλά παιδιά, άποψή μου είναι π´τι πρέπει η Apple να απορρίπτει τα υβριστικά σχόλια. Ρίξτε μια ματια στο iΝτέφι. Το τί μπινελίκια ρίξανε δεν λέγεται...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μην κάθεσαι και στενοχωριέσαι για τον κάθε βλάκα. Κάνε εσύ τη δουλειά σου και θα δεις ότι θα πάει μια χαρά.
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   tleo

tleo

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 23:27

Φίλε μου 'dchristo81' εγώ δεν θα σταθώ στους βλ@κες που κατηγορούν και βρίζουν.Γιατί δεν τους αξίζει ούτε καν να μιλάς γι'αυτούς.Εγώ κατέβασα το πρόγραμμα σου και τρέχει μια χαρά σε μένα (iphone 3gs 5.0.1 jb).Μπράβο για την προσπάθειά σου και από μένα "όχι μην σταματήσεις να προσπαθείς για καλές εφαρμογές στο Ελληνικό Appstore". Και μόνο για τα μέλη αυτού του forum αν το κάνεις αξίζει.Να είσαι σίγουρος ότι θα σε στηρίξουμε. 5 αστεράκια και από μένα.

#33   mariosich

mariosich

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 23:50

...κρίμα ρε φίλε να παιδεύεσαι και να χαλιέσαι! Χαρά στο κουράγιο σου και μη μασάς! Δοκίμασες κάτι που εμείς δεν μπορούμε και είμαι σίγουρος πως για εσένα στα μάτια σου είσαι πετυχημένος...

Καλή δύναμη και όπως σε κάθε δουλειά, καλό στομάχι...

#34   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/01/2012 - 15:52

Παιδιά πραγματικά δεν ήξερα ότι θα είχε τόση ανταπόκριση το θέμα!

Να συνοψίσω λέγοντας ότι εμάς αυτό που μας ενόχλησε περισσότερο ήταν οι βρισιές κ τα ψέμματα ότι δεν λειτουργει. Δεν σ'αρέσει, καλώς. Σβήστο απ' το κινητό σου, γράψε ένα δεν μ' αρέσει γιατί αυτό κ αυτό βάλε 1/5 κ τέλος. Όχι να βρίζεις κ να λες ότι δεν λειτουργει!!!

Ένας φίλος παραπάνω είπε για κάποιους που τον πλησίασαν κ του είπαν να του πάνε την εφαρμογή στο TOP. Κ μένα μου έχει τύχει δύο φορές. Πρόκειται για ψεύτικα 5στερα με μεταφρασμένα στα ελληνικά από το google translate. Φυσικά κ δεν ασχολήθηκα! Θα ρίξω μια ματια στο email μου μήπως κ υπάρχει ακόμα το email να σας το δείξω.

Στο forum αυτό η συμπεριφορά είναι άριστη από τους περισσότερους, γι' αυτό κ μπαίνω. Εννοείται ιΜαριλίνα ότι δεν είναι ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ το ίδιο. Δεν τσουβαλιάζουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αν σε βρίζουν, ζήτα από την Apple να σβήσει τα μηνύματα. Η ανταπόκρισή τους είναι σχεδόν άμεση.
Όσο για τα υπόλοιπα, τα έχω ζήσει, και αρκετές φορές έχω σκεφτεί να βγάλω τις εφαμοργές μου από το Ελληνικό appstore, αλλά όπως έγραψε και ο Researcher, "keep walking". Διόρθωσε τα όποια μικρο-προβλήματα έχει η εφαρμογή σου και όλα θα πάνε καλά

#35   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 21/01/2012 - 17:56

Φίλε πραγματικά κ μόνο για τα παιδιά εδώ θα συνεχίσουμε. Πραγματικά δεν πιστεύα ότι θα είχανε τέτοια απήχηση τα σχόλια μου. Ήδη στέλνουμε νεο update με βελτιώσεις σήμερα 😉

Που όμως μπορώ να κάνω αναφορά για τα υβριστικά σχόλια; Δεν έχω βρει κάποιο μεηλ. Εκτός αν εννοείς το report από το appstore.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#36   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 21/01/2012 - 18:18

