Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1726   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 30/11/2012 - 14:24

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα της ίδιας της μπαταρίας βέβαια.. Παρόλο που είναι καινουργία.
Κάτι το επηρεάζει προφανώς και κατέβηκε έτσι.


Μήπως έτρεχαν όλα πίσω τότε και έτρωγε πολυ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1727   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/11/2012 - 14:27

Μήπως έτρεχαν όλα πίσω τότε και έτρωγε πολυ;

Την πρώτη φορά που πήγε από 27% σε 13% σε μισή ώρα χωρίς να το πειράξω, έτρεχαν.
Όταν πήγα για ύπνο τα είχα κλείσει όλα και έπεσε 30%.. Όχι τους διακόπτες (wifi, 3G κτλ), αλλά ότι έτρεχε στο background.

#1728   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 30/11/2012 - 14:29

Την πρώτη φορά που πήγε από 27% σε 13% σε μισή ώρα χωρίς να το πειράξω, έτρεχαν.
Όταν πήγα για ύπνο τα είχα κλείσει όλα και έπεσε 30%.. Όχι τους διακόπτες (wifi, 3G κτλ), αλλά ότι έτρεχε στο background.

Με ζωνουν τα φίδια!
Δες το λίγο και αν μπορείς ενημέρωσε

#1729   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 30/11/2012 - 14:35

Yeap!!

Η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι το αντίστοιχο instalus του iPhone και μάλιστα το προσφέρουν μέσα από το κανονικό Market.

Οι devs πως δεν έχουν κάνει παράπονα στην Google απορώ, αλλά μικρή σημασία έχει he he.


Δε χρειάζεται τόσο τρέξιμο... Κατεβάστε το άμεσα στο http://blapkmarket.cz

#1730   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2012 - 14:41

παντως ενα θεμα με την μπαταρια υπαρχει ,... και εμενα μου την σπαει .. κατι οπως το 4S στις αρχες ,,,..


εγω οριακα βγαζω την μερα μεχρι το βραδυ απο 6¨30 το πρωι που ξυπναω .. του πίνω το αιμα βεβαια ....

#1731   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/11/2012 - 14:45

Με ζωνουν τα φίδια!
Δες το λίγο και αν μπορείς ενημέρωσε

Εννοείται ότι θα το δω..
Απλά είναι νωρίς και για αυτό, δεν έχω κάνει καν την πρώτη πλήρη φόρτιση.
Ήταν βέβαια λίγο υπερβολικό όπως και να χει, για αυτό και το ανέφερα..

#1732   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2012 - 14:47

Μέσο όρο μπαταρία στο s3 βγάζει μια μέρα με 3.30 ώρες αναμμένη την οθόνη και ανοιχτά όλα wifi, 3g κτλ με κλειστό μόνο το gps . Εγώ για τις διαφημίσεις έχω το adfree αλλά νομίζω θέλει ροοτ η συσκευή

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 30/11/2012 - 14:48


#1733   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2012 - 15:01

Να ρωτήσω κάτι ίσως λίγο άσχετο με το τοπικ :
Οποίος έχει το note 2 μπορει να μου πει εάν συνδέεται με Mac??? στο siii γίνεται :)

#1734   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2012 - 15:08

Μέσο όρο μπαταρία στο s3 βγάζει μια μέρα με 3.30 ώρες αναμμένη την οθόνη και ανοιχτά όλα wifi, 3g κτλ με κλειστό μόνο το gps . Εγώ για τις διαφημίσεις έχω το adfree αλλά νομίζω θέλει ροοτ η συσκευή


Το είχα βάλει το adfree και όντως κάνει δουλειά αλλά πρέπει να έχεις κάνει root το κινητό. Προσωπικά το έκανα με το που το έβγαλα από το κουτί.

Με την μπαταρία το είχα γράψει και εγώ ότι είχα θεματάκι. Μια μέρα, με την ίδια που τώρα με το iPhone μου βγάζει 2 σχεδόν.
Once You Go Mac You Never Go Back

#1735   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:12

Παιδια επειδη με προβληματίζει το θέμα.
Εγω τώρα με το iPhone είμαι περισσότερο browsing και πλέον κάπου στις 6 μισή ώρες χρήση.
Ανοιχτό μόνο wifi. και όταν χρειαστεί 3G data.