Αυτο δυστυχως ειναι ενα μεγαλο αρνητικο.. Δυστυχως οι περισσοτεροι απο μας τους Έλληνες θελουν να τα χουν όλα τσάμπα!! Ακομα κι αν προκειται να δωσουν 79 λεπτα για να αγορασουν μια εφαρμογη που τους αρεσει, δεν το κανουν γιατι το θεωρουν κοροιδια.. Ημουν υπερ της πειρατιας στα μουσικα cd που μεχρι πριν 5 χρονια τα πουλαγαν μεχρι και 40 ευρω το cd και τωρα πηραν τουλαχιστον το μαθημα τους και προσγειωθηκαν.. Ειμαι ομως απολυτα κατα της πειρατιας που καποιοι εχουν σαν ιδεολογια .. Οι τιμες των εφαρμογων εινα κατι παραπανω απο καλες.. Το να δωσεις 79 λεπτα η 1,59 για μια εφαμοργξ που σου αρεσει σιγουρα δεν ειναι πολλα.. Γιατι ομως υπαρχει τετια τρελα με το installous?? έλεος πια ,ε αυτο.. Και ειδικα στην Ελλαδα ειμαιστε πολλοι λιγοι.. Αν βλεπουν οι developers οτι εχουν μηδεν υποστηριξη απο μας φυσικο ειναι να μας γραφουν κι αυτοι... Δεν εχω κατεβασει ουτε μια φορα σπασμενη εφαρμογη και ουτε προκειται.. Και ειδικα αν δω μια εφαρμογη ελληνα developer παντα θα την αγορασω για ενισχυση.. Ουτε καν iTunes in the cloud δεν εχουμε ακομα και εχει η Κύπρος.. Αμφιβαλλω αν καθεται κανεις να αγορασει τραγουδια.. Και οι τιμες ειναι πολυ καλες πια..

#37   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 21/01/2012 - 18:20

Εκατσα και διαβασα τα comments.. δεν μπορω να κρυψω οτι γελασα.. Αλλα γιατι να κανεις ριπορτ; Τι κακο εγινε δηλαδη; Δεν καταλαβα; Μου φαινεται αδυνατο να λεει καποιος ψεματα στα,κομμεντς οτι κρασαρει η εφαρμογη ενω στην πραγματικοτητς δεν κολλαει.. Γιατι να το κανει;;

#38   Theof

Theof

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 06:48

Διάβασα όλα τα σχόλια και πραγματικά σας ευχαριστω όλους που δίνεται μια αχτίδα αισιοδοξίας και πολιτισμού σε μια ντροπιαστικη εποχή για την ελλαδιτσα μας.
Μπραβο για την υποστήριξη σε έναν συνάνθρωπο- συνελληνα - συνάδελφο που αληθινά εκμυστηρεύτηκε το παράπονο του.
Και εσύ φίλε συνέχισε οι δυσκολίες σε κάνουν σοφοτερο και δυνατοτερο

#39   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/01/2012 - 11:09

Που όμως μπορώ να κάνω αναφορά για τα υβριστικά σχόλια; Δεν έχω βρει κάποιο μεηλ. Εκτός αν εννοείς το report από το appstore.


Ναι, εκεί βρίσκεται. Πάτα στο σύνδεσμο "contact us" (αν θυμάμαι καλά το όνομά του), και ψάξε στις επιλογές.

#40   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 22/01/2012 - 12:20

Επιχειρηματικά δε συμφέρει το ελληνικό app store λόγω περιορισμένου αριθμού καταναλωτών.

#41   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 22/01/2012 - 23:25

Ξερει καποιος πως μπορω να πουλαω ebooks (για τι νεο ibooks 2) στο Ελληνικο ή Διεθνες itunes ?
Οσο κι εψαξα δε μπορεσα να βγαλω ακρη... θελει λεει Αμερικανικο αριθμο ασφαλισης , αλλα φυσικα δεν μπορω να βγαλω ....
Εχω φυσικα ηδη λογαριασμο στο itunes.

#42   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 23/01/2012 - 07:31

@MasterX ok σ'ευχαριστώ

Πάλι με λογαριασμό developer απ' όσο ξέρω. Έχει πάρει το μάτι μου λειτουργίες για το newsstand στο itunes connect οπότε λογικά έτσι θα είναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#43   dxm

dxm

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:.Thale

Δημοσίευση 24/01/2012 - 10:47

Εχω σαν "πολιτικη" γενικα να μην σχολιαζω αλλα διαβαζοντας το post σου, θα κανω ορισμενα σχολια.

Σε γενικες γραμμες εχεις δικιο. Λεγοντας το αυτο δεν εννοω οτι εχεις 100% δικιο απλα εχω την εντυπωση οτι αυτοι που τους αρεσει η εφαρμογη δεν θα κανουν σχολιο, αυτοι που πραγματικα τους αρεσει η εφαρμογη (εχουν ξετρελαθει) θα κανουν, αυτοι που θελουν να γκριναξουν θα το κανουν και τα review trolls θα τη θαψουν ετσι και αλλιως.

Στο τελικο συνολο, εαν εχεις 4000 downloads και 40 κακες κριτικες, δεν ειναι κακο...
Απλα ολοι οσοι θελουν να κατεβασουν την εφαρμογη δεν πρεπει να επηρεάζονται απο τις κριτικες μιας και υπαρχουν πολλοι λογοι που καποιος θα κανει κακη κριτικη. Απο την αλλη φυσικα, ορισμενα trolls πρεπει να μαθουν να το βουλωνουν μερικες φορες...