Με το S3 απο την εμπειρία σας θα είναι λιγότερο;
Και ας πούμε το βράδυ που τα κλεινω οοοολα και το έχω μόνο σαν τηλέφωνο θα πέφτει απίστευτα πολυ; Γιατι το iPhone πέφτει 1-2%


Μέσο όρο μπαταρία στο s3 βγάζει μια μέρα με 3.30 ώρες αναμμένη την οθόνη και ανοιχτά όλα wifi, 3g κτλ με κλειστό μόνο το gps . Εγώ για τις διαφημίσεις έχω το adfree αλλά νομίζω θέλει ροοτ η συσκευή

Μπορείς να μου πεις μετα απο πλήρη φόρτιση πόσες ώρες χρήσης και αναμονής έχεις μέχρι την επόμενη;

#1736   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:15

Μπορείς να μου πεις μετα απο πλήρη φόρτιση πόσες ώρες χρήσης και αναμονής έχεις μέχρι την επόμενη;


θα σε ενημερωσω το βραδυ που θα τελειωσει για να εχουμε πιο ακριβη στοιχεια, μπορει να ανεβασω κ screenshot ;)

#1737   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:17

θα σε ενημερωσω το βραδυ που θα τελειωσει για να εχουμε πιο ακριβη στοιχεια, μπορει να ανεβασω κ screenshot ;)

Αν και δεν με ενοχλει να το φορτιζω μια φορα την ημερα μιας και μπορω να αλλάξω πανευκολα μπαταρία,δεν θέλω να με αφήσει το βράδυ ενώ κοιμάμαι και χρειαστεί να με πάρουν τηλέφωνο.
Σε ευχαριστω


#1738   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:19

Να ρωτήσω κάτι ίσως λίγο άσχετο με το τοπικ :
Οποίος έχει το note 2 μπορει να μου πει εάν συνδέεται με Mac??? στο siii γίνεται :)


Ναι κανονικα σαν το gnexus και s3 ειναι, σου εχει για επιλογή είτε για MTP mode, είτε για PTP mode.

#1739   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:29

Λοιπόν ας γράψω μερικά πράγματα σχετικά, για όποιον ενδιαφέρεται..

Ξεκινάμε από τα καλά... Για κάποιον λόγο έχω πρόβλημα με την μπαταρία..
Χτες βράδυ ήμουν έξω και το κοιτούσα και είχε 27%, μέχρι να γυρίσω σπίτι (κάνα μισάωρο) το βλέπω... 13% :o
Το φορτίζω λίγο, 37% τις 4.30-5... Τις 11.30 το πρωί είχε 6% :unsure:
Βέβαια δεν έχω κάνει καν πρώτη πλήρη φόρτιση και το έχω φορτώσει αρκετά... Αλλά δικαιολογείται;;

Είχα και το πρώτο νέκρωμα! Από αυτά που είχε και το iphone βέβαια (σπάνια ευτυχώς), αλλά ελπίζω να ήταν εντελώς τυχαίο που έγινε την πρώτη μέρα και να μην έχω τέτοια συνέχεια..
Ανταποκρίθηκε ευτυχώς μετά από λίγο σε reboot.

Σχετικά με ταχύτητα και κολλήματα, δεν βλέπω τίποτα για την ώρα.. Βασικά πάει πολύ καλά (4.1.1 έκδοση). Το έχω χιλιοφορτώσει με εφαρμογές, μουσικές-φωτογραφίες-βίντεο, widgets, animated wallpapers και άλλα..
Το βλέπεις βέβαια ότι κάποιες στιγμές πρέπει να το ξεμπουκώσεις λίγο κλείνοντας τις εφαρμογές που τρέχουν.. Όχι τρελά πράγματα βέβαια και ούτε όλη την ώρα πρέπει να είσαι να κλείνεις αυτά που τρέχουν.

Στα widgets ποτέ δεν είχα μεγάλη αδυναμία, αλλά τώρα βλέπω εδώ πόσο χρήσιμα είναι τελικά..
Δεν είναι μόνο ο καιρός ή το ρολόι, είναι πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να βάλεις και σου λύνουν τα χέρια πραγματικά.

Το led ειδοποιήσεων, επίσης χρήσιμο. Με το light flow από googleplay μπορείς να το κάνεις να αλλάζει χρώμα αναλόγως την ειδοποίηση που έχεις.

Δεν με βολεύει το κουμπί κλειδώματος. Όχι ότι με βόλευε στο iphone δηλαδή, απλά λόγω μεγέθους ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Βρήκα μεν εφαρμογή αλά quicklock, αλλά θα ήθελα κάτι άλλο.
Λεπτομέρεια; Δεν ξέρω, εμένα έτσι μου φαίνεται τώρα. Ίσως να έπρεπε να ήταν λίγο χαμηλότερα τουλάχιστον.

Οι διαφημίσεις.. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα! Είτε σε εφαρμογές πετάγονται, ή πολύ συχνά και στο notification bar σαν ειδοποιήσεις :wacko:

Κάποιες εφαρμογές στο google play.. Καλό, χρυσό, έχει πάρα πολλές εφαρμογές και βρίσκεις και εκεί ότι θες.. Αλλά κάποιες εφαρμογές μοιάζουν τόσο κακογραμμένες και "παιδικές" σαν να τις έφτιαξε το ξαδερφάκι μου.