Όπως αναφέρει κ ο τίτλος πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχολούνται οι developers με το ελληνικό appstore.
Αισθάνομαι άσχημα που το πιστέυω (πλεον) αυτό αλλά για μένα αυτή είναι η αλήθεια.


Μη το γειωνεις τοσο. Εχει και τα καλα του. Το Ελληνικο App Store πρεπει να υπαρχει στα πλανα αλλα να μην ειναι το πρωτευων - αποκλειστικο store.

Τόσος κόπος πήγε άδικα... Αποφασίσαμε τελικά να μην ξαναφτιάξουμε εφαρμογή για Ελλάδα.
Δεν αξίζει.

Εχει την αξια του. Οπως ειπα πριν, μη το γειωνεις τελειως...

- μικρή αγορά, λίγοι έχουν iphone/ipad (αν κ αναλογικά του πληθυσμού μας έχουν αρκετοι)

Η αγορα δεν ειναι καθολου μικρη. Απλα το iPhone θεωρείται ενα κινητο πολυτελειας και οι περισσοτεροι που το εχουν δεν γνωριζουν καν οτι υπαρχουν και εφαρμογες...

- δεν υπάρχει ελληνική γλώσσα στο ελληνικό appstore, αν κ περνάνε οι ελληνικοί χαρακτήρες φαίνεται σαν default γλώσσα η αγγλική

Δεν ειναι προβλημα αυτο... Αμα επικεντρωνεσαι μονο Ελλαδα βαλε πρωτα ελληνικα, αλλιως πρωτα αγγλικα ή μονο αγγλικα.
Αν και νομιζω οτι καποια στιγμη θα εχουμε εξελιξεις απο την Apple σε αυτο το θεμα.

- το iAD είναι ανύπαρκτο, δεν μπορείς αν στοχέυσεις σε κέρδη απ' αυτό να βγάλεις ούτε ένα ευρώ καθώς δεν υπάρχουν ελληνικές διαφημίσεις

Παιζεις με συνδυασμους.
Καλεις το iAD και αμα σου πει οτι δεν εχει content να δειξει, το κρυβεις και κανεις load το AdMob. Μολις το iAD λαβει content, hide AdMob, show iAD.
Παιζεις παντα με τουλαχιστον 2 πλατφορμες (πχ. iAD και AdMob) ή βαζεις AdWhirl που υποστηριζει παραπανω απο 2 και δειχνει αναλογα με το content.

- οι Έλληνες δεν αγοράζουν εφαρμογές κ games,

True. Παντα το τσαμπα.
Διαβαζα πριν απο λιγο καιρο σε μεγαλο διεθνες forum μια αλλη λογικη.
Γενικα στο εξωτερικο προτιμουν να αγορασουν την εφαρμογη παρα να εχουν τη δωρεαν εκδοση, με λιγοτερο περιεχομενο και λειτουργιες και με διαφημισεις.
Απλα... ειναι αλλη νοοτροπια... (Αμα βαλεις και λιγο την οικονομικη κριση σε αυτο, κανει τα πραγματα πιο δυσκολα)

- ψεύτικα comments!!! για μένα αυτό είναι απαράδεκτο! θα έπρεπε ο developer να μπορεί να κάνει report τα ψεύτικα comments ή αυτά που βρίζουνε να τα σβήνει
η Apple. Εμένα αυτό με εξόργισε κυρίως. Δεν σ' αρέσει ρε φίλε? Τσάμπα το πήρες, δεν πλήρωσες!!! Γιατί να βρίζεις? Κάνε σχόλιο κ θάψτο όχι να μπινελικώνεις!!!
Ειμαί υπερ των σχολίων κ σε ότι αφορά τις δικές μας εφαρμογές ας γράφουνε όσα αρνητικά θέλουνε αρκεί να είναι κόσμια γραμμένα κ με επικοδομητικά ώστε
να καταλάβει ο developer τί να διορθώσει. Επίσης υπάρχουν κ αυτοί που έχουν διπλούς τριπλους τετραπλούς λογαριασμούς κ κάνουν μπαμ ποιοι είναι...


Ωπα εδω εχεις πολλα. Αρχικα μπορεις να ζητησεις απο την Apple να σβησει σχολιο αρκει τα επιχειρηματα σου να ειναι πειστικα (υβριστικο περιεχομενο, προσβολη κ.α. δες iTunes EULA).