Η κάμερα είναι κάτι παραπάνω από πολύ καλή. Πολύ μπροστά σε σχέση με του 4 και έχει τόσες επιλογές που ξεπερνούν κατά πολύ αντίστοιχες εφαρμογές (τύπου camera+ κτλ) που κυκλοφορούν στο appstore.

Πολύ καλή διαμόρφωση της οθόνης σου. Βάζεις-βγάζεις εύκολα τις εφαρμογές-widgets που θες, φτιάχνεις φακέλους, μετακινείς και προσθέτεις/αφαιρείς οθόνες, ορίζεις ποια θέλεις να είναι αρχική κτλ.

Τόσα χρόνια δεν έλεγα κουβέντα για το itunes. Και συνεχίζω να το κάνω βέβαια, αφού είμαι της άποψης ότι είναι ωραίο να τα έχεις όλα οργανωμένα και να συγχρονίζεις με τις συσκευές σου με μερικά τικ και ένα sync..
Άλλη ελευθερία όμως σου δίνει να συνδέεις και να έχεις μπροστά σου όλους τους φακέλους και να βγάζεις-βάζεις ότι θες.
Θα ψάξω όμως τρόπο να συγχρονίσω μουσική έστω με το itunes, θέλω και τις playlists μου. Κατέβασα το easy phone sync, δεν το έχω κοιτάξει ακόμα όμως.

Αυτά τα ολίγα για αρχή.. :rolleyes:


Λοιπόν για εφαρμογή ίδια με το Quicklock2 θα βάλεις απο το μάρκετ το screen off and lock.
Απο τις ρυθμίσεις του θα τσεκάρεις μόνο τη καθυστέρηση κλειδώματος.

Για τις διαφημίσεις βάζεις το Adaway (free στο market) και δεν ξαναβλέπεις ποτέ.

Επίσης ψάξε να βρεις Apk για να έχεις flash player κανονικό!
Δεν είναι στο μάρκετ πλέον αλλά υπάρχει παντού.
Αν δεν βρεις πμ.

'Οσο για το ξεμπούκωμα που λες,θα το χρειάζεται συχνά,είναι ένας απο τους βασικούς λόγους που με οδήγησαν απο s3 σε note ii.

Aαα επίσης η μπαταρία θα σε βγάζει 2 μέρες περίπου να ξέρεις.Θα στρώσει!

Τελευταία επεξεργασία από: Darudakos, 30/11/2012 - 17:31


#1740   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:38

Λοιπόν για εφαρμογή ίδια με το Quicklock2 θα βάλεις απο το μάρκετ το screen off and lock.
Απο τις ρυθμίσεις του θα τσεκάρεις μόνο τη καθυστέρηση κλειδώματος.

Για τις διαφημίσεις βάζεις το Adaway (free στο market) και δεν ξαναβλέπεις ποτέ.

Επίσης ψάξε να βρεις Apk για να έχεις flash player κανονικό!
Δεν είναι στο μάρκετ πλέον αλλά υπάρχει παντού.
Αν δεν βρεις πμ.

'Οσο για το ξεμπούκωμα που λες,θα το χρειάζεται συχνά,είναι ένας απο τους βασικούς λόγους που με οδήγησαν απο s3 σε note ii.

Aαα επίσης η μπαταρία θα σε βγάζει 2 μέρες περίπου να ξέρεις.Θα στρώσει!

Ευχαριστώ!
Το screen off που λες το βρήκα και εγώ χτες και το έβαλα. Τώρα βρήκα και ένα άλλο που κλειδώνεις με ελαφρύ κούνημα της συσκευής.

Για την μπαταρία τι να σου πω, τώρα μετά από πλήρη φόρτιση είναι στο 70% και λειτουργεί 2 ώρες και ένα τέταρτο.. Σχεδόν όλες χρήση όμως με εγκατάσταση εφαρμογών κτλ..
Πιστεύω όμως ότι θα φτιάξουν τα πράγματα.. Τουλάχιστον από αυτά που είχα διαβάσει και εγώ πριν το πάρω.

Θα το δοκιμάσω το Adaway που λες, εγώ έχω το adblock αλλά δεν βλέπω να κάνει πολύ δουλειά.

Για το ξεμπούκωμα το ξέρω, καμία σχέση όμως με την διαχείριση που γίνεται στο iOS που ειδικά σε μη jb συσκευή δεν χρειάζεται μάλλον ποτέ να κλείσεις εφαρμογές..
Εδώ όμως χρειάζεται. Θα κοιτάξω μπας και υπάρχει κάτι που να διαχειρίζεται αυτά που τρέχουν στο background και να κάνει kill όταν η μνήμη φτάσει σε ένα ορισμένο σημείο, ή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)