Απο την αλλη παλι σκεφτομαι... Ποιος ακριβως ειναι αυτος που χανει απο ενα σχολιο που περιεχει μπινελικα; Ο developer; Μαλλον οχι.
Εαν ενας χρηστης - νοημων ανθρωπος (ναι υπαρχουν τετοιοι!) διαβασει το σχολιο "σκαταααα... μαλακιααααα... ουστ!" δεν νομιζω να το λαβει σοβαρα υπ' οψιν.
Τετοιου ειδους σχολια εχουν απηχηση σε συγκεκριμενο κοινο αλλα οχι στο συνολο ή τη συντριπτικη πλειοψηφια του...
Διαβαζα σχολιο σε εφαρμογη: Τιτλος "what a waste" Κειμενο: "waste of space..."
Αυτο με κανει (εμενα προσωπικα) να σκεφτω "Επειδη ρε συ ξοδεψες 16MB απο τα 16+GB της συσκευης σου, πρεπει εγω να το ξερω;" και ακολουθω με το σχολιο "ΜΠΡΑΒΟ... ΜΑΛΑΚΑ..." clap:clap :D (sorry mr. Moderator :) )

Μην υποτιματε τη νοημοσυνη των υπολοιπων που διαβαζουν τα σχολια. Εχουν κριτικη και κρινουν απο μονοι τους. Στην τελικη οταν μια εφαρμογη ειναι δωρεαν, μπορουν να την αξιολογησουν μονοι τους. Εαν υπαρχει ενας-δυο ουγκα-μπουγκα στους χιλιους... ε δεν νομιζω οτι αξιζει καποιος ως developer ή χρηστης να ασχοληθει με αυτους.

Κατι ακομα: Οταν ενας χρηστης γραφει ενα σχολιο, εχει 4.000 χαρακτηρες να πει αυτο που θελει.
Εαν στις 50 "κακες" κριτικες υπαρχουν 15 που αναλυουν τι ειναι κακο, o developer το διαβαζει, βαζει τον κ*λο του κατω, το φτιαχνει και το ανεβαζει.
Αυτοι οι 15 ειναι το πραγματικο feedback για το πως κανεις μια καλη εφαρμογη και η κριτικη τους αξιζει περισσοτερο απο 100 πενταστερες. Ακομα και ενας να κανει ενα αναλυτικο σχολιο, το κοιτας και το διορθωνεις. Τους υπολοιπους ουγκα-μπουγκα τους αγνοεις. Αν με 4000 οριο χαρακτηρων δεν μπορουν να πουν κατι επικοδομητικο... αστο καλυτερα...
Μην ξεχναμε οτι αυτος που εχει κανει αναλυση και εχει βαλει 1 αστερι, μπορει αργοτερα να κανει νεο review με 5 αστερια διαγραφοντας αυτοματα το παλιο...

Κλεινοντας, μη νομιζεις οτι αυτο ειναι μονο Ελληνικο φαινομενο. Σε αλλα stores τα review trolls ειναι περισσοτερα με πολυ χειροτερα σχολια.
Παντως αν θες τη γνωμη μου, το γεγονος οτι διαγνωσατε το λαθος, κανατε ολες τις ενεργειες για την επιλυση του και το ανεβασατε το συντομοτερο δυνατον, στο τελος ειναι μονο και μονο θετικο, υπερ σας και μπραβο σας.
Αυτο ειναι ενα απο τα καιρια σημεια που φαινεται ο καλος developer που ενδιαφερεται για τη δουλεια του.

Να συνεχισετε αυτή τη λογικη και να ειστε σιγουροι οτι καπου, καπως (και οχι απαραιτητα Ελλαδα) αυτο θα αναγνωριστει...

#44   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 26/01/2012 - 15:00

Δεν θέλω να πω πολλά.Δεν διάβασα όλα τα σχόλια.Διάβασα όμως το αρχικό ποστ του παιδιού και είμαι απολύτως σύμφωνος!Όλη αυτή η συμπεριφορά απορρέει από τη γενική νοοτροπία μας σαν λαός...Ένα θα πω στον φίλο...Είμαι τελειόφοιτος πολιτικός μηχανικός και αν όλα πάνε καλά σε 8 μήνες περίπου, φεύγω για Γερμανία! Έχω ήδη προτάσεις!Είναι τουλάχιστον απογοητευτικό αυτό που κάνει αυτή η χώρα στους νέους της!Και όπως ανέφερα,αυτό πηγάζει από τη νοοτροπία μας σαν λαός!Αυτά...είχα να πω, διακατέχοντάς με, μόνο συναισθήματα λύπης,απογοήτευσης...δυστυχώς!

Φίλε μου καλή συνέχεια σε ότι κάνεις!
Τουλάχιστον εκεί που είσαι,σίγουρα θα αξιολογούν διαφορετικά και θα σέβονται τη δουλειά σου...!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Alk1S, 26/01/2012 - 15:03





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες